Postupne uverejníme 66 príbehov o obezite z pohľadu pacientov a zdravotníckych pracovníkov.
66 príbehov o obezite
Ako zaradiť pohyb do bežného života
Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.
Ovsená kapucino kaša so škoricou a para orechmi
Tvrdenie, že ak chceme schudnúť mali by sme sa vyhýbať všetkým sladko chutiacim jedlám nie je pravda. Podstatné sú potraviny použité v recepte.
Paprikáš na dva spôsoby
Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.
Baklažánová nátierka
Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?
Sú DIA potraviny zdravé?
Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…
Priberá sa z chleba alebo nie?
Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …
Príbeh pacienta: Stálo to za to!
Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.
Ako vzniká E66 jedálniček
Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.
Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti
Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…
Michal Grajciar: rok po
Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.
Pacient s diabetickou nohou
Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.
Zdravá pizza
Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná
Obezita a sedenie
Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.
Prvých 15 kg dole s E66 radami
O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”
Obezita a imunita
Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…
Kolízia dvoch vážnych pandémií, COVID-19 a obezity/diabezity
Pandémia COVID-19 zásadným spôsobom ovplyvňuje životy stámiliónov ľudí všetkých svetových kontinentov. Vo svete sa však dlhodobo vyskytuje aj ďalšia pandémia – a tou je celosvetová pandémia obezity…
Ľahká večera
Málokto z nás je po príchode z práce odhodlaný stáť nekonečnú dobu pri hrncoch, aby si uvaril síce chutnú, ale komplikovanú večeru. Na druhej strane máte chuť na teplé varené jedlo.
Banánové smoothie
To, že smoothie sú úžasné vieme už dávno. Stačí jeden pohár denne, aby sme doplnili väčšinu potrebných vitamínov, minerálov a aj stopových prvkov, a cítili sa nabudený a plný energie.
Obezita a vitamín D
Z celej plejády vitamínov je jeden, na ktorý je vhodné upriamiť pozornosť, pokiaľ trpíte obezitou, alebo pokiaľ je obézna osoba vo vašom okolí. Je to vitamín D.
Inšpirujte sa príbehom klientky Michala Páleníka
Mnohokrát ma oslovujú ľudia v súvislosti s otázkou vytvorenia stravovacieho režimu na mieru, nastavenia správnych návykov, odporúčaním suplementácie a iných záležitostí súvisiacich s procesom chudnutia.
Príbeh za zdravším životom s E66
Peter je manažér vo veľkej spoločnosti, pracuje dlhé hodiny hlavne za počítačom. Pohybu má počas dňa málo a väčšinu jedla zje po návrate domov. Predtým neraňajkoval, obed zjedol narýchlo v jedálni alebo nejakým fast-foodom pri počítači a doháňal to potom večer doma. Cez deň zvykol ešte piť kolu.
Priberanie v tehotenstve
Tehotenstvo nie je choroba. To je isto pravda avšak, ak je tehotná žena obézna, alebo počas tehotenstva dôjde k veľmi výraznému navýšeniu telesnej hmotnosti, potom sa pomerne často stretávame s tehotenskými komplikáciami.
Obezita a pracovný život
Brať obezitu na ľahkú váhu je nebezpečné, keďže je rizikovým faktorom pre množstvo ochorení, ako napríklad ateroskleróza, trombóza žíl a ostatné srdcovo-cievne choroby, žlčové kamene, choroby kĺbov a chrbtice, cukrovka, karcinóm prsníka a kožné infekcie.
Bola som klasickým prípadom večnej dietárky
Keď už sa moja váha začala blížiť stovke, uvedomila som si, že problém nemôžem ďalej popierať a začalo moje osobné peklo. Moje telo a zdravie bolo vždy na poslednom mieste v rodine. Pri deťoch som jedla len úchytkom, alebo večer a dojedala som detské porcie.
Kde je problém so stravovaním detí?
Výživa, ako jeden z hlavných epigenetických faktorov ovplyvňujúcich naše celkové zdravie či chorobnosť, hrá kľúčovú úlohu už u detí. Aké chyby sú typické v stravovaní malých detí, ktoré sa replikujú v mnohých rodinách? Poďme si povedať aspoň o tých najpodstatnejších.
Obezita a pohybová aktivita
Väčšina z nás vie, že ak je energetický výdaj vyšší ako príjem, tak chudneme…
Napriek tomu že toto pravidlo poznáme, robí nám často problém ho v reálnom živote aplikovať. V tomto článku sa zameriame nie na príjem (jedlo), ale na výdaj a to formou pohybovej aktivity, športu.
Zdravý snack: domáca müsli tyčinka
Spomínate si na časy základnej školy ako sme všetci na veľkej prestávke, viac menej povinne, vytiahli obedáre, ktoré nám doma pripravili, najedli sme sa a išli sa prejsť po chodbe? Zahnali sme pocit hladu a boli sme viac sústredení, jednoducho to malo svoj efekt.
Obezita a obštrukčné spánkové apnoe
Poznáte ten pocit, keď si večer ľaháte do postele unavený, tešíte sa na výdatný spánok a ráno sa zobúdzate oddýchnutý, svieži a schopný vstať z postele a podávať nejaké tie pracovné výkony? Dúfam, že väčšina z vás áno, pretože ja teda nie.
Koľko jedla potrebuje moje telo?
Jedlo je niečo, čo nám dáva živiny. Živiny sú látky, ktoré sú pre naše telo prijateľné a vieme z nich premenou v tráviacom trakte čerpať buď energiu alebo stavebné látky pre náš organizmus. Množstvo živín, ktoré potrebujeme pre našu existenciu je dané – na základe odporúčaných hodnôt vieme presne, koľko je pre nás dosť.
Chutné, zdravé a rýchle raňajky
Ako inšpiráciu vám preto prinášame recepty, ktoré si viete za krátky čas pripraviť večer a vychutnať si ich ráno.
Michal Páleník: „Moji klienti sú často veľmi vyťažení top manažéri, ktorí majú problém nájsť si čas na prípravu jedál. Stravovanie vonku však prospieva málokomu.“
Príbeh lekára: Obézny pacient s ochorením obličiek
Pokročilé štádia obličkových ochorení si vyžadujú diétu hlavne pokiaľ majú pacienti pridružené aj iné komorbidity, ako napríklad diabetes, poruchy metabolizmu tukov, atď. Len málo pacientov je zástupcami tzv. endogénnej obezity, čo znamená, že obezita je spôsobená vrodeným ochorením.
Príbeh psychológa: obézny pacient a hipoterapia
Hipoterapia je liečebná metóda, ktorá v procese liečby využíva koňa ako živé médium. Uskutočňuje sa v skupine nazývanej „hipoterapeutický tím“ s cieľom zmierniť alebo odstrániť fyzický, psychický, sociálny, či mentálny handicap klienta.
Novoročné predsavzatia – 4 najväčšie omyly a rady ako sa im vyhnúť
Prvý novoročný pondelok patrí v súvislosti s chudnutím asi k tým najznámejším.
V úvodných januárových týždňoch fitnesscentrá praskajú vo švíkoch a začína sa boj s pribratými kilami.
Príbeh lekárnika: Obézny pacient – fajčiar
Každý z nás, či už fajčiarov alebo nefajčiarov, pozná rizika užívania nikotínu z krátkodobého alebo dlhodobého hľadiska. Rovnako poznáme aj riziká zlej životosprávy, nadváhy a následne obezity. Ale čo nastane, ak skĺbime a potenciujeme tieto riziká do statusu „obézny fajčiar“.
Ako zvládnuť Vianoce
S vianočnými sviatkami je odjakživa spojená hostina v podobe koláčov, vyprážaných rýb, rezňov, zákuskov a iných dobrôt. Tieto zvyky pochádzajú naprieč rôznymi krajinami ešte z obdobia, keď ľudia po väčšinu roka nemali preplnené chladničky jedlom a dopriali si hostinu krátko počas zimného obdobia.
Príbeh onkológa: Obézny pacient v mojej ambulancii
Problémy pri močení, častejšia potreba močenia, krv v moči, krv v semene, s tým súvisiaca bolestivá ejakulácia a ďalšie. Presne to sú príznaky, ktoré môžu signalizovať skutočne vážne zdravotné komplikácie. Presne s…
Blízka osoba s obezitou
S bojom s obezitou mám osobnú skúsenosť. Zažila som na vlastnej koži pocit viny, sebaľútosť aj ľútosť a odsudzovanie okolia. Dobre mienené rady, aj ostré slová, ktoré vraj mali vyprovokovať zmenu. Boli obdobia, keď som s obezitou bojovala, ale aj krátke …
Obezita ako rizikový faktor pri rakovine
Obezita je okrem iných komplikácií a ochorení prepojená aj s desiatkami nádorových ochorení. Zvýšená telesná hmotnosť indikujúca nadváhu alebo obezitu, predovšetkým s celkovo zvýšeným množstvom telesného tuku a tuku…
Obezita a pitný režim
Určite to poznáte. Tesné nohavice, sukňa, šaty. Časť problému môže byť aj nadbytočná voda v tele. Cítime sa nepríjemne, nafúknutí, opuchnutí. Opuch je v celom tele, ale najviac to pociťujeme na brušku. Často bývajú opuchnuté aj nohy, či oči, najmä…
Obezita a práca na zmeny
Môj blízky kamarát Ondrej pracuje na zmeny. Pred pár dňami ma poprosil, či by som mu nemohol pomôcť, poradiť ako má zvládať nástrahy striedajúcich sa zmien. Je už totiž aj v kategórii pacient, kvôli obezite a bolestiam nôh, ktoré ho obmedzujú.
Príbeh pacienta: Život s obezitou
Tento príbeh som sa rozhodla napísať ako varovanie pre všetkých, ktorým obezita hrozí, ale aj ako vyjadrenie spolupatričnosti a odkaz každému, kto obezitou trpí – že v tom nie je sám a že sa to riešiť dá. Čo teda kilá navyše znamenajú pre každodenný život…
Príbeh lekárnika: Jedálniček vs. krabičky
Kedy klientovi “naordinovať” krabičkovú úpravu stravy a kedy je vhodnejší jedálniček?
Oba prístupy sú v súčasnosti veľmi rozšírené. Povedať jednoznačne, že jeden prístup je pre všetkých vhodnejší ako druhý, je ako povedať…
Príbeh sexuológa: Obézny pacient v mojej ambulancii
Keď sa v mojej ambulancii objavil relatívne stále mladý muž okolo 40-tky s nadváhou pripomínajúcou už skutočne extrémne prípady, ako ich poznáme z televízie, priznám sa, že som bol mierne šokovaný aj ja. Dívať sa na to, ako si opatrne sadá…
O ukladaní tuku v tele
Zo zdravotného hľadiska je útrobný tuk veľmi nebezpečný, pretože obaľuje naše životne dôležité orgány uložené práve v brušnej dutine ako je pečeň, obličky, pankreas a iné orgány. Nezabúdajme ani na srdce, ktoré síce nie je v brušnej dutine, ale takisto ho vieme zahltiť týmto tukom…
Príbeh gynekológa: Tehotenstvo a obezita
Obezita sa začína postupne dostávať do popredia. Čo je ale smutnejšie, tak mnoho pacientov, ani mužov ani žien, si neuvedomuje, že by vôbec niečo také mohlo nastať. Nevnímajú to ako dôvod, resp. príčinu toho, že sa na tehotenskom teste neobjavia…
Obezita a zloženie tela
Pani Petra si prešla aj viacerými diétami v minulosti, napríklad aj kapustovou diétou. S dobrým pocitom, že chudne ju držala niekedy aj 4 týždne. Keby prišla k nám vtedy na meranie na bioimpedančnom prístroji Inbody, zistili by sme, že neschudla až tak veľa z tuku, ale hlavne…
Príbeh urológa: Obézny pacient v mojej ambulancii
„Pán doktor… mám problém udržať moč. Či už si kýchnem, alebo len sa zohnem po niečo k zemi, trocha mi zakaždým unikne. Obmedzuje ma to v mojej práci pri zdvíhaní tovaru aj v bežnom živote. Viete mi dať na to nejaké lieky, ktoré hneď zaberú? Alebo dá sa to …
Ja, úzkostná porucha a obezita
Nikdy som nepatrila k vychudnutým ženám, ale ani k bacuľkám. Aj po pôrodoch som mala primeranú váhu. Ale prišiel okamih, keď sa u mňa objavila panická úzkostná porucha, ktorú sa mi nepodarilo zvládnuť bez medikamentov. Na scénu nastúpili antidepresíva, skúšanie rôznych…
Príbeh lekárnika: pacienti s obezitou v lekárni
V každodennej praxi rieši lekárnik mnoho prípadov, zodpovedá mnohé otázky a snaží sa aspoň minimálne edukovať svojich pacientov. Mnohé ochorenia a príbehy s nimi spojené v nás vyvolávajú smútok a pocit empatie, niektoré, bohužiaľ, …
Príbeh pacienta: Pošmyknutie nie je dôvodom prestať
S kilami navyše zápasím celý svoj život. Nikdy som nebola spokojná s tým ako vyzerám, vždy som mala pocit, že to môže byť lepšie. Zajedanie stresu, sedavé zamestnanie, takmer žiaden pohyb, raz za čas nejaká extrémna…
Obezita a cukor v rôznych podobách
Študovanie a čítanie etikiet nepatrí medzi časté činnosti pri nakupovaní potravín. Slovenská verejnosť sa väčšinou zaujíma o cenu alebo pomer ceny a množstva. Prečo? Jedným z častých dôvodov je, že nevieme čítať etikety, nevieme čo tam máme hľadať alebo tomu nerozumieme…
Príbeh Janka Hodoňa: Zmena začína v hlave
Počas jedného roka, keď som bol v relácii, sme všetci vlastne len chudli a makali na sebe. Všetko, čo do mňa bolo vložené, hlavne po psychickej stránke, som potom po ukončení relácie musel sám zúročiť.Ja osobne som sa musel…
Príbeh pacienta: Chudnem a príbalové letáky čítam pozornejšie
Pondelok večer, čakáreň v pohotovostnej ambulancii, sedím na nepohodlnej drevenej lavičke, cítim búšenie srdca a kolísanie tlaku. Nevoľnosť a studený pot tiež neuľahčuje situáciu. Začnú mi tŕpnuť…
Príbeh klinického farmaceuta: Ja a lekárenská ambulancia
Naším úsilím je docieliť, aby pacient čo najviac rozumel svojim liekom, aby bol motivovaný pre svoje zdravie urobiť viac, či už úpravou hmotnosti alebo aspoň prijímaním stravy s vyváženým …
Príbeh vyťaženého manažéra
Po informáciách, ktoré dnes mám si dovolím tvrdiť, že držať diétu je tá najväčšia chyba, ktorú som mohol urobiť. Vždy po nej, keď som sa vrátil k svojej zaužívanej strave, som pribral dvakrát viac ako som schudol. Zmena v stravovaní nastala po absolvovaní preventívnej prehliadky…
Príbeh mamy: Jednoduché rady pre rodinné stravovanie
Spätne môžem vyhodnotiť účinok, keď sa dívam na seba a svoju rodinu – tá úvodná námaha stála za to. Som veľmi rada, že som sa spamätala včas a nenechala problém narastať až k obezite. Tam by cesta späť bola dlhšia a možno menej šťastná.
Príbeh ortopéda: Obezita ako komplikácia
Hrubým odhadom trpí obezitou približne štvrtina mojich pacientov. Z odborného pohľadu by som rada poukázala na mnohé vedecké štúdie a publikácie, ktoré na základe faktov, pozorovaní a štatistických vyhodnotení…
Príbeh dvoch hormónov: Leptín a Grelín
To, že sa cítime hladní alebo sýti, ovplyvňujú dva hormóny: leptín a grelín. Leptín je hormón plnosti. Je tvorený tukovými bunkami a znižuje chuť do jedla. Grelín je hormón hladu, ktorý zvyšuje chuť do jedla a tiež zohráva úlohu…
Príbeh chirurga: Obezita ako rizikový faktor pri operácii
Byť dobrý lekár je náročné a niekedy aj veľmi komplikované. Snažiť sa pomáhať ľudom, pochopiť ich a naladiť sa na ich vlnu, aby ste v nich vzbudili dôveru, že ste tu pre nich a že sa nemajú čoho báť. Bez ohľadu na špecializáciu lekára, vám to každý jeden potvrdi.
Príbeh partnerského trojuholníka: ja, on a obezita
Na začiatku vzťahu mohol vážiť cca 100 kg, vravela som si, že nadváha je len estetický problém, tak čo keď ma trochu bruško, tak čo keď má trochu líčka. Nevadí. Páčil sa mi spôsob, akým so mnou rozpráva, páčili sa mi jeho myšlienky a názory, ale nepáčili sa mi niektoré …
Príbeh lekárnika: Existuje zázračná tabletka na chudnutie?
V prvých obdobiach sa vedci zameriavali na liečivá znižujúce chuť do jedla, tzv. anobeziká. Pôsobili na náš nervový systém, ľudia strácali apetít, jedli menej, trochu zhodili, pokračovali ďalej, až to ten náš nervový systém nevydržal…
Príbeh lekárnika: Obézny pacient s komorbiditami a erektilnou dysfunkciou
Stojím za tárou (pozn. výdajný pult v lekárni), predo mnou obézny pacient v rokoch držiac lekársku správu a so slovami „Mal by som na Vás prosbu.“Možno to je nátlak zo strany manželky…
Príbeh pediatričky: Obezita v mladom veku
Venujem sa hlavne liečebnej a preventívnej starostlivosti o deti a dorast. S obéznym pacientom sa vo svojej praxi stretávam denne. Obezita detí je veľmi vážny problém. Obézny pacient má veľa komplikácii hlavne zo strany…
Príbeh lekárky: Obézny pacient s hypofunkciou štítnej žľazy
Trend výskytu obezity, tak u detí ako aj dospelých má bohužiaľ v dnešnom modernom svete svoje stúpajúcu tendenciu. Existuje mnoho faktorov, ktoré ju zapríčiňujú – nevhodná kaloricky denzná strava, nedostatok…
Pripravili sme pre vás
66 príbehov o obezite
z pohľadu pacientov
a zdravotníckych pracovníkov.
Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok
Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.
Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.
lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.
lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník
odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec
klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko
farmaceut

