Obezita a obštrukčné spánkové apnoe

Poznáte ten pocit, keď si večer ľaháte do postele unavený, tešíte sa na výdatný spánok a ráno sa zobúdzate oddýchnutý, svieži a schopný vstať z postele a podávať nejaké tie pracovné výkony? Dúfam, že väčšina z vás áno, pretože ja teda nie.

Som ranný typ človeka a milujem pomalé rána, kedy vstanem skoro, nachystám si bohaté raňajky, dám si kávu, sprchu a pred skriňou vymýšľam, čo si oblečiem. Ráno ako z rozprávky. Posledný rok tie rána neboli také dokonalé, ako pred tým. Svoje ranné rituály som skrátila na nevyhnutné úkony, ktoré musím urobiť. Každé ráno som mala pocit, že som sa zobudila viac unavená ako keď som išla spať. Aj môj manžel sa začínal sťažovať na moje príšerné chrápanie a na to, že často chodím v noci na toaletu. Takže obmedzujem nielen svoj spánok, ale aj jeho.

Prílišná únava cez deň spôsobená nulovou kvalitou spánku začala byť viditeľná aj pre mojich kolegov v práci. Verte mi, že dennodenne odpovedať na otázky „zasa si nespala?“ alebo „prečo si zasa taká unavená?“ je otravné a nie veľmi príjemné.

Nezlepšovalo sa to, práve naopak. Zaspávala som do práce, chodila neskoro, z tej únavy som zabúdala na mnohé povinnosti a pracovné termíny. Na nič iné som nemyslela, len na to, kedy prídem domov a môžem ísť spať. Niekde v kútiku mojej mysle som si uvedomovala, že tento stav nie je udržateľný, a že musím niečo začať s tým robiť. 

Študovala som si rôzne medicínske fóra, kde by som mohla nájsť riešenia, ako sa toho zbaviť. Skúšala som pred spaním nepiť veľa vody, liekom na spanie neholdujem. Chvíľu som spala na gauči, aby sa aspoň manžel vyspal. Radila som sa s každým, bola som zúfalá.

Všetky svoje príznaky a signály som pripisovala zmene zamestnania, v ktorom bol nátlak vyšší ako pred tým, stresom, problémom, a v podstate všetkému možnému, len nie tomu očividnému dôvodu – mojej hmotnosti, ktorá išla rapídne hore, ale ja som tomu nepripisovala žiaden dôraz.

Po osobnej návšteve svojho lekára mi diagnostikovali syndróm obštrukčného spánkového apnoe.

Znelo to strašne, ale zjednodušene mi to bolo vysvetlené ako prestávky v dýchaní počas spánku spôsobené nadmerným tukom na hrudníku. Moje myšlienky boli zamotané niekde medzi „dobre, musíš schudnúť“ a „ako to chceš dosiahnuť?“.

Zdeprimovaná a znechutená zo seba som prišla domov a uvažovala nad tým, čo budem robiť. Počkala som na manžela a všetko som mu vyrozprávala. Nikdy som ho nevidela takto vystrašeného a zároveň namotivovaného.

„Zvládneme to spolu, pomôžem ti“, nič iné nepovedal. Snažil sa presmerovať moje myšlienky inde, len aby som na to nemyslela.

Nasledujúce týždne som mala pocit, že mám doma úplne iného chlapa. Začal variť úplne iné jedlá ako doteraz, začali sme chodiť na prechádzky, v našej obývačke už máme bežiaci pás. Motivoval ma, aby som nepoľavila a dokazoval mi, že sme na to dvaja. Každý deň naplánoval úplne niečo iné – výlet k neďalekému jazeru, bedminton, tenis alebo filmový večer, pri ktorom sme na striedačku chodili na páse. Všetko sa mi to zdalo na začiatku divné a unavujúce, ale teraz si to už ani neviem ináč predstaviť.

Prvý mesiac išli kilá rapídne dole, teraz to ide troška pomalšie, ale pokračujeme v tom spolu.

Kvalita môjho spánku, spúšťač celej tejto zmeny, sa výrazne zlepšila. Ani si neviem predstaviť, ako som takto mohla žiť pred tým.

Ako som mohla ignorovať pribúdajúce kilá, a ako som mohla ignorovať možné sprievodné komplikácie. Hlavne som si o OSAS, ako o komplikácii pri obezite dosť toho naštudovala.

Je to až desivé, čo mi obezita spôsobovala a ako som tým svoje telo trápila. A keby to aspoň bolo jediné riziko obezity…

Chvíľu sa môže človek tváriť, že je to len o vzhľade, ale tých zdravotných rizík obezity je toľko! Som odhodlaná s tým bojovať, vďačná za to, že manžel je v tom so mnou.

Autorka si želala ostať v anonymite

Do ďalšieho príbehu
o obezite ostáva

Deň (- y)

:

H(s)

:

Minúta(y)

:

Druhý(s)

Môžete počkať na ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Ďalšie príbehy

Kde je problém so stravovaním detí?

Výživa, ako jeden z hlavných epigenetických faktorov ovplyvňujúcich naše celkové zdravie či chorobnosť, hrá kľúčovú úlohu už u detí. Aké chyby sú typické v stravovaní malých detí, ktoré sa replikujú v mnohých rodinách? Poďme si povedať aspoň o tých najpodstatnejších.

Obezita a pohybová aktivita

Väčšina z nás vie, že ak je energetický výdaj vyšší ako príjem, tak chudneme…
Napriek tomu že toto pravidlo poznáme, robí nám často problém ho v reálnom živote aplikovať. V tomto článku sa zameriame nie na príjem (jedlo), ale na výdaj a to formou pohybovej aktivity, športu.

Zdravý snack: domáca müsli tyčinka

Spomínate si na časy základnej školy ako sme všetci na veľkej prestávke, viac menej povinne, vytiahli obedáre, ktoré nám doma pripravili, najedli sme sa a išli sa prejsť po chodbe? Zahnali sme pocit hladu a boli sme viac sústredení, jednoducho to malo svoj efekt.

Koľko jedla potrebuje moje telo?

Jedlo je niečo, čo nám dáva živiny. Živiny sú látky, ktoré sú pre naše telo prijateľné a vieme z nich premenou v tráviacom trakte čerpať buď energiu alebo stavebné látky pre náš organizmus. Množstvo živín, ktoré potrebujeme pre našu existenciu je dané – na základe odporúčaných hodnôt vieme presne, koľko je pre nás dosť.

Michal Páleník: Chutné, zdravé a rýchle raňajky

Ako inšpiráciu vám preto prinášame recepty, ktoré si viete za krátky čas pripraviť večer a vychutnať si ich ráno.

Michal Páleník: „Moji klienti sú často veľmi vyťažení top manažéri, ktorí majú problém nájsť si čas na prípravu jedál. Stravovanie vonku však prospieva málokomu.“

Príbeh lekára: Obézny pacient s ochorením obličiek

Pokročilé štádia obličkových ochorení si vyžadujú diétu hlavne pokiaľ majú pacienti pridružené aj iné komorbidity, ako napríklad diabetes, poruchy metabolizmu tukov, atď. Len málo pacientov je zástupcami tzv. endogénnej obezity, čo znamená, že obezita je spôsobená vrodeným ochorením.

Príbeh psychológa: obézny pacient a hipoterapia

Hipoterapia je liečebná metóda, ktorá v procese liečby využíva koňa ako živé médium. Uskutočňuje sa v skupine nazývanej „hipoterapeutický tím“ s cieľom zmierniť alebo odstrániť fyzický, psychický, sociálny, či mentálny handicap klienta.

Príbeh lekárnika: Obézny pacient – fajčiar

Každý z nás, či už fajčiarov alebo nefajčiarov, pozná rizika užívania nikotínu z krátkodobého alebo dlhodobého hľadiska. Rovnako poznáme aj riziká zlej životosprávy, nadváhy a následne obezity. Ale čo nastane, ak skĺbime a potenciujeme tieto riziká do statusu „obézny fajčiar“.

Ako zvládnuť Vianoce

S vianočnými sviatkami je odjakživa spojená hostina v podobe koláčov, vyprážaných rýb, rezňov, zákuskov a iných dobrôt. Tieto zvyky pochádzajú naprieč rôznymi krajinami ešte z obdobia, keď ľudia po väčšinu roka nemali preplnené chladničky jedlom a dopriali si hostinu krátko počas zimného obdobia.

Príbeh onkológa: Obézny pacient v mojej ambulancii

Problémy pri močení, častejšia potreba močenia, krv v moči, krv v semene, s tým súvisiaca bolestivá ejakulácia a ďalšie. Presne to sú príznaky, ktoré môžu signalizovať skutočne vážne zdravotné komplikácie. Presne s…

Blízka osoba s obezitou

S bojom s obezitou mám osobnú skúsenosť. Zažila som na vlastnej koži pocit viny, sebaľútosť aj ľútosť a odsudzovanie okolia. Dobre mienené rady, aj ostré slová, ktoré vraj mali vyprovokovať zmenu. Boli obdobia, keď som s obezitou bojovala, ale aj krátke …

Obezita ako rizikový faktor pri rakovine

Obezita je okrem iných komplikácií a ochorení prepojená aj s desiatkami nádorových ochorení. Zvýšená telesná hmotnosť indikujúca nadváhu alebo obezitu, predovšetkým s celkovo zvýšeným množstvom telesného tuku a tuku…

Obezita a pitný režim

Určite to poznáte. Tesné nohavice, sukňa, šaty. Časť problému môže byť aj nadbytočná voda v tele. Cítime sa nepríjemne, nafúknutí, opuchnutí. Opuch je v celom tele, ale najviac to pociťujeme na brušku. Často bývajú opuchnuté aj nohy, či oči, najmä…

Obezita a práca na zmeny

Môj blízky kamarát Ondrej pracuje na zmeny. Pred pár dňami ma poprosil, či by som mu nemohol pomôcť, poradiť ako má zvládať nástrahy striedajúcich sa zmien. Je už totiž aj v kategórii pacient, kvôli obezite a bolestiam nôh, ktoré ho obmedzujú.

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut