fbpx

Obezita a obštrukčné spánkové apnoe

Poznáte ten pocit, keď si večer ľaháte do postele unavený, tešíte sa na výdatný spánok a ráno sa zobúdzate oddýchnutý, svieži a schopný vstať z postele a podávať nejaké tie pracovné výkony? Dúfam, že väčšina z vás áno, pretože ja teda nie.

Som ranný typ človeka a milujem pomalé rána, kedy vstanem skoro, nachystám si bohaté raňajky, dám si kávu, sprchu a pred skriňou vymýšľam, čo si oblečiem. Ráno ako z rozprávky. Posledný rok tie rána neboli také dokonalé, ako pred tým. Svoje ranné rituály som skrátila na nevyhnutné úkony, ktoré musím urobiť. Každé ráno som mala pocit, že som sa zobudila viac unavená ako keď som išla spať. Aj môj manžel sa začínal sťažovať na moje príšerné chrápanie a na to, že často chodím v noci na toaletu. Takže obmedzujem nielen svoj spánok, ale aj jeho.

Prílišná únava cez deň spôsobená nulovou kvalitou spánku začala byť viditeľná aj pre mojich kolegov v práci. Verte mi, že dennodenne odpovedať na otázky „zasa si nespala?“ alebo „prečo si zasa taká unavená?“ je otravné a nie veľmi príjemné.

Nezlepšovalo sa to, práve naopak. Zaspávala som do práce, chodila neskoro, z tej únavy som zabúdala na mnohé povinnosti a pracovné termíny. Na nič iné som nemyslela, len na to, kedy prídem domov a môžem ísť spať. Niekde v kútiku mojej mysle som si uvedomovala, že tento stav nie je udržateľný, a že musím niečo začať s tým robiť. 

Študovala som si rôzne medicínske fóra, kde by som mohla nájsť riešenia, ako sa toho zbaviť. Skúšala som pred spaním nepiť veľa vody, liekom na spanie neholdujem. Chvíľu som spala na gauči, aby sa aspoň manžel vyspal. Radila som sa s každým, bola som zúfalá.

Všetky svoje príznaky a signály som pripisovala zmene zamestnania, v ktorom bol nátlak vyšší ako pred tým, stresom, problémom, a v podstate všetkému možnému, len nie tomu očividnému dôvodu – mojej hmotnosti, ktorá išla rapídne hore, ale ja som tomu nepripisovala žiaden dôraz.

Po osobnej návšteve svojho lekára mi diagnostikovali syndróm obštrukčného spánkového apnoe.

Znelo to strašne, ale zjednodušene mi to bolo vysvetlené ako prestávky v dýchaní počas spánku spôsobené nadmerným tukom na hrudníku. Moje myšlienky boli zamotané niekde medzi „dobre, musíš schudnúť“ a „ako to chceš dosiahnuť?“.

Zdeprimovaná a znechutená zo seba som prišla domov a uvažovala nad tým, čo budem robiť. Počkala som na manžela a všetko som mu vyrozprávala. Nikdy som ho nevidela takto vystrašeného a zároveň namotivovaného.

„Zvládneme to spolu, pomôžem ti“, nič iné nepovedal. Snažil sa presmerovať moje myšlienky inde, len aby som na to nemyslela.

Nasledujúce týždne som mala pocit, že mám doma úplne iného chlapa. Začal variť úplne iné jedlá ako doteraz, začali sme chodiť na prechádzky, v našej obývačke už máme bežiaci pás. Motivoval ma, aby som nepoľavila a dokazoval mi, že sme na to dvaja. Každý deň naplánoval úplne niečo iné – výlet k neďalekému jazeru, bedminton, tenis alebo filmový večer, pri ktorom sme na striedačku chodili na páse. Všetko sa mi to zdalo na začiatku divné a unavujúce, ale teraz si to už ani neviem ináč predstaviť.

Prvý mesiac išli kilá rapídne dole, teraz to ide troška pomalšie, ale pokračujeme v tom spolu.

Kvalita môjho spánku, spúšťač celej tejto zmeny, sa výrazne zlepšila. Ani si neviem predstaviť, ako som takto mohla žiť pred tým.

Ako som mohla ignorovať pribúdajúce kilá, a ako som mohla ignorovať možné sprievodné komplikácie. Hlavne som si o OSAS, ako o komplikácii pri obezite dosť toho naštudovala.

Je to až desivé, čo mi obezita spôsobovala a ako som tým svoje telo trápila. A keby to aspoň bolo jediné riziko obezity…

Chvíľu sa môže človek tváriť, že je to len o vzhľade, ale tých zdravotných rizík obezity je toľko! Som odhodlaná s tým bojovať, vďačná za to, že manžel je v tom so mnou.

Autorka si želala ostať v anonymite

Do ďalšieho príbehu
o obezite ostáva

Deň (- y)

:

H(s)

:

Minúta(y)

:

Druhý(s)

Môžete počkať na ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Ďalšie príbehy

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Ľahká večera

Málokto z nás je po príchode z práce odhodlaný stáť nekonečnú dobu pri hrncoch, aby si uvaril síce chutnú, ale komplikovanú večeru. Na druhej strane máte chuť na teplé varené jedlo.

Banánové smoothie

To, že smoothie sú úžasné vieme už dávno. Stačí jeden pohár denne, aby sme doplnili väčšinu potrebných vitamínov, minerálov a aj stopových prvkov, a cítili sa nabudený a plný energie.

Obezita a vitamín D

Z celej plejády vitamínov je jeden, na ktorý je vhodné upriamiť pozornosť, pokiaľ trpíte obezitou, alebo pokiaľ je obézna osoba vo vašom okolí. Je to vitamín D.

Inšpirujte sa príbehom klientky Michala Páleníka

Mnohokrát ma oslovujú ľudia v súvislosti s otázkou vytvorenia stravovacieho režimu na mieru, nastavenia správnych návykov, odporúčaním suplementácie a iných záležitostí súvisiacich s procesom chudnutia.

Príbeh za zdravším životom s E66

Peter je manažér vo veľkej spoločnosti, pracuje dlhé hodiny hlavne za počítačom. Pohybu má počas dňa málo a väčšinu jedla zje po návrate domov. Predtým neraňajkoval, obed zjedol narýchlo v jedálni alebo nejakým fast-foodom pri počítači a doháňal to potom večer doma. Cez deň zvykol ešte piť kolu.

Priberanie v tehotenstve

Tehotenstvo nie je choroba. To je isto pravda avšak, ak je tehotná žena obézna, alebo počas tehotenstva dôjde k veľmi výraznému navýšeniu telesnej hmotnosti, potom sa pomerne často stretávame s tehotenskými komplikáciami.

Obezita a pracovný život

Brať obezitu na ľahkú váhu je nebezpečné, keďže je rizikovým faktorom pre množstvo ochorení, ako napríklad ateroskleróza, trombóza žíl a ostatné srdcovo-cievne choroby, žlčové kamene, choroby kĺbov a chrbtice, cukrovka, karcinóm prsníka a kožné infekcie.

Bola som klasickým prípadom večnej dietárky

Keď už sa moja váha začala blížiť stovke, uvedomila som si, že problém nemôžem ďalej popierať a začalo moje osobné peklo. Moje telo a zdravie bolo vždy na poslednom mieste v rodine. Pri deťoch som jedla len úchytkom, alebo večer a dojedala som detské porcie.

Kde je problém so stravovaním detí?

Výživa, ako jeden z hlavných epigenetických faktorov ovplyvňujúcich naše celkové zdravie či chorobnosť, hrá kľúčovú úlohu už u detí. Aké chyby sú typické v stravovaní malých detí, ktoré sa replikujú v mnohých rodinách? Poďme si povedať aspoň o tých najpodstatnejších.

Obezita a pohybová aktivita

Väčšina z nás vie, že ak je energetický výdaj vyšší ako príjem, tak chudneme…
Napriek tomu že toto pravidlo poznáme, robí nám často problém ho v reálnom živote aplikovať. V tomto článku sa zameriame nie na príjem (jedlo), ale na výdaj a to formou pohybovej aktivity, športu.

Zdravý snack: domáca müsli tyčinka

Spomínate si na časy základnej školy ako sme všetci na veľkej prestávke, viac menej povinne, vytiahli obedáre, ktoré nám doma pripravili, najedli sme sa a išli sa prejsť po chodbe? Zahnali sme pocit hladu a boli sme viac sústredení, jednoducho to malo svoj efekt.

Koľko jedla potrebuje moje telo?

Jedlo je niečo, čo nám dáva živiny. Živiny sú látky, ktoré sú pre naše telo prijateľné a vieme z nich premenou v tráviacom trakte čerpať buď energiu alebo stavebné látky pre náš organizmus. Množstvo živín, ktoré potrebujeme pre našu existenciu je dané – na základe odporúčaných hodnôt vieme presne, koľko je pre nás dosť.

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut