fbpx

Obezita a obštrukčné spánkové apnoe

Poznáte ten pocit, keď si večer ľaháte do postele unavený, tešíte sa na výdatný spánok a ráno sa zobúdzate oddýchnutý, svieži a schopný vstať z postele a podávať nejaké tie pracovné výkony? Dúfam, že väčšina z vás áno, pretože ja teda nie.

Som ranný typ človeka a milujem pomalé rána, kedy vstanem skoro, nachystám si bohaté raňajky, dám si kávu, sprchu a pred skriňou vymýšľam, čo si oblečiem. Ráno ako z rozprávky. Posledný rok tie rána neboli také dokonalé, ako pred tým. Svoje ranné rituály som skrátila na nevyhnutné úkony, ktoré musím urobiť. Každé ráno som mala pocit, že som sa zobudila viac unavená ako keď som išla spať. Aj môj manžel sa začínal sťažovať na moje príšerné chrápanie a na to, že často chodím v noci na toaletu. Takže obmedzujem nielen svoj spánok, ale aj jeho.

Prílišná únava cez deň spôsobená nulovou kvalitou spánku začala byť viditeľná aj pre mojich kolegov v práci. Verte mi, že dennodenne odpovedať na otázky „zasa si nespala?“ alebo „prečo si zasa taká unavená?“ je otravné a nie veľmi príjemné.

Nezlepšovalo sa to, práve naopak. Zaspávala som do práce, chodila neskoro, z tej únavy som zabúdala na mnohé povinnosti a pracovné termíny. Na nič iné som nemyslela, len na to, kedy prídem domov a môžem ísť spať. Niekde v kútiku mojej mysle som si uvedomovala, že tento stav nie je udržateľný, a že musím niečo začať s tým robiť. 

Študovala som si rôzne medicínske fóra, kde by som mohla nájsť riešenia, ako sa toho zbaviť. Skúšala som pred spaním nepiť veľa vody, liekom na spanie neholdujem. Chvíľu som spala na gauči, aby sa aspoň manžel vyspal. Radila som sa s každým, bola som zúfalá.

Všetky svoje príznaky a signály som pripisovala zmene zamestnania, v ktorom bol nátlak vyšší ako pred tým, stresom, problémom, a v podstate všetkému možnému, len nie tomu očividnému dôvodu – mojej hmotnosti, ktorá išla rapídne hore, ale ja som tomu nepripisovala žiaden dôraz.

Po osobnej návšteve svojho lekára mi diagnostikovali syndróm obštrukčného spánkového apnoe.

Znelo to strašne, ale zjednodušene mi to bolo vysvetlené ako prestávky v dýchaní počas spánku spôsobené nadmerným tukom na hrudníku. Moje myšlienky boli zamotané niekde medzi „dobre, musíš schudnúť“ a „ako to chceš dosiahnuť?“.

Zdeprimovaná a znechutená zo seba som prišla domov a uvažovala nad tým, čo budem robiť. Počkala som na manžela a všetko som mu vyrozprávala. Nikdy som ho nevidela takto vystrašeného a zároveň namotivovaného.

„Zvládneme to spolu, pomôžem ti“, nič iné nepovedal. Snažil sa presmerovať moje myšlienky inde, len aby som na to nemyslela.

Nasledujúce týždne som mala pocit, že mám doma úplne iného chlapa. Začal variť úplne iné jedlá ako doteraz, začali sme chodiť na prechádzky, v našej obývačke už máme bežiaci pás. Motivoval ma, aby som nepoľavila a dokazoval mi, že sme na to dvaja. Každý deň naplánoval úplne niečo iné – výlet k neďalekému jazeru, bedminton, tenis alebo filmový večer, pri ktorom sme na striedačku chodili na páse. Všetko sa mi to zdalo na začiatku divné a unavujúce, ale teraz si to už ani neviem ináč predstaviť.

Prvý mesiac išli kilá rapídne dole, teraz to ide troška pomalšie, ale pokračujeme v tom spolu.

Kvalita môjho spánku, spúšťač celej tejto zmeny, sa výrazne zlepšila. Ani si neviem predstaviť, ako som takto mohla žiť pred tým.

Ako som mohla ignorovať pribúdajúce kilá, a ako som mohla ignorovať možné sprievodné komplikácie. Hlavne som si o OSAS, ako o komplikácii pri obezite dosť toho naštudovala.

Je to až desivé, čo mi obezita spôsobovala a ako som tým svoje telo trápila. A keby to aspoň bolo jediné riziko obezity…

Chvíľu sa môže človek tváriť, že je to len o vzhľade, ale tých zdravotných rizík obezity je toľko! Som odhodlaná s tým bojovať, vďačná za to, že manžel je v tom so mnou.

Autorka si želala ostať v anonymite

Pripravili sme pre vás
66 príbehov o obezite
z pohľadu pacientov
a zdravotníckych pracovníkov.

Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Príbehy o obezite

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.

Paprikáš na dva spôsoby

Paprikáš na dva spôsoby

Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.

Baklažánová nátierka

Baklažánová nátierka

Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?

Sú DIA potraviny zdravé?

Sú DIA potraviny zdravé?

Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…

Priberá sa z chleba alebo nie?

Priberá sa z chleba alebo nie?

Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.

Ako vzniká E66 jedálniček

Ako vzniká E66 jedálniček

Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

Michal Grajciar: rok po

Michal Grajciar: rok po

Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

Pacient s diabetickou nohou

Pacient s diabetickou nohou

Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

Zdravá pizza

Zdravá pizza

Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

Obezita a sedenie

Obezita a sedenie

Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

Prvých 15 kg dole s E66 radami

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut