fbpx

Obezita a cukor v rôznych podobách

Študovanie a čítanie etikiet nepatrí medzi časté činnosti pri nakupovaní potravín. Slovenská verejnosť sa väčšinou zaujíma o cenu alebo pomer ceny a množstva. Prečo? Jedným z častých dôvodov je, že nevieme čítať etikety, nevieme čo tam máme hľadať alebo tomu nerozumieme.

Okrem množstva nevysloviteľných chemických názvov a záhadných substancií označených E, nájdete na etiketách glukózovo – fruktózový sirup.

Čo to je? Je to zdravšie alebo škodlivejšie ako bežný cukor? Je to to isté ako bežný cukor, ktorý poznáme?

Na internete nájdete mnohé články a štúdie o glukózovo – fruktózovom sirupe, fruktózových a glukózových sirupoch, ale aj samotnom cukre. Pokiaľ rozoberáme negatívne vplyvy alebo zdravotné benefity týchto produktov, musíme poznať rozdiely medzi týmito sladidlami. Ďalším kľúčovým faktorom je vedieť, aké zložky týchto sirupov nám škodia, v akom množstve a prečo.

Na úvod trocha teórie

Cukor – sacharóza je bežný kryštálový cukor, ktorý sa nachádza v kuchyni skoro každej domácnosti. Je zložený z glukózy a fruktózy, ktoré sú, laicky povedané, špeciálne spojené a sú v rovnakom pomere.

Glukózovo – fruktózový sirup je takisto zložený z glukózy a fruktózy, ale nie v rovnakom pomere a nachádzajú sa v ňom ako samostatné elementy.

Ako sa vyrába glukózovo – fruktózový sirup (GFS)?

Produkcia GFS je jedným z posledných krokov pri spracovávaní škrobu z kukurice alebo pšenice. Počas tohto procesu sa uvoľňuje glukóza a po pridaní enzýmov sa – zjednodušene povedané – časť mení na fruktózu. V závislosti od množstva fruktózy obsiahnutého v sirupe sa aj samotný sirup nazýva inak.

 

  • GFS, ktorý poznáme my Slováci obsahuje 55 % glukózy a 45 % fruktózy.
  • Tento „náš“ sirup si nezamieňajme s tým, ktorý sa produkuje a vyrába v USA. Nazýva sa “vysoko fruktózový kukuričný sirup” a nájdeme ho pod skratkou HFCS. Jeho obsah fruktózy je od 55 % a viac.

Vplyv fruktózy na nás a naše zdravie

Fruktóza ako jedna zo zložiek GFS a aj sacharózy, je síce prírodná a bežne sa vyskytujúca v ovocí, ale prijímanie neprirodzene vysokých dávok má nepriaznivý dopad na fungovanie nášho organizmu.

Pred tým ako sa dostaneme ďalej je dôležité si takisto uvedomiť, že ovocie neobsahuje len fruktózu, ale aj široké spektrum iných živín, ktoré si naše telo nedokáže vytvoriť. Preto nie je správne posudzovať ovocie len podľa cukru v ňom obsiahnutom.

Fruktóza prijatá v spracovaných potravinách (napríklad keks alebo cukríky) – krátkodobá odozva

  • Fruktóza prijatá napríklad bez vlákniny (ovocie) – nestimuluje hormóny pre hlad a príjem potravy – chuť do jedla nie je regulovaná. Pravidelná konzumácia nadbytočnej fruktózy zvyšuje rezistenciu na inzulín, jednoducho povedané telo je odolné voči účinkom inzulínu.
  • Prijatá fruktóza v rozumnom množstve je metabolizovaná a uskladnená pečeňou. Čo sa stane, ak jej prijmem veľa? Po prijatí fruktózy v nadbytku sa premieňa na tuk.
  • Obsah živín je na bode mrazu, takže prijímame len prázdne kalórie, ktoré pri nadmernom príjme nespálime, ale naše telo si ich uloží do zásob.

Keď sa na to racionálne pozrieme, tak prijímanie fruktózy v cukre alebo GFS je nadmieru zbytočné a nevyužiteľné.

Predchádzajúce body sú zamerané na nepriaznivé situácie, ktoré nastanú väčšinou hneď po vysokom príjme fruktózy.

Čo sa stane po opakovanom a dlhodobom príjme?

Spomínala som, že nadbytok fruktózy sa premieňa na tuk, ale nielen ten estetický, kvôli ktorému neoblečiem nohavice. Bavíme sa o tuku obklopujúcom naše orgány, z ktorých v tomto prípade najviac trpí pečeň.

Mám pocit, že sú to dookola opakované choroby a diagnózy, ktoré každý z nás pozná. Aj tak si ich ale zopakujme. Rezistencia na inzulín, môže prepuknúť do cukrovky druhého typu. Ochorenia tohto druhu sú vždy ruka v ruke s inými. Keď už len pri týchto dvoch ochoreniach nezačneme riešiť našu zdravotnú situáciu, verte, že ďalšie diagnózy nebudú dlho čakať.

Samotný GFS má svoje benefity, ale mimo spektra zdravia. Preferujú ho výrobcovia aj z týchto dôvodov:

  1. Prvou z výhod je nižšia výrobná a predajná cena oproti kryštálovom cukru.
    2. Oplýva lepšou použiteľnosťou a aplikovateľnosťou pri výrobných procesoch, najmä keď berieme do úvahy zamedzenie spätnej kryštalizácie, ktorá sa môže vyskytnúť pri bežnom cukre.
    3. Má vyššiu sladivosť oproti kryštálovému cukru.

Opusťme sféru teórie a zamerajme sa na prax.

Z dlhodobého nutričného a zdravotného hľadiska nie je rozdiel v tom, či si každý deň dáte čokoládovú tyčinku sladenú bielym cukrom alebo GFS. Pointa je v tom, že si ju dáte.

Rozličné sladkosti neobsahujú žiadne mikroživiny, tak prečo ich konzumujeme? Pretože je to dobré a sladké? Ale to je aj ovocie. Nepozerajme sa na to, či ide o cukor biely, trstinový, invertný alebo o samotný GFS. Väčšinou ide o nevyužiteľný nadbytok, ktoré si telo poctivo uloží do tuku.

Aj na slovenskom trhu potravín máme sladkosti, ktoré sú vyrábané bez pridaného cukru alebo GFS. Ide o výrobky zo 100% ovocia, ktoré sú zdravšou a bezpečnejšou alternatívou nielen pre vás, ale hlavne pre vaše deti.

V akých potravinaćh nájdem GFS?

Možno vás to prekvapí, ale GFS sa vyskytuje nielen v rôznych sladkostiach, ako sú čokoládové tyčinky alebo maslové sušienky. Môžeme ho nájsť aj v potravinách, ktoré sa tvária zdravo – jogurty, proteínové a müsli tyčinky, raňajkové cereálie a iné „fitness“ potraviny. Takisto ho objavíme aj tam, kde by sme ho naozaj nehľadali. Uznajte sami, že nájsť sladidlo v mäsových paštétach, nátierkach či chilli omáčkach je prinajmenšom zvláštne, a pre mnohých z nás nelogické.

Neostáva nám nič iné, len skúmať etikety toho, čo kupujeme a preferovať skutočné, tzn. nespracované alebo len minimálne spracované potraviny.

Autor: Mgr. Gloria Laura Michalčíková

Farmaceut, člen tímu E66 a Medifo

Pripravili sme pre vás
66 príbehov o obezite
z pohľadu pacientov
a zdravotníckych pracovníkov.

Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Príbehy o obezite

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.

Paprikáš na dva spôsoby

Paprikáš na dva spôsoby

Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.

Baklažánová nátierka

Baklažánová nátierka

Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?

Sú DIA potraviny zdravé?

Sú DIA potraviny zdravé?

Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…

Priberá sa z chleba alebo nie?

Priberá sa z chleba alebo nie?

Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.

Ako vzniká E66 jedálniček

Ako vzniká E66 jedálniček

Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

Michal Grajciar: rok po

Michal Grajciar: rok po

Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

Pacient s diabetickou nohou

Pacient s diabetickou nohou

Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

Zdravá pizza

Zdravá pizza

Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

Obezita a sedenie

Obezita a sedenie

Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

Prvých 15 kg dole s E66 radami

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut