fbpx

Priberanie v tehotenstve

Tehotenstvo nie je choroba. To je isto pravda avšak, ak je tehotná žena obézna, alebo počas tehotenstva dôjde k veľmi výraznému navýšeniu telesnej hmotnosti, potom sa pomerne často stretávame s tehotenskými komplikáciami. A tie už za chorobu považovať musíme. Ohrozená môže byť nielen samotná mamička, ale aj plod.

V súčasnosti je už známy a plne akceptovaný fakt tzv. fetálneho programovania. V súlade s fetálnym programovaním sa strava, ale aj ďalšie faktory, ako napr. stres tehotnej ženy spolupodieľajú na prenatálnom (pred narodením dieťaťa) nastavení fyziologických a metabolických procesov v plode, čo môže ovplyvňovať zdravotný stav narodeného dieťaťa niekedy až v jeho dospelosti.

Z tohto dôvodu by sme mali venovať zvýšenú pozornosť správne nastavenej výžive tehotnej ženy, dokonca už v období plánovania počatia – a to jednak:

  • plne nutrične vyváženej so zastúpením všetkých kritických mikroživín – vitamínov a minerálov
  • vyvarovať sa nadmernému príjmu niektorých živín (napríklad nasýtených tukov a jednoduchých sacharidov – najmä v spoločnej kombinácii) a energie počas tehotenstva
  • nadmerné priberanie predisponuje ženu ku tehotenským komplikáciám

Veľa odborníkov a lekárov tvrdí, že výživa tehotnej ženy v prípade, že je priemerne kvalitná, nemôže ohroziť ju samú a ani dieťa. Nie je to pravda napriek tomu, že nie je možné to jednoznačne dokázať. Ako by mohla mať dostatočné zdroje kritických mikroživín matka, keď súčasné výskumy potvrdzujú, že mnohí ľudia trpia tzv. skrytou podvýživou?

Nároky na prívod energie nie sú počas celého obdobia tehotenstva rovnaké. Dĺžka gravidity sa uvádza v týždňoch a v tzv. lunárnych mesiacoch (mesiac, ktorý má presne 4 týždne).

Tehotenstvo trvá 9 kalendárnych mesiacov – tri trimestre – 10 lunárnych mesiacov – 267 dní od počatia. Výživa tehotnej ženy má v každom trimestri určité špecifiká.

Primeraný prírastok telesnej hmotnosti tehotnej ženy predstavuje nárast o približne 20 % v porovnaní s hmotnosťou pred tehotenstvom. Pri fyziologickom jednoplodovom tehotenstve by mal byť odporúčaný prírastok hmotnosti v rozmedzí od 9 – 14 kg. Optimálny prírastok telesnej hmotnosti u gravidnej ženy sa určuje podľa hodnoty BMI pred tehotenstvom.

Nárast telesnej hmotnosti je však individuálny. Za fyziologický minimálny prírastok telesnej hmotnosti sa považuje 6 kg. Ženy s nadváhou alebo obezitou by nemali pribrať viac ako 7- 8 kg.

Žena s tendenciou priberania už pred počatím naberá v priebehu tehotenstva tuk rýchlejšie a po pôrode sa ho horšie zbavuje.

Taktiež ženy trpiace obezitou majú v priebehu tehotenstva vysoké riziko vzniku tehotenskej hypertenzie a cukrovky, trombózy, gestózy*, eklampsie** a iných problémov. Tehotenstvo obéznej ženy sa považuje za rizikové.

Vo všeobecnosti – v priebehu tehotenstva nie je nutné zvýšiť príjem energie výrazne, pretože energetické nároky celého tohto obdobia sú nízke a príjem energie u väčšiny žien je nadpriemerný.

V prvom trimestri nenavyšujeme vôbec energetický príjem stravovacieho režimu, len prispôsobíme výber potravín zvýšeným nárokom organizmu na prísun kvalitných biologicky aktívnych živín.

V druhom a začiatkom tretieho trimestra je možné zvýšiť príjem energie o cca 10 – 15 %, ale len v prípade, ak telesná hmotnosť ženy pred otehotnením bola nízka. Nárast predstavuje približne 300 kcal/deň. Hodnota je odvodená od výpočtu potreby energie na pokrytie celého tehotenstva a to je 80 000 kcal. Ak nerátame s prvým trimestrom, kedy energetická potreba nie je zvýšená, potom hodnota navýšenia v druhom trimestri bude medzi 340 – 452 kcal/d. Samozrejme, zohľadniť treba aktuálnu váhu ženy, BMI pred otehotnením a celkovú aktivitu ženy.

Zvýšenie energetického príjmu sa týka najmä zvýšenia príjmu komplexných sacharidov (celozrnné pečivo, ryža, pohánka, pšeno, quinoa, zemiaky, batáty, vločky) a bielkovín (tepelne upravené ryby, chudé mäso, tepelne upravené vajíčka, mliečne výrobky a správne pripravené strukoviny).

Minimálne množstvo bielkovín by mal byť na úrovni 1,1 g/kg telesnej hmotnosti. Pri príjme len rastlinných bielkovín je potrebné dbať na príjem všetkých esenciálnych aminokyselín.

Množstvo tukov nie je potrebné zvyšovať, treba však dbať na ich kvalitu. Ideálne používajte napríklad: za studena lisované rastlinné oleje, olejnaté semienka, avokádo, nepražené kakao, kokos a mak.

Pozor – vegánstvo je u tehotných žien kontraindikované a nie je považované za adekvátny výživový smer pre zabezpečenie všetkých živín v tomto období!

A ako riešiť, keď nás zmáhajú tehotenské chute? Zvyčajne sú naše uvoľnené stravovacie mravy počas tehotenstva spôsobené práve skrytou podvýživou, ktoré v kritickom období vyústi do stáleho nutkania dať si predtým striktne vylúčené jedlo. Ak neviete, ako správne nastaviť stravovanie tak, aby ste neublížili sebe, či budúcemu bábätku, je naozaj dobré obrátiť sa na odborníka.

Vysvetlenie pojmov:

*Gestóza

  • rozlišujeme včasnú gestózu spojenú s nevoľnosťou a zvracaním väčšinou ráno, a potom neskorú gestózu teda tehotenskú toxikózu v druhej polovici tehotenstva
  • pri neskorej gestóze sa vyskytujú opuchy, vysoký krvný tlak a bielkoviny v moči

**Eklampsia

  • nebezpečný stav, ktorý môže byť vyústením toxikózy.
  • eklampsii predchádzajú práve príznaky toxikózy
  • záchvat kŕčov vedúci do bezvedomia
  • najčastejšie sa vyskytuje na konci tehotenstva

 

Autor: RNDr. Barbara Sviežená, PhD.

nutričný poradca, lektor a odborný garant
člen Slovenskej asociácie pre výživu a prevenciu

www.vyzivapreteba.sk

Do ďalšieho príbehu
o obezite ostáva

Deň (- y)

:

H(s)

:

Minúta(y)

:

Druhý(s)

Môžete počkať na ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Ďalšie príbehy

Michal Grajciar: rok po

Michal Grajciar: rok po

Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

Pacient s diabetickou nohou

Pacient s diabetickou nohou

Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

Zdravá pizza

Zdravá pizza

Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

Obezita a sedenie

Obezita a sedenie

Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

Prvých 15 kg dole s E66 radami

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Ľahká večera

Ľahká večera

Málokto z nás je po príchode z práce odhodlaný stáť nekonečnú dobu pri hrncoch, aby si uvaril síce chutnú, ale komplikovanú večeru. Na druhej strane máte chuť na teplé varené jedlo.

Banánové smoothie

Banánové smoothie

To, že smoothie sú úžasné vieme už dávno. Stačí jeden pohár denne, aby sme doplnili väčšinu potrebných vitamínov, minerálov a aj stopových prvkov, a cítili sa nabudený a plný energie.

Obezita a vitamín D

Obezita a vitamín D

Z celej plejády vitamínov je jeden, na ktorý je vhodné upriamiť pozornosť, pokiaľ trpíte obezitou, alebo pokiaľ je obézna osoba vo vašom okolí. Je to vitamín D.

Inšpirujte sa príbehom klientky Michala Páleníka

Inšpirujte sa príbehom klientky Michala Páleníka

Mnohokrát ma oslovujú ľudia v súvislosti s otázkou vytvorenia stravovacieho režimu na mieru, nastavenia správnych návykov, odporúčaním suplementácie a iných záležitostí súvisiacich s procesom chudnutia.

Príbeh za zdravším životom s E66

Príbeh za zdravším životom s E66

Peter je manažér vo veľkej spoločnosti, pracuje dlhé hodiny hlavne za počítačom. Pohybu má počas dňa málo a väčšinu jedla zje po návrate domov. Predtým neraňajkoval, obed zjedol narýchlo v jedálni alebo nejakým fast-foodom pri počítači a doháňal to potom večer doma. Cez deň zvykol ešte piť kolu.

Obezita a pracovný život

Obezita a pracovný život

Brať obezitu na ľahkú váhu je nebezpečné, keďže je rizikovým faktorom pre množstvo ochorení, ako napríklad ateroskleróza, trombóza žíl a ostatné srdcovo-cievne choroby, žlčové kamene, choroby kĺbov a chrbtice, cukrovka, karcinóm prsníka a kožné infekcie.

Bola som klasickým prípadom večnej dietárky

Bola som klasickým prípadom večnej dietárky

Keď už sa moja váha začala blížiť stovke, uvedomila som si, že problém nemôžem ďalej popierať a začalo moje osobné peklo. Moje telo a zdravie bolo vždy na poslednom mieste v rodine. Pri deťoch som jedla len úchytkom, alebo večer a dojedala som detské porcie.

Kde je problém so stravovaním detí?

Kde je problém so stravovaním detí?

Výživa, ako jeden z hlavných epigenetických faktorov ovplyvňujúcich naše celkové zdravie či chorobnosť, hrá kľúčovú úlohu už u detí. Aké chyby sú typické v stravovaní malých detí, ktoré sa replikujú v mnohých rodinách? Poďme si povedať aspoň o tých najpodstatnejších.

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut