fbpx

Obezita a sedenie

Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe. Myslím, že bez obáv môžeme vyhlásiť, že priemerne človek strávi v tejto polohe šesť až osem hodín denne.
Táto “pohoda” má však svoju cenu a tou je priamy súvis so vznikom a prehĺbením rôznych zdravotných komplikácii.
V poriadku, možno si poviete, to, že sedenie nie je úplne najzdravšie, vie každý. Čo však presne spôsobuje, a najmä ako zaň neplatiť daň v plnej výške, postupne rozoberieme v tomto článku.
Tak po poriadku. Čo sa vlastne deje s pohybovým aparátom, keď sedíte?
Najskôr si treba uvedomiť, že akákoľvek rigídna (fixná) pozícia tela spôsobuje tuhnutie a oslabenie svalstva. Následkom tohto je potom skracovanie prirodzenej dĺžky svalstva a strata svalovej sily. Tento efekt vedie k zmenám držania tela. Časom táto zmena vedie až k akútnej alebo chronickej bolesti chrbtice, kĺbov a mäkkých tkanív. Najčastejšie sa ako následok sedenia vyskytujú bolesti v oblasti driekovej a krčnej chrbtice. Preukázateľne existuje významná súvislosť medzi časom stráveným sedením a intenzitou tejto bolesti.
Vplyv na ostatné sústavy tela.
Dlhodobé sedenie, šesť až osem hodín denne, znižuje prietok krvi. Výrazným spôsobom, samozrejme, najmä v oblasti dolných končatín. Znížený prietok krvi môže mať efekt na tvorbu krvných zrazenín. Tie sú potom často dôvodom mnohých ochorení obehového systému. Okrem končatín, sedenie negatívne ovplyvňuje aj vnútorné orgány. Pľúca počas sedenia produkujú menej kyslíka, čo je spôsobené zníženým priestorom pre rozvíjanie hrudníka v tejto pozícií. Zároveň je v nej stlačená aj brušná dutina, čo môže mať efekt na gastrointestinálny trakt v podobe problémov s trávením, nadúvania, kŕčov, či pálenia záhy.
Aby toho nebolo málo, je dokázané, že znížení prietok krvi pri sedení zvyšuje aj riziko Alzheimerovej choroby. 
Súvisí dlhodobé sedenie so vznikom obezity?
Jednoducho povedané áno. Sedíte, nehýbete sa, váš kalorický výdaj je nižší. Avšak je za tým aj viac. Podľa štúdii má sedenie priamy súvis so zvýšeným rizikom vzniku diabetu. Neaktívne svaly vo vašom tele len po jednom dni dlhšieho sedenia (šesť až osem hodín) majú ťažšiu reakciu na inzulín. Inzulín, je hormón produkovaný pankreasom, ktorý pomáha odbúravať glukózu, čiže ak vaše telo neúčinne rozkladá tieto látky riziko diabetu stúpa.
Na základe toho, môžeme konštatovať, že vznik obezity hrozí pri dlhodobom sedení aj v súvislosti s rizikom vzniku diabetu.
Odporúčania fyzioterapeuta
Možno vás prvá časť tohto článku vystrašila a cítite sa bezradne. Veď predsa v práci sedieť musíte a bodka. Áno, je nám jasné, že sedeniu sa už teraz väčšina ľudí nevyhne. Preto prinášame aspoň odporúčania ako jeho negatívny efekt znížiť.
➔ Ak už teda sedíte v práci, neseďte viac ako jednu hodinu nepretržite. Prejdite sa, dole a zasa hore po schodoch, alebo sa len postavte a zacvičte si zopár cvikov. Pomôcť vám môžu aj rôzne mobilné aplikácie, ktoré vám takúto malú pauzu pripomenú. Tieto činnosti vám nezaberú viac ako pár minút a skvelo vám pomôžu stimulovať svalstvo a rozbehnúť krvný obeh.
➔ S prácou je spojená aj doprava. Skúste namiesto presedenia času v aute využiť nutnosť presunu na pohyb. Ponúkajú sa vám viaceré možnosti. Ak sa váš cieľ nachádza v primeranej vzdialenosti, môžete sa prejsť, čím sa priblížite aj k splneniu odporúčaného denného limitu krokov, čo je minimálne 7 500 – 10 000. V prípade, že idete ďalej je tu možnosť bicykla, alebo ak sa vám ani to nepozdáva jednoznačne môžete využiť MHD a postáť si tam.
➔ Okrem snahy limitovať množstvo času v sede je nutné zaradiť vo voľnom čase aj aeróbnu aktivitu, (beh, bicykel, plávanie, korčule, atď.) 2 – 3-krát týždenne po dobu 45 – 90 minút, ktorou sedenie budete kompenzovať. Môžete pridať aj rôzne iné druhy pohybovej aktivity ako sú herné športy či silový tréning. Hlavným cieľom je, aby ste po celodennom sedení, stimulovali telo pohybom a nie v ňom pokračovali pri televízii. Voľba vhodnej pohybovej aktivity, je však kľúčová. Vždy zvážte vaše individuálne schopnosti a zdravotný stav, poprípade využite konzultáciu s fyzioterapeutom, aby tento dodatočný pohyb vášmu telu pomáhal, nie škodil.
➔ Aj jednoduché návyky majú veľký vplyv. Ak sa presviedčate, že na pohyb po práci vám neostáva čas, som si istý, že aspoň 5 minút ráno a večer si nájdete. Ranná a večerná séria cvičení, môže byť veľmi prospešným návykom slúžiacim ako prevencia vzniku akútnych či chronických bolestí pohybového aparátu. Tieto rutiny obsahujú cvičenia zlepšujúce celkovú mobilitu a silu tela, môžete do nich zaradiť aj dychové cvičenia, ktoré vás priaznivo ovplyvňujú nielen po fyzickej, ale aj psychickej stránke.
Na záver môžeme tému sedenia zhrnúť tým, že ak už ste k tomu určitú časť dňa nútení, tak by ste sa mu mali v čase, ktorý si organizujete sami, vyhýbať a následne tento voľný čas ideálne využiť a kompenzovať sedenie primeranou fyzickou aktivitou.
Autor: Bc. Róbert Bezák – Športový Fyzioterapeut
robert.bezak1@gmail.com

Do ďalšieho príbehu
o obezite ostáva

Deň (- y)

:

H(s)

:

Minúta(y)

:

Druhý(s)

Môžete počkať na ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Ďalšie príbehy

Ako vzniká E66 jedálniček

Ako vzniká E66 jedálniček vytvorený lekárnikomCelý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie. Rád by som vám dnes...

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

Michal Grajciar: rok po

Michal Grajciar: rok po

Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

Pacient s diabetickou nohou

Pacient s diabetickou nohou

Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

Zdravá pizza

Zdravá pizza

Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

Prvých 15 kg dole s E66 radami

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Ľahká večera

Ľahká večera

Málokto z nás je po príchode z práce odhodlaný stáť nekonečnú dobu pri hrncoch, aby si uvaril síce chutnú, ale komplikovanú večeru. Na druhej strane máte chuť na teplé varené jedlo.

Banánové smoothie

Banánové smoothie

To, že smoothie sú úžasné vieme už dávno. Stačí jeden pohár denne, aby sme doplnili väčšinu potrebných vitamínov, minerálov a aj stopových prvkov, a cítili sa nabudený a plný energie.

Obezita a vitamín D

Obezita a vitamín D

Z celej plejády vitamínov je jeden, na ktorý je vhodné upriamiť pozornosť, pokiaľ trpíte obezitou, alebo pokiaľ je obézna osoba vo vašom okolí. Je to vitamín D.

Inšpirujte sa príbehom klientky Michala Páleníka

Inšpirujte sa príbehom klientky Michala Páleníka

Mnohokrát ma oslovujú ľudia v súvislosti s otázkou vytvorenia stravovacieho režimu na mieru, nastavenia správnych návykov, odporúčaním suplementácie a iných záležitostí súvisiacich s procesom chudnutia.

Príbeh za zdravším životom s E66

Príbeh za zdravším životom s E66

Peter je manažér vo veľkej spoločnosti, pracuje dlhé hodiny hlavne za počítačom. Pohybu má počas dňa málo a väčšinu jedla zje po návrate domov. Predtým neraňajkoval, obed zjedol narýchlo v jedálni alebo nejakým fast-foodom pri počítači a doháňal to potom večer doma. Cez deň zvykol ešte piť kolu.

Priberanie v tehotenstve

Priberanie v tehotenstve

Tehotenstvo nie je choroba. To je isto pravda avšak, ak je tehotná žena obézna, alebo počas tehotenstva dôjde k veľmi výraznému navýšeniu telesnej hmotnosti, potom sa pomerne často stretávame s tehotenskými komplikáciami.

Obezita a pracovný život

Obezita a pracovný život

Brať obezitu na ľahkú váhu je nebezpečné, keďže je rizikovým faktorom pre množstvo ochorení, ako napríklad ateroskleróza, trombóza žíl a ostatné srdcovo-cievne choroby, žlčové kamene, choroby kĺbov a chrbtice, cukrovka, karcinóm prsníka a kožné infekcie.

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut