fbpx

Obezita a sedenie

Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe. Myslím, že bez obáv môžeme vyhlásiť, že priemerne človek strávi v tejto polohe šesť až osem hodín denne.
Táto “pohoda” má však svoju cenu a tou je priamy súvis so vznikom a prehĺbením rôznych zdravotných komplikácii.
V poriadku, možno si poviete, to, že sedenie nie je úplne najzdravšie, vie každý. Čo však presne spôsobuje, a najmä ako zaň neplatiť daň v plnej výške, postupne rozoberieme v tomto článku.
Tak po poriadku. Čo sa vlastne deje s pohybovým aparátom, keď sedíte?
Najskôr si treba uvedomiť, že akákoľvek rigídna (fixná) pozícia tela spôsobuje tuhnutie a oslabenie svalstva. Následkom tohto je potom skracovanie prirodzenej dĺžky svalstva a strata svalovej sily. Tento efekt vedie k zmenám držania tela. Časom táto zmena vedie až k akútnej alebo chronickej bolesti chrbtice, kĺbov a mäkkých tkanív. Najčastejšie sa ako následok sedenia vyskytujú bolesti v oblasti driekovej a krčnej chrbtice. Preukázateľne existuje významná súvislosť medzi časom stráveným sedením a intenzitou tejto bolesti.
Vplyv na ostatné sústavy tela.
Dlhodobé sedenie, šesť až osem hodín denne, znižuje prietok krvi. Výrazným spôsobom, samozrejme, najmä v oblasti dolných končatín. Znížený prietok krvi môže mať efekt na tvorbu krvných zrazenín. Tie sú potom často dôvodom mnohých ochorení obehového systému. Okrem končatín, sedenie negatívne ovplyvňuje aj vnútorné orgány. Pľúca počas sedenia produkujú menej kyslíka, čo je spôsobené zníženým priestorom pre rozvíjanie hrudníka v tejto pozícií. Zároveň je v nej stlačená aj brušná dutina, čo môže mať efekt na gastrointestinálny trakt v podobe problémov s trávením, nadúvania, kŕčov, či pálenia záhy.
Aby toho nebolo málo, je dokázané, že znížení prietok krvi pri sedení zvyšuje aj riziko Alzheimerovej choroby. 
Súvisí dlhodobé sedenie so vznikom obezity?
Jednoducho povedané áno. Sedíte, nehýbete sa, váš kalorický výdaj je nižší. Avšak je za tým aj viac. Podľa štúdii má sedenie priamy súvis so zvýšeným rizikom vzniku diabetu. Neaktívne svaly vo vašom tele len po jednom dni dlhšieho sedenia (šesť až osem hodín) majú ťažšiu reakciu na inzulín. Inzulín, je hormón produkovaný pankreasom, ktorý pomáha odbúravať glukózu, čiže ak vaše telo neúčinne rozkladá tieto látky riziko diabetu stúpa.
Na základe toho, môžeme konštatovať, že vznik obezity hrozí pri dlhodobom sedení aj v súvislosti s rizikom vzniku diabetu.
Odporúčania fyzioterapeuta
Možno vás prvá časť tohto článku vystrašila a cítite sa bezradne. Veď predsa v práci sedieť musíte a bodka. Áno, je nám jasné, že sedeniu sa už teraz väčšina ľudí nevyhne. Preto prinášame aspoň odporúčania ako jeho negatívny efekt znížiť.
➔ Ak už teda sedíte v práci, neseďte viac ako jednu hodinu nepretržite. Prejdite sa, dole a zasa hore po schodoch, alebo sa len postavte a zacvičte si zopár cvikov. Pomôcť vám môžu aj rôzne mobilné aplikácie, ktoré vám takúto malú pauzu pripomenú. Tieto činnosti vám nezaberú viac ako pár minút a skvelo vám pomôžu stimulovať svalstvo a rozbehnúť krvný obeh.
➔ S prácou je spojená aj doprava. Skúste namiesto presedenia času v aute využiť nutnosť presunu na pohyb. Ponúkajú sa vám viaceré možnosti. Ak sa váš cieľ nachádza v primeranej vzdialenosti, môžete sa prejsť, čím sa priblížite aj k splneniu odporúčaného denného limitu krokov, čo je minimálne 7 500 – 10 000. V prípade, že idete ďalej je tu možnosť bicykla, alebo ak sa vám ani to nepozdáva jednoznačne môžete využiť MHD a postáť si tam.
➔ Okrem snahy limitovať množstvo času v sede je nutné zaradiť vo voľnom čase aj aeróbnu aktivitu, (beh, bicykel, plávanie, korčule, atď.) 2 – 3-krát týždenne po dobu 45 – 90 minút, ktorou sedenie budete kompenzovať. Môžete pridať aj rôzne iné druhy pohybovej aktivity ako sú herné športy či silový tréning. Hlavným cieľom je, aby ste po celodennom sedení, stimulovali telo pohybom a nie v ňom pokračovali pri televízii. Voľba vhodnej pohybovej aktivity, je však kľúčová. Vždy zvážte vaše individuálne schopnosti a zdravotný stav, poprípade využite konzultáciu s fyzioterapeutom, aby tento dodatočný pohyb vášmu telu pomáhal, nie škodil.
➔ Aj jednoduché návyky majú veľký vplyv. Ak sa presviedčate, že na pohyb po práci vám neostáva čas, som si istý, že aspoň 5 minút ráno a večer si nájdete. Ranná a večerná séria cvičení, môže byť veľmi prospešným návykom slúžiacim ako prevencia vzniku akútnych či chronických bolestí pohybového aparátu. Tieto rutiny obsahujú cvičenia zlepšujúce celkovú mobilitu a silu tela, môžete do nich zaradiť aj dychové cvičenia, ktoré vás priaznivo ovplyvňujú nielen po fyzickej, ale aj psychickej stránke.
Na záver môžeme tému sedenia zhrnúť tým, že ak už ste k tomu určitú časť dňa nútení, tak by ste sa mu mali v čase, ktorý si organizujete sami, vyhýbať a následne tento voľný čas ideálne využiť a kompenzovať sedenie primeranou fyzickou aktivitou.
Autor: Bc. Róbert Bezák – Športový Fyzioterapeut
robert.bezak1@gmail.com

Pripravili sme pre vás
66 príbehov o obezite
z pohľadu pacientov
a zdravotníckych pracovníkov.

Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Príbehy o obezite

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.

Paprikáš na dva spôsoby

Paprikáš na dva spôsoby

Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.

Baklažánová nátierka

Baklažánová nátierka

Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?

Sú DIA potraviny zdravé?

Sú DIA potraviny zdravé?

Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…

Priberá sa z chleba alebo nie?

Priberá sa z chleba alebo nie?

Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.

Ako vzniká E66 jedálniček

Ako vzniká E66 jedálniček

Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

Michal Grajciar: rok po

Michal Grajciar: rok po

Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

Pacient s diabetickou nohou

Pacient s diabetickou nohou

Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

Zdravá pizza

Zdravá pizza

Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

Prvých 15 kg dole s E66 radami

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut