fbpx

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”. Videla som síce iba prvé 2 časti, ale pri tej druhej som si vstúpila do svedomia a vydržalo mi to až doteraz (klop, klop, klop na drevo). Spoznala som sa v Lucii, ktorej sa v tom dieli podarilo schudnúť 50 kg (57 poznámka redakcie).

Rovnako ako pri Lucii sa aj u mňa striedali obdobia, keď som jedla minimálne, s obdobiami, kedy som sa prejedala. Po každej diéte samozrejme prišiel starý známy jo-jo efekt. Roky šli aj ja som mala zrazu 109 kíl!

Lucia narozdiel odo mňa mala ešte aj diagnózu Skleróza multiplex. Táto informácia sa mi zahniezdila v hlave a ostala tam až dodnes. Okrem obezity a zvýšeného cholesterolu nemám žiadnu diagnózu, ale viem, že mi hrozí veľa chorôb a komplikácií. Ona mala tak vážnu chorobu a zvládla to na jedničku! Akú mám teda ja výhovorku? Chcem provokovať osud a čakať, kým na tom budem horšie??

Moje začiatky

Na druhý deň po relácii som vyplnila dotazník na tejto stránke, zaplatila 59 eur a čakala kým sa mi niekto ozve. Na druhý deň mi volali s doplňujúcimi otázkami. Zabudla som uviesť lieky na cholesterol, ktoré beriem a chceli ich v mojom jedálničku zohľadniť. Ešteže sa ma spýtali na alergie – tie som v tej rýchlosti tiež zabudla uviesť. Vraj moju alergiu na citrusové plody vedia zohľadniť. To znelo dobre. Nasledovala informácia, že jedálniček budem mať najneskôr za 3 dni. Podľahla som svojej slabosti a ďalšie 2 dni som jedla samý fast food s predstavou, že mám posledné dni kedy “môžem”, lebo potom už budú asi len šaláty a tak. Ako veľmi som sa mýlila!
“Už samotný pojem “diéta” v nás vzbudzuje stres, predstavu, že to čo bude nasledovať bude veľmi nepríjemné a obmedzujúce. Jediné na čo sa tak tešíme je koniec diéty. Deň, keď odbije “záverečná” a my sa môžeme prejedať ďalej. Tento prístup je však nesprávny. Výsledkom je že sa vrátime do starého stereotypu, ktorý nás priviedol do stavu, že vyhľadávame diéty. Diétou nevyriešime nič a hlavne, nič sa nenaučíme.
Z toho dôvodu vám odborníci spolupracujúci s portálom E66.sk nedávajú ďalšiu “diétu”, ale vytvárajú vám personalizovanú “knižku receptov”, ktorá vám napomôže v zmene životného štýlu, a pomôže dosiahnuť a dlhodobo si udržať optimálnu hmotnosť bez stresu spôsobeného výraznými obmedzeniami a hladom.
Mgr. Michal Páleník

Jedálniček mi prišiel mailom a nasledovala telefonická konzultácia, kde mi bolo všetko podrobne vysvetlené. Tam som prvýkrát videla, že mám v jedálničku aj pečivo, aj batáty, aj francúzske zemiaky a dokonca aj mrkvový koláč na olovrant! Väčšinu konzultácie mi chudák slečna lekárnička vysvetľovala ako je to možné, a že mám ako väčšina ľudí pomýlené predstavy o zdravej strave.
Riešili sme ale aj to, že sa veľmi málo hýbem a veľa sedím za počítačom. Tvorím webové stránky na objednávku a to sa bez sedenia a počítača nedá. Zdôverila sa mi, že s tým má tiež problém, že veľa sedí v lekárni, ale aj doma kvôli škole. Našla si však trik – každú hodinu sa prejde po byte na 5 minút, po večeri sa vždy ide prejsť von na 30 minút, a vždy keď telefonuje, tak sa tiež prechádza. Neznie to ako veľa, ale vraj jej to pomáha mať aspoň nejaký pohyb.
To chodenie pri telefonovaní ma inšpirovalo. Telefonátov mám dosť cez deň a pri dobrej polovici nemusím byť za počítačom. Autopilotne však buď ostanem sedieť, alebo sa presuniem do kresla alebo na gauč. Poprosila som známych, aby mi pripomenuli chodenie, keď mi volajú. Sú úžasní a veľmi mi fandia a pripomínajú mi to chodenie dodnes 🙂
Varenie mi nikdy nerobilo problém, len som si varila ťažké a tučné jedlá. Vymenila som ich teda za zdravšie varianty. Verím, že to veľa ľuďom robí problém, ale ja som bola v tejto časti v pohode. Ale to prechádzanie sa bola asi najlepšia rada akú som dostala. K narodeninám som v marci od kamarátky dostala také tie krokové hodinky, ktoré ukazujú, že teraz prejdem každý deň v priemere 8 000 krokov. Som presvedčená, že to predtým nebolo viac ako 3 000.
Netuším ako veľmi to prispelo k mojim -15 kg, ktoré som za posledných 8 mesiacov nielen schudla, ale aj udržala. Čo ale cítim je menej bolestivý chrbát, menej stuhnuté a nepokojné nohy, radosť z podvečerných prechádzok a dobrý pocit z toho, že žijem zdravšie.

Autorka si želala ostať v anonymite

Do ďalšieho príbehu
o obezite ostáva

Deň (- y)

:

H(s)

:

Minúta(y)

:

Druhý(s)

Môžete počkať na ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Ďalšie príbehy

Michal Grajciar: rok po

Michal Grajciar: rok po

Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

Pacient s diabetickou nohou

Pacient s diabetickou nohou

Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

Zdravá pizza

Zdravá pizza

Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

Obezita a sedenie

Obezita a sedenie

Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

Obezita a imunita

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Ľahká večera

Ľahká večera

Málokto z nás je po príchode z práce odhodlaný stáť nekonečnú dobu pri hrncoch, aby si uvaril síce chutnú, ale komplikovanú večeru. Na druhej strane máte chuť na teplé varené jedlo.

Banánové smoothie

Banánové smoothie

To, že smoothie sú úžasné vieme už dávno. Stačí jeden pohár denne, aby sme doplnili väčšinu potrebných vitamínov, minerálov a aj stopových prvkov, a cítili sa nabudený a plný energie.

Obezita a vitamín D

Obezita a vitamín D

Z celej plejády vitamínov je jeden, na ktorý je vhodné upriamiť pozornosť, pokiaľ trpíte obezitou, alebo pokiaľ je obézna osoba vo vašom okolí. Je to vitamín D.

Inšpirujte sa príbehom klientky Michala Páleníka

Inšpirujte sa príbehom klientky Michala Páleníka

Mnohokrát ma oslovujú ľudia v súvislosti s otázkou vytvorenia stravovacieho režimu na mieru, nastavenia správnych návykov, odporúčaním suplementácie a iných záležitostí súvisiacich s procesom chudnutia.

Príbeh za zdravším životom s E66

Príbeh za zdravším životom s E66

Peter je manažér vo veľkej spoločnosti, pracuje dlhé hodiny hlavne za počítačom. Pohybu má počas dňa málo a väčšinu jedla zje po návrate domov. Predtým neraňajkoval, obed zjedol narýchlo v jedálni alebo nejakým fast-foodom pri počítači a doháňal to potom večer doma. Cez deň zvykol ešte piť kolu.

Priberanie v tehotenstve

Priberanie v tehotenstve

Tehotenstvo nie je choroba. To je isto pravda avšak, ak je tehotná žena obézna, alebo počas tehotenstva dôjde k veľmi výraznému navýšeniu telesnej hmotnosti, potom sa pomerne často stretávame s tehotenskými komplikáciami.

Obezita a pracovný život

Obezita a pracovný život

Brať obezitu na ľahkú váhu je nebezpečné, keďže je rizikovým faktorom pre množstvo ochorení, ako napríklad ateroskleróza, trombóza žíl a ostatné srdcovo-cievne choroby, žlčové kamene, choroby kĺbov a chrbtice, cukrovka, karcinóm prsníka a kožné infekcie.

Bola som klasickým prípadom večnej dietárky

Bola som klasickým prípadom večnej dietárky

Keď už sa moja váha začala blížiť stovke, uvedomila som si, že problém nemôžem ďalej popierať a začalo moje osobné peklo. Moje telo a zdravie bolo vždy na poslednom mieste v rodine. Pri deťoch som jedla len úchytkom, alebo večer a dojedala som detské porcie.

Kde je problém so stravovaním detí?

Kde je problém so stravovaním detí?

Výživa, ako jeden z hlavných epigenetických faktorov ovplyvňujúcich naše celkové zdravie či chorobnosť, hrá kľúčovú úlohu už u detí. Aké chyby sú typické v stravovaní malých detí, ktoré sa replikujú v mnohých rodinách? Poďme si povedať aspoň o tých najpodstatnejších.

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut