Obezita nie je problém len čisto estetický, ale je to v prvom rade problém zdravotný.

O obezite

Mali by sme si uvedomiť, že obezita nie je problém, len čisto estetický – čo trápi viac ženy, ale je to v prvom rade problém zdravotný. Dnes už je uznané svetovou zdravotníckou organizáciou, že je to chronické, opakujúce sa ochorenie, ktoré má svoje dôsledky. 

Nejde teda len o hromadenie tuku v organizme, ale aj o riziko ďalších ochorení, ako sú:

 • ochorenia srdcovo-cievneho systému,
 • vysoký krvný tlak,
 • riziko vzniku cukrovky 2. typu,
 • riziko ochorení celého tráviaceho traktu,
 • riziko stukovatenia pečene.

Obezita je taktiež prepojená s desiatkami nádorových ochorení – od kolorektálneho karcinómu, karcinómu pečene, obličiek, žlčníka a žlčových ciest až po prostatu.

Jej dôsledky sú mimo iné aj:

 • poruchy kĺbov
 • gynekologické ochorenia
 • komplikácie počas gravidity
 • popôrodné komplikácie
 • vyššie riziko neplodnosti u žien aj u mužov
 • problémy psychického charakteru, čiže vyššie percento výskytu napr. depresií, sociálnej úzkosti, atď.

Dnes už poznáme enormné množstvo komplikácií a dôsledkov, ktoré sa viažu s obezitou.

Aké sú prvé varovné signály?

Nie je problém si všimnúť, že niečo sa deje s našou hmotnosťou, pretože prvé na čo natrafíme je, že nám nebude dobré oblečenie, bude nám niečo malé. Teda ak si budem musieť kupovať o číslo väčšie šaty, tak sa niečo deje a je veľmi zlé vnímať to len ako príležitosť obnoviť si šatník. Nárast hmotnosti sa najčastejšie deje počas sviatkov, ako sú napríklad Vianoce alebo Veľká noc. Bolo dokázané, že počas sviatkov ľudia obvykle priberú tak jedno dve kilá. Nie je to enormný nárast, ale keď si to zoberieme za desať, dvadsať, tridsať rokov, tak to už je tridsať alebo viac kilogramov navyše.

Varovné signály nám prichádzajú, je tu aj možnosť, že nás niekto iný upozorní. Ako už bolo spomenuté vyššie, nie je to len otázka estetiky, ale toho, že si nemusíme uvedomovať následky a už môžeme mať skryté vážne zdravotné problémy. Hovoríme im skrytí zabijaci, konkrétnejšie vysoký krvný tlak, prediabetes alebo samotný diabetes, zvýšený cholesterol alebo dyslipidémia, ktorá môže akcelerovať aterosklerózu (tukom zanesené cievy). Pacient nemusí nič cítiť a môže už mať zdravotné ťažkosti, ktoré sa môžu objaviť nečakane s vážnym dopadom na zdravie jedinca.

Ľudia neradi počúvajú o obezite, pretože sa to považuje za stav, ktorý si pacient navodil sám svojou nezodpovednosťou.

Na rozdiel od iných ochorení, napr. sklerózy multiplex, ktorú pacient dostane bez pričinenia a teda za to nemôže. U obezity si ľudia uvedomujú, že je to ich vinou, oni si za to môžu. Vedia, že je to o nepomere medzi výdajom a príjmom energie.

Ako začať?

Je nutné sa nad tým zamyslieť a akceptovať aktívny prístup k životu – takáto zmena je naozaj náročná. Keď už hovoríme o zmenách, tak je nutné zmeniť zabehnuté každodenné stereotypy a vzorce správania. Je to beh na dlhé trate vyžadujúci si dlhodobý proces, niekedy aj terapeutov praktizujúcich kognitívno-behaviorálnu terapiu pre obéznych pacientov. Terapia obezity je v prvom rade o zmene zmýšľania a rozpoznania situácií, kedy pacient zlyháva a kedy siahne po niečom nezdravom, napr. čokoláde. Liečba obézneho pacienta je komplikovaný proces a hlavne si vyžaduje jeho aktívny prístup.

Je vhodné začať napríklad úpravou stravy. Sú isté potraviny, ktoré by sme mali významne obmedziť a naopak také, ktoré by sme mali mať denne na tanieri.

Na začiatok skúste aspoň dodržiavať tieto rady:

 • dostatočný pitný režim, ale nekalorických nápojov
 • pol kila ovocia a zeleniny denne
 • preferujte celozrnné potraviny
 • obmedzte príjem mastných potravín s vysokým obsahom živočíšnych tukov
 • minimalizujte mieru konzumácie alkoholu, najlepšie je úplne sa mu vyhnúť

Najnovšie príbehy

Kde je problém so stravovaním detí?

Výživa, ako jeden z hlavných epigenetických faktorov ovplyvňujúcich naše celkové zdravie či chorobnosť, hrá kľúčovú úlohu už u detí. Aké chyby sú typické v stravovaní malých detí, ktoré sa replikujú v mnohých rodinách? Poďme si povedať aspoň o tých najpodstatnejších.

Obezita a pohybová aktivita

Väčšina z nás vie, že ak je energetický výdaj vyšší ako príjem, tak chudneme…
Napriek tomu že toto pravidlo poznáme, robí nám často problém ho v reálnom živote aplikovať. V tomto článku sa zameriame nie na príjem (jedlo), ale na výdaj a to formou pohybovej aktivity, športu.

Zdravý snack: domáca müsli tyčinka

Spomínate si na časy základnej školy ako sme všetci na veľkej prestávke, viac menej povinne, vytiahli obedáre, ktoré nám doma pripravili, najedli sme sa a išli sa prejsť po chodbe? Zahnali sme pocit hladu a boli sme viac sústredení, jednoducho to malo svoj efekt.

Obezita a obštrukčné spánkové apnoe

Poznáte ten pocit, keď si večer ľaháte do postele unavený, tešíte sa na výdatný spánok a ráno sa zobúdzate oddýchnutý, svieži a schopný vstať z postele a podávať nejaké tie pracovné výkony? Dúfam, že väčšina z vás áno, pretože ja teda nie.

Koľko jedla potrebuje moje telo?

Jedlo je niečo, čo nám dáva živiny. Živiny sú látky, ktoré sú pre naše telo prijateľné a vieme z nich premenou v tráviacom trakte čerpať buď energiu alebo stavebné látky pre náš organizmus. Množstvo živín, ktoré potrebujeme pre našu existenciu je dané – na základe odporúčaných hodnôt vieme presne, koľko je pre nás dosť.

Michal Páleník: Chutné, zdravé a rýchle raňajky

Ako inšpiráciu vám preto prinášame recepty, ktoré si viete za krátky čas pripraviť večer a vychutnať si ich ráno.

Michal Páleník: „Moji klienti sú často veľmi vyťažení top manažéri, ktorí majú problém nájsť si čas na prípravu jedál. Stravovanie vonku však prospieva málokomu.“

Príbeh lekára: Obézny pacient s ochorením obličiek

Pokročilé štádia obličkových ochorení si vyžadujú diétu hlavne pokiaľ majú pacienti pridružené aj iné komorbidity, ako napríklad diabetes, poruchy metabolizmu tukov, atď. Len málo pacientov je zástupcami tzv. endogénnej obezity, čo znamená, že obezita je spôsobená vrodeným ochorením.

Príbeh psychológa: obézny pacient a hipoterapia

Hipoterapia je liečebná metóda, ktorá v procese liečby využíva koňa ako živé médium. Uskutočňuje sa v skupine nazývanej „hipoterapeutický tím“ s cieľom zmierniť alebo odstrániť fyzický, psychický, sociálny, či mentálny handicap klienta.

Príbeh lekárnika: Obézny pacient – fajčiar

Každý z nás, či už fajčiarov alebo nefajčiarov, pozná rizika užívania nikotínu z krátkodobého alebo dlhodobého hľadiska. Rovnako poznáme aj riziká zlej životosprávy, nadváhy a následne obezity. Ale čo nastane, ak skĺbime a potenciujeme tieto riziká do statusu „obézny fajčiar“.

Do ďalšieho príbehu
o obezite ostáva

Deň (- y)

:

H(s)

:

Minúta(y)

:

Druhý(s)

Môžete počkať na ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut