fbpx

Obezita nie je problém len čisto estetický, ale je to v prvom rade problém zdravotný.

O obezite

Mali by sme si uvedomiť, že obezita nie je problém, len čisto estetický – čo trápi viac ženy, ale je to v prvom rade problém zdravotný. Dnes už je uznané svetovou zdravotníckou organizáciou, že je to chronické, opakujúce sa ochorenie, ktoré má svoje dôsledky. 

Nejde teda len o hromadenie tuku v organizme, ale aj o riziko ďalších ochorení, ako sú:

 • ochorenia srdcovo-cievneho systému,
 • vysoký krvný tlak,
 • riziko vzniku cukrovky 2. typu,
 • riziko ochorení celého tráviaceho traktu,
 • riziko stukovatenia pečene.

Obezita je taktiež prepojená s desiatkami nádorových ochorení – od kolorektálneho karcinómu, karcinómu pečene, obličiek, žlčníka a žlčových ciest až po prostatu.

Jej dôsledky sú mimo iné aj:

 • poruchy kĺbov
 • gynekologické ochorenia
 • komplikácie počas gravidity
 • popôrodné komplikácie
 • vyššie riziko neplodnosti u žien aj u mužov
 • problémy psychického charakteru, čiže vyššie percento výskytu napr. depresií, sociálnej úzkosti, atď.

Dnes už poznáme enormné množstvo komplikácií a dôsledkov, ktoré sa viažu s obezitou.

Aké sú prvé varovné signály?

Nie je problém si všimnúť, že niečo sa deje s našou hmotnosťou, pretože prvé na čo natrafíme je, že nám nebude dobré oblečenie, bude nám niečo malé. Teda ak si budem musieť kupovať o číslo väčšie šaty, tak sa niečo deje a je veľmi zlé vnímať to len ako príležitosť obnoviť si šatník. Nárast hmotnosti sa najčastejšie deje počas sviatkov, ako sú napríklad Vianoce alebo Veľká noc. Bolo dokázané, že počas sviatkov ľudia obvykle priberú tak jedno dve kilá. Nie je to enormný nárast, ale keď si to zoberieme za desať, dvadsať, tridsať rokov, tak to už je tridsať alebo viac kilogramov navyše.

Varovné signály nám prichádzajú, je tu aj možnosť, že nás niekto iný upozorní. Ako už bolo spomenuté vyššie, nie je to len otázka estetiky, ale toho, že si nemusíme uvedomovať následky a už môžeme mať skryté vážne zdravotné problémy. Hovoríme im skrytí zabijaci, konkrétnejšie vysoký krvný tlak, prediabetes alebo samotný diabetes, zvýšený cholesterol alebo dyslipidémia, ktorá môže akcelerovať aterosklerózu (tukom zanesené cievy). Pacient nemusí nič cítiť a môže už mať zdravotné ťažkosti, ktoré sa môžu objaviť nečakane s vážnym dopadom na zdravie jedinca.

Ľudia neradi počúvajú o obezite, pretože sa to považuje za stav, ktorý si pacient navodil sám svojou nezodpovednosťou.

Na rozdiel od iných ochorení, napr. sklerózy multiplex, ktorú pacient dostane bez pričinenia a teda za to nemôže. U obezity si ľudia uvedomujú, že je to ich vinou, oni si za to môžu. Vedia, že je to o nepomere medzi výdajom a príjmom energie.

Ako začať?

Je nutné sa nad tým zamyslieť a akceptovať aktívny prístup k životu – takáto zmena je naozaj náročná. Keď už hovoríme o zmenách, tak je nutné zmeniť zabehnuté každodenné stereotypy a vzorce správania. Je to beh na dlhé trate vyžadujúci si dlhodobý proces, niekedy aj terapeutov praktizujúcich kognitívno-behaviorálnu terapiu pre obéznych pacientov. Terapia obezity je v prvom rade o zmene zmýšľania a rozpoznania situácií, kedy pacient zlyháva a kedy siahne po niečom nezdravom, napr. čokoláde. Liečba obézneho pacienta je komplikovaný proces a hlavne si vyžaduje jeho aktívny prístup.

Je vhodné začať napríklad úpravou stravy. Sú isté potraviny, ktoré by sme mali významne obmedziť a naopak také, ktoré by sme mali mať denne na tanieri.

Na začiatok skúste aspoň dodržiavať tieto rady:

 • dostatočný pitný režim, ale nekalorických nápojov
 • pol kila ovocia a zeleniny denne
 • preferujte celozrnné potraviny
 • obmedzte príjem mastných potravín s vysokým obsahom živočíšnych tukov
 • minimalizujte mieru konzumácie alkoholu, najlepšie je úplne sa mu vyhnúť

Najnovšie príbehy

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Ľahká večera

Málokto z nás je po príchode z práce odhodlaný stáť nekonečnú dobu pri hrncoch, aby si uvaril síce chutnú, ale komplikovanú večeru. Na druhej strane máte chuť na teplé varené jedlo.

Banánové smoothie

To, že smoothie sú úžasné vieme už dávno. Stačí jeden pohár denne, aby sme doplnili väčšinu potrebných vitamínov, minerálov a aj stopových prvkov, a cítili sa nabudený a plný energie.

Obezita a vitamín D

Z celej plejády vitamínov je jeden, na ktorý je vhodné upriamiť pozornosť, pokiaľ trpíte obezitou, alebo pokiaľ je obézna osoba vo vašom okolí. Je to vitamín D.

Inšpirujte sa príbehom klientky Michala Páleníka

Mnohokrát ma oslovujú ľudia v súvislosti s otázkou vytvorenia stravovacieho režimu na mieru, nastavenia správnych návykov, odporúčaním suplementácie a iných záležitostí súvisiacich s procesom chudnutia.

Príbeh za zdravším životom s E66

Peter je manažér vo veľkej spoločnosti, pracuje dlhé hodiny hlavne za počítačom. Pohybu má počas dňa málo a väčšinu jedla zje po návrate domov. Predtým neraňajkoval, obed zjedol narýchlo v jedálni alebo nejakým fast-foodom pri počítači a doháňal to potom večer doma. Cez deň zvykol ešte piť kolu.

Priberanie v tehotenstve

Tehotenstvo nie je choroba. To je isto pravda avšak, ak je tehotná žena obézna, alebo počas tehotenstva dôjde k veľmi výraznému navýšeniu telesnej hmotnosti, potom sa pomerne často stretávame s tehotenskými komplikáciami.

Obezita a pracovný život

Brať obezitu na ľahkú váhu je nebezpečné, keďže je rizikovým faktorom pre množstvo ochorení, ako napríklad ateroskleróza, trombóza žíl a ostatné srdcovo-cievne choroby, žlčové kamene, choroby kĺbov a chrbtice, cukrovka, karcinóm prsníka a kožné infekcie.

Do ďalšieho príbehu
o obezite ostáva

Deň (- y)

:

H(s)

:

Minúta(y)

:

Druhý(s)

Môžete počkať na ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut