fbpx

Obezita nie je problém len čisto estetický, ale je to v prvom rade problém zdravotný.

O obezite

Mali by sme si uvedomiť, že obezita nie je problém, len čisto estetický – čo trápi viac ženy, ale je to v prvom rade problém zdravotný. Dnes už je uznané svetovou zdravotníckou organizáciou, že je to chronické, opakujúce sa ochorenie, ktoré má svoje dôsledky. 

Nejde teda len o hromadenie tuku v organizme, ale aj o riziko ďalších ochorení, ako sú:

  • ochorenia srdcovo-cievneho systému,
  • vysoký krvný tlak,
  • riziko vzniku cukrovky 2. typu,
  • riziko ochorení celého tráviaceho traktu,
  • riziko stukovatenia pečene.

Obezita je taktiež prepojená s desiatkami nádorových ochorení – od kolorektálneho karcinómu, karcinómu pečene, obličiek, žlčníka a žlčových ciest až po prostatu.

Jej dôsledky sú mimo iné aj:

  • poruchy kĺbov
  • gynekologické ochorenia
  • komplikácie počas gravidity
  • popôrodné komplikácie
  • vyššie riziko neplodnosti u žien aj u mužov
  • problémy psychického charakteru, čiže vyššie percento výskytu napr. depresií, sociálnej úzkosti, atď.

Dnes už poznáme enormné množstvo komplikácií a dôsledkov, ktoré sa viažu s obezitou.

Aké sú prvé varovné signály?

Nie je problém si všimnúť, že niečo sa deje s našou hmotnosťou, pretože prvé na čo natrafíme je, že nám nebude dobré oblečenie, bude nám niečo malé. Teda ak si budem musieť kupovať o číslo väčšie šaty, tak sa niečo deje a je veľmi zlé vnímať to len ako príležitosť obnoviť si šatník. Nárast hmotnosti sa najčastejšie deje počas sviatkov, ako sú napríklad Vianoce alebo Veľká noc. Bolo dokázané, že počas sviatkov ľudia obvykle priberú tak jedno dve kilá. Nie je to enormný nárast, ale keď si to zoberieme za desať, dvadsať, tridsať rokov, tak to už je tridsať alebo viac kilogramov navyše.

Varovné signály nám prichádzajú, je tu aj možnosť, že nás niekto iný upozorní. Ako už bolo spomenuté vyššie, nie je to len otázka estetiky, ale toho, že si nemusíme uvedomovať následky a už môžeme mať skryté vážne zdravotné problémy. Hovoríme im skrytí zabijaci, konkrétnejšie vysoký krvný tlak, prediabetes alebo samotný diabetes, zvýšený cholesterol alebo dyslipidémia, ktorá môže akcelerovať aterosklerózu (tukom zanesené cievy). Pacient nemusí nič cítiť a môže už mať zdravotné ťažkosti, ktoré sa môžu objaviť nečakane s vážnym dopadom na zdravie jedinca.

Ľudia neradi počúvajú o obezite, pretože sa to považuje za stav, ktorý si pacient navodil sám svojou nezodpovednosťou.

Na rozdiel od iných ochorení, napr. sklerózy multiplex, ktorú pacient dostane bez pričinenia a teda za to nemôže. U obezity si ľudia uvedomujú, že je to ich vinou, oni si za to môžu. Vedia, že je to o nepomere medzi výdajom a príjmom energie.

Ako začať?

Je nutné sa nad tým zamyslieť a akceptovať aktívny prístup k životu – takáto zmena je naozaj náročná. Keď už hovoríme o zmenách, tak je nutné zmeniť zabehnuté každodenné stereotypy a vzorce správania. Je to beh na dlhé trate vyžadujúci si dlhodobý proces, niekedy aj terapeutov praktizujúcich kognitívno-behaviorálnu terapiu pre obéznych pacientov. Terapia obezity je v prvom rade o zmene zmýšľania a rozpoznania situácií, kedy pacient zlyháva a kedy siahne po niečom nezdravom, napr. čokoláde. Liečba obézneho pacienta je komplikovaný proces a hlavne si vyžaduje jeho aktívny prístup.

Je vhodné začať napríklad úpravou stravy. Sú isté potraviny, ktoré by sme mali významne obmedziť a naopak také, ktoré by sme mali mať denne na tanieri.

Na začiatok skúste aspoň dodržiavať tieto rady:

  • dostatočný pitný režim, ale nekalorických nápojov
  • pol kila ovocia a zeleniny denne
  • preferujte celozrnné potraviny
  • obmedzte príjem mastných potravín s vysokým obsahom živočíšnych tukov
  • minimalizujte mieru konzumácie alkoholu, najlepšie je úplne sa mu vyhnúť

Najnovšie príbehy

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.

Paprikáš na dva spôsoby

Paprikáš na dva spôsoby

Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.

Baklažánová nátierka

Baklažánová nátierka

Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?

Sú DIA potraviny zdravé?

Sú DIA potraviny zdravé?

Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…

Priberá sa z chleba alebo nie?

Priberá sa z chleba alebo nie?

Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.

Ako vzniká E66 jedálniček

Ako vzniká E66 jedálniček

Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

Michal Grajciar: rok po

Michal Grajciar: rok po

Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

Pripravili sme pre vás
66 príbehov o obezite
z pohľadu pacientov
a zdravotníckych pracovníkov.

Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut