fbpx

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Celý môj príbeh začal tým, keď sa môj estetický problém s hmotnosťou začal výrazne prejavovať aj na zdravotnej stránke. Vtedy som sa začala aj trochu báť a robiť si starosti o seba. Cítila som sa nekomfortne vo vlastnom tele, opúchali mi nohy a na konci dňa väčšinou aj boleli. Často som sa zadýchavala, keď som sa nebodaj niekam ponáhľala.

Ako sa hovorí, toto bola už tá čerešnička na torte, kedy som sa rozhodla, že treba niečo zmeniť. Pri všetkých informáciách o rôznych diétach, ktoré mi samozrejme nefungovali, som sa rozhodla vyhľadať odbornú pomoc, pretože som si uvedomila, že na začiatok to sama nezvládnem, lebo som v podstate ani nevedela, čo mám robiť a ako sa stravovať.

Hľadala som na internete niekoho, na koho by som sa vedela obrátiť, aby mi pomohol. Našla som stránku E66.sk a bola som rozhodnutá že idem do toho. Tak som si objednala personalizovaný stravovací plán, kde si hneď zisťovali aj informácie o mojom zdravotnom stave. Do týždňa som mala telefonát s veľmi príjemnou lekárničkou, ktorá ma pozvala na hodinovú konzultáciu o stravovacom pláne a v ten deň mi ho aj poslala. Na začiatok sa informovala o mojich stravovacích zvykoch a potom mi dopodrobna vysvetlila – ako kombinovať jedlá, kedy najlepšie jesť a stále som bola ubezpečovaná, že aj keď zlyhám na jeden deň, že sa nič nedeje, že to zvládnem.

“Pani Betka prišla za nami s odhodlaním. Nastavila som jej jedálniček na znížený príjem sacharidov poobede, inak môj obľúbený pre ženy po 40. Dodržiavala jedálniček od začiatku, ak mala nejaký problém tak ma kontaktovala. Úprimne si myslím, že bola neskutočne odhodlaná to dokázať. Boli aj drobné krízy okolo Vianoc, ale všetko ustála, vrátila sa k vypracovanému jedálničku a výsledky sa dostavili.”

Mgr. Lucia Tomašovičová

Lekáreň River Park, Bratislava

Uvedomujem si, že predtým ako som začal fungovať na jedálničku, som robila pár chýb, ktoré mojej hmotnosti neprispievali. Bývala som večer hladná, keďže som počas dňa vyváženej strave nevenovala veľa pozornosti. Jedávala som neskoro večer hocičo čo mi napadlo, bez ohľadu na to, či to bolo zdravé alebo nie. Nehovoriac o tom, že som to často preháňala so sladkosťami.
“Chuť na sladké býva večer často vyvolaná nepravidelným stravovaním. Pokiaľ počas dňa vyčerpáme a priebežne nedoplníme zásoby komplexných sacharidov – celozrnné cestoviny, celozrnná ryža (natural), ovsené vločky, celozrnné pečivo pečivo (slatinský chlieb celozrnný) a pod., večer nám klesne hladina cukru a mozog nám vyvolá chuť na sladké a tučné jedlo. Odporúčam preto jedávať komplexné sacharidy pravidelne, 3 – 5x denne.”
Michal Páleník

Odborník na výživu

Vráťme sa ale späť k môjmu novému ja.

Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Neverila som, že sa mi to niekedy podarí a najmä takou nie drastickou cestou s množstvom pestrých receptov.

Jedálniček ma naučil ako variť bežné slovenské jedlá na zdravý a chutný spôsob ako napríklad francúzske zemiaky alebo segedín. Aj tak spomedzi týchto rôznych receptov je môj najobľúbenejší losos so zeleninou. Moja chuť na sladké a večerné jedenie ma pomaly prechádzalo, ale stále som si musela dávať pozor, aby som neskĺzla späť.

Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje rady.

5

V prvom rade si musíte uvedomiť, či naozaj chcete zmenu a najmä prečo to chcete zmeniť. Pretože zbaviť sa jedál, na ktoré ste boli celý život zvyknutí a prejsť na zdravší spôsob stravovania je náročné. Potrebujete pevnú vôľu a odhodlanie, aby ste vydržali.

5

A ak vám náhodou príde nejaká prekážka do cesty, nevzdávajte sa a smelo pokračujte v tom, čo ste začali pre seba robiť, aby ste sa na konci chudnutia mohli hrdo pozrieť na seba a povedať si “stálo to za to”.

Dokážte to, za čo ste začali bojovať, keď ste sa rozhodli pre chudnutie takýmto zdravým spôsobom.

Autor:

Betka Vargová

Pripravili sme pre vás
66 príbehov o obezite
z pohľadu pacientov
a zdravotníckych pracovníkov.

Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Príbehy o obezite

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.

Paprikáš na dva spôsoby

Paprikáš na dva spôsoby

Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.

Baklažánová nátierka

Baklažánová nátierka

Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?

Sú DIA potraviny zdravé?

Sú DIA potraviny zdravé?

Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…

Priberá sa z chleba alebo nie?

Priberá sa z chleba alebo nie?

Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …

Ako vzniká E66 jedálniček

Ako vzniká E66 jedálniček

Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

Michal Grajciar: rok po

Michal Grajciar: rok po

Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

Pacient s diabetickou nohou

Pacient s diabetickou nohou

Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

Zdravá pizza

Zdravá pizza

Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

Obezita a sedenie

Obezita a sedenie

Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

Prvých 15 kg dole s E66 radami

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut