fbpx

Michal Grajciar: rok po

Ako sa ti po roku od ukončenia natáčania relácie Extrémne premeny darí udržiavať svoju hmotnosť aj v súvislosti s COVID-19?

Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning. Za prvé, veľmi sa nedalo makať a za druhé trochu moja hlava nezvládala to, ako mi rušili jeden pretek za druhým a tak ma to dosť demotivovalo.

Teraz už sa dá byť aj vonku, čo už plne využívam, ale snažím sa zase utlmiť hlad, takže ako keby nový bootcamp. Trochu som aj viac vyťažený v robote a snažím sa aj po nej viac venovať deťom, keďže sú stále doma, takže tréningy prispôsobujem ich tempu, a nie sú také intenzívne, ako keby som trénoval sám. Ešte, že dcéra sa dala na triatlon a v behu už má poráža.

“Ak náhle poklesne energetický výdaj napríklad kvôli obmedzeným možnostiam pohybu, telo častokrát nevie dostatočne rýchlo zareagovať a prispôsobiť príjem reálnym potrebám organizmu. Jednoducho povedané, výdaj sa znižuje avšak príjem ostáva. O to viac je potrebné aspoň čiastočne zachovať výdaj, na ktorý sme boli zvyknutí a uvedomovať si, že striedmosť v jedle je práve v tomto období kľúčová.”

Michal Páleník

TIPY:

  • Pred každým hlavným jedlom zjedzte aspoň 150 g ľubovoľnej zeleniny. Zníži sa tak pocit hladu, žalúdok sa čiastočne naplní jedlom s malou energetickou hodnotou a nebudete mať potrebu následne zjesť veľkú porciu hlavného jedla.
  • Hlavné jedlo si naložte na malý tanier. Je dokázané, že ak si nakladáme jedlo na malý tanier, máme tendenciu naberať si menšie množstvo jedla ako na veľký tanier.
  • Zaraďte do denného režimu chôdzu, prípadne poklus na mieste pri pozeraní TV. Chôdza na mieste je z hľadiska výdaja energie takmer rovnako efektívna ako bežná chôdza.

Máš nejaký denný tip/trik pre ľudí, ktorí bojujú s obezitou poprípade sa snažia udržať schudnuté kilá?

Nikdy nepoľavovať, ja si až teraz uvedomujem, že sa ľahšie zhadzuje, ako potom udržuje. Myslel som si, že však teraz trochu povolim a potom to ľahko zase dobehnem. Ale ono to tak nefunguje. Navyše, keď prídu neočakávané udalosti a znemožní to tréning ako bolo predchádzajúce obdobie, tak potom je to veľký boj.

Ktorý z receptov je tvoj obľúbený dodnes?

Dodnes milujem tvaroh, ovocie, orechy a javorový sirup. Je to rýchle, sýte a najmä zdravé.

Autor: Mgr. Michal Páleník
Michala možno poznáte z relácie Extrémne Premeny. Je odborníkom na výživu a pohyb. Založil spoločnosť Planeat, ktorá vyvíja profesionálnu nutričnú aplikáciu pre lekárov, nutričných špecialistov a trenérov.

Pripravili sme pre vás
66 príbehov o obezite
z pohľadu pacientov
a zdravotníckych pracovníkov.

Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Príbehy o obezite

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.

Paprikáš na dva spôsoby

Paprikáš na dva spôsoby

Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.

Baklažánová nátierka

Baklažánová nátierka

Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?

Sú DIA potraviny zdravé?

Sú DIA potraviny zdravé?

Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…

Priberá sa z chleba alebo nie?

Priberá sa z chleba alebo nie?

Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.

Ako vzniká E66 jedálniček

Ako vzniká E66 jedálniček

Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

Pacient s diabetickou nohou

Pacient s diabetickou nohou

Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

Zdravá pizza

Zdravá pizza

Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

Obezita a sedenie

Obezita a sedenie

Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

Prvých 15 kg dole s E66 radami

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut