fbpx

Michal Grajciar: rok po

Ako sa ti po roku od ukončenia natáčania relácie Extrémne premeny darí udržiavať svoju hmotnosť aj v súvislosti s COVID-19?

Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning. Za prvé, veľmi sa nedalo makať a za druhé trochu moja hlava nezvládala to, ako mi rušili jeden pretek za druhým a tak ma to dosť demotivovalo.

Teraz už sa dá byť aj vonku, čo už plne využívam, ale snažím sa zase utlmiť hlad, takže ako keby nový bootcamp. Trochu som aj viac vyťažený v robote a snažím sa aj po nej viac venovať deťom, keďže sú stále doma, takže tréningy prispôsobujem ich tempu, a nie sú také intenzívne, ako keby som trénoval sám. Ešte, že dcéra sa dala na triatlon a v behu už má poráža.

“Ak náhle poklesne energetický výdaj napríklad kvôli obmedzeným možnostiam pohybu, telo častokrát nevie dostatočne rýchlo zareagovať a prispôsobiť príjem reálnym potrebám organizmu. Jednoducho povedané, výdaj sa znižuje avšak príjem ostáva. O to viac je potrebné aspoň čiastočne zachovať výdaj, na ktorý sme boli zvyknutí a uvedomovať si, že striedmosť v jedle je práve v tomto období kľúčová.”

Michal Páleník

TIPY:

  • Pred každým hlavným jedlom zjedzte aspoň 150 g ľubovoľnej zeleniny. Zníži sa tak pocit hladu, žalúdok sa čiastočne naplní jedlom s malou energetickou hodnotou a nebudete mať potrebu následne zjesť veľkú porciu hlavného jedla.
  • Hlavné jedlo si naložte na malý tanier. Je dokázané, že ak si nakladáme jedlo na malý tanier, máme tendenciu naberať si menšie množstvo jedla ako na veľký tanier.
  • Zaraďte do denného režimu chôdzu, prípadne poklus na mieste pri pozeraní TV. Chôdza na mieste je z hľadiska výdaja energie takmer rovnako efektívna ako bežná chôdza.

Máš nejaký denný tip/trik pre ľudí, ktorí bojujú s obezitou poprípade sa snažia udržať schudnuté kilá?

Nikdy nepoľavovať, ja si až teraz uvedomujem, že sa ľahšie zhadzuje, ako potom udržuje. Myslel som si, že však teraz trochu povolim a potom to ľahko zase dobehnem. Ale ono to tak nefunguje. Navyše, keď prídu neočakávané udalosti a znemožní to tréning ako bolo predchádzajúce obdobie, tak potom je to veľký boj.

Ktorý z receptov je tvoj obľúbený dodnes?

Dodnes milujem tvaroh, ovocie, orechy a javorový sirup. Je to rýchle, sýte a najmä zdravé.

Autor: Mgr. Michal Páleník
Michala možno poznáte z relácie Extrémne Premeny. Je odborníkom na výživu a pohyb. Založil spoločnosť Planeat, ktorá vyvíja profesionálnu nutričnú aplikáciu pre lekárov, nutričných špecialistov a trenérov.

Do ďalšieho príbehu
o obezite ostáva

Deň (- y)

:

H(s)

:

Minúta(y)

:

Druhý(s)

Môžete počkať na ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Ďalšie príbehy

Ako vzniká E66 jedálniček

Ako vzniká E66 jedálniček vytvorený lekárnikomCelý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie. Rád by som vám dnes...

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

Pacient s diabetickou nohou

Pacient s diabetickou nohou

Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

Zdravá pizza

Zdravá pizza

Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

Obezita a sedenie

Obezita a sedenie

Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

Prvých 15 kg dole s E66 radami

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Ľahká večera

Ľahká večera

Málokto z nás je po príchode z práce odhodlaný stáť nekonečnú dobu pri hrncoch, aby si uvaril síce chutnú, ale komplikovanú večeru. Na druhej strane máte chuť na teplé varené jedlo.

Banánové smoothie

Banánové smoothie

To, že smoothie sú úžasné vieme už dávno. Stačí jeden pohár denne, aby sme doplnili väčšinu potrebných vitamínov, minerálov a aj stopových prvkov, a cítili sa nabudený a plný energie.

Obezita a vitamín D

Obezita a vitamín D

Z celej plejády vitamínov je jeden, na ktorý je vhodné upriamiť pozornosť, pokiaľ trpíte obezitou, alebo pokiaľ je obézna osoba vo vašom okolí. Je to vitamín D.

Inšpirujte sa príbehom klientky Michala Páleníka

Inšpirujte sa príbehom klientky Michala Páleníka

Mnohokrát ma oslovujú ľudia v súvislosti s otázkou vytvorenia stravovacieho režimu na mieru, nastavenia správnych návykov, odporúčaním suplementácie a iných záležitostí súvisiacich s procesom chudnutia.

Príbeh za zdravším životom s E66

Príbeh za zdravším životom s E66

Peter je manažér vo veľkej spoločnosti, pracuje dlhé hodiny hlavne za počítačom. Pohybu má počas dňa málo a väčšinu jedla zje po návrate domov. Predtým neraňajkoval, obed zjedol narýchlo v jedálni alebo nejakým fast-foodom pri počítači a doháňal to potom večer doma. Cez deň zvykol ešte piť kolu.

Priberanie v tehotenstve

Priberanie v tehotenstve

Tehotenstvo nie je choroba. To je isto pravda avšak, ak je tehotná žena obézna, alebo počas tehotenstva dôjde k veľmi výraznému navýšeniu telesnej hmotnosti, potom sa pomerne často stretávame s tehotenskými komplikáciami.

Obezita a pracovný život

Obezita a pracovný život

Brať obezitu na ľahkú váhu je nebezpečné, keďže je rizikovým faktorom pre množstvo ochorení, ako napríklad ateroskleróza, trombóza žíl a ostatné srdcovo-cievne choroby, žlčové kamene, choroby kĺbov a chrbtice, cukrovka, karcinóm prsníka a kožné infekcie.

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut