fbpx

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Teóriu ovládame všetci – je potrebné sa zdravo stravovať a mať dostatok pohybu. Pre niekoho, kto nie je zvyknutý sa veľa hýbať, sa však môže zdať takmer nemožné pridať zrazu pohyb do svojho života. Často je to tým, že pod pohybom si väčšina ľudí predstaví fitko, beh alebo nejaký šport.

Naše svaly a kĺby sú stavané na pohyb, nie na celodenné sedenie a ležanie.

Pozrime sa na to, ako jednoducho sa dá zaradiť pohyb do bežného života. Toto sú naše odporúčania pre ľudí s minimálnym pohybom:

Denne vykonajte minimálne 30 minút pohybovej aktivity v akejkoľvek forme. Môžete zaradiť akúkoľvek aktivitu, ktorá vás baví. Dôležité je najmä to, aby vám nespôsobovala nepohodlie alebo bolesť.
 

  • ideálna je prechádzka
  • presun pešo na krátke vzdialenosti
  • aktívne prestávky počas práce
L

Ako doplnok si môžete zvoliť základné cvičenia v štýle mobilizácie alebo jóga alebo aeróbnu aktivitu miernej až strednej intenzity (chôdza, severská chôdza, cyklistika) v ľubovoľnej dĺžke trvania. Pre doplnenie môžete pridať cvičenia na rozvoj sily ako napríklad drepy, kľuky, príťahy kladky na hrudník, avšak z dôvodu správneho prevedenia ideálne pod dohľadom odborníka.

Za týždeň vykonajte v súčte aspoň 35 000 krokov, t. j. v priemere 5 000 krokov denne.

Skúsenosti našich pacientov, ktoré sú overené v praxi

“Každú hodinu sa prejdem po byte na 5 minút.”

“Po večeri sa vždy idem prejsť von na 30 minút a po ceste späť vyjdem na 6. poschodie po schodoch. Síce sa spotím, takže idem rovno do sprchy. Preto radšej chodím po schodoch večer ako napríklad v práci.”

“Prechádzam sa vždy keď telefonujem. Telefonátov mám dosť cez deň a pri dobrej polovici nemusím byť za počítačom. Autopilotne som však predtým ostala sedieť. Poprosila som aj známych, aby mi pripomenuli chodenie, keď mi volajú :)”

Autor:

Mgr. Vladimír Baláž

Tréner, odborník na pohyb

Pripravili sme pre vás
66 príbehov o obezite
z pohľadu pacientov
a zdravotníckych pracovníkov.

Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Príbehy o obezite

Paprikáš na dva spôsoby

Paprikáš na dva spôsoby

Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.

Baklažánová nátierka

Baklažánová nátierka

Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?

Sú DIA potraviny zdravé?

Sú DIA potraviny zdravé?

Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…

Priberá sa z chleba alebo nie?

Priberá sa z chleba alebo nie?

Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.

Ako vzniká E66 jedálniček

Ako vzniká E66 jedálniček

Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

Michal Grajciar: rok po

Michal Grajciar: rok po

Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

Pacient s diabetickou nohou

Pacient s diabetickou nohou

Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

Zdravá pizza

Zdravá pizza

Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

Obezita a sedenie

Obezita a sedenie

Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

Prvých 15 kg dole s E66 radami

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut