
Pacient s diabetickou nohou

Povinná prax ošetrovateľa na vysokej škole ma naučila zvládať kritické situácie a riešiť extrémne prípady, o ktorých som dovtedy len počúvala historky. V podstate ma naučila viac ako by som očakávala na začiatku štúdia.
Každé dva týždne sme striedali oddelenie, na ktorom sme praxovali. Väčšinou to boli len celodenné služby, niekedy prax prebiehala aj v noci a cez víkend, všetko záležalo len od toho kde sme boli a ako urgentne nás potrebovali.
Extrémny počet hodín strávených v nemocnici v plnom prúde ma pripravili na skutočný výkon môjho povolania. Keď vidíte množstvo pacientov, ktorí naozaj potrebujú vašu pomoc, tak nemáte čas sa cítiť zle, unavene alebo smutne
Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Ja som žiadne bližšie informácie nedostala, takže som nevedela, na čo sa mám pripraviť. Všetko sa rýchlo zomlelo a zrazu som na sále s lekárom aj s ďalšími sestrami pri práve prijatom pacientovi. Mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave. V otvorených ranách na jeho nohe muchy nakládli vajíčka, z ktorého sa vyliahli larvy. Na tieto úkony má právo len ošetrujúci chirurg, tak sme mu asistovali pri vyberaní lariev a následnej dezinfekcii a zaväzovaní celej rany. Celý úkon trval asi hodinu. Primár oddelenia nariadil hospitalizáciu, ktorá nakoniec trvala 6 dní. Počas nej sme trikrát denne čistili a preväzovali rany a ešte raz bolo potrebné vybrať čerstvo vyliahnuté larvy z hlboko nakladených vajíčok.

Po konzultácii s jeho lekárom-chirurgom, ktorý nám následne poskytol jeho lekársku správu vysvitlo, že pacient nedodržiaval diabetický stravovací režim a ani potrebnú hygienu, aj keď navštevoval ambulanciu na mesačnej báze, kvôli kontrolám jeho nohy. Pri poslednej návšteve prišiel do ambulancie s tým, že sa mu tam niečo hýbe.
Nasledovala edukácia pacienta. Veľmi citlivo sme mu vysvetľovali prečo sa mu takéto veci udiali a ako tomu v budúcnosti predchádzať. Jeho spolupráca už bola naozaj dobrá, nakoľko si uvedomoval vážnosť situácie. Po pár dňoch nám prišla na pomoc aj diétna sestra z interného oddelenia, ktorá mu nastavila nový diétny plán a edukovala ho odznova základné princípy stravovania pri diabete.
Po vysokej škole som pracovala v súkromnom zariadení pre dlhodobo chorých so zameraním na Alzheimerovu chorobu a demenciu v Anglicku, a až vtedy som si uvedomila, aká som bola vďačná za všetky tie náročné situácie, ktoré ma ostatné sestry a lekári naučili zvládať.
Pacienta som po jeho prepustení už nevidela, ale moje kolegyne spomínali, že sa mu noha krásne zahojila najmä vďaka dodržiavaniu nastaveného stravovacieho režimu. Jeho všeobecný zdravotný stav sa zlepšil a dokonca aj hmotnosť klesala. Aj keď to bol náročnejší prípad, tak som rada, že aspoň trocha sme vedeli dopomôcť k zlepšeniu jeho zdravotného stavu.

Autor: Bc. Daniela Marešová
absolvent odboru ošetrovateľstvo
Pripravili sme pre vás
66 príbehov o obezite
z pohľadu pacientov
a zdravotníckych pracovníkov.
Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok
Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.
Príbehy o obezite
Ako zaradiť pohyb do bežného života
Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.
Ovsená kapucino kaša so škoricou a para orechmi
Tvrdenie, že ak chceme schudnúť mali by sme sa vyhýbať všetkým sladko chutiacim jedlám nie je pravda. Podstatné sú potraviny použité v recepte.
Paprikáš na dva spôsoby
Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.
Baklažánová nátierka
Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?
Sú DIA potraviny zdravé?
Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…
Priberá sa z chleba alebo nie?
Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …
Príbeh pacienta: Stálo to za to!
Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.
Ako vzniká E66 jedálniček
Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.
Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti
Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…
Michal Grajciar: rok po
Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.
Zdravá pizza
Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná
Obezita a sedenie
Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.
Prvých 15 kg dole s E66 radami
O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”
Obezita a imunita
Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…
Kolízia dvoch vážnych pandémií, COVID-19 a obezity/diabezity
Pandémia COVID-19 zásadným spôsobom ovplyvňuje životy stámiliónov ľudí všetkých svetových kontinentov. Vo svete sa však dlhodobo vyskytuje aj ďalšia pandémia – a tou je celosvetová pandémia obezity…
Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.
lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.
lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník
odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec
klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko
farmaceut

