fbpx

Pacient s diabetickou nohou

pacient s diabetickou nohou

Povinná prax ošetrovateľa na vysokej škole ma naučila zvládať kritické situácie a riešiť extrémne prípady, o ktorých som dovtedy len počúvala historky. V podstate ma naučila viac ako by som očakávala na začiatku štúdia.

Každé dva týždne sme striedali oddelenie, na ktorom sme praxovali. Väčšinou to boli len celodenné služby, niekedy prax prebiehala aj v noci a cez víkend, všetko záležalo len od toho kde sme boli a ako urgentne nás potrebovali.

Extrémny počet hodín strávených v nemocnici v plnom prúde ma pripravili na skutočný výkon môjho povolania. Keď vidíte množstvo pacientov, ktorí naozaj potrebujú vašu pomoc, tak nemáte čas sa cítiť zle, unavene alebo smutne

Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Ja som žiadne bližšie informácie nedostala, takže som nevedela, na čo sa mám pripraviť. Všetko sa rýchlo zomlelo a zrazu som na sále s lekárom aj s ďalšími sestrami pri práve prijatom pacientovi. Mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave. V otvorených ranách na jeho nohe muchy nakládli vajíčka, z ktorého sa vyliahli larvy. Na tieto úkony má právo len ošetrujúci chirurg, tak sme mu asistovali pri vyberaní lariev a následnej dezinfekcii a zaväzovaní celej rany. Celý úkon trval asi hodinu. Primár oddelenia nariadil hospitalizáciu, ktorá nakoniec trvala 6 dní. Počas nej sme trikrát denne čistili a preväzovali rany a ešte raz bolo potrebné vybrať čerstvo vyliahnuté larvy z hlboko nakladených vajíčok.

diabetická noha

Po konzultácii s jeho lekárom-chirurgom, ktorý nám následne poskytol jeho lekársku správu vysvitlo, že pacient nedodržiaval diabetický stravovací režim a ani potrebnú hygienu, aj keď navštevoval ambulanciu na mesačnej báze, kvôli kontrolám jeho nohy. Pri poslednej návšteve prišiel do ambulancie s tým, že sa mu tam niečo hýbe.

Nasledovala edukácia pacienta. Veľmi citlivo sme mu vysvetľovali prečo sa mu takéto veci udiali a ako tomu v budúcnosti predchádzať. Jeho spolupráca už bola naozaj dobrá, nakoľko si uvedomoval vážnosť situácie. Po pár dňoch nám prišla na pomoc aj diétna sestra z interného oddelenia, ktorá mu nastavila nový diétny plán a edukovala ho odznova základné princípy stravovania pri diabete.

Po vysokej škole som pracovala v súkromnom zariadení pre dlhodobo chorých so zameraním na Alzheimerovu chorobu a demenciu v Anglicku, a až vtedy som si uvedomila, aká som bola vďačná za všetky tie náročné situácie, ktoré ma ostatné sestry a lekári naučili zvládať.

Pacienta som po jeho prepustení už nevidela, ale moje kolegyne spomínali, že sa mu noha krásne zahojila najmä vďaka dodržiavaniu nastaveného stravovacieho režimu. Jeho všeobecný zdravotný stav sa zlepšil a dokonca aj hmotnosť klesala. Aj keď to bol náročnejší prípad, tak som rada, že aspoň trocha sme vedeli dopomôcť k zlepšeniu jeho zdravotného stavu.

Autor: Bc. Daniela Marešová

absolvent odboru ošetrovateľstvo

Pripravili sme pre vás
66 príbehov o obezite
z pohľadu pacientov
a zdravotníckych pracovníkov.

Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Príbehy o obezite

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.

Paprikáš na dva spôsoby

Paprikáš na dva spôsoby

Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.

Baklažánová nátierka

Baklažánová nátierka

Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?

Sú DIA potraviny zdravé?

Sú DIA potraviny zdravé?

Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…

Priberá sa z chleba alebo nie?

Priberá sa z chleba alebo nie?

Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.

Ako vzniká E66 jedálniček

Ako vzniká E66 jedálniček

Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

Michal Grajciar: rok po

Michal Grajciar: rok po

Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

Zdravá pizza

Zdravá pizza

Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

Obezita a sedenie

Obezita a sedenie

Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

Prvých 15 kg dole s E66 radami

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut