fbpx

Príbeh lekárnika: Obézny pacient s komorbiditami a erektilnou dysfunkciou

 

Stojím za tárou (pozn. výdajný pult v lekárni), predo mnou obézny pacient v rokoch držiac lekársku správu a so slovami „Mal by som na Vás prosbu.“

Možno to je nátlak zo strany manželky alebo jeho odhodlanie, ktoré ho dostalo pred dvere ambulancie lekára a následne do mojej lekárne. Vošiel s malou dušičkou a prosbou o modrú pilulku – riešenie, ktoré by mu vrátilo mužnosť a zmenilo jeho sexuálny život.

S obezitou na krku a plným dávkovačom všelijakých tabletiek už telo neslúži podľa našich predstav. Všemožné bolesti, dýchavičnosť, kondícia na bode mrazu, neplnohodnotné stravovanie a v posteli tiež biedne. Obezita, hodnoty krvného tlaku a cholesterolu, mizerná pohybová aktivita a najmä interakcie rôznych druhov liekov tiež nehrajú do kariet.

Práve kvôli množstvu užívaných liekov a potenciálnych interakcií rôzneho charakteru necháva lekár v tomto prípade rozhodnutie na farmaceuta. Oceňujem snahu a najmä zodpovednosť lekára v zabezpečovaní bezpečnosti a ochrane zdravia pacienta.

Trojkombinácia antihypertenzív s vysokými silami, antidiabetiká, lieky na „zriedenie krvi“ a správnu funkciu srdca – väčšina z nich má žiaľ nežiaduce interakcie s liekom na potenciu a jej užívanie by následne navyše zvyšovalo ich toxicitu. Pacient s touto liekovou anamnézou jednoznačne nie je vhodným adeptom na užívanie takéhoto lieku.

Popri študovaní jeho užívaných liekov sa z neho snažím dostať aspoň nejaké informácie o jeho životospráve. Prichádza zamyslenie a sebakritika. Kedy som stihol takto pribrať? Kedy som bol naposledy na prechádzke? Prečo mám toľko liekov.

Prichádza nepríjemná situácia, kedy musím pacientovi oznámiť, že mu v tejto chúlostivej záležitosti nepomôžem.

Nasleduje silný emocionálny nátlak a so smútkom v očiach mi vraví: „Pomôžte mi vrátiť túto radosť môjho života“. Pre pár krásnych chvíľ by však nikto nemal riskovať svoj život a ani ja nebudem ohrozovať život svojho pacienta. Mrzí ma to, ale nedokážem mu vyhovieť, kým berie takéto lieky.

Za týmito zdravotnými komplikáciami, kde každé získané ochorenie potencuje ďalšie, stojí neliečená obezita.

Obezita nie je len o hromadení tuku v organizme, ale aj o riziku ďalších ochorení, ako sú: 

  • ochorenia srdcovo-cievneho systému,
  • vysoký krvný tlak,
  • riziko vzniku cukrovky 2. typu,
  • riziko ochorení celého tráviaceho traktu,
  • riziko stukovatenia pečene.

Pokúsme sa to zastaviť už v samom zárodku. Nepresviedčajte sa tým, že mne sa to nemôže stať. Nenechajte sa zamotať do cyklov zlých životných návykov z ktorých nemusí byť cesty späť.

Ak nechcete byť za pár rokov VY ten pacient a uvedomujete si potrebu odbornej pomoci, oslovte nás, sme tu pre vás.

Autor: Mgr. Gloria Laura Michalčíková

Farmaceut, člen tímu E66 a Medifo

Pripravili sme pre vás
66 príbehov o obezite
z pohľadu pacientov
a zdravotníckych pracovníkov.

Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Príbehy o obezite

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.

Paprikáš na dva spôsoby

Paprikáš na dva spôsoby

Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.

Baklažánová nátierka

Baklažánová nátierka

Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?

Sú DIA potraviny zdravé?

Sú DIA potraviny zdravé?

Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…

Priberá sa z chleba alebo nie?

Priberá sa z chleba alebo nie?

Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.

Ako vzniká E66 jedálniček

Ako vzniká E66 jedálniček

Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

Michal Grajciar: rok po

Michal Grajciar: rok po

Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

Pacient s diabetickou nohou

Pacient s diabetickou nohou

Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

Zdravá pizza

Zdravá pizza

Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

Obezita a sedenie

Obezita a sedenie

Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

Prvých 15 kg dole s E66 radami

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut