fbpx

Príbeh gynekológa: Tehotenstvo a obezita

Pracujem ako gynekológ a pôrodník v Nitrianskom kraji. Venujem sa nielen gynekológii, ale aj reprodukčnej medicíne a ultrazvuku. Na reprodukčnej klinike sa stretávam nielen so svojimi pacientmi, ale aj napríklad s darcami a darkyňami. Na nich sú kladené, povedal by som, veľmi prísne kritéria od veku, zdravotného stavu vrátane hodnoty BMI, psychických, či pohlavných chorôb, až po dosiahnuté vzdelanie. Prichádzajú darovať vajíčka, embryá, či spermie iným, ktorí nemajú toľko šťastia pri zakladaní rodiny.

Diagnostika, teda pátranie po príčinách neplodnosti a ich liečba sú vždy spoločnou záležitosťou manželského, resp. partnerského páru. Vedel by som vám menovať rôzne príčiny neplodnosti, u mužov aj u žien, s ktorými sa často stretávam.

Rád by som sa aktuálne zameral na jednu z nich, ktorej riešenie, v širšej podstate, nie je veľmi v mojej kompetencii. Ide o neplodnosť spôsobenú obezitou.

Táto “diagnóza” sa začína postupne dostávať do popredia. Čo je ale smutnejšie, tak mnoho pacientov, ani mužov ani žien, si neuvedomuje, že by vôbec niečo také mohlo nastať. Nevnímajú to ako dôvod, resp. príčinu toho, že sa na tehotenskom teste neobjavia dva pásiky. Neprikladajú tomu žiadnu váhu.

Áno, aj v našom reprodukčnom centre stretávam mnoho takých pacientov, bojím sa povedať, že až veľmi často.

Pred rokom nás navštívila obézna pacientka s hmotnosťou okolo 250 kíl a problémom otehotnieť.

Primárnou terapiou pre ňu bolo schudnúť, preto som jej poradil vyhľadať diétológa alebo kvalifikovaného nutričného poradcu.

Preto som aj spomínal, že takúto diagnózu, ani ja ako gynekológ, nedokážem riešiť. Moja pacientka pravidelne navštevuje ambulanciu, zatiaľ sa jej podarilo trocha schudnúť, ale stále to nie je dostačujúce z hľadiska bezpečnosti. Ani pre ňu, ani pre potenciálne bábätko.

Komplikácie pri obéznych ženách sú viaceré a jednou z nich je aj neschopnosť prirodzene otehotnieť. Je to spôsobené nepravidelnosťou menštruačného cyklu a pri niektorých aj neprítomnosť ovulácie. Preto prichádzajú s prosbou o umelé oplodnenie. Pritom, keď pacientka zníži svoju hmotnosť, tak šanca otehotnieť je väčšia, pretože sa zlepší pravidelnosť cyklu.

Keď sa spätne pozrieme na tieto rôzne komplikácie a ochorenia, tak každému vždy predchádzajú varovné signály, ktoré by nás mali upozorniť.

Z môjho gynekologického pohľadu sú to časté, a najmä opakované vaginálne zápaly a mykózy. Aj to je jedno zo znamení, že vaše telo nie je v komforte a nefunguje, tak ako by malo.

Samozrejme, redukcia hmotnosti musí byť založená na vyváženej zdravej strave, nie na “jednopotravinových” diétach a hladovkách.

Celkovo, zníženie hmotnosti racionálnym spôsobom a správna životospráva má dobrý vplyv aj na priebeh celého tehotenstva.

Autor: MUDr. Alexander Brešťanský

Gynekológ pre GYN-FIV v Nitre, gynekologická a pôrodnícka ambulancia ULMUS, s.r.o.

gyn-fiv.sk

Pripravili sme pre vás
66 príbehov o obezite
z pohľadu pacientov
a zdravotníckych pracovníkov.

Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Príbehy o obezite

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.

Paprikáš na dva spôsoby

Paprikáš na dva spôsoby

Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.

Baklažánová nátierka

Baklažánová nátierka

Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?

Sú DIA potraviny zdravé?

Sú DIA potraviny zdravé?

Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…

Priberá sa z chleba alebo nie?

Priberá sa z chleba alebo nie?

Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.

Ako vzniká E66 jedálniček

Ako vzniká E66 jedálniček

Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

Michal Grajciar: rok po

Michal Grajciar: rok po

Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

Pacient s diabetickou nohou

Pacient s diabetickou nohou

Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

Zdravá pizza

Zdravá pizza

Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

Obezita a sedenie

Obezita a sedenie

Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

Prvých 15 kg dole s E66 radami

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut