fbpx

Novoročné predsavzatia

4 najväčšie omyly a rady ako sa im vyhnúť

Od pondelka začínam!

Prvý novoročný pondelok patrí v súvislosti s chudnutím asi k tým najznámejším. V úvodných januárových týždňoch fitnesscentrá praskajú vo švíkoch a začína sa boj s pribratými kilami. Desiaty, pätnástykrát.

Čím je to, že sa nám väčšinu predsavzatí nedarí opakovane dosiahnuť? Prečo je to tak ťažké?

Na tieto a podobné otázky v súvislosti s novoročnými predsavzatiami sa vám pokúsim na základe 10-ročných skúsenosti s poradenstvom v oblasti problematiky chudnutia odpovedať a poradiť vám, ako sa vyhnúť dookola opakujúcim sa chybám.

1. Novoročný omyl číslo jedna: Ak si dám veľa predsavzatí, možno sa mi nepodarí splniť všetky, ale aspoň niektoré určite.

Odporúčam dávať si najviac 3 predsavzatia. Zo skúseností viem, že 5 a viac je už priveľa. Týka sa to ako predsavzatí v súvislosti s chudnutím, tak aj iných tém a to nezávisle na tom, či sa jedná o “veľké” predsavzatia, alebo drobnosti.

V tomto prípade platí zlaté pravidlo, menej je niekedy viac. Nastavte si menej cieľov a sústreďte sa na ne.

Je vždy lepšie splniť predsavzatie na 70 % a viac, ako mať 15 predsavzatí, pričom niektoré nebudú splnené vôbec (papier znesie veľa) a iné na 5 – 10 %. Čím menej predsavzatí, tým vyššia úspešnosť.

Odporúčam zároveň mať predsavzatia stále na očiach. Či už na obrazovke počítača, na chladničke, alebo niekde na nástenke. Pomôže vám to spomenúť si na priority, keď vás myšlienky budú ťahať inde.

Zhrnutie: Dajte si maximálne 3 predsavzatia. Čím menej, tým vyššia pravdepodobnosť, že sa vám ich podarí dosiahnuť. Ideálne ak sa každé z predsavzatí týka inej oblasti (rodina, životospráva, práca).

2. Novoročný omyl číslo dva: Odopriem si dobroty. Tento rok nebudem jesť žiadne pečivo a nebudem jesť žiadne sladkosti, a vďaka tomu sa mi podarí schudnúť.

Akýkoľvek striktný zákaz nás k danej činnosti alebo veci v skutočnosti len viac priťahuje. Vyradenie niektorej z prirodzených zložiek potravy nám z dlhodobého hľadiska môže spôsobovať nedostatok niektorých telu dôležitých látok. Je vedecky potvrdené, že tento spôsob “fungovania” je zdraviu škodlivý a dlhodobo neudržateľný. Veľmi málo jedál je však vyslovene nevhodných. Nemusíte si nič odopierať, ide najmä o to, koľko si danej potraviny doprajeme, ako často. Nič si teda trvalo nezakazujte.

Iná situácia je, ak sme si vedomí, že v prípade, že danú potravinu zjeme, nebudeme sa vedieť zastaviť (tzv. trigger food). V tom prípade je na mieste na niekoľko dní/týždňov danú potravinu (napríklad sladkosť) dočasne v našej kuchyni vyradiť. Neodporúčam to však spraviť ako trvalú samozrejmosť. Pokúste sa postupne pre vás problémovú potravinu postupne v malých množstvách zaraďovať.

Nepoznám osobne nikoho, kto si na nový rok odoprel obľúbenú potravinu a nikdy v živote si ju už nedal. Ak si ju už niekto odoprel nárazovo a striktne sa jej vyhýbal príliš dlho, mal oveľa väčší problém následne odolať a “prestať” keď mal slabú chvíľku.

Zhrnutie: Nezakazujte si dlhodobo “nezdravé” jedlá. Naučte sa ich obmedziť. Ak sa bojíte, že nedokážete prestať s jedením niektorých jedál, tak ich dočasne vyraďte, avšak v malých porciách ich postupne pridávajte do jedálnička.

3. Novoročný omyl číslo tri: Budem na sebe makať, každý deň dám squash, crossfit, box nech spálim čo najviac energie a takto schudnem rýchlejšie.

Pri chudnutí pohyb veľmi pomáha a je prospešný. Akákoľvek dobre vykonaná pohybová aktivita, viac alebo menej náročná prospieva nášmu zdraviu. Častou chybou v počiatkoch novoročného športovania však býva nevhodne zvolená pohybová aktivita.

Zo skúseností viem, že si ľudia väčšinou volia aktivity pri ktorých sa dočítali, že spália najviac energie. Avšak pozor. Ak ste dlhodobo nešportovali, platí jednoduché pravidlo – čím intenzívnejšia a náročnejšia aktivita, tým horšie. Riziko zranenia je vysoké. Ak vás “sekne v krížoch týždeň po novom roku” máte po motivácii. “Veď aj som chcel/chcela začať” a hneď sa aj zraním, nemá to význam.

Druhá vec je, že vysoko intenzívna aktivita vyvoláva veľký hlad po docvičení. Po ďalšie je v počiatku vcelku “bolestivá” a nepríjemná a sami vieme, že nič čo je nám vyslovene nepríjemné a neprináša aspoň trošku pôžitok, alebo viditeľný efekt nám v živote dlho nevydrží.

Medzi vhodné aktivity patrí: rýchla chôdza, ideálne v bežeckej obuvi po rovine (na tartane, tráve), nordicwalking (chôdza s paličkami), chôdza vo vode, turistika, chodenie po schodoch. Ideálne však iba hore. Dolu sa radšej zvezte výťahom, aby ste šetrili kolená a minimalizovali riziko zranenia.

Medzi neodporúčané aktivity patria v počiatkoch cvičenia najmä squash, spinning, šprinty a akékoľvek športy v ktoré sa vykonávajú v predklone a pri vysokej intenzite (rýchlo sa zadýchate a srdce bije príliš rýchlo, viac ako 140 tepov za minútu). Vysoko intenzívne aktivity sú v určitej miere veľmi prospešné pre zdravie, avšak ideálne v neskorších fázach chudnutia, keď sa vám zlepší kondícia.

Zhrnutie: začnite pohybovou aktivitou nízkej až strednej intenzity, teda 90 – 140 pulzov za minútu a robte ju čo njadlhšie. Začnite chodiť po schodoch hore čo najviac a vyhnite sa spočiatku squashu a športom kde sa musíte ohýbať.

4. Novoročný omyl číslo štyri: “Tento rok si dávam ako najdôležitejšie predsavzatie že schudnem.” Takto mi to stačí, ide sa na to.

Čím konkrétnejší cieľ si dáte, tým lepšie. Čím je cieľ abstraktnejší, tým sa ťažšie dosahuje. Zadefinujte si koľko presne chcete schudnúť a presný dátum a dokonca čas, kedy to chcete dosiahnuť. Následne si tento celkový cieľ premente na menšie “porcie”. Rozpočítajte si koľko kg to znamená každý mesiac, ideálne týždeň, aby ste mali presnú realistickú predstavu, čo to znamená.

Ak je cieľ napríklad schudnúť 20 kg/rok tak = 1,6 kg/mesiac = 0,4 kg/týždeň. Vedieť, že sa snažíte schudnúť 0.4 kg/ týždeň je oveľa lepšia predstava a vo finále má takýto prístup vyšší efekt, ako abstraktné predsavzatie “Tento rok schudnem”.

Zhrnutie: Napíšte si koľko kg presne chcete schudnúť, v ktorý dátum a čas to chcete dosiahnuť a rozpočítajte si potrebné napredovanie po týždňoch.

Tip navyše: Zodpovedzte si na úvod jednu veľmi dôležitú otázku:

Prečo chcem schudnúť? – Mám rád/rada tenis, ale nemôžem ho hrávať, lebo ma kvôli nadváhe bolia kolená. Rad/rád by som syna naučil lyžovať, ale pripadám si už na lyžiach nemotorne a nechcem, aby ma takto videl a.i.

Viem, že dôvodov pre chudnutie je mnoho, avšak čím viac si ich vypíšete tým lepšie. Uvidíte tak, koľko vecí sa môže v živote zlepšiť a pomôže vám to prekonať sa v ťažkých chvíľach. Tento zoznam vám bude pomáhať, keď vás bude život skúšať, či to myslíte vážne.

Často sa stretávam s tým, že sa ľudia snažia na poslednú chvíľu dohnať všetko, čo počas roka podceňovali a potom to je na úkor zdravia a dlhodobej udržateľnosti. Urobte to tentokrát správne a vyhnite sa opakovaniu rovnakej chyby.

Autor: Mgr. Michal Páleník

Michala možno poznáte z relácie Extrémne Premeny. Je odborníkom na výživu a pohyb. Založil spoločnosť Planeat, ktorá vyvíja profesionálnu nutričnú aplikáciu pre lekárov, nutričných špecialistov a trenérov.

Pripravili sme pre vás
66 príbehov o obezite
z pohľadu pacientov
a zdravotníckych pracovníkov.

Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Príbehy o obezite

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.

Paprikáš na dva spôsoby

Paprikáš na dva spôsoby

Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.

Baklažánová nátierka

Baklažánová nátierka

Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?

Sú DIA potraviny zdravé?

Sú DIA potraviny zdravé?

Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…

Priberá sa z chleba alebo nie?

Priberá sa z chleba alebo nie?

Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.

Ako vzniká E66 jedálniček

Ako vzniká E66 jedálniček

Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

Michal Grajciar: rok po

Michal Grajciar: rok po

Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

Pacient s diabetickou nohou

Pacient s diabetickou nohou

Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

Zdravá pizza

Zdravá pizza

Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

Obezita a sedenie

Obezita a sedenie

Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

Prvých 15 kg dole s E66 radami

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut