Ako zvládnuť Vianoce

S vianočnými sviatkami je odjakživa spojená hostina v podobe koláčov, vyprážaných rýb, rezňov, zákuskov a iných dobrôt. Tieto zvyky pochádzajú naprieč rôznymi krajinami ešte z obdobia, keď ľudia po väčšinu roka nemali preplnené chladničky jedlom a dopriali si hostinu krátko počas zimného obdobia, keď polia odpočívali a nedali sa obrábať.

Samozrejme doba sa zmenila, a to tak po stránke pohybovej aktivity, ktorej je čoraz menej a rovnako po stránke jedla, ktorého je čoraz viac. Paradoxne sa tomu tie sviatky akosi nestihli prispôsobiť. Zo štedrého večera sa stal štedrý štvrťrok s prejedaním počas zimných mesiacov a z oddychu pri krbe po štedrovečernej večeri sa stalo každodenné polihovanie pred televízorom.

Výsledkom je napokon niekoľko kilogramov neželaných zásob tuku po Vianociach. Nikomu z nás to nie je príjemné a mnohí si aj uvedomujeme, že to, čo a v akom množstve jeme zrovna k nášmu zdraviu a predstave optimálnej postavy neprispieva. Napriek tomu to však robíme. Každý z iných príčin:

  • konečne pokoj od práce, celý rok som drela
  • chcem si trošku dopriať a odpočinúť, zaslúžim si to
  • veď aj iní to robia.
  • je to v poriadku, veď sú sviatky, kedy si dopriať keď nie dnes/zajtra/pozajtra…..

Ako sa teda vymaniť z tohto začarovaného kruhu? Spísal som vám niekoľko rád, aby ste sa nazamotali do toho istého kolotoča po tisícikrát:

  1. Doprajte si bez výčitiek, ale vedome

Vianoce nie sú len o čase strávenom s rodinou, sú to aj tie rezne aj šalát, medovník aj bobaľky. Doprajte si, majte pohodové sviatky s rodinou bez obmedzovania. Jednu porciu šalátu si vyčítať vôbec nemusíte. Druhú a tretiu porciu pri telke si ale rozmyslite. Nakrájajte si radšej jablko alebo si dajte sušené slivky. Verte mi, budete sa cítiť po sviatkoch lepšie.

2. Daj si realistický cieľ.

Dajte si realistický cieľ. Sviatky tu boli aj budú. Odnaučte sa striedať hladovanie s prejedaním, vášmu telu to ubližuje. Najviac mu prospeje stabilné zdravé stravovanie. Takže vašim cieľom pre tieto sviatky určite nebude chudnúť. Stačí, ak budete v pohode a minimalizujete riziko nadmerného priberania. Žiadne výčitky, žiadne diéty, iba pokoj.

3. Neseďte celé sviatky doma

Hmm, dala som si medovníky (20 g = 80 kcal), aj keď som si sľúbila, že tieto Vianoce nepriberiem. Nemá to zmysel, zlyhala som, už je to jedno dám si čokoľvek. Z jedného medovníka ešte nikdy nikto nepribral. Ani z piatich. Hodinka sviežou chôdzou každý deň a 5 medovníkov zmizne ako nič.

Spojte príjemné s užitočným. Strávte čas bez telefónov. Prejdite sa krásnou prírodou, nadýchajte sa sviežeho vzduchu, potrénujte srdce, príďte domov a doprajte si 2 – 3 medovníky bez výčitiek. Je to krásny pocit, uvidíte. Vedzte, že niečo je vždy lepšie ako nič. Obyčajná hodinová prechádzka vám pomôže, aby ste sa jednak cítili lepšie a po druhé si mohli dopriať aj nejakú tú maškrtu počas Vianoc.

4.Nájdite si sparringa – spoločníka

Akonáhle ste v prostredí, kde vás všetci utvrdzujú, že je to v poriadku, buďme k sebe úprimní – je veľmi ťažké odolať. Je to akoby ste sa snažili prestať fajčiť a každý večer sadli do krčmy s partiou kamarátov, ktorí fajčia. Prvý deň by ste sa možno prekonali, veď predsavzatie, druhý tiež, veď zdravie, tretí už by ste obhrýzali slamku a štvrtý deň by ste našli 20 argumentov prečo sa na to vykašľať. Nepochybujem, že si tým mnohí opakovane prešli.

Odporúčam nájsť si spriaznenú osobu – kamošku, kamaráta, ktorí sa radi poprechádzajú v krásnom zimnom prostredí bez všetkého toho zhonu a zvuku áut a nepovažujú prechádzku a debatovanie počas nej za utrpenie. Vo dvojici to ide vždy lepšie.

5. Povedzte ostatným o čo sa snažíte

Povedzte rodine a kamarátom o čo sa snažíte a poproste ich, či by vám pomohli udržať si hmotnosť aj počas Vianoc napríklad tým, že vám nebudú núkať viac, keď poviete, že si už neprosíte. Áno, aj počas sviatkov. Iba udržať hmotnosť, nie chudnúť.

Zhrnutie:

Viac cieľov si ani nedávajte. Menej je niekedy viac a radšej si z týchto pravidiel vybudujte návyk než si dať 20 sľubov počas Vianoc, ktoré potom končia sklamaním po prvom zjedenom medovníku.

Hlavne, ale nečakajte na povestné “zajtra” alebo Nový rok. Dnes je ten pravý deň, teraz je ten moment. Postavte sa, vypnite mobil a počítač, choďte sa prejsť do mesta alebo na vianočné trhy. Sľubujem, že po návrate domov sa budete cítiť lepšie.

Krásne a aktívne Vianoce praje,
Mišo Páleník

Autor: Mgr. Michal Páleník

Michala možno poznáte z relácie Extrémne Premeny. Je odborníkom na výživu a pohyb. Založil spoločnosť Planeat, ktorá vyvíja profesionálnu nutričnú aplikáciu pre lekárov, nutričných špecialistov a trenérov.

Do ďalšieho príbehu
o obezite ostáva

Deň (- y)

:

H(s)

:

Minúta(y)

:

Druhý(s)

Môžete počkať na ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Ďalšie príbehy

Kde je problém so stravovaním detí?

Výživa, ako jeden z hlavných epigenetických faktorov ovplyvňujúcich naše celkové zdravie či chorobnosť, hrá kľúčovú úlohu už u detí. Aké chyby sú typické v stravovaní malých detí, ktoré sa replikujú v mnohých rodinách? Poďme si povedať aspoň o tých najpodstatnejších.

Obezita a pohybová aktivita

Väčšina z nás vie, že ak je energetický výdaj vyšší ako príjem, tak chudneme…
Napriek tomu že toto pravidlo poznáme, robí nám často problém ho v reálnom živote aplikovať. V tomto článku sa zameriame nie na príjem (jedlo), ale na výdaj a to formou pohybovej aktivity, športu.

Zdravý snack: domáca müsli tyčinka

Spomínate si na časy základnej školy ako sme všetci na veľkej prestávke, viac menej povinne, vytiahli obedáre, ktoré nám doma pripravili, najedli sme sa a išli sa prejsť po chodbe? Zahnali sme pocit hladu a boli sme viac sústredení, jednoducho to malo svoj efekt.

Obezita a obštrukčné spánkové apnoe

Poznáte ten pocit, keď si večer ľaháte do postele unavený, tešíte sa na výdatný spánok a ráno sa zobúdzate oddýchnutý, svieži a schopný vstať z postele a podávať nejaké tie pracovné výkony? Dúfam, že väčšina z vás áno, pretože ja teda nie.

Koľko jedla potrebuje moje telo?

Jedlo je niečo, čo nám dáva živiny. Živiny sú látky, ktoré sú pre naše telo prijateľné a vieme z nich premenou v tráviacom trakte čerpať buď energiu alebo stavebné látky pre náš organizmus. Množstvo živín, ktoré potrebujeme pre našu existenciu je dané – na základe odporúčaných hodnôt vieme presne, koľko je pre nás dosť.

Michal Páleník: Chutné, zdravé a rýchle raňajky

Ako inšpiráciu vám preto prinášame recepty, ktoré si viete za krátky čas pripraviť večer a vychutnať si ich ráno.

Michal Páleník: „Moji klienti sú často veľmi vyťažení top manažéri, ktorí majú problém nájsť si čas na prípravu jedál. Stravovanie vonku však prospieva málokomu.“

Príbeh lekára: Obézny pacient s ochorením obličiek

Pokročilé štádia obličkových ochorení si vyžadujú diétu hlavne pokiaľ majú pacienti pridružené aj iné komorbidity, ako napríklad diabetes, poruchy metabolizmu tukov, atď. Len málo pacientov je zástupcami tzv. endogénnej obezity, čo znamená, že obezita je spôsobená vrodeným ochorením.

Príbeh psychológa: obézny pacient a hipoterapia

Hipoterapia je liečebná metóda, ktorá v procese liečby využíva koňa ako živé médium. Uskutočňuje sa v skupine nazývanej „hipoterapeutický tím“ s cieľom zmierniť alebo odstrániť fyzický, psychický, sociálny, či mentálny handicap klienta.

Príbeh lekárnika: Obézny pacient – fajčiar

Každý z nás, či už fajčiarov alebo nefajčiarov, pozná rizika užívania nikotínu z krátkodobého alebo dlhodobého hľadiska. Rovnako poznáme aj riziká zlej životosprávy, nadváhy a následne obezity. Ale čo nastane, ak skĺbime a potenciujeme tieto riziká do statusu „obézny fajčiar“.

Príbeh onkológa: Obézny pacient v mojej ambulancii

Problémy pri močení, častejšia potreba močenia, krv v moči, krv v semene, s tým súvisiaca bolestivá ejakulácia a ďalšie. Presne to sú príznaky, ktoré môžu signalizovať skutočne vážne zdravotné komplikácie. Presne s…

Blízka osoba s obezitou

S bojom s obezitou mám osobnú skúsenosť. Zažila som na vlastnej koži pocit viny, sebaľútosť aj ľútosť a odsudzovanie okolia. Dobre mienené rady, aj ostré slová, ktoré vraj mali vyprovokovať zmenu. Boli obdobia, keď som s obezitou bojovala, ale aj krátke …

Obezita ako rizikový faktor pri rakovine

Obezita je okrem iných komplikácií a ochorení prepojená aj s desiatkami nádorových ochorení. Zvýšená telesná hmotnosť indikujúca nadváhu alebo obezitu, predovšetkým s celkovo zvýšeným množstvom telesného tuku a tuku…

Obezita a pitný režim

Určite to poznáte. Tesné nohavice, sukňa, šaty. Časť problému môže byť aj nadbytočná voda v tele. Cítime sa nepríjemne, nafúknutí, opuchnutí. Opuch je v celom tele, ale najviac to pociťujeme na brušku. Často bývajú opuchnuté aj nohy, či oči, najmä…

Obezita a práca na zmeny

Môj blízky kamarát Ondrej pracuje na zmeny. Pred pár dňami ma poprosil, či by som mu nemohol pomôcť, poradiť ako má zvládať nástrahy striedajúcich sa zmien. Je už totiž aj v kategórii pacient, kvôli obezite a bolestiam nôh, ktoré ho obmedzujú.

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut