fbpx

Ako zvládnuť Vianoce

S vianočnými sviatkami je odjakživa spojená hostina v podobe koláčov, vyprážaných rýb, rezňov, zákuskov a iných dobrôt. Tieto zvyky pochádzajú naprieč rôznymi krajinami ešte z obdobia, keď ľudia po väčšinu roka nemali preplnené chladničky jedlom a dopriali si hostinu krátko počas zimného obdobia, keď polia odpočívali a nedali sa obrábať.

Samozrejme doba sa zmenila, a to tak po stránke pohybovej aktivity, ktorej je čoraz menej a rovnako po stránke jedla, ktorého je čoraz viac. Paradoxne sa tomu tie sviatky akosi nestihli prispôsobiť. Zo štedrého večera sa stal štedrý štvrťrok s prejedaním počas zimných mesiacov a z oddychu pri krbe po štedrovečernej večeri sa stalo každodenné polihovanie pred televízorom.

Výsledkom je napokon niekoľko kilogramov neželaných zásob tuku po Vianociach. Nikomu z nás to nie je príjemné a mnohí si aj uvedomujeme, že to, čo a v akom množstve jeme zrovna k nášmu zdraviu a predstave optimálnej postavy neprispieva. Napriek tomu to však robíme. Každý z iných príčin:

  • konečne pokoj od práce, celý rok som drela
  • chcem si trošku dopriať a odpočinúť, zaslúžim si to
  • veď aj iní to robia.
  • je to v poriadku, veď sú sviatky, kedy si dopriať keď nie dnes/zajtra/pozajtra…..

Ako sa teda vymaniť z tohto začarovaného kruhu? Spísal som vám niekoľko rád, aby ste sa nazamotali do toho istého kolotoča po tisícikrát:

  1. Doprajte si bez výčitiek, ale vedome

Vianoce nie sú len o čase strávenom s rodinou, sú to aj tie rezne aj šalát, medovník aj bobaľky. Doprajte si, majte pohodové sviatky s rodinou bez obmedzovania. Jednu porciu šalátu si vyčítať vôbec nemusíte. Druhú a tretiu porciu pri telke si ale rozmyslite. Nakrájajte si radšej jablko alebo si dajte sušené slivky. Verte mi, budete sa cítiť po sviatkoch lepšie.

2. Daj si realistický cieľ.

Dajte si realistický cieľ. Sviatky tu boli aj budú. Odnaučte sa striedať hladovanie s prejedaním, vášmu telu to ubližuje. Najviac mu prospeje stabilné zdravé stravovanie. Takže vašim cieľom pre tieto sviatky určite nebude chudnúť. Stačí, ak budete v pohode a minimalizujete riziko nadmerného priberania. Žiadne výčitky, žiadne diéty, iba pokoj.

3. Neseďte celé sviatky doma

Hmm, dala som si medovníky (20 g = 80 kcal), aj keď som si sľúbila, že tieto Vianoce nepriberiem. Nemá to zmysel, zlyhala som, už je to jedno dám si čokoľvek. Z jedného medovníka ešte nikdy nikto nepribral. Ani z piatich. Hodinka sviežou chôdzou každý deň a 5 medovníkov zmizne ako nič.

Spojte príjemné s užitočným. Strávte čas bez telefónov. Prejdite sa krásnou prírodou, nadýchajte sa sviežeho vzduchu, potrénujte srdce, príďte domov a doprajte si 2 – 3 medovníky bez výčitiek. Je to krásny pocit, uvidíte. Vedzte, že niečo je vždy lepšie ako nič. Obyčajná hodinová prechádzka vám pomôže, aby ste sa jednak cítili lepšie a po druhé si mohli dopriať aj nejakú tú maškrtu počas Vianoc.

4.Nájdite si sparringa – spoločníka

Akonáhle ste v prostredí, kde vás všetci utvrdzujú, že je to v poriadku, buďme k sebe úprimní – je veľmi ťažké odolať. Je to akoby ste sa snažili prestať fajčiť a každý večer sadli do krčmy s partiou kamarátov, ktorí fajčia. Prvý deň by ste sa možno prekonali, veď predsavzatie, druhý tiež, veď zdravie, tretí už by ste obhrýzali slamku a štvrtý deň by ste našli 20 argumentov prečo sa na to vykašľať. Nepochybujem, že si tým mnohí opakovane prešli.

Odporúčam nájsť si spriaznenú osobu – kamošku, kamaráta, ktorí sa radi poprechádzajú v krásnom zimnom prostredí bez všetkého toho zhonu a zvuku áut a nepovažujú prechádzku a debatovanie počas nej za utrpenie. Vo dvojici to ide vždy lepšie.

5. Povedzte ostatným o čo sa snažíte

Povedzte rodine a kamarátom o čo sa snažíte a poproste ich, či by vám pomohli udržať si hmotnosť aj počas Vianoc napríklad tým, že vám nebudú núkať viac, keď poviete, že si už neprosíte. Áno, aj počas sviatkov. Iba udržať hmotnosť, nie chudnúť.

Zhrnutie:

Viac cieľov si ani nedávajte. Menej je niekedy viac a radšej si z týchto pravidiel vybudujte návyk než si dať 20 sľubov počas Vianoc, ktoré potom končia sklamaním po prvom zjedenom medovníku.

Hlavne, ale nečakajte na povestné “zajtra” alebo Nový rok. Dnes je ten pravý deň, teraz je ten moment. Postavte sa, vypnite mobil a počítač, choďte sa prejsť do mesta alebo na vianočné trhy. Sľubujem, že po návrate domov sa budete cítiť lepšie.

Krásne a aktívne Vianoce praje,
Mišo Páleník

Autor: Mgr. Michal Páleník

Michala možno poznáte z relácie Extrémne Premeny. Je odborníkom na výživu a pohyb. Založil spoločnosť Planeat, ktorá vyvíja profesionálnu nutričnú aplikáciu pre lekárov, nutričných špecialistov a trenérov.

Pripravili sme pre vás
66 príbehov o obezite
z pohľadu pacientov
a zdravotníckych pracovníkov.

Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Príbehy o obezite

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.

Paprikáš na dva spôsoby

Paprikáš na dva spôsoby

Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.

Baklažánová nátierka

Baklažánová nátierka

Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?

Sú DIA potraviny zdravé?

Sú DIA potraviny zdravé?

Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…

Priberá sa z chleba alebo nie?

Priberá sa z chleba alebo nie?

Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.

Ako vzniká E66 jedálniček

Ako vzniká E66 jedálniček

Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

Michal Grajciar: rok po

Michal Grajciar: rok po

Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

Pacient s diabetickou nohou

Pacient s diabetickou nohou

Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

Zdravá pizza

Zdravá pizza

Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

Obezita a sedenie

Obezita a sedenie

Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

Prvých 15 kg dole s E66 radami

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut