fbpx

Ja, úzkostná porucha a obezita

Nikdy som nepatrila k vychudnutým ženám, ale ani k bacuľkám. Aj po pôrodoch som mala primeranú váhu. Ale prišiel okamih, keď sa u mňa objavila panická úzkostná porucha, ktorú sa mi nepodarilo zvládnuť bez medikamentov. Na scénu nastúpili antidepresíva, skúšanie rôznych druhov a čakanie na to, ktoré zaberú.

Postupne som sa začala vyhýbať akejkoľvek aktivite, pri ktorej by sa mohli objaviť náznaky zrýchleného tepu, búšenia srdca a podobne. Sem, samozrejme, patrili aj akékoľvek športové aktivity. Toto všetko spôsobilo, že sa ručička na mojej váhe začala pohybovať smerom hore.

V priebehu 10 rokov sa vyšplhala na číslo 108, čo bolo skoro o 50 kíl viac ako moja pôvodná váha.

Cítila som sa veľmi unavená, nič som nevládala, zdolať prvé poschodie po schodoch bolo pre mňa náročné. Auto sa stalo mojím verným spoločníkom a akousi ochranou a istotou v čase úzkostí. Samozrejme mi to nebolo jedno, ale strach bol silnejší ako vôľa.

Až raz… auto – môj verný spoločník – vypovedalo na čas svoju službu. A čo teraz? Povedala som si, že skúsim ísť do práce pešo. Predtým som mala strach, že cestou dostanem úzkosť, príde mi zle a čo urobím?! Zistila som, že pol hodinku pešo do práce dole kopcom celkom zvládam. Povedala som teda: „Skúsim to aj z práce domov.“ Hore kopcom to už bolo náročnejšie, ale s malými prestávkami som to zvládla.

S pribúdajúcou silou prišlo odhodlanie posunúť sa ešte ďalej.

Začala som s cvičením: 20 minút rýchla chôdza denne, pridala som cvičenie a postupne som sa dostala na hodinu cvičenia 4-krát týždenne. Spolu s cvičením prišla aj stratená energia a samozrejme aj psychická pohoda. Už som nepotrebovala po príchode z práce spánok a oddych.

Dostavili sa aj prvé výsledky v podobe úbytku na váhe. To ma povzbudilo k tomu, aby som išla ešte ďalej. Upravila som svoj jedálny lístok, vynechala sladké, pečivo. Začiatky samozrejme neboli ľahké, nevedela som, čím nahradiť pečivo, aby som nebola hladná.

Neskôr som si nechala vypracovať stravovací plán a vybrala si z neho jedlá, ktoré mi vyhovujú. Dnes je to už pol roka od začiatku mojej zmeny. Ručička na váhe ukazuje o 15 kg menej a ja sa cítim oveľa lepšie. Zmenu stravovania neberiem ako diétu, ale ako trvalú zmenu životného štýlu.

Samozrejme, aj mne sa občas stane, že „zhreším“, ale neberiem to ako prehru, pokračujem ďalej.

A čo je najlepšie, pridala sa ku mne aj moja dcéra, a tak sme dve, ktoré sa môžeme spolu podporovať. Verím, že nám to vydrží.

Autorka si želala ostať v anonymite

Pripravili sme pre vás
66 príbehov o obezite
z pohľadu pacientov
a zdravotníckych pracovníkov.

Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Príbehy o obezite

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.

Paprikáš na dva spôsoby

Paprikáš na dva spôsoby

Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.

Baklažánová nátierka

Baklažánová nátierka

Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?

Sú DIA potraviny zdravé?

Sú DIA potraviny zdravé?

Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…

Priberá sa z chleba alebo nie?

Priberá sa z chleba alebo nie?

Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.

Ako vzniká E66 jedálniček

Ako vzniká E66 jedálniček

Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

Michal Grajciar: rok po

Michal Grajciar: rok po

Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

Pacient s diabetickou nohou

Pacient s diabetickou nohou

Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

Zdravá pizza

Zdravá pizza

Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

Obezita a sedenie

Obezita a sedenie

Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

Prvých 15 kg dole s E66 radami

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut