fbpx

Ján Hodoň:

Zmena začína v hlave

 

Počas jedného roka, keď som bol v relácii, sme všetci vlastne len chudli a makali na sebe. Všetko, čo do mňa bolo vložené, hlavne po psychickej stránke, som potom po ukončení relácie musel sám zúročiť.

Ja osobne som sa musel ustáliť, psychicky aj fyzicky, a nájsť si svoj systém a smer, ktorým sa budem uberať.

Najviac podstatné bolo snažiť sa udržať si nové stravovacie aj pohybové návyky. Vytvoril som si svoj vlastný nový harmonogram života – čo sú moje priority, čo chcem ďalej dosiahnuť a ako zdokonaliť to, čo som sa naučil.

Zdroj: Extrémne Premeny (TV Markíza)

Keďže pol roka od ukončenia relácie som išiel na plastickú operáciu, tak bolo nemožné sa nejako veľmi hýbať, teda cvičiť. V podstate som si musel udržať hmotnosť aj bez pohybu, na ktorý som bol zvyknutý. Nechcel som naspäť nabrať kilá a preto som veľmi striktne dodržiaval svoj stravovací plán.

Kebyže poľavím alebo upustím od svojich zásad, tak by sa to odrazilo na mojej hmotnosti, na mojom živote a hlavne na mojom zmýšľaní.

Samotné zotavovanie po operácií trvalo zhruba 6 mesiacov, po ktorých som sa už mohol naplno venovať športu. V športe som si totiž našiel neuveriteľnú záľubu. Skôr mám rád pokojné športy, menej adrenalínové. Napríklad si sadnem na bicykel, dokážem ísť aj 6 – 7 hodín. Popri tom počúvam rôzne audioknihy a som uzatvorený do seba. Takže preferujem športy, pri ktorých dokážem rozmýšľať sám nad sebou. Rovnako ako bicyklovanie ma teraz napĺňajú aj dlhé prechádzky v prírode.

Pripomínal som, že je potrebné si nájsť svoj smer života. Nielen čo sa týkalo stravovania a pohybu, ale ja som napríklad prehodnotil celé svoje podnikanie, aby som viac času vedel venovať sebe a rodine. Vlastním pohostinstvo, cukráreň a taxislužbu, ale začal som všetko meniť tak, aby to manažovali moji najbližší a nie iba ja. Ja som sa skôr zameral na trénovanie.

Začal som u nás v dedine budovať centrum premeny, ktoré bude zamerané na cvičenia s trénermi, chudnutie a mám v pláne zaviesť aj masérske služby. V prvom rade tam bude základná diagnostika. Chceme to rozvinúť tak, že keď človek chce zmeniť svoj život a životný štýl – nemusí to byť len človek, ktorý chce schudnúť – ak príde niekto s hocijakými zdravotnými problémami, tak my mu dáme základnú diagnostiku, zmeriame ho a ak bude mať záujem, tak mu pripravíme jedálniček na mieru, taký na akom som schudol aj ja.

Mám víziu o takej jednotnej komunite, ktorá si bude pomáhať a motivovať sa navzájom, a presne na tom pracujem pri tých cvičeniach, ktoré organizujem. Ak má niekto problém, tak sme tu všetci pre neho. Poznáme sa medzi sebou, tak držíme takú svoju skupinu. Keď už k nám raz niekto príde, tak ja hovorím, že je to naveky.

Každý jeden tréning, najmä ľudia, ktorí tam chodia so mnou ma napĺňajú a dobíjajú, nie je to len práca. Cvičenia sú trikrát týždenne a na každý jeden sa vždy neskutočne teším. Beriem to ako svoje hobby.

Rád by som vám odovzdal múdrosť, ktorú som aj ja dostal počas relácie:

Mali sme sedenie s Chrisom Powellom a povedal mi, že všetko okolo chudnutia, stravovania a udržania tohto životné štýlu je v hlave.

Vôbec som tomu vtedy nerozumel a zistil som to až po operácií. Vlastne je to super, že som to dokázal, ale je to naozaj tak – je to v hlave.

Takže v prvom rade si to musíme dať všetci dokopy práve v tej hlave a nastaviť sa psychicky.

Ak má človek väčšiu hmotnosť, tak to je boj na celý život a treba sa s tým zmieriť a bojovať. Nie je to o tom, že teraz schudnem a budem chudý naveky. Najviac odporúčam každému, aby ste na to nezostali sami. Choďte do toho s niekým blízkym, najlepšie s niekym, kto má podobný problém. Riešte ho spolu, pomáhajte si a motivujte sa.

Autor: Ján Hodoň

Ján Hodoň v Extrémnych premenách schudol 175 kilogramov a začal nový život.

Pripravili sme pre vás
66 príbehov o obezite
z pohľadu pacientov
a zdravotníckych pracovníkov.

Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Príbehy o obezite

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.

Paprikáš na dva spôsoby

Paprikáš na dva spôsoby

Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.

Baklažánová nátierka

Baklažánová nátierka

Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?

Sú DIA potraviny zdravé?

Sú DIA potraviny zdravé?

Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…

Priberá sa z chleba alebo nie?

Priberá sa z chleba alebo nie?

Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.

Ako vzniká E66 jedálniček

Ako vzniká E66 jedálniček

Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

Michal Grajciar: rok po

Michal Grajciar: rok po

Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

Pacient s diabetickou nohou

Pacient s diabetickou nohou

Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

Zdravá pizza

Zdravá pizza

Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

Obezita a sedenie

Obezita a sedenie

Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

Prvých 15 kg dole s E66 radami

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut