fbpx

Príbeh klinického farmaceuta:

Ja a lekárenská ambulancia

Väčšina ľudí pozná farmaceutov iba ako pracovníkov v lekárni, ktorí im vydajú liek. Naše vzdelanie je ale komplexné a vieme pomáhať pacientom oveľa viac … keď je na to priestor a podmienky.

Som klinický farmaceut, ktorý roky veril, že s tímom ďalších ľudí bude raziť cestu vpred, v klinickej farmácii.

Čo je to klinický farmaceut

Odbor klinická farmácia je nadstavbový špecializačný farmaceutický odbor. Ide o špecializovaný interdisciplinárny farmaceutický odbor, ktorého úlohou je podieľať sa na bezpečnom a racionálnom používaní liekov u zdravého a chorého človeka.

Farmaceutickú fakultu som si vybrala hlavne preto, aby som si raz splnila svoj sen pracovať v tíme odborníkov a poskytovala pacientovi čo najkomplexnejšie informácie o liekoch. Z toho dôvodu som aj vždy siahala po ďalších školeniach, kurzoch, certifikátoch a špecializáciách. Absolvované stáže som si aktívne vyhľadávala a plánovala.

Bola pre mňa česť sa zaúčať u PharmDr. Mariky Göböovej, PhD. v Nitre, v Čechách ma fascinovali klinickí farmaceuti na Homolke v Prahe, ale aj práca PharmDr. Kornélie Chrapkovej a jej tímu. Títo ľudia ma motivovali tak, že som sa nikdy nevzdala predstavy, že aj u nás na Slovensku by sme mohli poskytovať tak kvalitnú starostlivosť o pacienta za spolupráce zdravotných odborníkov.

Keď vidím, ako funguje systém náplne práce v Čechách alebo iných krajinách EÚ, je mi ľúto, že na Slovensku nemáme klinických farmaceutov na oddeleniach v nemocniciach (česť výnimkám).

Absentujú pri vizitách pacientov, netvoria tím s lekármi a netvoria ani súčasť konzília s ďalšími odborníkmi. Aj moja záverečná atestačná práca dokázala, že farmaceut na oddelení v nemocnici má svoje miesto, postavenie a svoju pracovnú náplň opodstatnene.

Ordinovať v lekárenskej ambulancii? To bol môj sen, ktorý sa pre mňa stal tento rok skutočnosťou!

O koncepte Lekárenskej ambulancie som sa dozvedela úplnou náhodou počas víkendového kongresu organizovaného pre farmaceutov. Keď som počula, ako PharmDr. Ján Holec prednáša o tom, o čom aj ja už roky snívam, naskočila mi husia koža. Odrazu som chcela byť prítomná na vytváraní všetkých podkladov pre tento projekt, spolupodieľaní, od tvorby dokumentov po realizáciu projektu v lekárenskej ambulancii.

Projekt Medifo definuje a pomáha lekárňam implementovať nadštandardnú zdravotnú starostlivosť poskytovanú pacientom zo strany farmaceuta. Pacientom, ktorí majú záujem potom farmaceut ponúka:

  • vypracovanie komplexnej liekovej anamnézy
  • bioimpedančné meranie
  • asistenciu pri základnom skríningu
  • zlepšenie kvality života vďaka zmene životosprávy

Tieto nadštandardné služby sú obzvlášť nápomocné pri zdravej redukcii hmotnosti, či už pri nadváhe alebo už obezite.

Najčastejšie sa stretávam s obéznymi pacientmi, ktorým sa dlhodobo nedarí znížiť hmotnosť, ale aj s pacientmi s rôznymi diagnózami (DM 1, DM 2, zvýšená cholesterolémia, s tráviacimi ťažkosťami, ale aj so sklerózou multiplex, či s poškodenými obličkami alebo pečeňou).

Návšteva a plánovanie návštev pozostáva z troch krokov:

1. Najprv si pozbieram základné údaje. Pacienti si často prinesú so sebou biochemické vyšetrenia,, lekársku správu, ale hlavne lieky, ktoré užívajú a ich dávkovanie.

2. Nasleduje samotná analýza a návrh riešení. Na pacienta sa pozeráme komplexne:

  • zhodnotíme jeho užívanie liekov, mieru a závažnosť interakcií, popíšeme prípadné nežiaduce účinky
  • overíme telesnú kompozíciu a na základe množstva viscerálneho tuku určíme, aké veľké kardiovaskulárne riziko mu hrozí
  • pozeráme sa v rámci celistvosti aj na jeho diagnózy a na základe chuťových preferencií vypracujeme stravovací plán na mieru

3. Následne sa dohodne osobná návšteva, počas ktorej sa pacientovi odkonzultuje výsledok. Pacient dostane výstupný formulár od ordinujúceho farmaceuta a záverečné odporúčania, vrátane komplexného jedálnička na mieru jeho preferenciám a diagnózam.

    Farmaceut v takejto lekárenskej ambulancii samozrejme úzko spolupracuje s lekármi. Chceme zvýšiť istotu lekára v dosahovanie stanovených terapeutických cieľov aktívnou komunikáciou s pacientom v otázkach farmakoterapie, suplementačných postupov a stravovacích návykov. Zároveň ale chceme zvýšiť mieru záchytu rizikových osôb, odosielať ich do starostlivosti lekára s cieľom efektívnejšieho výkonu diagnostiky a včasného podchytenia pacienta s potenciálnym rizikom.

    Naším úsilím je docieliť, aby pacient čo najviac rozumel svojim liekom, aby bol motivovaný pre svoje zdravie urobiť viac, či už úpravou hmotnosti alebo aspoň prijímaním stravy s vyváženým obsahom makronutrientov. Výsledkom našej snahy je dobro konané v prospech pacienta.

    Za to, že som tam kde som, vďačím v prvom rade mojej rodine, aj mojim predchádzajúcim šéfom a taktiež terajšiemu šéfovi PharmDr. Holecovi, ktorý mi dovolil podieľať sa na vytváraní tohto projektu.

    Ako klinický farmaceut cítim určitú potrebu realizovať sa tam, kde nám naše vzdelanie dovoľuje a nekladie nám zbytočné hranice. Mám rada nové výzvy a nové myšlienky.

    Riadim sa totiž mottom: „Neľutuj ničoho, čo si urobil. Ľutuj len to, čo si neurobil, keď si mal šancu.“

    Autor: PharmDr. Katarína Vaľková

    Klinický farmaceut, Člen tímu Medifo

    Lekárenská ambulancia Nitra

     

    Pripravili sme pre vás
    66 príbehov o obezite
    z pohľadu pacientov
    a zdravotníckych pracovníkov.

    Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

    Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

    Príbehy o obezite

    Ako zaradiť pohyb do bežného života

    Ako zaradiť pohyb do bežného života

    Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.

    Paprikáš na dva spôsoby

    Paprikáš na dva spôsoby

    Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.

    Baklažánová nátierka

    Baklažánová nátierka

    Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?

    Sú DIA potraviny zdravé?

    Sú DIA potraviny zdravé?

    Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…

    Priberá sa z chleba alebo nie?

    Priberá sa z chleba alebo nie?

    Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …

    Príbeh pacienta: Stálo to za to!

    Príbeh pacienta: Stálo to za to!

    Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.

    Ako vzniká E66 jedálniček

    Ako vzniká E66 jedálniček

    Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.

    Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

    Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

    Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

    Michal Grajciar: rok po

    Michal Grajciar: rok po

    Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

    Pacient s diabetickou nohou

    Pacient s diabetickou nohou

    Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

    Zdravá pizza

    Zdravá pizza

    Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

    Obezita a sedenie

    Obezita a sedenie

    Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

    Prvých 15 kg dole s E66 radami

    Prvých 15 kg dole s E66 radami

    O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

    Obezita a imunita

    Obezita a imunita

    Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

    Partneri projektu

    MUDr. Adela
    Penesová, PhD.

    lekárka, vedkyňa

    doc. MUDr. Mária
    Belovičová, PhD., mim. prof.

    lekárka, profesorka

    Mgr. Michal Páleník

    odborník na výživu a pohyb

    PharmDr. Ján Holec

    klinický farmakológ

    PharmDr. Peter Stanko

    farmaceut