fbpx

Príbeh lekárnika: pacienti s obezitou v lekárni

V každodennej praxi rieši lekárnik mnoho prípadov, zodpovedá mnohé otázky a snaží sa aspoň minimálne edukovať svojich pacientov. Mnohé ochorenia a príbehy s nimi spojené v nás vyvolávajú smútok a pocit empatie, niektoré, bohužiaľ, u väčšiny z nás nie. Narážam konkrétne na pacientov s obezitou. Málo z nás si povie “tento pacient je chorý, lebo je obézny”. Nehovorím o pridružených chorobách ako hypertenzia, ateroskleróza a hyperlipidémia, ale pravé o obezite, ktorá je zriedkakedy vnímaná ako ochorenie.

Vo väčšine prípadov pacient s obezitou vstupuje do lekárne s vejárikom receptov v ruke. Laicky sa bavíme o liekoch na srdce, riedenie krvi a zníženie krvného tlaku a cholesterolu. Záleží len na farmaceutovi či bude s pacientom konzultovať len užívané lieky alebo aj jeho stravovanie, fyzickú aktivitu a celkovú životosprávu. Príležitosť na osobnejšiu komunikáciu prichádza väčšinou z vlastnej iniciatívy pacienta, kedy sa chce dozvedieť viac o liekoch.

Predstavte si situáciu, kedy vám farmaceut rozpráva o užívaní liekov v závislosti od jedla, o interakciách liekov, potravín a výživových doplnkov a o ďalších užitočných informáciách. Cítite sa múdrejšie, edukovanejšie a máte väčší záujem o vaše diagnózy a zdravotný stav. Sklamanie väčšinou nastane keď narazíme na potrebu “zlepšenia životosprávy”. Ako farmaceuti sa aj tak snažíme pomôcť a edukovať.

Jedna pacientka s obezitou bola u mňa minulý týždeň. Rovnaký scenár – niekoľko liekov (vysoký krvný tlak a cholesterol). Prišla sa spýtať na niečo na potlačenie chuti do jedla a na keto práškové nápoje. Bola evidentne smutná, zlomená z toho, že tak priberá. Citlivo som sa spýtala na to, ako sa aktuálne stravuje. V lekárni nebol iný pacient a tak sme mali čas prebrať jej životosprávu.

Veľmi rýchlo nám obom bolo jasné, že jej energetický príjem je ďaleko vyšší ako jej denný výdaj. Vyzerala, že to síce vedela aj sama, ale potrebovala to asi počuť aj od nejakého odborníka.

Prešli sme si základné chyby v jej stravovaní. Vďaka školeniu “manažment obézneho pacienta” som vedela, že by som ju mala naviesť na malé a postupné zmeny v stravovaní. Dohodli sme sa, že prvý týždeň skúsi obmedziť sladené nápoje napríklad tak, že si miesto 4 dcl koly dá 3 dcl vody a iba 1 dcl koly – takto pôjde do doby, kým jej už tá kola chýbať nebude. Zároveň sme sa dohodli, že zvýši príjem tekutín, okrem koly totiž mala dni, keď vypila iba 2 – 3 poháre vody a to je žalostne málo. Takto jej hrozí, že časť jej hmotnosti je vo veľkej miere zadržaná voda v tele.

Na ďalšie týždne som jej odporúčila nechať si vypracovať jedálniček na mieru a skúsiť si podľa neho variť aspoň pár receptov doma. Priznala, že je pre ňu súčasné stravovanie vonku do veľkej miery otázka komfortu. Vraj s tým ale chce niečo robiť. Že by aj s priateľom rada chodila na prechádzky, keby sa len pri tom hneď nepotila…

Na viac, žiaľ, nebol priestor. Verím ale, že už tieto rady jej, ak ich bude dodržiavať, značne pomôžu znížiť energetický príjem, a že sa bude cítiť lepšie. Ja jej určite držím palce a teším sa na deň, keď sa vráti do mojej lekárne a pochváli sa, že sa jej darí chudnúť, že na tie prechádzky spolu chodia a že sa cítí lepšie.

Uvedomme si, že jej súčasný životný štýl a pocit kvázi-komfortu nie je dlhodobo udržateľný bez dopadu na zdravie. Netlačte pred sebou tento balvan, ktorý vás obmedzuje v plnohodnotnom aktívnom živote. Niektorí z vás si povedia, ale však ja už „mám svoj vek“ alebo „ja nemám čas“.

Aj nadmerná pracovná a súkromná vyťaženosť sa dá skĺbiť s každodenným aktívnym pohybom a vyváženou stravou. Rovnako aj pacienti s vyšším vekom, nižšou kondíciou a rôznymi diagnózami dokážu vykonávať aktívny pohyb, minimálne vo forme večernej prechádzky.

Pokúsme sa dosiahnuť zlepšenie zdravotného stavu, kde sa minimalizuje množstvo liekov, narastá vitalita a bezprostredne sa zvyšuje kvalita života.

Ak mate pocit ,že tento článok hovorí aspoň z časti o vás, požiadajte nás o pomoc. Náš tím odborníkov je tu pre vás.

Autor: Mgr. Gloria Laura Michalčíková

Farmaceut, člen tímu E66 a Medifo

Pripravili sme pre vás
66 príbehov o obezite
z pohľadu pacientov
a zdravotníckych pracovníkov.

Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Príbehy o obezite

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.

Paprikáš na dva spôsoby

Paprikáš na dva spôsoby

Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.

Baklažánová nátierka

Baklažánová nátierka

Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?

Sú DIA potraviny zdravé?

Sú DIA potraviny zdravé?

Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…

Priberá sa z chleba alebo nie?

Priberá sa z chleba alebo nie?

Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.

Ako vzniká E66 jedálniček

Ako vzniká E66 jedálniček

Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

Michal Grajciar: rok po

Michal Grajciar: rok po

Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

Pacient s diabetickou nohou

Pacient s diabetickou nohou

Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

Zdravá pizza

Zdravá pizza

Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

Obezita a sedenie

Obezita a sedenie

Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

Prvých 15 kg dole s E66 radami

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut