fbpx

Kde je problém so stravovaním detí?

Civilizačné ochorenia, inak nazvané aj neprenosné chronické ochorenia, majú u nás na Slovensku, ale aj vo svete stúpajúcu tendenciu výskytu. Od predstavy, že sú dôsledkom nesprávnej životosprávy v dospelosti, sa pomaly upúšťa. Dnes už nepochybujeme, že mnohé choroby majú svoj pôvod v detskom veku, dokonca počas vnútromaternicového vývoja. Výživa, ako jeden z hlavných epigenetických faktorov ovplyvňujúcich naše celkové zdravie či chorobnosť, hrá kľúčovú úlohu už u detí. Aké chyby sú typické v stravovaní malých detí, ktoré sa replikujú v mnohých rodinách? Poďme si povedať aspoň o tých najpodstatnejších.

Nadmerný príjem energie

Mnoho štúdií poukazuje na skutočnosť, že výživa detí je po kvantitatívnej stránke dostatočná, ba často až nadmerná. Typické pre naše deti je, že majú obmedzený voľný pohyb a hru, málo pešej chôdze a množstvo času venujú elektronickým zariadeniam. Zmenšenému objemu pohybu nezodpovedá energeticky denzná strava, ktorou sú naše deti doslova bombardované. Nie je potom divu, že váha dieťaťa predbehne jeho výšku.

Praktické tipy:

  • nahraďte biele pečivo na raňajky celozrnným, alebo dieťa naučte jesť obilninové kaše
  • sladené jogurty, termixy, šľahané mliečne produkty nahraďte nízkotučným bielym jogurtom s medom a ovocím
  • začnite pri varení a pečení postupne nahrádzať diel bielej múky múkou celozrnnou
  • tavené syry, nátierkové maslá, kupované nátierky nahraďte doma pripravenými
  • snažte sa minimalizovať priemyselne spracované potraviny, ktoré sú skôr chemickým koktejlom, než skutočnou potravinou

Skrytý cukor – sladené nápoje a sladkosti

Samostatne by som vypichla návykové pitie sladených nápojov. Slovensko sa v štatistikách pitia týchto nápojov vyšplhalo na popredné miesta v Európe, so 111 litrami na osobu a rok. Spotreba sladkých nápojov sa za posledných 20 rokov 3-násobne zvýšila. 50 až 85 % detí vypije aspoň jeden sladený nápoj denne, čo môže tvoriť 10 – 15 % ich energetického príjmu. S každým vypitým pohárom rastie riziko nadváhy až 1,6-krát.

Určite si rozmyslite, keď budete nabudúce kupovať pre svoje dieťa sladený nápoj – či už je to 100 % džús, nektár, ochutená minerálka, alebo akékoľvek kolové nápoje. 

Vyhýbajte sa aj ochuteným mliečkam v krabičkách.

Praktické tipy: Množstvo mamičiek tvrdí, že ak by nedávali deťom sladký nápoj, tak by nedokázali dodržať pitný režim v odporúčaných hodnotách. Je dobré vedieť, že množstvo vody/tekutiny, ktoré musíme denne dostať do nášho tela, pozostáva nielen z voľnej vody, ale aj vody viazanej.

Pri podozrení na nedostatok tekutín u detí:

  • zvýšte objem ovocia a zeleniny v strave
  • zvýšte objem vody v polievkach alebo kašiach
  • podávajte doma pripravené šťavy z ovocia riedené vodou
  • podávajte čaje so sladkastou chuťou, napr. feniklový alebo ovocné čaje

Ďalším problémom je, že podľa dostupných štatistík až 56 % detí konzumuje sladkosti na dennej báze a ďalších 22 % 4 – 6-krát do týždňa. Takmer 80 % detí považuje prísun sladkostí za samozrejmú súčasť ich stravovacieho režimu na takmer dennej báze. Aj keď cukor nemusíme v strave detí úplne vypustiť, je dobré mať pod kontrolou zdroje, v ktorých sa nachádza. Radšej doma pečený koláč ako donut z obchodu.

Nepravidelný stravovací režim

Problematický je aj nepravidelný stravovací režim – najmä ranné vynechávanie raňajok, ktoré je typické pre vyše 60 % detí. Aj napriek dnešným obľúbeným trendom vo výžive, kedy sa raňajky zvyknú vynechávať – nie je to optimálne v detskom veku. Typické ranné nechutenstvo u detí s nadváhou je spôsobené vyššou hladinou kortizolu, aj v dôsledku zmnoženého tukového tkaniva. Zlozvyk neraňajkovať vedie k patologickému večernému hladu.

Ak má Vaše dieťa potrebu jesť viac chodov na večeru, je dobré sa zamyslieť, či má dostatok energie počas dňa. Alebo ide cez deň na energetický dlh, ktorý musí večer dohnať.

Potvrdil sa vzťah medzi vynechávaním raňajok a zvýšeným rizikom obezity u detí.

Okrem vynechávania raňajok je problematická aj celková skladba stravy počas dňa. Len asi 40 % detí konzumuje na desiatu ovocie, zeleninu, či mliečne produkty, s vyšším vekom sa tento počet ešte znižuje, a zdravé potraviny sa nahrádzajú sladkosťami alebo pochutinami z bufetu.

Nedostatočná dĺžka dojčenia

Podľa WHO by sme mali svoje deti výlučne dojčiť do šiestich mesiacov veku, a následne po zavedení príkrmov do dvoch rokov. Aj napriek mnohým iniciatívam a kampaniam, je priemerná dĺžka dojčenia stále nedostatočná.

Z hľadiska civilizačných ochorení majú dojčené deti:

  • nižšie hladiny cholesterolu v krvi (v dospelosti)
  • nižšie riziko diabetes mellitus 2
  • menšie riziko nešpecifických zápalových ochorení čreva
  • nižšie riziko obezity

Dnes už vieme, že materské mlieko obsahuje tzv.: MO – materské oligosacharidy. Ide o látky, ktoré nevyživujú dieťa, ale samotnú črevnú mikroflóru v čreve novorodenca. Správne zloženie tejto mikroflóry umožňuje dozrievanie nielen detského čreva, ale aj imunitného a nervového systému. Deti, ktoré sú na umelých mliečnych formulách, majú črevnú mikroflóru výrazne odlišnú, čo okrem iného znižuje aj odolnosť voči rôznym formám alergických ochorení.

Ďalšie typické nedostatky vo výžive detí sú:

  • vysoký príjem bielkovín – pre naše deti je typické, že konzumujú mlieko a mäso na dennej báze, avšak zeleninu skôr sporadicky
  • nedostatočný príjem kvalitných tukov – problémom sú najmä skryté tuky a stužené pokrmové tuky v sladkostiach a pochutinách
  • nedostatok vlákniny
  • deficit mikroživín – vitamínov, minerálov a ochranných rastlinných látok, problematický je najmä vitamín D, ale aj prísun omega-3 mastných kyselín

Často sa stretávam so žiadosťami mamičiek o pomoc pri obéznych deťoch. Problémom je, že pri deťoch nemôžeme manipulovať s kalorickým deficitom, lebo strava musí stále zabezpečovať vývoj a rast dieťaťa. Je však nevyhnutné, aby sa spomalilo alebo načas úplne zastavilo naberanie telesnej hmotnosti. Zdravá strava u detí nie je výrazne odlišná od zdravej stravy dospelých.

To najdôležitejšie, čo treba urobiť, je minimalizovať všetko, čo je navyše a je to z obchodu, cukrárne, či zmrzlinárne. Najväčším kameňom úrazu bývajú práve sladkosti, avšak ak sú pripravené doma z kvalitných surovín, môžu byť súčasťou jedálnička detí, aj keď sa pasujeme s ich hmotnosťou.

Autor: RNDr. Barbara Sviežená, PhD.

nutričný poradca, lektor a odborný garant
člen Slovenskej asociácie pre výživu a prevenciu

www.vyzivapreteba.sk

Pripravili sme pre vás
66 príbehov o obezite
z pohľadu pacientov
a zdravotníckych pracovníkov.

Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Príbehy o obezite

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.

Paprikáš na dva spôsoby

Paprikáš na dva spôsoby

Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.

Baklažánová nátierka

Baklažánová nátierka

Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?

Sú DIA potraviny zdravé?

Sú DIA potraviny zdravé?

Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…

Priberá sa z chleba alebo nie?

Priberá sa z chleba alebo nie?

Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.

Ako vzniká E66 jedálniček

Ako vzniká E66 jedálniček

Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

Michal Grajciar: rok po

Michal Grajciar: rok po

Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

Pacient s diabetickou nohou

Pacient s diabetickou nohou

Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

Zdravá pizza

Zdravá pizza

Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

Obezita a sedenie

Obezita a sedenie

Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

Prvých 15 kg dole s E66 radami

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut