fbpx

Príbeh lekárnika: Existuje zázračná tabletka na chudnutie?

 

V prípade zdravotných problémov sa ľudia najčastejšie obracajú na lekárov. S farmaceutmi v lekárňach riešia skôr tie menej závažné komplikácie. V niekoľkých prípadoch však pozorujeme opačný stav. Jednou z takýchto výnimiek je práve otázka redukcie telesnej hmotnosti.

Aj do lekárne však prídu ľudia po svoj „magický“ liek na chudnutie až po tom, ako sa riadne vyškolia v preslávenej „internetovej akadémii“. V tom čase už mávajú za sebou skúsenosť s kúpou jedného či viacerých „zaručene účinných“ prípravkov v rôznych viac či menej pochybných internetových obchodoch. Výsledkom boli rôzne druhy zdravotných problémov, ktoré im tieto šarlatánske produkty spôsobili. V najlepšom prípade sa s hmotnosťou tela nestalo nič.

Hneď na začiatok, s trochou nadsadenia, poviem – ak by oná „zázračná“ pilulka existovala, tak ňou naplním kufor, odsťahujem sa do Hollywoodu a tam hriešne zbohatnem. Lenže, žiaľ, som odborník, ktorý problematike rozumie, takže aj v tomto článku musím priznať pravdu. Tu je teda krátka história a všetko, čo môžeme bez ohlupovania a zavádzania povedať.

Za ostatných asi 50 rokov, kedy sa lekári, farmaceuti a iní vedci snažia o vývoj liekov na chudnutie, sme sa dopracovali k niekoľkým prípravkom, z ktorých sa dnes už v nepoužíva prakticky žiaden.

Čo takto znížiť náš apetít?

V prvých obdobiach sa vedci zameriavali na liečivá znižujúce chuť do jedla, tzv. anobeziká. Pôsobili na náš nervový systém, ľudia strácali apetít, jedli menej, trochu zhodili, pokračovali ďalej, až to ten náš nervový systém nevydržal. Ľudia s takýmito nežiaducimi účinkami, v snahe zbaviť sa častých migrén, nespavosti, porúch sústredenia, trasenia rúk a podobne, museli tieto lieky zanechať a vrátili sa k pôvodným kilám. Tí, čo tak nespravili, dopadali ešte horšie, až odborníci vyhodnotili, že šlo o slepú uličku a lieky sa prestali používať úplne.

Z tejto skupiny si preto spätne zaspomínajme na liečivá ako fentermín, mazindol alebo sibutramín. Posledný menovaný nám ešte prežíva v rôznych nelegálne predávaných prípravkoch. A verte, vždy je koho takto oklamať.

V lepšom prípade to končí tak, že peňaženka schudne, zdravotné problémy pribudnú, len tá hmotnosť, mrcha jedna, nakoniec neklesne.

Posledným mohykánom z tejto skupiny je zatiaľ liečivo rimonabant, ktorý pôsobil cez tzv. kanabisové receptory. Žiaľ, pre nežiaduce účinky, ktorým opäť dominovali psychické problémy, sme sa aj s týmto nádejným liečivom museli v praxi rozlúčiť.

Čo takto nevstrebávať tuky?

Ďalšou slepou uličkou liekov na chudnutie boli liečivá typu orlistat. Ten mal v našich črevách stáť ako policajt a mal brániť tým „zlým zlým“ tukom, aby vôbec vstúpili do nášho tela. Orlistatu to šlo naozaj dobre, aj napriek silným tráviacim ťažkostiam, ktoré jeho použitie sprevádzali.

Lenže, keď začal byť používaný vo veľkom, začali sa pri ňom množiť poruchy pečene a obličiek, problémy s pankreasom a črevami, ktoré jeho použiteľnosť výrazne obmedzovali. Čo bolo však ešte horšie, aby to celé fungovalo, museli ľudia nadmieru obmedzovať konzumáciu tukov.

A keďže matka príroda to vymyslela, tak, že tie nešťastné a nenávidené tuky potrebujeme, tak komplikácie pribúdali.

Asi nás už ani neprekvapí, že aj v tomto prípade bola súčasťou inštrukcií aj zásadná zmena stravovania, bez ktorej to nejde.

Samozrejme, aj orlistat na vás dodnes zvykne vykuknúť prostredníctvom rôznych 100 % účinných preparátov, ktorých je plný internet a mailové ponuky. Rada odborníka opäť znie, ignorovať.

A čo robia bylinkári?

Fytoterapia a liečba bylinkami je v mnohých prípadoch výbornou alternatívou liečby. Ak však zalistujete v odborných publikáciách, zázračnú bylinku na chudnutie tiež nenájdete.

Takže, ak vás chce niekto na webe oblafnúť týmto spôsobom, musí použiť niektoré z osvedčených formulácií, ktoré aj dnes pomôžu oklamať dôverčivých ľudí. Spomeňme tu rôzne „novoobjavené zázraky z amazonských pralesov“ a iné „magické prípravky“, ktorých účinky vám „lekári a vedci zámerne zatajujú“.

A keď už nezaberie iné, vždy vieme ľudí úspešne zavádzať termínom „detox“, prostredníctvom ktorého kúpite za veľké peniaze zmesi preháňadiel, močopudných bylín a liečiv a v lepšom prípade aj nejaký ten pestrec na podporu pečene. Aspoň ten ozaj pečeni pomôže, ale neuberie vám ani jedno deko na hmotnosti.

Prečo je také náročné nájsť „kameň mudrcov“?

Na záver sa možno mnohí pýtate: Prečo je tak náročné, až priam nemožné, vybádať povestnú magickú tabletku? Po odpoveď nemusíme chodiť ďaleko, stačí trochu biochemického pohľadu do nášho vlastného tela.

Skrátka, hospodárenie organizmu s cukrami, tukmi a bielkovinami v našom tele je proces tak zložitý a ovplyvňuje ho také kvantum vnútorných i vonkajších vplyvov, že identifikovať a následne s úspechom použiť jednu konkrétnu chemickú štruktúru, to jedno a jediné liečivo, ktoré ovplyvní tie stovky biochemických pochodov, je skôr z ríše fantázie.

A preto sa my radšej predsa len zodpovedne zameriavajme na to, čo ovplyvniť s istotou vieme – dbajme na to, koľko energie, kedy a v akej podobe do nášho tela vložíme a koľko energie, kedy a v akej podobe z neho pošleme von.

Pretože, ak sa dnes, alebo v najbližších rokoch predsa len nejaká zázračná pilulka objaví, vždy sa v letáku dočítate to nepopulárne: „Aby bol dosiahnutý efekt, je potrebné dodržiavať správnu životosprávu a dietetické odporúčania.“

Autor: PharmDr. Peter Stanko

Autor je farmaceut-lekárnik s dlhoročnou praxou v lekárni, kde sa špecializuje predovšetkým na liekové a suplementačné poradenstvo, riešenie liekových problémov a na preventívnu starostlivosť v oblasti ochorení srdcovo-cievneho systému a metabolických ochorení. Od roku 2001 až dodnes vedie lekárenskú ambulanciu v Univerzitnej lekárni farmaceutickej fakulty UK v Bratislave.

Pripravili sme pre vás
66 príbehov o obezite
z pohľadu pacientov
a zdravotníckych pracovníkov.

Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Príbehy o obezite

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.

Paprikáš na dva spôsoby

Paprikáš na dva spôsoby

Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.

Baklažánová nátierka

Baklažánová nátierka

Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?

Sú DIA potraviny zdravé?

Sú DIA potraviny zdravé?

Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…

Priberá sa z chleba alebo nie?

Priberá sa z chleba alebo nie?

Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.

Ako vzniká E66 jedálniček

Ako vzniká E66 jedálniček

Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

Michal Grajciar: rok po

Michal Grajciar: rok po

Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

Pacient s diabetickou nohou

Pacient s diabetickou nohou

Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

Zdravá pizza

Zdravá pizza

Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

Obezita a sedenie

Obezita a sedenie

Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

Prvých 15 kg dole s E66 radami

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut