fbpx

Príbeh za zdravším životom s E66

Pán Peter si požiadal o úpravu životosprávy cez túto stránku e66.sk. V dotazníku uviedol, že ho inšpiroval jeden z príbehov z relácie Extrémne premeny. Ako veľa iných aj on vyskúšal už množstvo diét ale, žiaľ, hmotnosť počas rokov iba narastala.

Peter je manažér vo veľkej spoločnosti, pracuje dlhé hodiny hlavne za počítačom. Pohybu má počas dňa málo a väčšinu jedla zje po návrate domov. Predtým neraňajkoval, obed zjedol narýchlo v jedálni alebo nejakým fast-foodom pri počítači a doháňal to potom večer doma. Cez deň zvykol ešte piť kolu.

Už pri úvodnej konzultácii bolo jasné, že mám pred sebou človeka odhodlaného na zmenu. Od začiatku sa mu páčil fakt, že nejde o žiadnu diétu ale o nastavenie zdravého stravovacieho režimu, ktorý mu bude prospievať. Fakt, že aj vďaka tejto strave chudli aj účastníci Extrémnych premien ho neuveriteľne motivoval, viackrát sa k tomu vrátil. On totiž ani nepotreboval schudnúť tak veľa, navyše mal iba okolo 30 kilogramov. Pri výške 190 cm mal v tom čase 110 kg, pričom jeho zdravá hmotnosť je okolo 80 kg. Citujem: “Ak vedeli v tej relácii schudnúť aj 90 kíl, tak ja to mám o 66 % ľahšie :-)”

Z dotazníka a úvodnej konzultácie nám vyšli tieto požiadavky a obmedzenia, ktoré som potom zohľadnila v jedálničku pre Petra:

● Mal vysoký krvný tlak, užíva liek Co-Amlessa
● Má intoleranciu na laktózu
● Nemá rád zeler, avokado a ryby
● Snaží sa obmedzovať mäso
● Jedáva 3x denne – obed, olovrant a večeru (niekedy aj druhú večeru)

Vyzbrojená všetkými informáciami som sa pustila do tvorby jeho stravovacieho plánu na mieru.

1. Pri vysokom krvnom tlaku je potrebné si dávať pozor na tuky, ale tiež soľ. Nasýtené tuky by mali byť zastúpené v minimálnom množstve. Naše jedálničky majú tieto dve zložky prirodzene v minimálnych množstvách, takže tu nemusím nič upravovať, ale pre istotu som to Petrovi uviedla v inštrukciách k jedálničku

2. Liek Co-Amlessa interaguje vo vysokej miere s grepmi, mandarínkami a červenými pomarančmi, takže som tieto potraviny z jedálnička vynechala, aby sa neznižoval účinok lieku.

3. Aplikácia, ktorú používam umožňuje vyradenie alergénov, takže vylúčenie laktózy je hračka

4. Zeler, avokádo a ryby označím ako nepreferované potraviny, takže ich potom ľahko identifikujem, aby som ich v receptoch nahradila inými potravinami.

5. Jedálniček nastavím na 5 jedál denne. Petrovi pomôže rozloženie stravy v rámci celého dňa, aby to potom nedoháňal vo večerných hodinách.

S Petrom sme sa videli na výstupnej konzultácii v našej lekárenskej ambulancii v Nitre. Jedálniček odoslaný na jeho email si už stihol naštudovať, recepty sa mu veľmi páčili, takže sme sa mohli sústrediť na praktickú stránku. Poradila som mu tipy, ktoré fungujú väčšine mojich pacientov.

● Raňajky nemusia byť nič náročné, keď sa zvolia jednoduché recepty. Praženica so zeleninou a pečivom, ovsená kaša s ovocím alebo banánové lievance sú hotové za pár minút. Ideálne je raňajkovať spolu s partnerom a spraviť si z toho rituál, takú krátku pohodovú chvíľku.

● Desiaty a olovranty je dobré mať pripravené vopred, pokojne zamrazené. Je to praktické a šetrí to čas. Mať v taške domácu müsli tyčinku je na nezaplatenie, hlavne keď vás chytí hlad a hrozí, že by ste si kúpili niečo menej zdravé.

Ak ako je na tom Peter dnes? Volal mi pred pár dňami, chcel sa pochváliť ako sa mu darí. Jeho slovami:

“Po troch mesiacoch som vďaka jedálničku schudol vyše 16 kíl. Predtým som pil veľmi veľa coca-coly a jedol fast food, všetko sa zmenilo a ja som bol tak nadšený, že som inšpiroval aj manželku. Spolu si varíme, pripravujeme jedlo do práce do dózičiek. Spoločné rána si neviem vynachváliť. Vstávame o pol hodiny skôr aby sme mali spolu pohodové raňajky. Už sa aj manželke podarilo zhodiť 10 kíl! Za mňa veľká spokojnosť!”

Prikladám aj pre vás zopár receptov pre inšpiráciu:

Zdravý snack: domáca müsli tyčinka
Chutné, zdravé a rýchle raňajky

Autor: PharmDr. Patrícia Martišovičová

Farmaceut, Člen tímu Medifo

Lekárenská ambulancia Nitra

 

Pripravili sme pre vás
66 príbehov o obezite
z pohľadu pacientov
a zdravotníckych pracovníkov.

Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Príbehy o obezite

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.

Paprikáš na dva spôsoby

Paprikáš na dva spôsoby

Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.

Baklažánová nátierka

Baklažánová nátierka

Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?

Sú DIA potraviny zdravé?

Sú DIA potraviny zdravé?

Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…

Priberá sa z chleba alebo nie?

Priberá sa z chleba alebo nie?

Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.

Ako vzniká E66 jedálniček

Ako vzniká E66 jedálniček

Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

Michal Grajciar: rok po

Michal Grajciar: rok po

Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

Pacient s diabetickou nohou

Pacient s diabetickou nohou

Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

Zdravá pizza

Zdravá pizza

Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

Obezita a sedenie

Obezita a sedenie

Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

Prvých 15 kg dole s E66 radami

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut