fbpx

Michal Páleník:

Chutné, zdravé a rýchle raňajky

Skoré vstávanie, ranný zhon a v mysli všetky povinnosti, ktoré je nutné dnes stihnúť. Upraviť si vlasy, možno aj prežehliť košeľu, zladiť kravatu a všetky ostatné záležitosti, ktoré sa mi večer pred tým nechcelo riešiť. K tomu nás neminú ranné zápchy alebo meškajúca doprava, takže väčšinou vyrážame skôr, aby sme mohli najbližšiu hodinu stáť v kolóne niekde na výpadovke. Posledné na čo myslíme v takéto ráno je príprava raňajok alebo aspoň niečoho, čo si vezmeme so sebou.

Moji klienti sú často veľmi vyťažení top manažéri, ktorí majú problém nájsť si čas na prípravu jedál. Stravovanie vonku však prospieva málokomu. Takýmto klientom pripravujem jedálniček s jednoduchými receptami – tak je zmena životosprávy pre nich oveľa jednoduchšia. Po čase sa stane pre nich rutinou pripraviť si jedlo doma. Často ich dokonca varenie začne aj baviť.

Mgr. Michal Páleník

Ako inšpiráciu vám preto prinášame recepty, ktoré si viete za krátky čas pripraviť večer a vychutnať si ich ráno.

Rybacia nátierka s pečivom

Postup prípravy: Z masla, rýb a jarnej cibuľky si pripravte nátierku a rovnomerne naneste na pečivo. Konzumujte spolu so zeleninou. Môžete dochutiť bylinkami, korením, medvedím cesnakom alebo petržlenovou vňaťou. Pripravte si viac porcií na viac dní, ušetríte si čas a na druhý deň to máte ráno rýchlejšie.

Ingrediencie:

1 a ¼ pevného podielu tuniaka vo vlastnej šťave (162.5 g)
¾ celozrnnej bagety (90 g)
2 a ½ ČL živočíšneho masla (17.5 g)
4 ČL plnotučnej horčice (36 g)
1 ks zelenej papriky (75 g

Rozloženie energie:

Praženica so zeleninou

Postup prípravy:
Na panvici zohrejte olej (môžete aj nakrájanú cibuľu), pridajte vajcia a miešajte, až kým nebudú hotové. Praženicu naneste na chlieb a konzumujte spolu so zeleninou. Ľubovoľne dochuťte bylinkami alebo korením. Môžete si objednať aj v reštaurácii.

Ingrediencie:

2 ks slepačích vajec (110 g)
1 a ½ ČL rafinovaného repkového oleja (7.5 g)
12 ks cherry paradajok (144 g)
3 krajce celozrnného ražného chleba – ideálne kváskového (150 g)

Rozloženie energie:

Banánové lievance

Postup prípravy:
Do misky dajte banány nakrájané na väčšie kolieska a pridajte vajíčka. Všetko rozmixujte ponorným mixérom. Rozohrejte panvicu, pokropte olejom, aby sa lievance neprilepovali. Na panvicu nalejte malú naberačku zmesi a po upečení spodnej časti, otočte. Takto postupujte, až kým sa cesto neminie. Pridajte si na lievance tvaroh, môžete dochutiť napríklad škoricou. Lievance si pripravte aj na viac dní, v chladničke vydržia dlho.

Ingrediencie:

Ingrediencie:
3 ks slepačích vajec (165 g)
3 a ½ stredných banánov (315 g)
1 ČL olivového oleja (5 g)
2 a ½ PL jemného hrudkového tvarohu 2,5 % (42.5 g)

Rozloženie energie:

O jedálniček na mieru plný chutných a zdravých receptov môžete požiadať na tejto stránke

V takomto jedálničku budete mať desiatky jedál, vypočítaných na mieru vaším potrebám, ktoré môžete ľubovoľne kombinovať podľa vašich možností a chutí a toho, čo máte práve v chladničke.

Autor: Mgr. Michal Páleník

Michala možno poznáte z relácie Extrémne Premeny. Je odborníkom na výživu a pohyb. Založil spoločnosť Planeat, ktorá vyvíja profesionálnu nutričnú aplikáciu pre lekárov, nutričných špecialistov a trenérov.

Pripravili sme pre vás
66 príbehov o obezite
z pohľadu pacientov
a zdravotníckych pracovníkov.

Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Príbehy o obezite

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.

Paprikáš na dva spôsoby

Paprikáš na dva spôsoby

Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.

Baklažánová nátierka

Baklažánová nátierka

Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?

Sú DIA potraviny zdravé?

Sú DIA potraviny zdravé?

Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…

Priberá sa z chleba alebo nie?

Priberá sa z chleba alebo nie?

Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.

Ako vzniká E66 jedálniček

Ako vzniká E66 jedálniček

Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

Michal Grajciar: rok po

Michal Grajciar: rok po

Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

Pacient s diabetickou nohou

Pacient s diabetickou nohou

Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

Zdravá pizza

Zdravá pizza

Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

Obezita a sedenie

Obezita a sedenie

Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

Prvých 15 kg dole s E66 radami

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut