fbpx

Michal Páleník:

Chutné, zdravé a rýchle raňajky

Skoré vstávanie, ranný zhon a v mysli všetky povinnosti, ktoré je nutné dnes stihnúť. Upraviť si vlasy, možno aj prežehliť košeľu, zladiť kravatu a všetky ostatné záležitosti, ktoré sa mi večer pred tým nechcelo riešiť. K tomu nás neminú ranné zápchy alebo meškajúca doprava, takže väčšinou vyrážame skôr, aby sme mohli najbližšiu hodinu stáť v kolóne niekde na výpadovke. Posledné na čo myslíme v takéto ráno je príprava raňajok alebo aspoň niečoho, čo si vezmeme so sebou.

Moji klienti sú často veľmi vyťažení top manažéri, ktorí majú problém nájsť si čas na prípravu jedál. Stravovanie vonku však prospieva málokomu. Takýmto klientom pripravujem jedálniček s jednoduchými receptami – tak je zmena životosprávy pre nich oveľa jednoduchšia. Po čase sa stane pre nich rutinou pripraviť si jedlo doma. Často ich dokonca varenie začne aj baviť.

Mgr. Michal Páleník

Ako inšpiráciu vám preto prinášame recepty, ktoré si viete za krátky čas pripraviť večer a vychutnať si ich ráno.

Rybacia nátierka s pečivom

Postup prípravy:
Z masla, rýb a jarnej cibuľky si pripravte nátierku a rovnomerne naneste na pečivo. Konzumujte spolu so zeleninou. Môžete dochutiť bylinkami, korením, medvedím cesnakom alebo petržlenovou vňaťou. Pripravte si viac porcií na viac dní, ušetríte si čas a na druhý deň to máte ráno rýchlejšie.

Ingrediencie:

1 a ¼ pevného podielu tuniaka vo vlastnej šťave (162.5 g)
¾ celozrnnej bagety (90 g)
2 a ½ ČL živočíšneho masla (17.5 g)
4 ČL plnotučnej horčice (36 g)
1 ks zelenej papriky (75 g

Rozloženie energie:

Praženica so zeleninou

Postup prípravy:
Na panvici zohrejte olej (môžete aj nakrájanú cibuľu), pridajte vajcia a miešajte, až kým nebudú hotové. Praženicu naneste na chlieb a konzumujte spolu so zeleninou. Ľubovoľne dochuťte bylinkami alebo korením. Môžete si objednať aj v reštaurácii.

Ingrediencie:

2 ks slepačích vajec (110 g)
1 a ½ ČL rafinovaného repkového oleja (7.5 g)
12 ks cherry paradajok (144 g)
3 krajce celozrnného ražného chleba – ideálne kváskového (150 g)

Rozloženie energie:

Banánové lievance

Postup prípravy:
Do misky dajte banány nakrájané na väčšie kolieska a pridajte vajíčka. Všetko rozmixujte ponorným mixérom. Rozohrejte panvicu, pokropte olejom, aby sa lievance neprilepovali. Na panvicu nalejte malú naberačku zmesi a po upečení spodnej časti, otočte. Takto postupujte, až kým sa cesto neminie. Pridajte si na lievance tvaroh, môžete dochutiť napríklad škoricou. Lievance si pripravte aj na viac dní, v chladničke vydržia dlho.

Ingrediencie:

Ingrediencie:
3 ks slepačích vajec (165 g)
3 a ½ stredných banánov (315 g)
1 ČL olivového oleja (5 g)
2 a ½ PL jemného hrudkového tvarohu 2,5 % (42.5 g)

Rozloženie energie:

O jedálniček na mieru plný chutných a zdravých receptov môžete požiadať na tejto stránke

V takomto jedálničku budete mať desiatky jedál, vypočítaných na mieru vaším potrebám, ktoré môžete ľubovoľne kombinovať podľa vašich možností a chutí a toho, čo máte práve v chladničke.

Autor: Mgr. Michal Páleník

Michala možno poznáte z relácie Extrémne Premeny. Je odborníkom na výživu a pohyb. Založil spoločnosť Planeat, ktorá vyvíja profesionálnu nutričnú aplikáciu pre lekárov, nutričných špecialistov a trenérov.

Do ďalšieho príbehu
o obezite ostáva

Deň (- y)

:

H(s)

:

Minúta(y)

:

Druhý(s)

Môžete počkať na ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Ďalšie príbehy

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Ľahká večera

Málokto z nás je po príchode z práce odhodlaný stáť nekonečnú dobu pri hrncoch, aby si uvaril síce chutnú, ale komplikovanú večeru. Na druhej strane máte chuť na teplé varené jedlo.

Banánové smoothie

To, že smoothie sú úžasné vieme už dávno. Stačí jeden pohár denne, aby sme doplnili väčšinu potrebných vitamínov, minerálov a aj stopových prvkov, a cítili sa nabudený a plný energie.

Obezita a vitamín D

Z celej plejády vitamínov je jeden, na ktorý je vhodné upriamiť pozornosť, pokiaľ trpíte obezitou, alebo pokiaľ je obézna osoba vo vašom okolí. Je to vitamín D.

Inšpirujte sa príbehom klientky Michala Páleníka

Mnohokrát ma oslovujú ľudia v súvislosti s otázkou vytvorenia stravovacieho režimu na mieru, nastavenia správnych návykov, odporúčaním suplementácie a iných záležitostí súvisiacich s procesom chudnutia.

Príbeh za zdravším životom s E66

Peter je manažér vo veľkej spoločnosti, pracuje dlhé hodiny hlavne za počítačom. Pohybu má počas dňa málo a väčšinu jedla zje po návrate domov. Predtým neraňajkoval, obed zjedol narýchlo v jedálni alebo nejakým fast-foodom pri počítači a doháňal to potom večer doma. Cez deň zvykol ešte piť kolu.

Priberanie v tehotenstve

Tehotenstvo nie je choroba. To je isto pravda avšak, ak je tehotná žena obézna, alebo počas tehotenstva dôjde k veľmi výraznému navýšeniu telesnej hmotnosti, potom sa pomerne často stretávame s tehotenskými komplikáciami.

Obezita a pracovný život

Brať obezitu na ľahkú váhu je nebezpečné, keďže je rizikovým faktorom pre množstvo ochorení, ako napríklad ateroskleróza, trombóza žíl a ostatné srdcovo-cievne choroby, žlčové kamene, choroby kĺbov a chrbtice, cukrovka, karcinóm prsníka a kožné infekcie.

Bola som klasickým prípadom večnej dietárky

Keď už sa moja váha začala blížiť stovke, uvedomila som si, že problém nemôžem ďalej popierať a začalo moje osobné peklo. Moje telo a zdravie bolo vždy na poslednom mieste v rodine. Pri deťoch som jedla len úchytkom, alebo večer a dojedala som detské porcie.

Kde je problém so stravovaním detí?

Výživa, ako jeden z hlavných epigenetických faktorov ovplyvňujúcich naše celkové zdravie či chorobnosť, hrá kľúčovú úlohu už u detí. Aké chyby sú typické v stravovaní malých detí, ktoré sa replikujú v mnohých rodinách? Poďme si povedať aspoň o tých najpodstatnejších.

Obezita a pohybová aktivita

Väčšina z nás vie, že ak je energetický výdaj vyšší ako príjem, tak chudneme…
Napriek tomu že toto pravidlo poznáme, robí nám často problém ho v reálnom živote aplikovať. V tomto článku sa zameriame nie na príjem (jedlo), ale na výdaj a to formou pohybovej aktivity, športu.

Zdravý snack: domáca müsli tyčinka

Spomínate si na časy základnej školy ako sme všetci na veľkej prestávke, viac menej povinne, vytiahli obedáre, ktoré nám doma pripravili, najedli sme sa a išli sa prejsť po chodbe? Zahnali sme pocit hladu a boli sme viac sústredení, jednoducho to malo svoj efekt.

Obezita a obštrukčné spánkové apnoe

Poznáte ten pocit, keď si večer ľaháte do postele unavený, tešíte sa na výdatný spánok a ráno sa zobúdzate oddýchnutý, svieži a schopný vstať z postele a podávať nejaké tie pracovné výkony? Dúfam, že väčšina z vás áno, pretože ja teda nie.

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut