fbpx

Zdravý snack: domáca müsli tyčinka

Spomínate si na časy základnej školy ako sme všetci na veľkej prestávke, viac menej povinne, vytiahli obedáre, ktoré nám doma pripravili, najedli sme sa a išli sa prejsť po chodbe? Zahnali sme pocit hladu a boli sme viac sústredení, jednoducho to malo svoj efekt. V práci je to už trocha iné, lebo nám nezazvoní na prestávku a pri všetkých povinnostiach si radšej poviete “do obeda to vydržím”.

Radi by sme vás namotivovali našimi chutnými, a najmä praktickými receptami na to, aby ste si v práci našli krátku chvíľu na snack, nakopli sa a boli viac produktívni. Veď stačí tak málo.

“Mnoho ľudí v mojom okolí, vrátane mňa, sú počas dňa tak pohltení a zaujatí prácou, povinnosťami a plynúcimi termínmi, že sa nedokážu zastaviť ani na to, aby si zmiešali jogurt s orechami. Pre takýchto ľudí, je najideálnejšie, aby snacky mali vopred pripravené, stále po ruke a nemuseli sa zdržiavať počas pracovnej doby s prípravou.”

Mgr. Michal Páleník

Postup prípravy:

Rúru predhrejte na 180 °C. Potom si pripravte plech cca 20 cm, ktorý prestriete papierom na pečenie. Zmiešajte quinoa vločky spolu s orieškami, semienkami a kokosovým olejom. Vymiešanú masu natrite na pripravený plech a pečte v rúre približne 6 minút. Po upečení premiestnite zmes na tácku a nechajte vychladnúť. Vychladnutú zmes spojte so zvyšnými prísadami a miešajte, kým sa všetky ingrediencie dokonale nespoja. Vymiešané cesto roztiahnite rovnomerne do pripravenej formy na pečenie a nechajte v rúre približne 14 minút, kým nebude povrch upečený do zlatista. Vyberte plech z rúry a nechajte vychladnúť.

Potrebné ingrediencie:

● 100 g quinoa vločiek (môžete použiť aj ovsené)
● 10 ks vlašských orechov (30 g)
● 10 ks lieskových orieškov (10 g)
● 4 ČL slnečnicových semien (16 g)
● 4 a ČL kokosového oleja (24 g)

● 3 a ½ odmerka proteín v prášku (105 g)
● 1 slepačie vajce (55 g)
● 1 balenie grécky jogurt (180 g)
● 6 ČL arašidového masla (34 g)
● 3 PL medu (54 g)
● 20 g sušené jablká
● 20 g sušené figy
● 20 g sušené hrušky

Napriek trošku dlhšej príprave, napríklad počas nedeľňajšieho podvečera, ťažíte z pripravených müsli tyčiniek niekoľko dní. Tyčinky vydržia v chladničke 3 dni alebo si ich dajte zamraziť.

Na niekoľko dní tak máte postarané o snacky, prípadne zdravé a chutné raňajky nielen pre seba ale aj pre vaše deti.

Viete ich použiť ako formu praktického snacku, alebo aj raňajok, prinajhoršom aj v aute na ceste do práce alebo na stretnutie. Počas dňa ich môžete mať stále po ruke a vychutnať si ich na desiatu alebo olovrant.

Autor: Mgr. Michal Páleník

Michala možno poznáte z relácie Extrémne Premeny. Je odborníkom na výživu a pohyb. Založil spoločnosť Planeat, ktorá vyvíja profesionálnu nutričnú aplikáciu pre lekárov, nutričných špecialistov a trenérov.

Pripravili sme pre vás
66 príbehov o obezite
z pohľadu pacientov
a zdravotníckych pracovníkov.

Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Príbehy o obezite

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.

Paprikáš na dva spôsoby

Paprikáš na dva spôsoby

Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.

Baklažánová nátierka

Baklažánová nátierka

Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?

Sú DIA potraviny zdravé?

Sú DIA potraviny zdravé?

Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…

Priberá sa z chleba alebo nie?

Priberá sa z chleba alebo nie?

Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.

Ako vzniká E66 jedálniček

Ako vzniká E66 jedálniček

Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

Michal Grajciar: rok po

Michal Grajciar: rok po

Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

Pacient s diabetickou nohou

Pacient s diabetickou nohou

Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

Zdravá pizza

Zdravá pizza

Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

Obezita a sedenie

Obezita a sedenie

Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

Prvých 15 kg dole s E66 radami

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut