Príbeh psychológa: obézny pacient a hipoterapia

Hipoterapia je liečebná metóda, ktorá v procese liečby využíva koňa ako živé médium. Uskutočňuje sa v skupine nazývanej „hipoterapeutický tím“ s cieľom zmierniť alebo odstrániť fyzický, psychický, sociálny, či mentálny handicap klienta. Nutnosťou je odborné vedenie a adekvátne vzdelanie tímu.

Hipoterapia slúži ako podporná terapia, ktorá utvára podmienky pre vhodnú pohybovú činnosť a ovplyvňuje kvalitu života klientov v pozitívnom smere.

Krok koňa je v hipoterapii základný pôsobiaci prvok. Kôň vysiela trojdimenzionálne pohybové stimuly, ktoré sa rytmicky prenášajú na pacienta a vynucujú si jeho motorické odpovede.

Vplyvom hipoterapie dochádza k správnemu prekrveniu vnútorných orgánov. Vplyv má aj fyziologicky vyššia telesná teplota koní, ktorá pôsobí relaxačne.

Pacienti nevnímajú hipoterapiu ako terapiu, ale ako formu zábavy a odreagovania sa, pri ktorom sa odbúrava nedôvera, pocit menejcennosti a prípadná úzkosť z obezity. Aj zo sociálneho hľadiska, ak je pacient schopný ovládať ″také veľké zviera″ – stáva sa inšpiráciou a vzniká záujem a priestor aj pre konverzačné témy v tíme.

Samotná hipoterapia využíva prvky voltížneho jazdenia (gymnastika na koni) v kombinácii s hravým prístupom v závislosti od veku dieťaťa/dospelého a typu pacienta. Špeciálnym prístupom s prihliadnutím na individualitu každého jednotlivca sa snažíme o vybudovanie dôvery ku koňovi aj samotnému terapeutovi, a motivovať klienta k jazdeniu. Vzťah klienta ku koňovi sa v terapiách stáva kľúčovým – kôň je novým kamarátom a partnerom pri plnení rôznych úloh.

Manipulácia s obéznym klientom počas jazdy na koni je o niečo náročnejšia ako pri zdravom klientovi bežnej hmotnosti. Namiesto sedla sa používajú podložky, ktoré zabezpečia lepší prenos stimulov a impulzov z koňa. Pri obéznom klientovi si treba dať pozor na výber koňa, aby svojim impulzom nestimuloval pacienta až príliš, pretože pohyb koňa je príliš silný a vysiela mnoho impulzov. To znamená, že stavba tela a následný pohyb koňa predurčuje pre akého pacienta je, resp. nie je kôň vhodný.

Obezita býva často ako pridružená diagnóza pri pacientoch s DMO (detská mozgová obrna), alebo aj iných diagnózach. Pri vysadaní na koňa potrebujeme pri takýchto klientoch rampu (schodíky), z ktorých následne nasadajú. Existujú aj tzv. popruhy, klient sa dvihne pomocou lán, neskôr sa popruhy odopnú. Výhodou hipoterapie je, že svalstvo jazdca je neustále počas jazdy na koni zapájané.

Obézni klienti sa často domnievajú, že sú nešikovní a k aktivitám mávajú odpor. Ale napriek tomu si jazdu na koni vychutnávajú, pretože je to pre nich určitá forma oddychu, stávajú sa sebavedomejší, na jazdy sa tešia.

Je nesprávne posudzovať klientov podľa kilogramov, aj ten najobéznejší klient môže byť zároveň veľmi šikovným a zdatným pri hipoterapii.

Dôležitá je spätná väzba s hipoterapeutom, pokiaľ klient komunikuje, nie je uzavretý, ich vzťah sa prehlbuje a hipoterapeut presne vie, aké cviky pridať alebo vynechať, aký mať prístup a aký postoj zaujať. Klientov učíme ako cvičiť s radosťou a elánom a oni sa postupne stávajú našimi stálymi zákazníkmi. Dobrý tréning je vizitka dobrého, skúseného a empatického psychológa, zároveň dobre odvedená práca spoľahlivého koňa.

Naším cieľom nie je len naučiť klienta jazdiť, ale aj rozvíjať jeho osobnosť, nenásilným spôsobom podporiť zdravý životný štýl a aktívny spôsob trávenia voľného času.

Autor: Mgr. Barbora Vaľková

Hipoterapeut, psychológ

www.siberty.sk

 

 

Do ďalšieho príbehu
o obezite ostáva

Deň (- y)

:

H(s)

:

Minúta(y)

:

Druhý(s)

Môžete počkať na ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Ďalšie príbehy

Kde je problém so stravovaním detí?

Výživa, ako jeden z hlavných epigenetických faktorov ovplyvňujúcich naše celkové zdravie či chorobnosť, hrá kľúčovú úlohu už u detí. Aké chyby sú typické v stravovaní malých detí, ktoré sa replikujú v mnohých rodinách? Poďme si povedať aspoň o tých najpodstatnejších.

Obezita a pohybová aktivita

Väčšina z nás vie, že ak je energetický výdaj vyšší ako príjem, tak chudneme…
Napriek tomu že toto pravidlo poznáme, robí nám často problém ho v reálnom živote aplikovať. V tomto článku sa zameriame nie na príjem (jedlo), ale na výdaj a to formou pohybovej aktivity, športu.

Zdravý snack: domáca müsli tyčinka

Spomínate si na časy základnej školy ako sme všetci na veľkej prestávke, viac menej povinne, vytiahli obedáre, ktoré nám doma pripravili, najedli sme sa a išli sa prejsť po chodbe? Zahnali sme pocit hladu a boli sme viac sústredení, jednoducho to malo svoj efekt.

Obezita a obštrukčné spánkové apnoe

Poznáte ten pocit, keď si večer ľaháte do postele unavený, tešíte sa na výdatný spánok a ráno sa zobúdzate oddýchnutý, svieži a schopný vstať z postele a podávať nejaké tie pracovné výkony? Dúfam, že väčšina z vás áno, pretože ja teda nie.

Koľko jedla potrebuje moje telo?

Jedlo je niečo, čo nám dáva živiny. Živiny sú látky, ktoré sú pre naše telo prijateľné a vieme z nich premenou v tráviacom trakte čerpať buď energiu alebo stavebné látky pre náš organizmus. Množstvo živín, ktoré potrebujeme pre našu existenciu je dané – na základe odporúčaných hodnôt vieme presne, koľko je pre nás dosť.

Michal Páleník: Chutné, zdravé a rýchle raňajky

Ako inšpiráciu vám preto prinášame recepty, ktoré si viete za krátky čas pripraviť večer a vychutnať si ich ráno.

Michal Páleník: „Moji klienti sú často veľmi vyťažení top manažéri, ktorí majú problém nájsť si čas na prípravu jedál. Stravovanie vonku však prospieva málokomu.“

Príbeh lekára: Obézny pacient s ochorením obličiek

Pokročilé štádia obličkových ochorení si vyžadujú diétu hlavne pokiaľ majú pacienti pridružené aj iné komorbidity, ako napríklad diabetes, poruchy metabolizmu tukov, atď. Len málo pacientov je zástupcami tzv. endogénnej obezity, čo znamená, že obezita je spôsobená vrodeným ochorením.

Príbeh lekárnika: Obézny pacient – fajčiar

Každý z nás, či už fajčiarov alebo nefajčiarov, pozná rizika užívania nikotínu z krátkodobého alebo dlhodobého hľadiska. Rovnako poznáme aj riziká zlej životosprávy, nadváhy a následne obezity. Ale čo nastane, ak skĺbime a potenciujeme tieto riziká do statusu „obézny fajčiar“.

Ako zvládnuť Vianoce

S vianočnými sviatkami je odjakživa spojená hostina v podobe koláčov, vyprážaných rýb, rezňov, zákuskov a iných dobrôt. Tieto zvyky pochádzajú naprieč rôznymi krajinami ešte z obdobia, keď ľudia po väčšinu roka nemali preplnené chladničky jedlom a dopriali si hostinu krátko počas zimného obdobia.

Príbeh onkológa: Obézny pacient v mojej ambulancii

Problémy pri močení, častejšia potreba močenia, krv v moči, krv v semene, s tým súvisiaca bolestivá ejakulácia a ďalšie. Presne to sú príznaky, ktoré môžu signalizovať skutočne vážne zdravotné komplikácie. Presne s…

Blízka osoba s obezitou

S bojom s obezitou mám osobnú skúsenosť. Zažila som na vlastnej koži pocit viny, sebaľútosť aj ľútosť a odsudzovanie okolia. Dobre mienené rady, aj ostré slová, ktoré vraj mali vyprovokovať zmenu. Boli obdobia, keď som s obezitou bojovala, ale aj krátke …

Obezita ako rizikový faktor pri rakovine

Obezita je okrem iných komplikácií a ochorení prepojená aj s desiatkami nádorových ochorení. Zvýšená telesná hmotnosť indikujúca nadváhu alebo obezitu, predovšetkým s celkovo zvýšeným množstvom telesného tuku a tuku…

Obezita a pitný režim

Určite to poznáte. Tesné nohavice, sukňa, šaty. Časť problému môže byť aj nadbytočná voda v tele. Cítime sa nepríjemne, nafúknutí, opuchnutí. Opuch je v celom tele, ale najviac to pociťujeme na brušku. Často bývajú opuchnuté aj nohy, či oči, najmä…

Obezita a práca na zmeny

Môj blízky kamarát Ondrej pracuje na zmeny. Pred pár dňami ma poprosil, či by som mu nemohol pomôcť, poradiť ako má zvládať nástrahy striedajúcich sa zmien. Je už totiž aj v kategórii pacient, kvôli obezite a bolestiam nôh, ktoré ho obmedzujú.

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut