fbpx

Príbeh psychológa: obézny pacient a hipoterapia

Hipoterapia je liečebná metóda, ktorá v procese liečby využíva koňa ako živé médium. Uskutočňuje sa v skupine nazývanej „hipoterapeutický tím“ s cieľom zmierniť alebo odstrániť fyzický, psychický, sociálny, či mentálny handicap klienta. Nutnosťou je odborné vedenie a adekvátne vzdelanie tímu.

Hipoterapia slúži ako podporná terapia, ktorá utvára podmienky pre vhodnú pohybovú činnosť a ovplyvňuje kvalitu života klientov v pozitívnom smere.

Krok koňa je v hipoterapii základný pôsobiaci prvok. Kôň vysiela trojdimenzionálne pohybové stimuly, ktoré sa rytmicky prenášajú na pacienta a vynucujú si jeho motorické odpovede.

Vplyvom hipoterapie dochádza k správnemu prekrveniu vnútorných orgánov. Vplyv má aj fyziologicky vyššia telesná teplota koní, ktorá pôsobí relaxačne.

Pacienti nevnímajú hipoterapiu ako terapiu, ale ako formu zábavy a odreagovania sa, pri ktorom sa odbúrava nedôvera, pocit menejcennosti a prípadná úzkosť z obezity. Aj zo sociálneho hľadiska, ak je pacient schopný ovládať ″také veľké zviera″ – stáva sa inšpiráciou a vzniká záujem a priestor aj pre konverzačné témy v tíme.

Samotná hipoterapia využíva prvky voltížneho jazdenia (gymnastika na koni) v kombinácii s hravým prístupom v závislosti od veku dieťaťa/dospelého a typu pacienta. Špeciálnym prístupom s prihliadnutím na individualitu každého jednotlivca sa snažíme o vybudovanie dôvery ku koňovi aj samotnému terapeutovi, a motivovať klienta k jazdeniu. Vzťah klienta ku koňovi sa v terapiách stáva kľúčovým – kôň je novým kamarátom a partnerom pri plnení rôznych úloh.

Manipulácia s obéznym klientom počas jazdy na koni je o niečo náročnejšia ako pri zdravom klientovi bežnej hmotnosti. Namiesto sedla sa používajú podložky, ktoré zabezpečia lepší prenos stimulov a impulzov z koňa. Pri obéznom klientovi si treba dať pozor na výber koňa, aby svojim impulzom nestimuloval pacienta až príliš, pretože pohyb koňa je príliš silný a vysiela mnoho impulzov. To znamená, že stavba tela a následný pohyb koňa predurčuje pre akého pacienta je, resp. nie je kôň vhodný.

Obezita býva často ako pridružená diagnóza pri pacientoch s DMO (detská mozgová obrna), alebo aj iných diagnózach. Pri vysadaní na koňa potrebujeme pri takýchto klientoch rampu (schodíky), z ktorých následne nasadajú. Existujú aj tzv. popruhy, klient sa dvihne pomocou lán, neskôr sa popruhy odopnú. Výhodou hipoterapie je, že svalstvo jazdca je neustále počas jazdy na koni zapájané.

Obézni klienti sa často domnievajú, že sú nešikovní a k aktivitám mávajú odpor. Ale napriek tomu si jazdu na koni vychutnávajú, pretože je to pre nich určitá forma oddychu, stávajú sa sebavedomejší, na jazdy sa tešia.

Je nesprávne posudzovať klientov podľa kilogramov, aj ten najobéznejší klient môže byť zároveň veľmi šikovným a zdatným pri hipoterapii.

Dôležitá je spätná väzba s hipoterapeutom, pokiaľ klient komunikuje, nie je uzavretý, ich vzťah sa prehlbuje a hipoterapeut presne vie, aké cviky pridať alebo vynechať, aký mať prístup a aký postoj zaujať. Klientov učíme ako cvičiť s radosťou a elánom a oni sa postupne stávajú našimi stálymi zákazníkmi. Dobrý tréning je vizitka dobrého, skúseného a empatického psychológa, zároveň dobre odvedená práca spoľahlivého koňa.

Naším cieľom nie je len naučiť klienta jazdiť, ale aj rozvíjať jeho osobnosť, nenásilným spôsobom podporiť zdravý životný štýl a aktívny spôsob trávenia voľného času.

Autor: Mgr. Barbora Vaľková

Hipoterapeut, psychológ

www.siberty.sk

 

 

Pripravili sme pre vás
66 príbehov o obezite
z pohľadu pacientov
a zdravotníckych pracovníkov.

Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Príbehy o obezite

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.

Paprikáš na dva spôsoby

Paprikáš na dva spôsoby

Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.

Baklažánová nátierka

Baklažánová nátierka

Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?

Sú DIA potraviny zdravé?

Sú DIA potraviny zdravé?

Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…

Priberá sa z chleba alebo nie?

Priberá sa z chleba alebo nie?

Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.

Ako vzniká E66 jedálniček

Ako vzniká E66 jedálniček

Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

Michal Grajciar: rok po

Michal Grajciar: rok po

Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

Pacient s diabetickou nohou

Pacient s diabetickou nohou

Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

Zdravá pizza

Zdravá pizza

Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

Obezita a sedenie

Obezita a sedenie

Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

Prvých 15 kg dole s E66 radami

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut