fbpx

Príbeh psychológa: obézny pacient a hipoterapia

Hipoterapia je liečebná metóda, ktorá v procese liečby využíva koňa ako živé médium. Uskutočňuje sa v skupine nazývanej „hipoterapeutický tím“ s cieľom zmierniť alebo odstrániť fyzický, psychický, sociálny, či mentálny handicap klienta. Nutnosťou je odborné vedenie a adekvátne vzdelanie tímu.

Hipoterapia slúži ako podporná terapia, ktorá utvára podmienky pre vhodnú pohybovú činnosť a ovplyvňuje kvalitu života klientov v pozitívnom smere.

Krok koňa je v hipoterapii základný pôsobiaci prvok. Kôň vysiela trojdimenzionálne pohybové stimuly, ktoré sa rytmicky prenášajú na pacienta a vynucujú si jeho motorické odpovede.

Vplyvom hipoterapie dochádza k správnemu prekrveniu vnútorných orgánov. Vplyv má aj fyziologicky vyššia telesná teplota koní, ktorá pôsobí relaxačne.

Pacienti nevnímajú hipoterapiu ako terapiu, ale ako formu zábavy a odreagovania sa, pri ktorom sa odbúrava nedôvera, pocit menejcennosti a prípadná úzkosť z obezity. Aj zo sociálneho hľadiska, ak je pacient schopný ovládať ″také veľké zviera″ – stáva sa inšpiráciou a vzniká záujem a priestor aj pre konverzačné témy v tíme.

Samotná hipoterapia využíva prvky voltížneho jazdenia (gymnastika na koni) v kombinácii s hravým prístupom v závislosti od veku dieťaťa/dospelého a typu pacienta. Špeciálnym prístupom s prihliadnutím na individualitu každého jednotlivca sa snažíme o vybudovanie dôvery ku koňovi aj samotnému terapeutovi, a motivovať klienta k jazdeniu. Vzťah klienta ku koňovi sa v terapiách stáva kľúčovým – kôň je novým kamarátom a partnerom pri plnení rôznych úloh.

Manipulácia s obéznym klientom počas jazdy na koni je o niečo náročnejšia ako pri zdravom klientovi bežnej hmotnosti. Namiesto sedla sa používajú podložky, ktoré zabezpečia lepší prenos stimulov a impulzov z koňa. Pri obéznom klientovi si treba dať pozor na výber koňa, aby svojim impulzom nestimuloval pacienta až príliš, pretože pohyb koňa je príliš silný a vysiela mnoho impulzov. To znamená, že stavba tela a následný pohyb koňa predurčuje pre akého pacienta je, resp. nie je kôň vhodný.

Obezita býva často ako pridružená diagnóza pri pacientoch s DMO (detská mozgová obrna), alebo aj iných diagnózach. Pri vysadaní na koňa potrebujeme pri takýchto klientoch rampu (schodíky), z ktorých následne nasadajú. Existujú aj tzv. popruhy, klient sa dvihne pomocou lán, neskôr sa popruhy odopnú. Výhodou hipoterapie je, že svalstvo jazdca je neustále počas jazdy na koni zapájané.

Obézni klienti sa často domnievajú, že sú nešikovní a k aktivitám mávajú odpor. Ale napriek tomu si jazdu na koni vychutnávajú, pretože je to pre nich určitá forma oddychu, stávajú sa sebavedomejší, na jazdy sa tešia.

Je nesprávne posudzovať klientov podľa kilogramov, aj ten najobéznejší klient môže byť zároveň veľmi šikovným a zdatným pri hipoterapii.

Dôležitá je spätná väzba s hipoterapeutom, pokiaľ klient komunikuje, nie je uzavretý, ich vzťah sa prehlbuje a hipoterapeut presne vie, aké cviky pridať alebo vynechať, aký mať prístup a aký postoj zaujať. Klientov učíme ako cvičiť s radosťou a elánom a oni sa postupne stávajú našimi stálymi zákazníkmi. Dobrý tréning je vizitka dobrého, skúseného a empatického psychológa, zároveň dobre odvedená práca spoľahlivého koňa.

Naším cieľom nie je len naučiť klienta jazdiť, ale aj rozvíjať jeho osobnosť, nenásilným spôsobom podporiť zdravý životný štýl a aktívny spôsob trávenia voľného času.

Autor: Mgr. Barbora Vaľková

Hipoterapeut, psychológ

www.siberty.sk

 

 

Do ďalšieho príbehu
o obezite ostáva

Deň (- y)

:

H(s)

:

Minúta(y)

:

Druhý(s)

Môžete počkať na ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Ďalšie príbehy

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Ľahká večera

Málokto z nás je po príchode z práce odhodlaný stáť nekonečnú dobu pri hrncoch, aby si uvaril síce chutnú, ale komplikovanú večeru. Na druhej strane máte chuť na teplé varené jedlo.

Banánové smoothie

To, že smoothie sú úžasné vieme už dávno. Stačí jeden pohár denne, aby sme doplnili väčšinu potrebných vitamínov, minerálov a aj stopových prvkov, a cítili sa nabudený a plný energie.

Obezita a vitamín D

Z celej plejády vitamínov je jeden, na ktorý je vhodné upriamiť pozornosť, pokiaľ trpíte obezitou, alebo pokiaľ je obézna osoba vo vašom okolí. Je to vitamín D.

Inšpirujte sa príbehom klientky Michala Páleníka

Mnohokrát ma oslovujú ľudia v súvislosti s otázkou vytvorenia stravovacieho režimu na mieru, nastavenia správnych návykov, odporúčaním suplementácie a iných záležitostí súvisiacich s procesom chudnutia.

Príbeh za zdravším životom s E66

Peter je manažér vo veľkej spoločnosti, pracuje dlhé hodiny hlavne za počítačom. Pohybu má počas dňa málo a väčšinu jedla zje po návrate domov. Predtým neraňajkoval, obed zjedol narýchlo v jedálni alebo nejakým fast-foodom pri počítači a doháňal to potom večer doma. Cez deň zvykol ešte piť kolu.

Priberanie v tehotenstve

Tehotenstvo nie je choroba. To je isto pravda avšak, ak je tehotná žena obézna, alebo počas tehotenstva dôjde k veľmi výraznému navýšeniu telesnej hmotnosti, potom sa pomerne často stretávame s tehotenskými komplikáciami.

Obezita a pracovný život

Brať obezitu na ľahkú váhu je nebezpečné, keďže je rizikovým faktorom pre množstvo ochorení, ako napríklad ateroskleróza, trombóza žíl a ostatné srdcovo-cievne choroby, žlčové kamene, choroby kĺbov a chrbtice, cukrovka, karcinóm prsníka a kožné infekcie.

Bola som klasickým prípadom večnej dietárky

Keď už sa moja váha začala blížiť stovke, uvedomila som si, že problém nemôžem ďalej popierať a začalo moje osobné peklo. Moje telo a zdravie bolo vždy na poslednom mieste v rodine. Pri deťoch som jedla len úchytkom, alebo večer a dojedala som detské porcie.

Kde je problém so stravovaním detí?

Výživa, ako jeden z hlavných epigenetických faktorov ovplyvňujúcich naše celkové zdravie či chorobnosť, hrá kľúčovú úlohu už u detí. Aké chyby sú typické v stravovaní malých detí, ktoré sa replikujú v mnohých rodinách? Poďme si povedať aspoň o tých najpodstatnejších.

Obezita a pohybová aktivita

Väčšina z nás vie, že ak je energetický výdaj vyšší ako príjem, tak chudneme…
Napriek tomu že toto pravidlo poznáme, robí nám často problém ho v reálnom živote aplikovať. V tomto článku sa zameriame nie na príjem (jedlo), ale na výdaj a to formou pohybovej aktivity, športu.

Zdravý snack: domáca müsli tyčinka

Spomínate si na časy základnej školy ako sme všetci na veľkej prestávke, viac menej povinne, vytiahli obedáre, ktoré nám doma pripravili, najedli sme sa a išli sa prejsť po chodbe? Zahnali sme pocit hladu a boli sme viac sústredení, jednoducho to malo svoj efekt.

Obezita a obštrukčné spánkové apnoe

Poznáte ten pocit, keď si večer ľaháte do postele unavený, tešíte sa na výdatný spánok a ráno sa zobúdzate oddýchnutý, svieži a schopný vstať z postele a podávať nejaké tie pracovné výkony? Dúfam, že väčšina z vás áno, pretože ja teda nie.

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut