fbpx

Príbeh urológa: Obézny pacient v mojej ambulancii

„Pán doktor… mám problém udržať moč. Či už si kýchnem, alebo len sa zohnem po niečo k zemi, trocha mi zakaždým unikne. Obmedzuje ma to v mojej práci pri zdvíhaní tovaru aj v bežnom živote. Viete mi dať na to nejaké lieky, ktoré hneď zaberú? Alebo dá sa to operačne odstrániť?

Treba začať najjednoduchšou a najlacnejšou variantou

S takýmto problémom a požiadavkou na tabletkovú, či dokonca operačnú liečbu k nám nedávno prišla obézna pacientka, asi 40-nička, ktorá trpela stresovou inkontinenciou. Avšak takto to nefunguje… Prečo začínať poslednou možnou variantou, keď najjednoduchšou a najlacnejšou je nepochybne v prípade obéznej pacientky prevencia a zmena životného štýlu? Načo hneď človeka zahltiť pilulkami, keď možno pomôže niečo iné, čím si zbytočne neničíme naše telo?

Svaly panvového dna u obéznych ľudí sú oslabené

Únik moču síce postihuje všetky vekové kategórie, no v priemere u žien sa vyskytuje toto ochorenie o niečo častejšie. Obezita ako jedna z príčin úniku moču u pacientov v urologických ambulanciách je pomerne častým javom a silným faktorom spôsobujúcim únik moču.

Svaly panvového dna u obéznych ľudí musia totiž udržať okrem prirodzených panvových orgánov aj prebytočný tuk, čo je spúšťačom úniku moču. Spomínaný tuk tiež môže tlačiť na močový mechúr a tak obmedzovať prietok krvi a vysielanie nervových signálov. To môže mať za následok hyperaktivitu močového mechúra, ktorá sa prejavuje častým močením, ale aj nočným pomočovaním (noktúriou).

Mnohí sa však mylne domnievajú, že stačí k nám prísť, predpíšeme im tabletky alebo ich pošleme na operáciu a ich problém bude vyriešený. V takomto prípade je tým prvým riešením či spôsobom, ktorý odporúčame pacientom, aby schudli a začali posilňovať nadváhou oslabené panvové dno. Samozrejme táto správa väčšinu z nich nepoteší, pretože to znamená aktívny pohyb, ktorého sa desia.

S obéznymi pacientmi sa diskutuje ťažko

Na rovinu, s obéznymi pacientmi, ktorým musíte naordinovať v prvom rade chudnutie, sa diskutuje ťažko. Cítia sa zahanbení, ponížení, častokrát sú v dôsledku toho aj trucovití a rozhodnú sa „skúsiť šťastie inde“. Hoci aj táto pacientka bola mierne dotknutá mojou poznámkou o obezite, strate hmotnosti a cvičení ako riešení, ktoré by jej malo pomôcť, pravdepodobne nakoniec usúdila, že niečo vo svojom živote musí skutočne zmeniť aj ona. Spolu s touto liečbou som ju samozrejme odporučil k diabetológovi a obezitológovi, ktorí by ju mohli tiež správne motivovať, upraviť jej stravovacie návyky.

Začnite s posilňovaním panvového dna

Čo sa týka liečby inkontinencie v dôsledku obezity ako jedného z najpravdepodobnejších faktorov, ktorý zapríčinil pacientkinu situáciu, existuje hneď niekoľko spôsobov, možností: Pacientka s obezitou môže začať posilňovaním panvového dna, fyzioterapiou, ktorá aktívne upravuje zmeny v svalstve panvového dna. Takýmto aktívnym zásahom môžeme u nej docieliť, že odstránime alebo minimalizuje inkontinenciu. Ak to nepomôže, potom nastupuje medikamentózna liečba.

Treba mať na pamäti, že už len strata malého množstva hmotnosti môže problém s inkontinenciou zlepšiť.

Schudnutie u obézneho človeka si vyžaduje skutočne výraznú zmenu životného štýlu, ktorej sa musí pacient prispôsobiť, ak má úprimný záujem vyliečiť aj svoj problém s únikom moču. Treba mať na pamäti, že tento proces si vyžaduje čas, netreba nič uponáhľať, ani problémy s únikom moču sa nevytratia zo dňa na deň. No akonáhle začnete aktívne strácať na váhe, tak sa bude zlepšovať aj vaša inkontinencia.

Autor: MUDr. Roman Sokol, MPH

Privátna urologická ambulancia s.r.o.

Pripravili sme pre vás
66 príbehov o obezite
z pohľadu pacientov
a zdravotníckych pracovníkov.

Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Príbehy o obezite

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.

Paprikáš na dva spôsoby

Paprikáš na dva spôsoby

Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.

Baklažánová nátierka

Baklažánová nátierka

Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?

Sú DIA potraviny zdravé?

Sú DIA potraviny zdravé?

Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…

Priberá sa z chleba alebo nie?

Priberá sa z chleba alebo nie?

Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.

Ako vzniká E66 jedálniček

Ako vzniká E66 jedálniček

Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

Michal Grajciar: rok po

Michal Grajciar: rok po

Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

Pacient s diabetickou nohou

Pacient s diabetickou nohou

Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

Zdravá pizza

Zdravá pizza

Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

Obezita a sedenie

Obezita a sedenie

Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

Prvých 15 kg dole s E66 radami

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut