fbpx

Príbeh vyťaženého manažéra

Byť dobrým manažérom vo veľkej firme so sebou nesie mnoho zodpovedností, úsilia, snahy a zaberá veľa času – aj voľného času, ktorý by som niekedy rád trávil s rodinou a kamarátmi. Časovo náročné, niekedy aj príjemné, ale väčšinou psychicky namáhavé sú sedenia na rokovaniach, kde sa snažím čo najlepšie usmerňovať a pochopiť svojich spolupracovníkov.

Na dennom poriadku mám pracovné meetingy v kaviarňach alebo reštauráciách, ktoré spočívajú v dohadovaní najlepších a najefektívnejších podmienok so sponzormi, partnermi alebo inými významnými spoločníkmi našej firmy. Samozrejme ma neminú ani rôzne stretnutia ochodného charakteru v podobe neskorých večerí. Čas strávený v mojej vlastnej kancelárií je zanedbateľný.

Takže každý môj deň, a vlastne aj život, ktorý aktuálne žijem, je rozlietaný, ubehaný a niekedy aj nepredvídateľný.

Nikdy som nevedel variť a ani doteraz to neviem dobre. Moje kulinárske schopnosti spočívali v zaliatí čaju a natretí masla na vianočku. Vzťah k vareniu ma vždy obchádzal míľovými krokmi a teda si viete predstaviť moje stravovanie. Reštaurácie, fast food, keksíky a koláče ku káve, oriešky vždy po ruke a čínske All You Can Eat v blízkosti firmy.

Neriešil som stravu a jej zloženie ako niečo dôležité, aj keď párkrát som sa rozhodol držať diétu. Na začiatok som skúšal krabičkovú diétu a potom asi ďalšie dve iné. Dopadlo to tak, že krabičky nakoniec vyjedol pes.

Po informáciách, ktoré dnes mám si dovolím tvrdiť, že držať diétu je tá najväčšia chyba, ktorú som mohol urobiť. Vždy po nej, keď som sa vrátil k svojej zaužívanej strave, som pribral dvakrát viac ako som schudol.

Zmena v stravovaní nastala po absolvovaní preventívnej prehliadky, kde ma môj lekár upozornil na vysoké hodnoty viscerálneho tuku. Naštudoval som si niečo o tom a zistil som, že je to veľmi problematická záležitosť najmä pre mužov a začal som to riešiť. 

Na odporúčanie môjho známeho som sa obrátil na Michala Páleníka, ktorý mi veľmi presne a jednoducho vysvetlil všetky fakty ohľadom viscerálneho tuku a zdravého stravovania. Absolvoval som aj bioimpedančné meranie na InBody, kde som zistil, že moje hodnoty boli v podstate katastrofálne.

Ružové okuliare mi spadli, keď mi Michal ukázal výsledok analýzy mojich stravovacích návykov, aký som mal príjem energie a ako sa s tým moje telo vysporiadávalo. Ráno bol môj príjem energie najmenší a postupne sa cez deň zvyšoval – čo teraz už viem, že nie je pre mňa ideálne.

S mojim klientom sme mali niekoľko dlhých stretnutí, na ktorých sme rozoberali stravovanie, jeho pravidelnosť, pitný režim a energetické hodnoty potravín. Pre mňa najdôležitejšie bolo naučiť ho, koľko kalórií obsahujú bežné potraviny, ako má vyzerať vyvážené jedlo a aká veľká má byť jeho porcia. Dal som mu aj pár rád ohľadom pohybu a fyzickej aktivity, ktoré sa dajú zvládať aj pri zaneprázdnených ľuďoch.

Mgr. Michal Páleník

Stretnutie s odborníkom mi umožnilo uvedomiť si, kde robím chyby:

Problém č.1: Snacky počas celého dňa

Celý deň som zobkal hrozienka, oriešky, keksíky, koláče ku káve a to sú veci, ktoré som nevnímal ako stravu. To je na tom to najhoršie, že v princípe to je pre mozog neviditeľné.

Moje riešenie: odvykol som si od solených orieškov, sladkostí a iných kalorických snackov. Teraz preferujem snacky vo forme ovocia, prinajhoršom proteínovej tyčinky

Problém č.2: Množstvo a kvalita jedla

Rád som navštevoval fast foody a rôzne all you can eat reštaurácie, kde som jedol niekedy až kým mi neprišlo ťažko.

Moje riešenie: Začal som dávať väčší dôraz na to, čo mám na tanieri a hlavne koľko. Michal mi vysvetlil a ukázal koľko oleja sa nachádzalo v čínskom jedle a koľko zbytočných kalórií obsahuje.

Problém č.3: Vynechané raňajky

Predtým som raňajkoval vianočku s maslom a lekvárom, ktorú som zapil sladkou kávou s mliekom.

Moje riešenie: Každé ráno si dávam jogurt s ovocím a ovsenými vločkami. Zaberá to najmenej času.

Problém č.4: Nedostatočný pohyb a fyzická aktivita

Doterajší pohyb, ktorý som mal bol v podstate nulový. Maximálne som dobehol k výťahu alebo sa prešiel so psom.

Moje riešenie: Napriek vždy nabitému programu sa snažím chodiť na niektoré stretnutia pešo a chodiť po schodoch hoci aj na ôsme poschodie. Zistil som, že niektoré meetingové miesta nie sú až tak ďaleko ako som si pred tým myslel.

Z rád, ktoré som dostal sa mi osvedčili najviac tieto:

  • Ak už nestíham uvariť ani jedno jedlo, odsledujem si, aby aspoň každé hlavné jedlo obsahovalo sacharidy, bielkoviny aj tuky, ináč budem hladný. 
    • Sacharidy sú stručne všetky prílohy, vločky, ovocie. 
    • Tuky sú napríklad orechy, oleje, maslo, tučné živočíšne výrobky, mäso a avokádo.
    • Bielkoviny si pamätám tak, že je to biele a nie je to ryža: čiže mäso, mliečne výrobky, ryby, strukoviny.
  • Vždy keď som v reštaurácii poprosím čašníka, aby mi pripravil jedlo na minime oleja. Hovorím im, že zo “zdravotných dôvodov”, aby som im nespochybňoval kvalitu kuchyne.
  • Mám pri sebe vopred vždy zabalený kus ovocia, občas proteínovú tyčinku alebo stanovené množstvo orechov.
  • Pijem tak, aby bol môj moč číry, biely
  • Po príchode domov vypijem okamžite 4 dl čistej vody, nebudem potom taký hladný

Za 3 mesiace som schudol približne desať kíl tuku a nabral trocha svalovej hmoty, ale tá váha nie je pre mňa smerodajná. Základom mojej premeny bolo zbaviť sa nadbytočného viscerálneho tuku.

Každopádne, moje stravovanie ani teraz nie je úplne optimálne. Môj prehľad a vedomosti o tom, čo jedlo obsahuje a koľko má kalórií je ale výrazne lepší. Vďaka tomu už viem, čo si môžem dovoliť zjesť a čo nie. Cítim sa lepšie, mám viac energie. Viscerál som dostal na normálnu hodnotu, udržiavam ho a samozrejme sa s tým začala meniť aj štruktúra tela.

Jediné čo ma mrzí je, že musela prísť hraničná situácia, aby som sa prebral.

Autor si želal ostať v anonymite

Pripravili sme pre vás
66 príbehov o obezite
z pohľadu pacientov
a zdravotníckych pracovníkov.

Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Príbehy o obezite

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.

Paprikáš na dva spôsoby

Paprikáš na dva spôsoby

Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.

Baklažánová nátierka

Baklažánová nátierka

Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?

Sú DIA potraviny zdravé?

Sú DIA potraviny zdravé?

Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…

Priberá sa z chleba alebo nie?

Priberá sa z chleba alebo nie?

Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.

Ako vzniká E66 jedálniček

Ako vzniká E66 jedálniček

Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

Michal Grajciar: rok po

Michal Grajciar: rok po

Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

Pacient s diabetickou nohou

Pacient s diabetickou nohou

Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

Zdravá pizza

Zdravá pizza

Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

Obezita a sedenie

Obezita a sedenie

Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

Prvých 15 kg dole s E66 radami

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut