fbpx

Obezita a pracovný život

Začiatok každého nového roka je čas, kedy bilancujeme a mnohí z nás sú plní odhodlania niečo vo svojom živote zmeniť. Posilňovne praskajú vo švíkoch, osobní tréneri s certifikátom rastú ako huby po daždi, vzniká rekordné množstvo jedálničkov na mieru. Málokomu sa však aj reálne podarí splniť svoje ciele a dlhodobo schudnúť, nabrať svaly a zlepšiť si zdravie a postavu.

Brať obezitu na ľahkú váhu je nebezpečné, keďže je rizikovým faktorom pre množstvo ochorení, ako napríklad ateroskleróza, trombóza žíl a ostatné srdcovo-cievne choroby, žlčové kamene, choroby kĺbov a chrbtice, cukrovka, karcinóm prsníka a kožné infekcie.

    Obezita je vážnym civilizačným ochorením, ktoré možno vnímať ako celkovú reakciu človeka na prostredie a vzťahy.

    Obezita – v medzinárodnej klasifikácii chorôb s označením E66, je multifaktoriálne podmienené ochorenie. Ak si odmyslíme genetické alebo fyziologické príčiny, ďalším dôležitým činiteľom je rodinné zázemie, ale aj vplyv konzumného spôsobu života, reklamy a pod. Rozhodne je však veľmi dôležitý prístup najbližšieho okolia.

    Veľmi dôležitú rolu, tak pri vzniku a rozvoji, ako aj prevencii a redukcii obezity zohráva práve naše prostredie, či už rodinné alebo pracovné.

    Morbídna obezita, teda stav pri BMI nad 40, sa v posledných desaťročiach stáva vážnym lekárskym, psychologickým, sociálnym a ekonomickým problémom. Ovplyvňuje nielen náš osobný život, ale žiaľ aj ten pracovný

    Obezita a práca

    Ľudia trpiaci obezitou sú v priebehu roka častejšie práceneschopní ako ich zdravší kolegovia. V priemere sú doma o štyri dni dlhšie. Nejde pritom len o dlhodobú maródku, ktorá logicky vyplýva zo zdravotných problémov spôsobených nadváhou. Obézni ľudia častejšie čerpajú péenku aj pri krátkodobých chorobách ako je nachladnutie a chrípka, čo je podložené štúdiou a súvisí to so schopnosťou organizmu vysporiadať sa s vírusovou infekciou.

    Okrem toho je známe, že obezita zvyšuje riziko mnohých chronických ochorení, vrátane kardiovaskulárnych chorôb a cukrovky. Má výrazné ekonomické dopady na firmy a spoločnosť. Cielená liečba obezity vedie nielen k zlepšeniu celkového zdravotného stavu pacienta, ale aj k poklesu nákladov na liečbu súvisiacich ochorení až o 15 percent.

    Pokles hmotnosti o 20 kg u pacientov s veľmi ťažkou obezitou znižuje náklady na lieky dokonca až o polovicu.

    Každodenný pracovný aj osobný život, však nepraje odhodlaniu, aj keď skalopevnému, schudnúť. Od času plánovanému cvičeniu, starostlivosti o samého seba nás odďalujú pracovné, či rodinné povinnosti, ktorým dajme si ruku na srdce, väčšinou dávame prednosť.

    Je preto výborné, keď zamestnávateľ podporuje starostlivosť o zdravie svojich zamestnancov. V Spojených Štátoch sa na túto tému urobilo už aj pár vedeckých štúdií, ktoré inšpirujú zamestnávateľov, k tomu, aby viedli svojich zamestnancov k zdravému životnému štýlu.

    Veľká väčšina zamestnaní má, buď sedavý charakter práce, alebo je pohyb veľmi jednostranný, ktorý nám k zdravej životospráve nepridáva.

    Toto je fakt, ktorý sa nedá zmeniť, je však mnoho možností, ktoré aj na pracovisku môžu dopomôcť k lepšej starostlivosti o zdravie. V súčasnosti už čoraz viac zamestnávateľov poskytuje rôzne benefity, ktoré podporujú zdravý prístup k životu.

    V našej spoločnosti sme sa inšpirovali rôznymi možnosťami.

    Keďže asi polovica našich kolegov pracuje v kanceláriách za počítačmi, vytvorili sme priestor, kde sa môžu rozhýbať, napríklad na stacionárnych bicykloch, či eliptických trenažéroch. Žiaľ, táto iniciatíva nemala u kolegov veľký úspech.

    Vytvorili sme priestor aj na skupinové cvičenie ako aerobik, ktoré kolegyne mohli absolvovať hneď po práci, v priestoroch firmy, čím sa snažíme budovať aj tímového ducha firmy.

    V našej jedálni, sme do výberu obedového menu zaradili každý deň aj zdravšie „fitbox“ menu, ktoré sa teší čoraz väčšej obľube.

    Výborný ohlas má aj naša „zdravá výzva“, ktorá pravidelne obohacuje kolegom ich jedálniček o zdravé dobroty.

    V neposlednom rade sa snažíme aj prostredníctvom osvety, ktorá je našou morálnou povinnosťou ako zdravotníkov, oboznamovať kolegov o nástrahách a problémoch spojených nielen s obezitou, ale aj ostatnými tzv. civilizačnými ochoreniami.

    Autor: PharmDr. Petra Haár Némethová

    Farmaceut, lekárenská ambulancia Rázusova v Nitre, člen tímu MEDIFO

    Pripravili sme pre vás
    66 príbehov o obezite
    z pohľadu pacientov
    a zdravotníckych pracovníkov.

    Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

    Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

    Príbehy o obezite

    Ako zaradiť pohyb do bežného života

    Ako zaradiť pohyb do bežného života

    Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.

    Paprikáš na dva spôsoby

    Paprikáš na dva spôsoby

    Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.

    Baklažánová nátierka

    Baklažánová nátierka

    Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?

    Sú DIA potraviny zdravé?

    Sú DIA potraviny zdravé?

    Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…

    Priberá sa z chleba alebo nie?

    Priberá sa z chleba alebo nie?

    Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …

    Príbeh pacienta: Stálo to za to!

    Príbeh pacienta: Stálo to za to!

    Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.

    Ako vzniká E66 jedálniček

    Ako vzniká E66 jedálniček

    Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.

    Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

    Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

    Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

    Michal Grajciar: rok po

    Michal Grajciar: rok po

    Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

    Pacient s diabetickou nohou

    Pacient s diabetickou nohou

    Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

    Zdravá pizza

    Zdravá pizza

    Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

    Obezita a sedenie

    Obezita a sedenie

    Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

    Prvých 15 kg dole s E66 radami

    Prvých 15 kg dole s E66 radami

    O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

    Obezita a imunita

    Obezita a imunita

    Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

    Partneri projektu

    MUDr. Adela
    Penesová, PhD.

    lekárka, vedkyňa

    doc. MUDr. Mária
    Belovičová, PhD., mim. prof.

    lekárka, profesorka

    Mgr. Michal Páleník

    odborník na výživu a pohyb

    PharmDr. Ján Holec

    klinický farmakológ

    PharmDr. Peter Stanko

    farmaceut