fbpx

Obezita a pracovný život

Začiatok každého nového roka je čas, kedy bilancujeme a mnohí z nás sú plní odhodlania niečo vo svojom živote zmeniť. Posilňovne praskajú vo švíkoch, osobní tréneri s certifikátom rastú ako huby po daždi, vzniká rekordné množstvo jedálničkov na mieru. Málokomu sa však aj reálne podarí splniť svoje ciele a dlhodobo schudnúť, nabrať svaly a zlepšiť si zdravie a postavu.

Brať obezitu na ľahkú váhu je nebezpečné, keďže je rizikovým faktorom pre množstvo ochorení, ako napríklad ateroskleróza, trombóza žíl a ostatné srdcovo-cievne choroby, žlčové kamene, choroby kĺbov a chrbtice, cukrovka, karcinóm prsníka a kožné infekcie.

  Obezita je vážnym civilizačným ochorením, ktoré možno vnímať ako celkovú reakciu človeka na prostredie a vzťahy.

  Obezita – v medzinárodnej klasifikácii chorôb s označením E66, je multifaktoriálne podmienené ochorenie. Ak si odmyslíme genetické alebo fyziologické príčiny, ďalším dôležitým činiteľom je rodinné zázemie, ale aj vplyv konzumného spôsobu života, reklamy a pod. Rozhodne je však veľmi dôležitý prístup najbližšieho okolia.

  Veľmi dôležitú rolu, tak pri vzniku a rozvoji, ako aj prevencii a redukcii obezity zohráva práve naše prostredie, či už rodinné alebo pracovné.

  Morbídna obezita, teda stav pri BMI nad 40, sa v posledných desaťročiach stáva vážnym lekárskym, psychologickým, sociálnym a ekonomickým problémom. Ovplyvňuje nielen náš osobný život, ale žiaľ aj ten pracovný

  Obezita a práca

  Ľudia trpiaci obezitou sú v priebehu roka častejšie práceneschopní ako ich zdravší kolegovia. V priemere sú doma o štyri dni dlhšie. Nejde pritom len o dlhodobú maródku, ktorá logicky vyplýva zo zdravotných problémov spôsobených nadváhou. Obézni ľudia častejšie čerpajú péenku aj pri krátkodobých chorobách ako je nachladnutie a chrípka, čo je podložené štúdiou a súvisí to so schopnosťou organizmu vysporiadať sa s vírusovou infekciou.

  Okrem toho je známe, že obezita zvyšuje riziko mnohých chronických ochorení, vrátane kardiovaskulárnych chorôb a cukrovky. Má výrazné ekonomické dopady na firmy a spoločnosť. Cielená liečba obezity vedie nielen k zlepšeniu celkového zdravotného stavu pacienta, ale aj k poklesu nákladov na liečbu súvisiacich ochorení až o 15 percent.

  Pokles hmotnosti o 20 kg u pacientov s veľmi ťažkou obezitou znižuje náklady na lieky dokonca až o polovicu.

  Každodenný pracovný aj osobný život, však nepraje odhodlaniu, aj keď skalopevnému, schudnúť. Od času plánovanému cvičeniu, starostlivosti o samého seba nás odďalujú pracovné, či rodinné povinnosti, ktorým dajme si ruku na srdce, väčšinou dávame prednosť.

  Je preto výborné, keď zamestnávateľ podporuje starostlivosť o zdravie svojich zamestnancov. V Spojených Štátoch sa na túto tému urobilo už aj pár vedeckých štúdií, ktoré inšpirujú zamestnávateľov, k tomu, aby viedli svojich zamestnancov k zdravému životnému štýlu.

  Veľká väčšina zamestnaní má, buď sedavý charakter práce, alebo je pohyb veľmi jednostranný, ktorý nám k zdravej životospráve nepridáva.

  Toto je fakt, ktorý sa nedá zmeniť, je však mnoho možností, ktoré aj na pracovisku môžu dopomôcť k lepšej starostlivosti o zdravie. V súčasnosti už čoraz viac zamestnávateľov poskytuje rôzne benefity, ktoré podporujú zdravý prístup k životu.

  V našej spoločnosti sme sa inšpirovali rôznymi možnosťami.

  Keďže asi polovica našich kolegov pracuje v kanceláriách za počítačmi, vytvorili sme priestor, kde sa môžu rozhýbať, napríklad na stacionárnych bicykloch, či eliptických trenažéroch. Žiaľ, táto iniciatíva nemala u kolegov veľký úspech.

  Vytvorili sme priestor aj na skupinové cvičenie ako aerobik, ktoré kolegyne mohli absolvovať hneď po práci, v priestoroch firmy, čím sa snažíme budovať aj tímového ducha firmy.

  V našej jedálni, sme do výberu obedového menu zaradili každý deň aj zdravšie „fitbox“ menu, ktoré sa teší čoraz väčšej obľube.

  Výborný ohlas má aj naša „zdravá výzva“, ktorá pravidelne obohacuje kolegom ich jedálniček o zdravé dobroty.

  V neposlednom rade sa snažíme aj prostredníctvom osvety, ktorá je našou morálnou povinnosťou ako zdravotníkov, oboznamovať kolegov o nástrahách a problémoch spojených nielen s obezitou, ale aj ostatnými tzv. civilizačnými ochoreniami.

  Autor: PharmDr. Petra Haár Némethová

  Farmaceut, lekárenská ambulancia Rázusova v Nitre, člen tímu MEDIFO

  Do ďalšieho príbehu
  o obezite ostáva

  Deň (- y)

  :

  H(s)

  :

  Minúta(y)

  :

  Druhý(s)

  Môžete počkať na ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

  Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

  Ďalšie príbehy

  Michal Grajciar: rok po

  Michal Grajciar: rok po

  Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

  Pacient s diabetickou nohou

  Pacient s diabetickou nohou

  Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

  Zdravá pizza

  Zdravá pizza

  Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

  Obezita a sedenie

  Obezita a sedenie

  Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

  Prvých 15 kg dole s E66 radami

  Prvých 15 kg dole s E66 radami

  O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

  Obezita a imunita

  Obezita a imunita

  Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

  Ľahká večera

  Ľahká večera

  Málokto z nás je po príchode z práce odhodlaný stáť nekonečnú dobu pri hrncoch, aby si uvaril síce chutnú, ale komplikovanú večeru. Na druhej strane máte chuť na teplé varené jedlo.

  Banánové smoothie

  Banánové smoothie

  To, že smoothie sú úžasné vieme už dávno. Stačí jeden pohár denne, aby sme doplnili väčšinu potrebných vitamínov, minerálov a aj stopových prvkov, a cítili sa nabudený a plný energie.

  Obezita a vitamín D

  Obezita a vitamín D

  Z celej plejády vitamínov je jeden, na ktorý je vhodné upriamiť pozornosť, pokiaľ trpíte obezitou, alebo pokiaľ je obézna osoba vo vašom okolí. Je to vitamín D.

  Inšpirujte sa príbehom klientky Michala Páleníka

  Inšpirujte sa príbehom klientky Michala Páleníka

  Mnohokrát ma oslovujú ľudia v súvislosti s otázkou vytvorenia stravovacieho režimu na mieru, nastavenia správnych návykov, odporúčaním suplementácie a iných záležitostí súvisiacich s procesom chudnutia.

  Príbeh za zdravším životom s E66

  Príbeh za zdravším životom s E66

  Peter je manažér vo veľkej spoločnosti, pracuje dlhé hodiny hlavne za počítačom. Pohybu má počas dňa málo a väčšinu jedla zje po návrate domov. Predtým neraňajkoval, obed zjedol narýchlo v jedálni alebo nejakým fast-foodom pri počítači a doháňal to potom večer doma. Cez deň zvykol ešte piť kolu.

  Priberanie v tehotenstve

  Priberanie v tehotenstve

  Tehotenstvo nie je choroba. To je isto pravda avšak, ak je tehotná žena obézna, alebo počas tehotenstva dôjde k veľmi výraznému navýšeniu telesnej hmotnosti, potom sa pomerne často stretávame s tehotenskými komplikáciami.

  Bola som klasickým prípadom večnej dietárky

  Bola som klasickým prípadom večnej dietárky

  Keď už sa moja váha začala blížiť stovke, uvedomila som si, že problém nemôžem ďalej popierať a začalo moje osobné peklo. Moje telo a zdravie bolo vždy na poslednom mieste v rodine. Pri deťoch som jedla len úchytkom, alebo večer a dojedala som detské porcie.

  Kde je problém so stravovaním detí?

  Kde je problém so stravovaním detí?

  Výživa, ako jeden z hlavných epigenetických faktorov ovplyvňujúcich naše celkové zdravie či chorobnosť, hrá kľúčovú úlohu už u detí. Aké chyby sú typické v stravovaní malých detí, ktoré sa replikujú v mnohých rodinách? Poďme si povedať aspoň o tých najpodstatnejších.

  Partneri projektu

  MUDr. Adela
  Penesová, PhD.

  lekárka, vedkyňa

  doc. MUDr. Mária
  Belovičová, PhD., mim. prof.

  lekárka, profesorka

  Mgr. Michal Páleník

  odborník na výživu a pohyb

  PharmDr. Ján Holec

  klinický farmakológ

  PharmDr. Peter Stanko

  farmaceut