fbpx

Obezita a zloženie tela

“Musím začať so sebou niečo robiť, takto sa už necítim komfortne” slová pacientov, vstupujúcich do lekárenskej ambulancie.

Pacienti vchádzajúci do lekárenskej ambulancie Medifo prídu s cieľom so sebou niečo spraviť. Sú odhodlaní zmeniť životosprávu, pridať do svojho života viac pohybu, lepšie sa stravovať… no väčšinou tam je aj veľké “ale”. “Ale som obézny a neviem, či to zvládnem, mám ďalšie ochorenia okrem obezity, ktoré ma v bežnom živote obmedzujú” a potom si často povedia, že to nezvládnu a že sa to nedá.

Jedna z našich pacientok, pani Petra, chcela so sebou niečo robiť. Aj lekár jej to už viackrát odporúčil. Doma má vnúčatá, ktorým sa chce naplno venovať, no nie vždy jej to zdravotný stav dovolí.

Má 57 rokov, do práce chodí autom, možnosť chodenia do práce peši vylúčila z dôvodu, že dochádza niekoľko desiatok kilometrov. Preto som jej povedala, aby skúsila možnosť zaparkovať auto ďalej, prejsť pár minút peši do práce.

Pani Petra si prešla aj viacerými diétami v minulosti, napríklad aj kapustovou diétou. S dobrým pocitom, že chudne ju držala niekedy aj 4 týždne. Keby prišla k nám vtedy na meranie na bioimpedančnom prístroji Inbody, zistili by sme, že neschudla až tak veľa z tuku, ale hlavne vodu a svaly.

Používaním prístroja InBody sa dokáže zistiť, okrem iného, práve aj celkové množstvo zadržiavanej vody v tele, čo pri vysokých hodnotách je varovný signál pre možnú hypertenziu (zvýšenie krvného tlaku v tele), ale aj opuchy dolných končatín. A pri pacientovi s obezitou to väčšinou znamenajú aj ďalšie zdravotné komplikácie.

Čo teda tentokrát zistil prístroj InBody?  Jej hmotnosť je 102,9 kg a jej BMI je 40,2, tj. má obezitu 3. stupňa

Vypracovala som pani Petre stravovací plán, navrhla zmeny v životospráve. Dohodli sme sa, že sa uvidíme v lekárenskej ambulancii o mesiac.

Záleží mi na každom pacientovi, a vždy dúfam v pokrok aspoň v podobe malých zmien. Pri pani Petre, to samozrejme nebolo inak.

Pacientka sa vrátila asi po mesiaci späť do ambulancie. Po opätovnom meraní sme zistili, že schudla 3,9 kg a aj jej BMI sa znížilo na 38,7, čo predstavuje obezitu už iba 2.stupňa. Tešili sme sa spolu a ja som bola vďačná, že poslúchla moje rady.

Nie je ale jedno, koľko z prebytočných kíl je tuk a koľko iba zadržaná voda.

Namiesto sledovania telesnej hmotnosti na váhe by sme mali sledovať aj zloženie nášho tela, aby sme mali čo najpresnejšie informácie. Prístroj InBody poskytuje presné merania a analýzu údajov o zložení tela jednotlivca vrátane svalovej hmoty, vody, tuku, bielkovín, minerálov kostí a oveľa viac. Prístroj identifikuje aktuálny stav tela, priebeh a zmeny v čase.

InBody prístroj poskytuje klinicky komplexnú analýzu:

 • celková hmotnosť tela
 • hmotnosť a percento telesného tuku
 • viscerálny tuk (tuk okolo orgánov)
 • množstvo svalov
 • množstvo vody v tele
 • rozloženie svalov a tuku v jednotlivých častiach tela (ukazujúca rozdiel v zložení medzi každou rukou a nohou)
 • identifikuje opuchy nôh (edém)
 • obvody jednotlivých častí tela vrátane WRH (waist to hips ratio)
 • množstvo energie, ktoré spálite v pokoji (bazálny metabolizmus)
 • váš energetický výdaj pri rôznych pohybových aktivitách

Pani Petra sa začala stravovať pravidelne, pridala trochu pohybu. Snaží sa stále jesť pravidelne v malých porciach a opakovane sa nám hlási v lekárenskej ambulancii, a aj u svojho lekára, ktorý oceňuje jej odhodlanie zmeniť svoje návyky a byť zdravšia.

  Autor: PharmDr. Patrícia Martišovičová

  Farmaceut, Člen tímu Medifo

  Lekárenská ambulancia Nitra

   

  Pripravili sme pre vás
  66 príbehov o obezite
  z pohľadu pacientov
  a zdravotníckych pracovníkov.

  Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

  Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

  Príbehy o obezite

  Ako zaradiť pohyb do bežného života

  Ako zaradiť pohyb do bežného života

  Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.

  Paprikáš na dva spôsoby

  Paprikáš na dva spôsoby

  Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.

  Baklažánová nátierka

  Baklažánová nátierka

  Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?

  Sú DIA potraviny zdravé?

  Sú DIA potraviny zdravé?

  Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…

  Priberá sa z chleba alebo nie?

  Priberá sa z chleba alebo nie?

  Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …

  Príbeh pacienta: Stálo to za to!

  Príbeh pacienta: Stálo to za to!

  Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.

  Ako vzniká E66 jedálniček

  Ako vzniká E66 jedálniček

  Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.

  Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

  Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

  Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

  Michal Grajciar: rok po

  Michal Grajciar: rok po

  Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

  Pacient s diabetickou nohou

  Pacient s diabetickou nohou

  Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

  Zdravá pizza

  Zdravá pizza

  Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

  Obezita a sedenie

  Obezita a sedenie

  Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

  Prvých 15 kg dole s E66 radami

  Prvých 15 kg dole s E66 radami

  O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

  Obezita a imunita

  Obezita a imunita

  Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

  Partneri projektu

  MUDr. Adela
  Penesová, PhD.

  lekárka, vedkyňa

  doc. MUDr. Mária
  Belovičová, PhD., mim. prof.

  lekárka, profesorka

  Mgr. Michal Páleník

  odborník na výživu a pohyb

  PharmDr. Ján Holec

  klinický farmakológ

  PharmDr. Peter Stanko

  farmaceut