fbpx

Príbeh sexuológa: Obézny pacient v mojej ambulancii

Som profesionál, ale ako človek sa neubránim myšlienkam…

… keď sa v mojej ambulancii objavil relatívne stále mladý muž okolo 40-tky s nadváhou pripomínajúcou už skutočne extrémne prípady, ako ich poznáme z televízie, priznám sa, že som bol mierne šokovaný aj ja. Dívať sa na to, ako si opatrne sadá, pričom už pravdepodobne premýšľa nad tým, ako sa z toho gauča postaví a či vôbec, je nepochybne nepríjemnou záležitosťou pre každého človeka. Aby toho nebolo málo, všimol som si, že z tašky, ktorú mal pri sebe vytŕčalo jedlo z McDonaldu. Ako profesionál viem, že obezita je ochorenie, no ako človek sa pri pohľade na takéhoto človeka neubránim myšlienkam, ako mohol dopustiť, aby sa toto stalo s jeho telom.

Súčasnosť praje ženám s krivkami, ale čo muži?

Pravdou je však aj to, že obezita je jedno z najrozšírenejších civilizačných ochorení a trápi sa s ňou nespočetné množstvo ľudí, od detí až po staršieho človeka. Zatiaľ, čo ideálom krásy a dokonalosti tela boli pred dvadsiatimi až tridsiatimi rokmi vychudnuté modelky, čo nebolo práve dvakrát zdravé, súčasnosť uprednostňuje zdravé krivky. Typickým príkladom sú plus size modelky, ktoré sú momentálne v kurze. Ak sa dokonca spýtate súčasných mužov, aký typ ženy uprednostňujú, väčšina z nich sa zhodne na žene s krivkami. Veď, aby bolo za čo chytiť…

Ako je to ale s mužmi? Uprednostňujú aj ženy u muža kyprejšie telesné tvary, alebo ich stále viac priťahuje pohľad na vyšportované mužské telo? Bohužiaľ, ale pravda je taká, že obezita predstavuje menší problém pre ženu než pre muža. Preto, keď mi môj obézny pacient prezradil, že má problém, pretože ho žena v posteli odmieta, nebol som ani prekvapený. On však evidentne áno, pretože ho má vraj milovať takého aký je. Tak som sa ho spýtal jednoduchú otázku, čo keby sa situácia vymenila a on by bol ten vyšportovaný fešák v rokoch, ktorý sa o seba stará a jeho žena, spustnutá žena v stredných rokoch s veľkou nadváhou ako by sa cítil, ako by to videl? Ostal ticho…

Nasledovala ďalšia moja intímna otázka, túži vôbec ešte po intímnom zblížení so svojou manželkou? Vraj sa mu často ani nechce a dokonca sa mu ani nedá, pretože má problémy s nedostatočnou erekciou, ktorú ani nerieši. Aj túto odpoveď som predpokladal… Prečo? Jednoducho preto, že obézni pacienti sa vyznačujú sexuálnou pasivitou. Radšej urobia akýkoľvek pohyb smerom k jedlu než k svojej polovičke, aby museli vykonať určitú športovú aktivitu, ktorou paradoxne môžu nejaké to kilečko aj zhodiť.

Obezita skutočne veľmi negatívne ovplyvňuje mužské libido.

Z medicínskeho hľadiska sa tu deje nasledovný proces: tuk metabolizuje mužský pohlavný hormón testosterón na estriadol, vyskytujúci sa predovšetkým u žien. Práve to potláča jeho mužnosť a spolu s tým aj chuť na sex, pridružené sú aj problémy s erekciou.

Ak nechcel o manželku prísť, musel schudnúť

Tento pacient postupom času a so stále častejšími sedeniami pochopil, že ak nechce o svoju manželku prísť, musí so svojím telom niečo urobiť. Skutočne sa zaťal a behom pol roka schudol 20 kíl. V chudnutí pokračoval a jeho iniciatívu si všimla ja jeho žena, v ktorej očiach začal byť znova viac atraktívny, ale v prvom rade aj zdravší, silnejší a s novonadobudnutým sexuálnym apetítom.

Postupne sa opäť fyzicky zblížili a okrem spoločnej aktivity v podobe sexu, ktorá je pre partnerstvo tiež dosť dôležitou súčasťou, sa spoločne začali venovať aj iným spoločným záujmom, pretože s nižšou hmotnosťou sa jej manželovi vykonávali už oveľa ľahšie. Obezita mu narúšala manželstvo, no s trochou prekonania ho napokon zachránil.

Autor: MUDr. Roman Sokol, MPH

Privátna urologická ambulancia s.r.o.

Pripravili sme pre vás
66 príbehov o obezite
z pohľadu pacientov
a zdravotníckych pracovníkov.

Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Príbehy o obezite

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.

Paprikáš na dva spôsoby

Paprikáš na dva spôsoby

Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.

Baklažánová nátierka

Baklažánová nátierka

Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?

Sú DIA potraviny zdravé?

Sú DIA potraviny zdravé?

Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…

Priberá sa z chleba alebo nie?

Priberá sa z chleba alebo nie?

Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.

Ako vzniká E66 jedálniček

Ako vzniká E66 jedálniček

Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

Michal Grajciar: rok po

Michal Grajciar: rok po

Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

Pacient s diabetickou nohou

Pacient s diabetickou nohou

Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

Zdravá pizza

Zdravá pizza

Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

Obezita a sedenie

Obezita a sedenie

Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

Prvých 15 kg dole s E66 radami

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut