fbpx

Príbeh pediatričky:
Obezita v mladom veku

Venujem sa hlavne liečebnej a preventívnej starostlivosti o deti a dorast. S obéznym pacientom sa vo svojej praxi stretávam denne. 

Obezita detí je veľmi vážny problém. Obézny pacient má veľa komplikácii hlavne zo strany kardiovaskulárneho systému, zvýšené riziko diabetu, cievnych mozgových príhod, ochorenia obličiek a pečene, časté problémy s pohybovým aparátom a v neposlednom rade aj psychické problémy.

Nie je to až také časté vo vekovej skupine 18 a viac, nakoľko v dnešnej dobe veľa mladých ľudí pravidelne cvičí, posiluje, a takisto sa zaujímajú o zdravé stravovanie a životosprávu. Časté je aj „alternatívne“ stravovanie ako napríklad vegetariánstvo, vegánstvo alebo delená strava.

Alarmujúce je to, že sa s obezitou stretávam hlavne u detí, či už predškolského alebo školského veku.

Medzi extrémy v mojej ambulancii patria napríklad 4 ročné deti s hmotnosťou okolo 30 kg alebo nedávno 15 ročný chlapec s hmotnosťou okolo 110 kg.

Čo ma ale zaráža najviac, je postoj rodičov. Veľa z nich si myslí, že obezita ich dieťaťa je prejavom zdravia a ich dobrej starostlivosti o dieťa a z tohto dôvodu veľakrát odmietajú riešiť daný stav. A pritom sú naše rady veľmi jednoduché – úprava stravy a dostatočná pohybová aktivita

Potravín s tzv. prázdnymi kalóriami by ale malo dieťa prijať čo najmenej. Výhýbať sa treba jedlám s vysokým obsahom soli, cukru a kalórií.

U detí a dorastu je dôležité hlavne správne zloženie stravy z pohľadu makroživín (cukry, tuky, bielkoviny), keďže tam sa veľmi s redukciou stravy ísť, vzhľadom na vývin dieťaťa, nedá.

Postoj rodičov je určujúci pre zdravie dieťaťa aj v jeho dospelosti. Rodina dáva dieťaťu vzor a základné návyky do života. Významne určuje postoj dieťaťa k jedlu a k pohybu.

Prvé varovné signály, ktoré by si mal rodič všímať, aby predišiel obezite svojich detí, sú:

  • nekontrolované jedenie,
  • jedenie nesprávnych potravín a
  • znížená fyzická aktivita.

Pri dodržiavaní pravidiel racionálnej stravy a pohybu je veľmi rýchlo vidieť výsledky na zdraví pacienta.

Výrazne sa zlepšia takmer všetky laboratórne parametre, ktoré bývajú pri obezite zvýšené, zlepší sa funkcia kardiovaskulárneho systému, obličiek, pečene, nervového systému, výrazne sa upravia problémy s pohybovým aparátom a psychická pohoda pacienta.

Autor: MUDr. Klaudia Drdúlová

praktický lekár pre deti a dorast v Trnave

Pripravili sme pre vás
66 príbehov o obezite
z pohľadu pacientov
a zdravotníckych pracovníkov.

Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Príbehy o obezite

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.

Paprikáš na dva spôsoby

Paprikáš na dva spôsoby

Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.

Baklažánová nátierka

Baklažánová nátierka

Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?

Sú DIA potraviny zdravé?

Sú DIA potraviny zdravé?

Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…

Priberá sa z chleba alebo nie?

Priberá sa z chleba alebo nie?

Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.

Ako vzniká E66 jedálniček

Ako vzniká E66 jedálniček

Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

Michal Grajciar: rok po

Michal Grajciar: rok po

Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

Pacient s diabetickou nohou

Pacient s diabetickou nohou

Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

Zdravá pizza

Zdravá pizza

Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

Obezita a sedenie

Obezita a sedenie

Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

Prvých 15 kg dole s E66 radami

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut