fbpx

Michal Páleník:

O ukladaní tuku v tele

Každý z nás má rôzne fyziologické predpoklady na to, kam sa náš telesný tuk bude ukladať. Pri nadváhe alebo obezite je to aj viac viditeľné. Či sa nám to páči alebo nie, je v niektorých prípadoch bezpredmetné, dôležitejšie je to, že to nie je len neestetické, ale môže byť aj nebezpečné.

Podľa toho, kde sa nám tuk ukladá ho delíme na:

  • podkožný tuk (subkutánny)
  • tuk okolo orgánov (útrobný, viscerálny)

Mužom sa tuk v tele ukladá predovšetkým v oblasti brucha, a to nielen pod kožou ale najmä okolo orgánov (útrobný). Zo zdravotného hľadiska je útrobný tuk veľmi nebezpečný, pretože obaľuje naše životne dôležité orgány uložené práve v brušnej dutine ako je pečeň, obličky, pankreas a iné orgány. Nezabúdajme ani na srdce, ktoré síce nie je v brušnej dutine, ale takisto ho vieme zahltiť týmto tukom.

Ženám sa z reprodukčných dôvodov tuk ukladá do oblastí bokov a zadku, ktorú nazývame gluteo-femurálna oblasť, to ale neznamená, že ženy nie sú ohrozené. Takisto sa im nadbytok tuku ukladá v okolí orgánov, ale vo všeobecnosti majú muži vyššie riziko rôznych ochorení, o ktorých si ešte povieme.

Faktom však je, že ak je tuku v tele priveľa, začne sa ukladať všade, nezávisle na tom či ste mužom, alebo ženou.

Čo sa stane, ak ho máme veľa?

Tuk okolo týchto orgánov vylučuje do krvi tzv. prozápalové cytokíny a vytvára tak nebezpečné zápalové prostredie a poškodzuje ich. Pri vysokej hladine VFA (visceral fat area – tuk okolo orgánov) sa značne zvyšuje riziko cukrovky, mŕtvice, ochorení srdca, artritídy, sexuálnych dysfunkcií, zvyšuje sa pravdepodobnosť demencie a tento tuk môže zvýšiť aj riziko vzniku rakoviny. Takže si asi viete predstaviť to nespočetné množstvo ochorení, ktoré sú ešte aj vzájomne poprepájané.

Dobrá správa je, že pri redukcii hmotnosti formou vhodnej stravy, fyzickej aktivity a dostatočného spánku sa telo zbavuje predovšetkým toho, čo ho ohrozuje najviac a to je práve tuk okolo orgánov.

Tuk však v tele nie je zbytočný

Tuk je nevyhnutný pre naše zdravie, tvorbu hormónov, pomáha udržiavať telesnú teplotu a je výbornou zásobárňou energie. Takže áno, tuk je dôležitý, a jeho nedostatok, ako jeden z prvých, pocíti náš reprodukčný systém, ktorý prestane fungovať správne. A to bez ohľadu na pohlavie.

Je však rozdiel, či máme v tele uložených 10 kg zásob tuku, alebo 50 kg tuku. Pri nižších zásobách si ho telo ukladá najmä pod kožou, kde nás tuk veľmi neohrozuje. Pri vyšších zásobách sa však tuk začína ukladať už aj okolo orgánov.

V tele si vieme pre zaujímavosť uskladniť viac ako 2 000 000 kcal/84 000 000 kJ energie vo forme tuku, čo by nám teoreticky stačilo na 333 dní chôdze bez prestávky a príjmu jedla.

Telo však funguje trošku zložitejšie a preto, kebyže vás napadlo 300 dní nejesť, rovno na to zabudnite. Je to pre zdravie veľmi škodlivé a nebezpečné.

U ľudí bojujúcich s extrémnou obezitou kde je hladina viscerálneho tuku kriticky vysoká dochádza v priemere ku skráteniu života u mužov o 12 rokov a u žien o 9 rokov.

Ponaučenie je, že všetkého veľa škodí a tuku sa to týka dvojnásobne.

Zaraďte do svojho života vyváženú stravu, viac pohybu, a doprajte si kvalitný neprerušovaný spánok a telo sa vám odmení.

Autor: Mgr. Michal Páleník

Michala možno poznáte z relácie Extrémne Premeny. Je odborníkom na výživu a pohyb. Založil spoločnosť Planeat, ktorá vyvíja profesionálnu nutričnú aplikáciu pre lekárov, nutričných špecialistov a trenérov.

Pripravili sme pre vás
66 príbehov o obezite
z pohľadu pacientov
a zdravotníckych pracovníkov.

Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Príbehy o obezite

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.

Paprikáš na dva spôsoby

Paprikáš na dva spôsoby

Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.

Baklažánová nátierka

Baklažánová nátierka

Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?

Sú DIA potraviny zdravé?

Sú DIA potraviny zdravé?

Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…

Priberá sa z chleba alebo nie?

Priberá sa z chleba alebo nie?

Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.

Ako vzniká E66 jedálniček

Ako vzniká E66 jedálniček

Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

Michal Grajciar: rok po

Michal Grajciar: rok po

Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

Pacient s diabetickou nohou

Pacient s diabetickou nohou

Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

Zdravá pizza

Zdravá pizza

Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

Obezita a sedenie

Obezita a sedenie

Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

Prvých 15 kg dole s E66 radami

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut