fbpx

Príbeh chirurga: Obezita ako rizikový faktor pri operácii

Byť dobrý lekár je náročné a niekedy aj veľmi komplikované. Snažiť sa pomáhať ľudom, pochopiť ich a naladiť sa na ich vlnu, aby ste v nich vzbudili dôveru, že ste tu pre nich a že sa nemajú čoho báť. Bez ohľadu na špecializáciu lekára, vám to každý jeden potvrdi.

Som špecializovaný lekár v odbore chirurgia. Pacientov na operačnom stole mám na dennom poriadku, či už ide o plánované alebo akútne operácie.

Pred každou plánovanou operáciou sa stretávam s každým jedným pacientom osobne. Nakoľko sa za posledné časy výskyt obezity stupňuje, tak ani mňa neminie stretnutie s obeznymi pacientami v ambulancii. Zachraňujem životy pacientov na operačnej sále, ale oveľa radšej ich zachránim tým, že hrozbu operácie odvrátime. 

Pokiaľ si zákrok nevyžaduje akútne riešenie, tak obézny pacienti odchádzajú domov s odporúčaním na redukciu hmotnosti. Verte mi ale, že tým pomáham hlavne im a nie sebe. Väčšina z nich má obavy, málokto riziká operácie podceňuje.

Prečo by som sa radšej operácii vyhla? Rada by som vám v skratke opísala s čím sa stretávam najčastejšie.

U nás na chirurgickej klinike sa zaoberáme manažmentom, liečbou a operatívou. Na operačnej sále je veľa operácií v oblasti brušnej chirurgie, onkochirurgie a menej závažnejších prípadov operácií hernie a varixov.

Pred pár týždňami na nočnej zmene som bola urgentne privolaná na operačnú sál. Pacient už ležal na stole a všetko bolo prichystané, ale bol prítomný väčší stres ako obvykle. Na chirurgickom stole ležal extrémne obézny človek. Pri pohľade na vystresovanú anesteziologičku, ktorá myslela len na to, aby sa pacient nezobudil počas zákroku a aby sa vôbec zobudil, ten stres doľahol aj na mňa. 

Počas prebiehajúceho zákroku prichádzali neočakávané situácie. Chirurgické inštrumenty potrebné na záchranu života človeka neboli stavané na operáciu tohto druhu.

Laicky povedané neboli dosť dlhé a kvôli obezite pacienta nedosiahli na potrebné miesto. Bezpečnosť manipulácie s pacientom rapídne klesala. Vďaka kooperácii celého tímu a snahe zachrániť pacientov život napriek nepriaznivým okolnostiam, bol niekoľkohodinový zákrok úspešný.

Po samotnej operácii prichádza na rad postoperačná starostlivosť, ktorej úspešnosť závisí väčšinou na pacientovi. Napriek precíznemu zašitiu rany, často dochádza pri obéznych pacientoch k jej dehiscencii, teda rozpadu zašitej rany. Pridružujú sa aj ďalšie komplikácie ako sekundárna infekcia, krvácanie do rany potencujúce vznik hematómu a všeobecne zlé hojenie rany.

Vážnou komplikáciou, ktorá môže nastať je vznik nekrózy, ktorá sa prejavuje odumretým tkanivom napádajúcim živé bunky. Týmito nepríjemnosťami je postoperačná starostlivosť výrazne zhoršená a predĺžená.

Ďalší častý prípad je syndróm diabetickej nohy, ktorý je pre mňa vždy traumatizujúca záležitosť. V poslednej dobe si všímame jej zvýšený výskyt. Drtivá väčšina pacientov, s diagnostikovaným diabetom vyústeným do syndrómu diabetickej nohy, nemá optimálnu telesnú hmotnosť. Povedzme to inak – obezita je dlhodobou súčasťou ich života.

Stretávam sa s tým ako „lekar posledného kontaktu“ – na operačnej sále pri amputácii končatiny. Infekciou posiata noha s rozsiahlymi hnisavými vredmi spôsobujúce masívne odumieranie tkaniva. Nechcem vás desiť týmito obrazmi.

Chcem ale povedať, že sú možnosti ako tomu predísť a ako nastaviť terapiu, aby sme sa vyhli strate končatiny. Podmienkou je dodržiavať pokyny lekárov a pacientova snaha zmeniť svoj životný štýl a stravovacie návyky, väčšinou žiaľ od základov.

Verím tomu, že pri rozvinutom diabete vám pár vyprážaných rezňov a koláčov nestojí za život bez nohy a na vozíku.

Redukcia hmotnosti, ale hlavne zdravá výživa a primeraná fyzická aktivita, je základ. Zamyslite sa nad tým prosím už dnes, kým nie je neskoro.

Autor: MUDr. Kinga Czajlik

Chirurgické oddelenie a ambulancia NsP Dunajská Streda

Pripravili sme pre vás
66 príbehov o obezite
z pohľadu pacientov
a zdravotníckych pracovníkov.

Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Príbehy o obezite

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.

Paprikáš na dva spôsoby

Paprikáš na dva spôsoby

Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.

Baklažánová nátierka

Baklažánová nátierka

Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?

Sú DIA potraviny zdravé?

Sú DIA potraviny zdravé?

Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…

Priberá sa z chleba alebo nie?

Priberá sa z chleba alebo nie?

Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.

Ako vzniká E66 jedálniček

Ako vzniká E66 jedálniček

Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

Michal Grajciar: rok po

Michal Grajciar: rok po

Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

Pacient s diabetickou nohou

Pacient s diabetickou nohou

Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

Zdravá pizza

Zdravá pizza

Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

Obezita a sedenie

Obezita a sedenie

Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

Prvých 15 kg dole s E66 radami

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut