fbpx

Príbeh pacienta: Život s obezitou

Tento príbeh som sa rozhodla napísať ako varovanie pre všetkých, ktorým obezita hrozí, ale aj ako vyjadrenie spolupatričnosti a odkaz každému, kto obezitou trpí – že v tom nie je sám a že sa to riešiť dá. Čo teda kilá navyše znamenajú pre každodenný život…

Menej oblečenia

Prvé na čo narazíte pri obezite je problém s nákupom oblečenia od XL, resp. u žien od veľkosti 46 vyššie. Po čase už viete, do ktorých obchodov nemá zmysel ani vojsť, pretože by tam pre vás mali akurát šatku alebo kabelku. Aj pri tej kabelke je to zradné … od istej veľkosti vám už nebudú svedčať menšie kabelky, pretože len upozorňujú na to, aká veľká ste vy. Takže ste odkázaní na menší výber a nakoniec možno aj nostíte veci, ktoré sa vám ani nepáčia, ale nič iné vám nesadne.

Málo miesta

Pohľad spolucestujúceho, ktorý si uvedomí, že má miestenku vedľa vás tiež “stojí za to”. Áno, zaberáte viac miesta a budete ho do istej miery obmedzovať. Či už je to v autobuse, električke alebo lietadle. Takže sa snažíte počas cesty zmenšiť, kupujete si miesto pri okne aby ste sa oň mohli oprieť a vytvoriť tak trochu odstup. Zážitok z cesty je teda nanič. To, že ste si museli v lietadle vypýtať predĺženie k bezpečnostnému pásu je už len bonus.

Málo miesta pre vás je aj v niektorých reštauráciách, kde máte problém prejsť pomedzi stoly bez toho, aby ste zhodili poháre alebo fľašu vína z vedľajšieho stola.

Váhový limit

Keď už sme pri tých reštauráciách, tak sa zastavme pri stoličkách. V jednom momente začnete vyhodnocovať, či vás tá stolička unesie. Také tie labilné letné skladačky sú na to ideálne. Našťastie ani raz sa podo mnou nepodlomila stolička, ale sedela som vždy tak opatrne a pre zmenu som sa snažila nebyť menšia, ale ľahšia.

Váhový problém riešite aj pri jazde na koni, tobogáne a podobných aktivitách. Dokonca aj pri nákupe domácej váhy narazíte na problém, štandardne merajú do 120 – 150 kg. Alebo keď sa rozhodete kúpiť si stacionárny bicykel na doma, tie cenovo dostupné majú tiež limit často do 110 – 120 kg.

Nedostupné partie

Vaše chodidlá sa stanú pre vás takmer nedostupné. Nezohnete sa, keď si chcete zaviazať šnúrky, pedikúra je tiež oveľa zložitejšia. Zdvihnúť niečo zo zeme je ďalšia malá trauma, špeciálne, ak vás pri tom vidí celá zastávka. Vyzeráte smiešne, keď sa zohnete a ešte smiešnejšie, keď sa potom neviete elegantne vrátiť do zvislej polohy. Podlomené kolená sú pre vás tiež štandard.

Názory okolia

Na otázku spolužiačky, ktorá vás najprv nespozná, že “čo sa ti to preboha stalo” si niečo vymyslíte alebo rýchlo zmeníte tému a už sa len snažíte prežiť tých pár minút a odsudzujúci, prípadne ľútostivý pohľad z druhej strany.

Znechutený pohľad okoloidúceho, keď vás vidí prechádzať s jedlom v ruke rozdýchavate ešte pár dní.

Aj keď je to cudzí človek a jeho názor by vám mohol byť ukradnutý, zároveň je to ale aj pripomenutie, že ste s tým chceli niečo robiť a zase ste to vzdali.

Na túre v Tatrách počujete dieťa pýtať sa rodičov “koľko hamburgerov musela zjesť, že je tak veľká”? Zahanbíte sa a zaprisáhate sa, že sa nabudúce na túru po horách už nenecháte nahovoriť.

Viditeľné prejavy

To, čo vám bude denne pripomínať to, že ste väčší je hlavne zadýchavanie sa a potenie pri sebemenšej aktivite. Logicky sa všetkým aktivitám začnete vyhýbať a aj pár schodov vymeníte za výťah alebo eskalátor. Akýkoľvek návrh na prechádzku alebo aktivitu odmietate. A keď ju neodmietnete, tak si to neužijete tak, ako by ste mohli. Návrh kolegov ísť po schodoch miesto výťahu vám vezme náladu na celý deň, hlavne, ak ste žena a váš make-up a účes je vďaka množstvu potu zničený po troch poschodiach.

Na všetko toto sa dá zvyknúť, ale trpí vaša kvalita života. Máte menej aktivít, vyhýbate sa spoločnosti, nenosíte šaty, ktoré by ste chceli…

Kilá naberáte postupne, ani možno neviete ako a kedy. Každý pondelok začínate chudnúť, ale vlastne ste si už zvykli na to, že nosíte veľkosť 48. Život plynie a zrazu nemáte iba 7 kg nadváhu ale musíte zhodiť 30 – 40 kíl. To bol môj prípad. Našťastie som sa spamätala včas a už som iba 5 kg od svojej vysnenej hmotnosti. Užívam si to naplno, asi nič v živote mi nespravilo tak veľkú radosť ako to, že som to zvládla.

Tí, ktorí máte iba nadváhu, berte prosím tento príbeh ako varovanie alebo odstrašujúci zoznam nepríjemností, ktorým budete denne čeliť, ak budete priberať ďalej. Ak už sa v niektorých bodoch spoznávate a trpíte obezitou, spravte prvý krok čo najskôr. O rok budete ľutovať, že ste nezačali dnes. O rok už totiž môžete byť zdravší a možno si už budete ako ja kupovať oblečenie, ktoré sa vám páči. Prajem vám veľa síl a výdrže na tejto ceste. Viem, že nie je ľahká, ale stojí za to.

Autorka si želala ostať v anonymite

Pripravili sme pre vás
66 príbehov o obezite
z pohľadu pacientov
a zdravotníckych pracovníkov.

Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Príbehy o obezite

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.

Paprikáš na dva spôsoby

Paprikáš na dva spôsoby

Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.

Baklažánová nátierka

Baklažánová nátierka

Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?

Sú DIA potraviny zdravé?

Sú DIA potraviny zdravé?

Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…

Priberá sa z chleba alebo nie?

Priberá sa z chleba alebo nie?

Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.

Ako vzniká E66 jedálniček

Ako vzniká E66 jedálniček

Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

Michal Grajciar: rok po

Michal Grajciar: rok po

Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

Pacient s diabetickou nohou

Pacient s diabetickou nohou

Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

Zdravá pizza

Zdravá pizza

Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

Obezita a sedenie

Obezita a sedenie

Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

Prvých 15 kg dole s E66 radami

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut