Príbeh pacienta: Život s obezitou

Tento príbeh som sa rozhodla napísať ako varovanie pre všetkých, ktorým obezita hrozí, ale aj ako vyjadrenie spolupatričnosti a odkaz každému, kto obezitou trpí – že v tom nie je sám a že sa to riešiť dá. Čo teda kilá navyše znamenajú pre každodenný život…

Menej oblečenia

Prvé na čo narazíte pri obezite je problém s nákupom oblečenia od XL, resp. u žien od veľkosti 46 vyššie. Po čase už viete, do ktorých obchodov nemá zmysel ani vojsť, pretože by tam pre vás mali akurát šatku alebo kabelku. Aj pri tej kabelke je to zradné … od istej veľkosti vám už nebudú svedčať menšie kabelky, pretože len upozorňujú na to, aká veľká ste vy. Takže ste odkázaní na menší výber a nakoniec možno aj nostíte veci, ktoré sa vám ani nepáčia, ale nič iné vám nesadne.

Málo miesta

Pohľad spolucestujúceho, ktorý si uvedomí, že má miestenku vedľa vás tiež “stojí za to”. Áno, zaberáte viac miesta a budete ho do istej miery obmedzovať. Či už je to v autobuse, električke alebo lietadle. Takže sa snažíte počas cesty zmenšiť, kupujete si miesto pri okne aby ste sa oň mohli oprieť a vytvoriť tak trochu odstup. Zážitok z cesty je teda nanič. To, že ste si museli v lietadle vypýtať predĺženie k bezpečnostnému pásu je už len bonus.

Málo miesta pre vás je aj v niektorých reštauráciách, kde máte problém prejsť pomedzi stoly bez toho, aby ste zhodili poháre alebo fľašu vína z vedľajšieho stola.

Váhový limit

Keď už sme pri tých reštauráciách, tak sa zastavme pri stoličkách. V jednom momente začnete vyhodnocovať, či vás tá stolička unesie. Také tie labilné letné skladačky sú na to ideálne. Našťastie ani raz sa podo mnou nepodlomila stolička, ale sedela som vždy tak opatrne a pre zmenu som sa snažila nebyť menšia, ale ľahšia.

Váhový problém riešite aj pri jazde na koni, tobogáne a podobných aktivitách. Dokonca aj pri nákupe domácej váhy narazíte na problém, štandardne merajú do 120 – 150 kg. Alebo keď sa rozhodete kúpiť si stacionárny bicykel na doma, tie cenovo dostupné majú tiež limit často do 110 – 120 kg.

Nedostupné partie

Vaše chodidlá sa stanú pre vás takmer nedostupné. Nezohnete sa, keď si chcete zaviazať šnúrky, pedikúra je tiež oveľa zložitejšia. Zdvihnúť niečo zo zeme je ďalšia malá trauma, špeciálne, ak vás pri tom vidí celá zastávka. Vyzeráte smiešne, keď sa zohnete a ešte smiešnejšie, keď sa potom neviete elegantne vrátiť do zvislej polohy. Podlomené kolená sú pre vás tiež štandard.

Názory okolia

Na otázku spolužiačky, ktorá vás najprv nespozná, že “čo sa ti to preboha stalo” si niečo vymyslíte alebo rýchlo zmeníte tému a už sa len snažíte prežiť tých pár minút a odsudzujúci, prípadne ľútostivý pohľad z druhej strany.

Znechutený pohľad okoloidúceho, keď vás vidí prechádzať s jedlom v ruke rozdýchavate ešte pár dní.

Aj keď je to cudzí človek a jeho názor by vám mohol byť ukradnutý, zároveň je to ale aj pripomenutie, že ste s tým chceli niečo robiť a zase ste to vzdali.

Na túre v Tatrách počujete dieťa pýtať sa rodičov “koľko hamburgerov musela zjesť, že je tak veľká”? Zahanbíte sa a zaprisáhate sa, že sa nabudúce na túru po horách už nenecháte nahovoriť.

Viditeľné prejavy

To, čo vám bude denne pripomínať to, že ste väčší je hlavne zadýchavanie sa a potenie pri sebemenšej aktivite. Logicky sa všetkým aktivitám začnete vyhýbať a aj pár schodov vymeníte za výťah alebo eskalátor. Akýkoľvek návrh na prechádzku alebo aktivitu odmietate. A keď ju neodmietnete, tak si to neužijete tak, ako by ste mohli. Návrh kolegov ísť po schodoch miesto výťahu vám vezme náladu na celý deň, hlavne, ak ste žena a váš make-up a účes je vďaka množstvu potu zničený po troch poschodiach.

Na všetko toto sa dá zvyknúť, ale trpí vaša kvalita života. Máte menej aktivít, vyhýbate sa spoločnosti, nenosíte šaty, ktoré by ste chceli…

Kilá naberáte postupne, ani možno neviete ako a kedy. Každý pondelok začínate chudnúť, ale vlastne ste si už zvykli na to, že nosíte veľkosť 48. Život plynie a zrazu nemáte iba 7 kg nadváhu ale musíte zhodiť 30 – 40 kíl. To bol môj prípad. Našťastie som sa spamätala včas a už som iba 5 kg od svojej vysnenej hmotnosti. Užívam si to naplno, asi nič v živote mi nespravilo tak veľkú radosť ako to, že som to zvládla.

Tí, ktorí máte iba nadváhu, berte prosím tento príbeh ako varovanie alebo odstrašujúci zoznam nepríjemností, ktorým budete denne čeliť, ak budete priberať ďalej. Ak už sa v niektorých bodoch spoznávate a trpíte obezitou, spravte prvý krok čo najskôr. O rok budete ľutovať, že ste nezačali dnes. O rok už totiž môžete byť zdravší a možno si už budete ako ja kupovať oblečenie, ktoré sa vám páči. Prajem vám veľa síl a výdrže na tejto ceste. Viem, že nie je ľahká, ale stojí za to.

Autorka si želala ostať v anonymite

Do ďalšieho príbehu
o obezite ostáva

Deň (- y)

:

H(s)

:

Minúta(y)

:

Druhý(s)

Môžete počkať na ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Ďalšie príbehy

Kde je problém so stravovaním detí?

Výživa, ako jeden z hlavných epigenetických faktorov ovplyvňujúcich naše celkové zdravie či chorobnosť, hrá kľúčovú úlohu už u detí. Aké chyby sú typické v stravovaní malých detí, ktoré sa replikujú v mnohých rodinách? Poďme si povedať aspoň o tých najpodstatnejších.

Obezita a pohybová aktivita

Väčšina z nás vie, že ak je energetický výdaj vyšší ako príjem, tak chudneme…
Napriek tomu že toto pravidlo poznáme, robí nám často problém ho v reálnom živote aplikovať. V tomto článku sa zameriame nie na príjem (jedlo), ale na výdaj a to formou pohybovej aktivity, športu.

Zdravý snack: domáca müsli tyčinka

Spomínate si na časy základnej školy ako sme všetci na veľkej prestávke, viac menej povinne, vytiahli obedáre, ktoré nám doma pripravili, najedli sme sa a išli sa prejsť po chodbe? Zahnali sme pocit hladu a boli sme viac sústredení, jednoducho to malo svoj efekt.

Obezita a obštrukčné spánkové apnoe

Poznáte ten pocit, keď si večer ľaháte do postele unavený, tešíte sa na výdatný spánok a ráno sa zobúdzate oddýchnutý, svieži a schopný vstať z postele a podávať nejaké tie pracovné výkony? Dúfam, že väčšina z vás áno, pretože ja teda nie.

Koľko jedla potrebuje moje telo?

Jedlo je niečo, čo nám dáva živiny. Živiny sú látky, ktoré sú pre naše telo prijateľné a vieme z nich premenou v tráviacom trakte čerpať buď energiu alebo stavebné látky pre náš organizmus. Množstvo živín, ktoré potrebujeme pre našu existenciu je dané – na základe odporúčaných hodnôt vieme presne, koľko je pre nás dosť.

Michal Páleník: Chutné, zdravé a rýchle raňajky

Ako inšpiráciu vám preto prinášame recepty, ktoré si viete za krátky čas pripraviť večer a vychutnať si ich ráno.

Michal Páleník: „Moji klienti sú často veľmi vyťažení top manažéri, ktorí majú problém nájsť si čas na prípravu jedál. Stravovanie vonku však prospieva málokomu.“

Príbeh lekára: Obézny pacient s ochorením obličiek

Pokročilé štádia obličkových ochorení si vyžadujú diétu hlavne pokiaľ majú pacienti pridružené aj iné komorbidity, ako napríklad diabetes, poruchy metabolizmu tukov, atď. Len málo pacientov je zástupcami tzv. endogénnej obezity, čo znamená, že obezita je spôsobená vrodeným ochorením.

Príbeh psychológa: obézny pacient a hipoterapia

Hipoterapia je liečebná metóda, ktorá v procese liečby využíva koňa ako živé médium. Uskutočňuje sa v skupine nazývanej „hipoterapeutický tím“ s cieľom zmierniť alebo odstrániť fyzický, psychický, sociálny, či mentálny handicap klienta.

Príbeh lekárnika: Obézny pacient – fajčiar

Každý z nás, či už fajčiarov alebo nefajčiarov, pozná rizika užívania nikotínu z krátkodobého alebo dlhodobého hľadiska. Rovnako poznáme aj riziká zlej životosprávy, nadváhy a následne obezity. Ale čo nastane, ak skĺbime a potenciujeme tieto riziká do statusu „obézny fajčiar“.

Ako zvládnuť Vianoce

S vianočnými sviatkami je odjakživa spojená hostina v podobe koláčov, vyprážaných rýb, rezňov, zákuskov a iných dobrôt. Tieto zvyky pochádzajú naprieč rôznymi krajinami ešte z obdobia, keď ľudia po väčšinu roka nemali preplnené chladničky jedlom a dopriali si hostinu krátko počas zimného obdobia.

Príbeh onkológa: Obézny pacient v mojej ambulancii

Problémy pri močení, častejšia potreba močenia, krv v moči, krv v semene, s tým súvisiaca bolestivá ejakulácia a ďalšie. Presne to sú príznaky, ktoré môžu signalizovať skutočne vážne zdravotné komplikácie. Presne s…

Blízka osoba s obezitou

S bojom s obezitou mám osobnú skúsenosť. Zažila som na vlastnej koži pocit viny, sebaľútosť aj ľútosť a odsudzovanie okolia. Dobre mienené rady, aj ostré slová, ktoré vraj mali vyprovokovať zmenu. Boli obdobia, keď som s obezitou bojovala, ale aj krátke …

Obezita ako rizikový faktor pri rakovine

Obezita je okrem iných komplikácií a ochorení prepojená aj s desiatkami nádorových ochorení. Zvýšená telesná hmotnosť indikujúca nadváhu alebo obezitu, predovšetkým s celkovo zvýšeným množstvom telesného tuku a tuku…

Obezita a pitný režim

Určite to poznáte. Tesné nohavice, sukňa, šaty. Časť problému môže byť aj nadbytočná voda v tele. Cítime sa nepríjemne, nafúknutí, opuchnutí. Opuch je v celom tele, ale najviac to pociťujeme na brušku. Často bývajú opuchnuté aj nohy, či oči, najmä…

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut