fbpx

Príbeh ortopéda: Obezita ako komplikácia

Ako ortopéd pôsobím na Ortopedickom oddelení v NsP Dunajská Streda ako aj na ortopedickej ambulancií vo Victoria Medical Center v Komárne, na ortopedickej ambulancií v Ortotickom centre v Šamoríne a v rehabilitačnom centre Rehabmed v Dunajskej Strede.

Venujem sa ochoreniam muskuloskeletálneho aparátu a to hlavne na podklade úrazového a degeneratívneho poškodenia. Z chirurgickej perspektívy sa venujem hlavne operatíve v oblasti chirurgie ruky a nohy. S obezitou a jej nástrahami sa stretávam, žiaľ, na dennom poriadku.

Hrubým odhadom trpí obezitou približne štvrtina mojich pacientov.

Z odborného pohľadu by som rada poukázala na mnohé vedecké štúdie a publikácie, ktoré na základe faktov, pozorovaní a štatistických vyhodnotení potvrdili súvislosti obezity s ochoreniami muskuloskeletálneho systému.

Tak napríklad v populácií obéznych pacientov je 30% výskyt osteoartrózy, kým pri neobéznych je výskyt iba 16%(1).

Pozn. Osteoartróza, laicky povedané, je deformovaný a zhrubnutý kĺb, ktorý spôsobuje stuhnutosť, bolesti pri pohybe a neskôr aj v pokoji.

Obezita je asociovaná s plejádou muskuloskeletálnych chôrob(3)

  • artrózy bedra, kolien a rúk
  • bolesti chrbtice
  • narušenie správnej biomechaniky chôdze
  • mäkkotkanivové ochorenia ako zápaly šliach či úžinové syndrómy
  • urátová dna
  • zápaly spojivových tkanív
  • deformity nôh

Obezita takisto zvyšuje riziko rôznych operačných zákrokov pri už prítomných ochoreniach(2). Zvyšuje taktiež riziko pooperačných komplikácií.

Aby naši pacienti trpiaci nadváhou mohli účinne predísť spomínaným komplikáciám, v prvom rade by som ich rada inšpirovala k chudnutiu.

Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že často iba redukciou váhy môžu kompletne ustúpiť ortopedické ťažkosti.

Často sa pacienti sťažujú, že napriek vyskúšaniu všetkých metód sa im chudnutie nedarí, v tomto prípade by som (opäť z vlastnej skúsenosti) radila vyhľadať odborníka-dietetika. Mnohým našim pacientom sa tak podarilo dosiahnuť optimálnu váhu bez výraznejšej námahy.

Parametrov, ktoré sa môžu zlepšiť pri redukcií váhy je mnoho. Vo všeobecnosti je veľká šanca zníženia pocitu bolesti jednak znižením mechanického tlaku a jednak znižením vnímania bolesti vďaka redukcií tukového tkaniva. Zlepšuje sa prekrvenie tkanív a kĺbov pretože kardiovaskulárny systém môže pracovať efektívnejšie. Zlepšuje sa funkcia a sila svalov, a tým aj stabilita kĺbov.

Pozitívnych prínosov je omnoho viac – takých, ktoré pacient vidí a cíti, ale aj zmien na mikrocelulárnej (vnútrobunnkovej) úrovni. Tie síce pacient priamo necíti, ale majú veľký vplyv na jeho zdravie.

Nadváha a obezita je podľa WHO (Svetová zdravotnícka organizácia – World Health Organisation) abnormálne alebo nadmerné hromadenie tuku, čo môže negatívne ovplyvniť zdravotný stav jedinca. Vyjadruje sa aj v číslach, kalkuluje sa index telesnej hmotnosti (BMI), ktorý ak vychádza nad číslo 25 jedná sa o nadváhu a nad hodnotou 30 sa už jedná o obezitu.

Čiže ak nám vyjde BMI hodnota 25 a viac je to určite varovný signál na zamyslenie aj keď človek nemá ešte žiadne ťažkosti.

Alarmujúcich signálov obezity je nekonečná rada a určite nie je riešením si na ne zvykať, ale brať ich ako dôvod k začatiu redukcie váhy.

Vedecké štúdie a publikácie citované v článku:

  1. National Center for Chronic Disease Prevention and Health Promotion. Arthritis related statistics 2006. Division of Adult and Community Health, Health Care and Aging Studies Branch 2006.
  2. min AK, Sales JD, Benkel IJ. Obesity and total knee and hip replacement. Curr Ortho 2006; 20: 216–221
  3. A Anandacoomarasamy, I Caterson, PSambrook, M Fransen, L March. The impact of obesity on the musculoskeletal system. International Journal of Obesity. 2007, Vol. 32.

Autor: MUDr. Mária Gašparová

Ortopéd pôsobiaci na Ortopedickom oddelení v NsP Dunajská Streda ako aj na ortopedickej ambulancií vo Victoria Medical Center v Komárne, na ortopedickej ambulancií v Ortotickom centre v Šamoríne a v rehabilitačnom centre Rehabmed v Dunajskej Strede.

Pripravili sme pre vás
66 príbehov o obezite
z pohľadu pacientov
a zdravotníckych pracovníkov.

Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Príbehy o obezite

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.

Paprikáš na dva spôsoby

Paprikáš na dva spôsoby

Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.

Baklažánová nátierka

Baklažánová nátierka

Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?

Sú DIA potraviny zdravé?

Sú DIA potraviny zdravé?

Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…

Priberá sa z chleba alebo nie?

Priberá sa z chleba alebo nie?

Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.

Ako vzniká E66 jedálniček

Ako vzniká E66 jedálniček

Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

Michal Grajciar: rok po

Michal Grajciar: rok po

Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

Pacient s diabetickou nohou

Pacient s diabetickou nohou

Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

Zdravá pizza

Zdravá pizza

Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

Obezita a sedenie

Obezita a sedenie

Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

Prvých 15 kg dole s E66 radami

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut