fbpx

Príbeh mamy: Jednoduché rady pre rodinné stravovanie

Pred pár rokmi som bola klasický zamestnanec štátnej správy, trochu prepracovaný, s pocitom nikdy nekončiacej práce, ale zato so stabilným denným režimom a vyhradeným stálym 8 – hodinovým pracovným časom. Výhody pozná asi každá mama, ktorá má “škôlko” a školopovinné deti.

Po ceste z práce vyzdvihneme svoje ratolesti a deň môže začať, všetky pracovné záležitosti zamknuté v kancelárii. Čas som mala na všetko a zároveň na nič – aj keď som si prácu domov nenosila, nosila som si v hlave a v duši frustráciu z nenaplnenia a verila som, že raz začnem pracovať sama na seba.

Moje sny sa stali skutočnosťou, keď som odišla zo zamestnania a začala podnikať v malom. Život to zariadil zvláštne, spolu s podnikaním som otehotnela a náš vtedajší stereotyp sa definitívne rozpadol. Každý, kto začne podnikať asi vie, o čom hovorím – a v kombinácii s malým dieťaťom sa nejaká komfortná zóna, kde sa utiahneme pred stresom z neznámeho, neobjaví ani z diaľky.

Môj život sa točil okolo nových projektov, klientov, rodinného manažmentu a detí. Snažila som sa, dlho neúspešne, hľadať v tom celom rovnováhu. Je pravda, že moja nová podnikateľská dráha ma priťahovala a napĺňala, prinášala mi množstvo pozitívnych stimulov a radosti, tak isto ako moje deti. Niečo však prirodzene muselo ísť bokom.

A to niečo nebolo práve najlepšie zanedbávať, ako som si uvedomila neskôr – bola to rodinná strava.

Ani neviem ako sa to stalo, že som začala voliť stále jednoduchšie a rýchlejšie riešenie, ako sa prestravovať – či už seba, alebo aj rodinu. Predstava, že večer budem ešte kuchtiť, alebo že si voľnú sobotu užijem pri sporáku a vyváraní, ma odstrašovala. Tešila som sa, že som našla skratku – veď dnes je už toľko instantných možností, ktoré nasýtia brušká a ušetria čas. Nejako som si neuvedomovala, že sme častejšie chorí – pri podnikaní sa mi ľahšie ostávalo doma a pracovalo, dokonca som si to užívala.

Po nejakom čase som si však všimla, že môj syn má zaguľatené bruško a dcérka je trochu ťažšia ako by mala byť na svoj vek.

Chvíľu som problém popierala, vlastne som ho ani nevnímala ako problém – stále tu bola možnosť, že je to len prechodné obdobie, z ktorého vyrastú. Oni však z toho nevyrastali, práve naopak.

Zlom nastal, keď nám naša pediatrička na preventívnej prehliadke povedala, že deti vybehli z rastovej krivky a dostali sa do pásma nadváhy, čo bolo alarmujúce.

Vtedy sa aj moje výsledky zhoršili – prvý raz v živote som mala zvýšený cholesterol, bolievala ma pričasto hlava a manžel už nejaký čas zápasil s vyšším krvným tlakom. Prepadol ma pocit vlastného zlyhania.

A povedala som si DOSŤ! Nemám síce čas a priestor, aby som študovala teraz všetky súvislosti výživy, ale pokúsim sa aspoň nájsť niekoho, kto to naštudované má a poradí mi ako zladiť štyroch členov rodiny a dosiahnuť jednotný cieľ – zdravie pre celú rodinu. Samozrejme aj za cenu, že sa budem musieť venovať kuchyni o čosi viac, ako som bola zvyknutá.

Keď som potom po konzultácii s odborníkom držala svoj rodinný receptár v rukách, najprv sa mi zatočila hlava – tak toto je príliš zložité pre moju domácnosť, to asi nezvládnem.

Čím viac som si ale čítala recepty a odporúčania, tým viac sa mi zdala naša nová cesta prijateľná. A začala som byť vďačná, že sa mám o čo oprieť a nemusím aspoň sama vymýšľať ako na to.

V jeden víkend som urobila veľkú revíziu všetkých potravín, ktoré sme doma mali a vlastne väčšinu vyhodila. Podľa pripraveného nákupného zoznamu som cielene vybavila svoju špajzu. V nedeľu večer som si pripravila rozpis na celý týždeň, aby som vedela, čo dokúpiť a čo budem chystať. Tento zvyk mi ostal dodnes. Ide predsa o naše zdravie, takže nie je čo riešiť – či sa mi do toho chce, nechce alebo či na to mám čas.

Cez pracovný týždeň som zaradila aj dni bez varenia, a v prípade varenia som vyberala jednoduché jedlá, ktoré nemali viac ako 5 zložiek. Priznávam, chvíľu to trvalo, kým som sa celkom zladila s novým režimom. Teraz však už spomínam na tie časy s úsmevom a s hrdosťou, že som to dala!

Ako teda fungujem a čo robím, aby som všetko stihla?

  • V prvom rade som si ujasnila priority a rozhodla som sa o hodinu menej denne pracovať.
  • Do nakupovania, chystania jedla, stolovania, varenia aj pečenia som zahrnula všetkých členov domácnosti (niektorí boli dokonca radi).
  • Nákupy robím zásadne so zoznamom v ruke – stačí tomu venovať pár minút večer alebo ráno.
  • Keď sa zídeme všetci doma po práci a škole/škôlke, ako prvé robíme smoothie, alebo rýchle ľahké jedlo – jogurty či tvaroh s ovocím a orechami.
  • Príprava večere mi nezaberie viac ako pol hodinu – striedame polievky (batátová, tekvicová, brokolicová, hrášková) s hydinovým mäsom a zeleninou upravenou rôznym spôsobom. Často robíme rôzne placky, zdravé palacinky, či omelety na sladko aj slano.

Obľúbený recept mojich detí

Postup prípravy: Na dve palacinky potrebujete jedno slepačie vajce, 3 polievkové lyžice ovsených vločiek a 55 g cottage cheese. Do mixéra vložím cottage cheese, vajce a ovsené vločky. Celú zmes rozmixujem. Zo vzniknutého cesta upečiem palacinky, ktoré si dávame s džemom a troškou horkej čokolády.

O ôsmej večer sa naša kuchyňa „zatvára“ do druhého dňa a už sa zásadne nemaškrtí.

Výnimku majú len tatkovia, ktorí pozerajú dlho do noci na telku alebo do počítača.

Ráno vstávam o čosi skôr, aby som nachystala raňajky, hlavne sebe. Bez raňajok som síce predtým fungovala pravidelne, ale o to viac som potrebovala doplniť energiu večer. Cez víkend raňajkujeme spoločne. Vtedy si môžeme dovoliť upiecť aj zdravý koláč, muffiny, lievance či wafle. Využívame ale zdravšie múky, celozrnné, alebo rôzne obilninové, orechové a iné. Robíme si obilninové kaše od výmyslu sveta – kombinácií je veľké množstvo.

Vždy máme doma viac druhov ovocia, orieškov, sušeného ovocia a kvalitnej horkej čokolády – to sú potraviny, ktoré sú u nás povolené napríklad na desiatu alebo keď nás prepadne chuť na sladké. Občas pripravím aj domácu granolu alebo müsli tyčinky v rúre. No a ani s obedmi sa netrápim – receptov na rýchle zdravé jedlá je kvantum! Priznám sa, že keby som si nerobila zbytočne obavy o to, ako to celé zvládnem, začala by som už skôr.

Spätne môžem vyhodnotiť účinok, keď sa dívam na seba a svoju rodinu – tá úvodná námaha stála za to.

Som veľmi rada, že som sa spamätala včas a nenechala problém narastať až k obezite. Tam by cesta späť bola dlhšia a možno menej šťastná.

Autorka si želala ostať v anonymite

Pripravili sme pre vás
66 príbehov o obezite
z pohľadu pacientov
a zdravotníckych pracovníkov.

Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Príbehy o obezite

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.

Paprikáš na dva spôsoby

Paprikáš na dva spôsoby

Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.

Baklažánová nátierka

Baklažánová nátierka

Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?

Sú DIA potraviny zdravé?

Sú DIA potraviny zdravé?

Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…

Priberá sa z chleba alebo nie?

Priberá sa z chleba alebo nie?

Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.

Ako vzniká E66 jedálniček

Ako vzniká E66 jedálniček

Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

Michal Grajciar: rok po

Michal Grajciar: rok po

Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

Pacient s diabetickou nohou

Pacient s diabetickou nohou

Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

Zdravá pizza

Zdravá pizza

Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

Obezita a sedenie

Obezita a sedenie

Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

Prvých 15 kg dole s E66 radami

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut