Príbeh lekárnika: Obézny pacient – fajčiar

Každý z nás, či už fajčiarov alebo nefajčiarov, pozná rizika užívania nikotínu z krátkodobého alebo dlhodobého hľadiska. Rovnako poznáme aj riziká zlej životosprávy, nadváhy a následne obezity. Ale čo nastane, ak skĺbime a potenciujeme tieto riziká do statusu „obézny fajčiar“.

V týchto dvoch slovách sa nachádza veľa problémov a diagnóz – súčasných, budúcich alebo zatiaľ neprejavených.

Na každej cigaretovej krabičke sa už od nepamäti vždy nachádzalo zdravotné upozornenie typu „zvýšené riziko …“ alebo „fajčenie môže spôsobiť …“. V posledných rokoch sú upozornenia drastickejšie s pridanými na pohľad nepríjemnými fotkami. Prečo nás to stále nedokáže odradiť?

 

Je alarmujúce koľko mladých ľudí 20+ vieme nazvať „obézny fajčiar“. Dôvody sú rôzne, či je to vplyv uponáhľanej doby, ľudí vo svojom okolí alebo permanentného stresu, je potrebné si uvedomiť, že následky sú väčšinou rovnaké.

Nie je možné si zapamätať všetkých pacientov, ktorí prekročili prah lekárne. Ale sú tu takí, ktorých príbehy môžeme poskytnúť ako varovanie pre mnoho ďalších obéznych fajčiarov.

Do lekárne vstupuje mladá žena okolo dvadsiatky s výraznou cigaretovou arómou v jej sprievode. Podľa jej vzhľadu a výšky usudzujem, že ma obezitu prvého, možno druhého stupňa. Prichádza bližšie a jej pozdrav prehlušuje hlasné pískanie typicky astmatického dýchania. Biednym hlasom mi hovorí o jej problémoch. Začalo to slovami, že nerada navštevuje lekárov a každé ochorenie lieči voľnopredajnými liekmi.

Jej problémy začali už pred pár mesiacmi tým, že nedokázala vyjsť po schodoch, ani dobehnúť na autobus. Pýtala som sa čím to začalo? „Prišla som sem na vysokú.“

Sťahovanie do veľkého mesta so sebou prinieslo veľké zmeny. Internátne párty, fast food v noci a nadmerné fajčenie je síce zmena, ale nie k lepšiemu.

Povedať mladému človeku, že má pravdepodobne začínajúcu astmu a potrebuje akútne schudnúť nie je príjemná záležitosť. Odporúčala som jej nutnú návštevu lekára, prehodnotenie stravovania a fajčenia.

Ak vás trápi obezita ruka v ruke s fajčením a ešte nie ste rozhodnutý prestať, existujú zdravotné komplikácie, ktoré vás bohužiaľ neminú.

  • Neexistuje orgán, ktorý nie je zasiahnutý alebo obmedzený pri obezite a rovnako aj pri fajčení.
  • Zhoršená funkcia pľúc a zvýšené riziko rakoviny je samozrejmosťou. Akútne pľúcne komplikácie rýchlo a jednoducho prechádzajú do chronických chorôb, z ktorých sa už nedá cúvnuť.
  • Zamysleli ste sa nad tým, ako trpia vaše cievy? Zúžené plátmi tuku a neustále bombardované nikotínom začnú pomaly rezignovať. Vplyvom zvýšeného cholesterolu sa ich elasticita znižuje a tlak krvi zvyšuje. Nezabúdajte na to, že po každej cigarete sa krvný tlak krátkodobo zvýši ešte viac.
  • Fajčenie znižuje množstvo kyslíka v obehu a v kombinácií so zníženou kondíciou pri obezite zvyšuje tepovú frekvenciu a spotrebu kyslíka srdcom. Vaše srdce tieto situácie nebude zvládať a vypukne angina pectoris.

Snaha zo strany tejto pacientky bola nulová, čo ma veľmi mrzelo. Odišla s nosovým sprejom a liekmi na nádchu. Krátko pred odchodom ešte skonštatovala „nemôžem prestať fajčiť, lebo priberiem ešte viac.“

Apelujem na všetkých ľudí, ktorých trápi rovnaký problém. Pokiaľ ste presvedčený ďalej neplytvať vaše financie a zdravie, a rozhodli ste sa prestať fajčiť, či už s pomocou liekov alebo bez nich, je tu zopár rád ako to zvládnuť aj bez ďalšieho naberania kilogramov.

  • Rozhodnite sa kedy prestanete, či to bude dnes, najbližší pondelok alebo začiatok ďalšieho mesiaca.
  • Venujte nejaký čas zo svojho dňa aktívnemu pohybu – nevinnej prechádzke, ľahkému behu alebo kardio cvikom pred televízorom. Znížite tak chuť na cigaretu, zmiernite abstinenčné príznaky a z každodenného pohybu sa stane zvyk, ktorý vám pomôže vzdať sa závislosti.
  • Veľmi zlým spoločníkom v snahe prestať fajčiť je stres, ktorý potenciuje abstinenčné príznaky. Zahrňte do svojho života príjemné chvíle, ktoré sa vám nebudú spájať s chuťou na cigarety.
  • Odmeňte sa. Doprajte si luxusnú večeru alebo víkendový výlet s vašimi blízkymi za každý mesiac nefajčenia a zdravej stravy.
  • Pokiaľ váš vzťah k cigaretám je veľmi silný, ale chcete urobiť niečo pozitívne pre svoje zdravie, tak skúste zredukovať svoju hmotnosť. Neživte dva faktory, ktoré znižujú kvalitu vášho života, odstráňte aspoň jeden.

 

Aj s malými krôčikmi budete pozorovať fyzické aj psychické zmeny a jednoducho povedané budete sa cítiť lepšie a zdravšie.

Autor: PharmDr. Petra Haár Némethová

Farmaceut, lekárenská ambulancia Rázusova v Nitre, člen tímu MEDIFO

Do ďalšieho príbehu
o obezite ostáva

Deň (- y)

:

H(s)

:

Minúta(y)

:

Druhý(s)

Môžete počkať na ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Ďalšie príbehy

Kde je problém so stravovaním detí?

Výživa, ako jeden z hlavných epigenetických faktorov ovplyvňujúcich naše celkové zdravie či chorobnosť, hrá kľúčovú úlohu už u detí. Aké chyby sú typické v stravovaní malých detí, ktoré sa replikujú v mnohých rodinách? Poďme si povedať aspoň o tých najpodstatnejších.

Obezita a pohybová aktivita

Väčšina z nás vie, že ak je energetický výdaj vyšší ako príjem, tak chudneme…
Napriek tomu že toto pravidlo poznáme, robí nám často problém ho v reálnom živote aplikovať. V tomto článku sa zameriame nie na príjem (jedlo), ale na výdaj a to formou pohybovej aktivity, športu.

Zdravý snack: domáca müsli tyčinka

Spomínate si na časy základnej školy ako sme všetci na veľkej prestávke, viac menej povinne, vytiahli obedáre, ktoré nám doma pripravili, najedli sme sa a išli sa prejsť po chodbe? Zahnali sme pocit hladu a boli sme viac sústredení, jednoducho to malo svoj efekt.

Obezita a obštrukčné spánkové apnoe

Poznáte ten pocit, keď si večer ľaháte do postele unavený, tešíte sa na výdatný spánok a ráno sa zobúdzate oddýchnutý, svieži a schopný vstať z postele a podávať nejaké tie pracovné výkony? Dúfam, že väčšina z vás áno, pretože ja teda nie.

Koľko jedla potrebuje moje telo?

Jedlo je niečo, čo nám dáva živiny. Živiny sú látky, ktoré sú pre naše telo prijateľné a vieme z nich premenou v tráviacom trakte čerpať buď energiu alebo stavebné látky pre náš organizmus. Množstvo živín, ktoré potrebujeme pre našu existenciu je dané – na základe odporúčaných hodnôt vieme presne, koľko je pre nás dosť.

Michal Páleník: Chutné, zdravé a rýchle raňajky

Ako inšpiráciu vám preto prinášame recepty, ktoré si viete za krátky čas pripraviť večer a vychutnať si ich ráno.

Michal Páleník: „Moji klienti sú často veľmi vyťažení top manažéri, ktorí majú problém nájsť si čas na prípravu jedál. Stravovanie vonku však prospieva málokomu.“

Príbeh lekára: Obézny pacient s ochorením obličiek

Pokročilé štádia obličkových ochorení si vyžadujú diétu hlavne pokiaľ majú pacienti pridružené aj iné komorbidity, ako napríklad diabetes, poruchy metabolizmu tukov, atď. Len málo pacientov je zástupcami tzv. endogénnej obezity, čo znamená, že obezita je spôsobená vrodeným ochorením.

Príbeh psychológa: obézny pacient a hipoterapia

Hipoterapia je liečebná metóda, ktorá v procese liečby využíva koňa ako živé médium. Uskutočňuje sa v skupine nazývanej „hipoterapeutický tím“ s cieľom zmierniť alebo odstrániť fyzický, psychický, sociálny, či mentálny handicap klienta.

Ako zvládnuť Vianoce

S vianočnými sviatkami je odjakživa spojená hostina v podobe koláčov, vyprážaných rýb, rezňov, zákuskov a iných dobrôt. Tieto zvyky pochádzajú naprieč rôznymi krajinami ešte z obdobia, keď ľudia po väčšinu roka nemali preplnené chladničky jedlom a dopriali si hostinu krátko počas zimného obdobia.

Príbeh onkológa: Obézny pacient v mojej ambulancii

Problémy pri močení, častejšia potreba močenia, krv v moči, krv v semene, s tým súvisiaca bolestivá ejakulácia a ďalšie. Presne to sú príznaky, ktoré môžu signalizovať skutočne vážne zdravotné komplikácie. Presne s…

Blízka osoba s obezitou

S bojom s obezitou mám osobnú skúsenosť. Zažila som na vlastnej koži pocit viny, sebaľútosť aj ľútosť a odsudzovanie okolia. Dobre mienené rady, aj ostré slová, ktoré vraj mali vyprovokovať zmenu. Boli obdobia, keď som s obezitou bojovala, ale aj krátke …

Obezita ako rizikový faktor pri rakovine

Obezita je okrem iných komplikácií a ochorení prepojená aj s desiatkami nádorových ochorení. Zvýšená telesná hmotnosť indikujúca nadváhu alebo obezitu, predovšetkým s celkovo zvýšeným množstvom telesného tuku a tuku…

Obezita a pitný režim

Určite to poznáte. Tesné nohavice, sukňa, šaty. Časť problému môže byť aj nadbytočná voda v tele. Cítime sa nepríjemne, nafúknutí, opuchnutí. Opuch je v celom tele, ale najviac to pociťujeme na brušku. Často bývajú opuchnuté aj nohy, či oči, najmä…

Obezita a práca na zmeny

Môj blízky kamarát Ondrej pracuje na zmeny. Pred pár dňami ma poprosil, či by som mu nemohol pomôcť, poradiť ako má zvládať nástrahy striedajúcich sa zmien. Je už totiž aj v kategórii pacient, kvôli obezite a bolestiam nôh, ktoré ho obmedzujú.

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut