fbpx

Príbeh lekárnika: Obézny pacient – fajčiar

Každý z nás, či už fajčiarov alebo nefajčiarov, pozná rizika užívania nikotínu z krátkodobého alebo dlhodobého hľadiska. Rovnako poznáme aj riziká zlej životosprávy, nadváhy a následne obezity. Ale čo nastane, ak skĺbime a potenciujeme tieto riziká do statusu „obézny fajčiar“.

V týchto dvoch slovách sa nachádza veľa problémov a diagnóz – súčasných, budúcich alebo zatiaľ neprejavených.

Na každej cigaretovej krabičke sa už od nepamäti vždy nachádzalo zdravotné upozornenie typu „zvýšené riziko …“ alebo „fajčenie môže spôsobiť …“. V posledných rokoch sú upozornenia drastickejšie s pridanými na pohľad nepríjemnými fotkami. Prečo nás to stále nedokáže odradiť?

 

Je alarmujúce koľko mladých ľudí 20+ vieme nazvať „obézny fajčiar“. Dôvody sú rôzne, či je to vplyv uponáhľanej doby, ľudí vo svojom okolí alebo permanentného stresu, je potrebné si uvedomiť, že následky sú väčšinou rovnaké.

Nie je možné si zapamätať všetkých pacientov, ktorí prekročili prah lekárne. Ale sú tu takí, ktorých príbehy môžeme poskytnúť ako varovanie pre mnoho ďalších obéznych fajčiarov.

Do lekárne vstupuje mladá žena okolo dvadsiatky s výraznou cigaretovou arómou v jej sprievode. Podľa jej vzhľadu a výšky usudzujem, že ma obezitu prvého, možno druhého stupňa. Prichádza bližšie a jej pozdrav prehlušuje hlasné pískanie typicky astmatického dýchania. Biednym hlasom mi hovorí o jej problémoch. Začalo to slovami, že nerada navštevuje lekárov a každé ochorenie lieči voľnopredajnými liekmi.

Jej problémy začali už pred pár mesiacmi tým, že nedokázala vyjsť po schodoch, ani dobehnúť na autobus. Pýtala som sa čím to začalo? „Prišla som sem na vysokú.“

Sťahovanie do veľkého mesta so sebou prinieslo veľké zmeny. Internátne párty, fast food v noci a nadmerné fajčenie je síce zmena, ale nie k lepšiemu.

Povedať mladému človeku, že má pravdepodobne začínajúcu astmu a potrebuje akútne schudnúť nie je príjemná záležitosť. Odporúčala som jej nutnú návštevu lekára, prehodnotenie stravovania a fajčenia.

Ak vás trápi obezita ruka v ruke s fajčením a ešte nie ste rozhodnutý prestať, existujú zdravotné komplikácie, ktoré vás bohužiaľ neminú.

  • Neexistuje orgán, ktorý nie je zasiahnutý alebo obmedzený pri obezite a rovnako aj pri fajčení.
  • Zhoršená funkcia pľúc a zvýšené riziko rakoviny je samozrejmosťou. Akútne pľúcne komplikácie rýchlo a jednoducho prechádzajú do chronických chorôb, z ktorých sa už nedá cúvnuť.
  • Zamysleli ste sa nad tým, ako trpia vaše cievy? Zúžené plátmi tuku a neustále bombardované nikotínom začnú pomaly rezignovať. Vplyvom zvýšeného cholesterolu sa ich elasticita znižuje a tlak krvi zvyšuje. Nezabúdajte na to, že po každej cigarete sa krvný tlak krátkodobo zvýši ešte viac.
  • Fajčenie znižuje množstvo kyslíka v obehu a v kombinácií so zníženou kondíciou pri obezite zvyšuje tepovú frekvenciu a spotrebu kyslíka srdcom. Vaše srdce tieto situácie nebude zvládať a vypukne angina pectoris.

Snaha zo strany tejto pacientky bola nulová, čo ma veľmi mrzelo. Odišla s nosovým sprejom a liekmi na nádchu. Krátko pred odchodom ešte skonštatovala „nemôžem prestať fajčiť, lebo priberiem ešte viac.“

Apelujem na všetkých ľudí, ktorých trápi rovnaký problém. Pokiaľ ste presvedčený ďalej neplytvať vaše financie a zdravie, a rozhodli ste sa prestať fajčiť, či už s pomocou liekov alebo bez nich, je tu zopár rád ako to zvládnuť aj bez ďalšieho naberania kilogramov.

  • Rozhodnite sa kedy prestanete, či to bude dnes, najbližší pondelok alebo začiatok ďalšieho mesiaca.
  • Venujte nejaký čas zo svojho dňa aktívnemu pohybu – nevinnej prechádzke, ľahkému behu alebo kardio cvikom pred televízorom. Znížite tak chuť na cigaretu, zmiernite abstinenčné príznaky a z každodenného pohybu sa stane zvyk, ktorý vám pomôže vzdať sa závislosti.
  • Veľmi zlým spoločníkom v snahe prestať fajčiť je stres, ktorý potenciuje abstinenčné príznaky. Zahrňte do svojho života príjemné chvíle, ktoré sa vám nebudú spájať s chuťou na cigarety.
  • Odmeňte sa. Doprajte si luxusnú večeru alebo víkendový výlet s vašimi blízkymi za každý mesiac nefajčenia a zdravej stravy.
  • Pokiaľ váš vzťah k cigaretám je veľmi silný, ale chcete urobiť niečo pozitívne pre svoje zdravie, tak skúste zredukovať svoju hmotnosť. Neživte dva faktory, ktoré znižujú kvalitu vášho života, odstráňte aspoň jeden.

 

Aj s malými krôčikmi budete pozorovať fyzické aj psychické zmeny a jednoducho povedané budete sa cítiť lepšie a zdravšie.

Autor: PharmDr. Petra Haár Némethová

Farmaceut, lekárenská ambulancia Rázusova v Nitre, člen tímu MEDIFO

Pripravili sme pre vás
66 príbehov o obezite
z pohľadu pacientov
a zdravotníckych pracovníkov.

Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Príbehy o obezite

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.

Paprikáš na dva spôsoby

Paprikáš na dva spôsoby

Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.

Baklažánová nátierka

Baklažánová nátierka

Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?

Sú DIA potraviny zdravé?

Sú DIA potraviny zdravé?

Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…

Priberá sa z chleba alebo nie?

Priberá sa z chleba alebo nie?

Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.

Ako vzniká E66 jedálniček

Ako vzniká E66 jedálniček

Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

Michal Grajciar: rok po

Michal Grajciar: rok po

Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

Pacient s diabetickou nohou

Pacient s diabetickou nohou

Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

Zdravá pizza

Zdravá pizza

Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

Obezita a sedenie

Obezita a sedenie

Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

Prvých 15 kg dole s E66 radami

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut