fbpx

Inšpirujte sa príbehom klientky Michala Páleníka

Mnohokrát ma oslovujú ľudia v súvislosti s otázkou vytvorenia stravovacieho režimu na mieru, nastavenia správnych návykov, odporúčaním suplementácie a iných záležitostí súvisiacich s procesom chudnutia.

Nie všetkým môžem vzhľadom na časové kapacity pomôcť, preto som sa spojil s desiatkami na slovo vzatých odborníkov po celom Slovensku, aby sme spoločne úprimne a s najlepším svedomím a vedomím pomáhali nie hŕstke “vyvolených”, ale stovkám až tisícom z vás.

Dovoľte mi zdieľať preto s vami aspoň takto jeden z mnohých príbehov so šťastným koncom.

Pred niekoľkými mesiacmi ma oslovila pani, volajme ju pre diskrétnosť “Petra” so žiadosťou o konzultáciu a nastavenie stravovacieho režimu. Žiadosti som vyhovel a nasledovalo naše prvé stretnutie. Na stretnutí som zistil Petrine ciele, zdravotnú, rodinnú a pohybovú anamnézu a vysvetlil som jej, ako bude celý proces fungovať, a čo bude potrebné pred tým ako vôbec začneme.

Uvádzam niekoľko z Petriných ťažkostí:

● nevládze, rýchlo sa zadýcha a v poslednej dobe sa necíti dobre
● bolesť chrbta a ramena je na dennom režime
● tŕpnu jej ruky, má problémy so spánkom

Petrin hlavný cieľ:

● chcela by schudnúť z 96,5 kg na 72 kg, pretože by chcela mať druhé dieťa a vie, že obezita je rizikovým faktorom pri tehotenstve.

Z rodinnej anamnézy sa ukazuje, že aj otec aj mama majú problémy s nadváhou a mnoho iného. Prekážok je mnoho.

Petra však spravila dva nesmierne dôležité kroky:

1. priznala si, že má problém, ktorý sa jej dlhodobo nedarí riešiť
2. našla silu požiadať o pomoc.

Petru som po úvodnej konzultácii požiadal o absolvovanie merania telesnej kompozície, aby sme vedeli pravidelne zaznamenávať progres nie len čo sa hotnosti týka, ale najmä, aby sme vedeli či chudne tuk alebo svaly, a koľko presne.

Hmotnosť samotná je najmä u žien pred menopauzou skreslená kvôli menštruačným cyklom a následnej zmene hmotnosti spôsobenej prirodzeným zadržiavaním vody v niektorých fázach cyklu.

Vo výsledku môže niekedy človek snažiaci sa schudnúť robiť všetko správne a dokonca schudnúť na tuku a pri tom na hmotnosti sa to niekoľko dní, dokonca týždňov nemusí vôbec prejaviť, čo býva často veľmi stresujúce.

Petre som rovnako poslal na vyplnenie dotazník chuťových preferencií, aby som vedel, čo jej chutí a čo nie. Ak vám niečo vyslovene nechutí, nikdy to nebudete dlhodobo jesť. Chuťové preferencie sú jedna z najdôležitejších premenných, ktoré zohľadňujem.

Na záver som ju poprosil o to, aby si 7 po sebe nasledujúcich dní písala, čo a v akom množstve jedáva a pije, akú fyzickú aktivitu vykonáva počas týždňa a ako spáva pre lepšiu predstavu o jej každodennom živote.

Akonáhle mi Petra dodala všetky potrebné informácie, zanalyzoval som jej telesnú kompozíciu, stravovacie návyky, pitný a spánkový režim, chuťové preferencie a navrhol som riešenie.

S Petrou sme sa následne stretli po druhý krát. Na stretnutí som jej detailne vysvetlil, kde som identifikoval najväčší priestor na vylepšenie v súvislosti s jej životosprávou a naopak, čo nie je až tak podstatné. Odovzdal som jej personalizovaný stravovací režim v rámci ktorého som pre každý týždeň popísal aj základné inštrukcie k pohybovému, spánkovému a pitnému režimu a nastavil jej ciele pre nasledujúce týždne. Platili 2 základné pravidlá.

● nedávame si v viac ako 2 inštrukcie za týždeň a
● nejdeme do ďalších inštrukcií, kým predchádzajúce nemáme zvládnuté aspoň na 70 %.

S Petrou sme boli v nasledujúcich 4 týždňoch v kontakte a učili sme sa reagovať na rôzne situácie počas tohto obdobia. Na konci mesiaca sme sa opäť odmerali na prístroji, ktorý analyzuje telesnú kompozíciu (bioimpedančné meranie) a zhodnotili doterajší priebeh. Výsledky boli výborné! Petra pribrala na svaloch a zhodila niekoľko kíl tuku. V Petrinom prípade som zhodnotil, že dokáže dodržiavať inštrukcie samostatne a dohodli sme sa teda, že to skúsi sama a ozve sa ak by mala akékoľvek problémy alebo otázky.

Po niekoľkých mesiacoch sa mi Petra ozvala so skvelou správou:

Ahoj Michal,

hlásim sa po mesiacoch 🙂 Chcela som ti krátko napísať správu už dávnejšie, ale v zásade som nemala nejaké väčšie otázky k môjmu jedálničku. Pôvodne som mala cieľ do konca februára dosiahnuť 72 kg. Môj progres je myslím výborný, aj keď som sa cítila od januára mierne demotivovane. Vaha mi kolísala +/- 2kg a ja sa prakticky pohybujem este stale na 73,5 kg. Do cieľa je to kúsok a tento mesiac mi priniesol 2 zásadne porušenia môjho jedálnička kvôli mojim okrúhly narodeninám.

Preto v zásade nepodlieham panike. Po tých cheat dňoch som sa hneď vrátila k jedálničku a ten dodržujem skoro na 100 %. Mam cieľ ešte schudnúť pod 70 kg a chcela by som sa potom s tebou stretnúť a spýtať sa ako ďalej. Rada by som sa poradila ohľadom udržiavacieho jedálnička, ako ďalej pracovať na chudnutí tuku a naberaní nejakej tej svalovej hmoty. Chcem veľmi poďakovať za tvoju pomoc. Bez toho jedálnička by som sa nikdy neudržala tak dlho v režime. Ten spôsob prípravy stravy aj skladby jedál mi vyslovene vyhovuje, mám tam kopec obľúbených receptov, ktoré si striedam a nemám tak pocit, že stále dokola jem to isté. Kade chodím, tade o vás pozitívne rozprávam 🙂 Budem sa tešiť na dúfam čoskoré stretnutie po dosiahnutí môjho cieľa 🙂

Autor: Mgr. Michal Páleník

Michala možno poznáte z relácie Extrémne Premeny. Je odborníkom na výživu a pohyb. Založil spoločnosť Planeat, ktorá vyvíja profesionálnu nutričnú aplikáciu pre lekárov, nutričných špecialistov a trenérov.

Pripravili sme pre vás
66 príbehov o obezite
z pohľadu pacientov
a zdravotníckych pracovníkov.

Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Príbehy o obezite

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.

Paprikáš na dva spôsoby

Paprikáš na dva spôsoby

Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.

Baklažánová nátierka

Baklažánová nátierka

Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?

Sú DIA potraviny zdravé?

Sú DIA potraviny zdravé?

Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…

Priberá sa z chleba alebo nie?

Priberá sa z chleba alebo nie?

Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.

Ako vzniká E66 jedálniček

Ako vzniká E66 jedálniček

Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

Michal Grajciar: rok po

Michal Grajciar: rok po

Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

Pacient s diabetickou nohou

Pacient s diabetickou nohou

Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

Zdravá pizza

Zdravá pizza

Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

Obezita a sedenie

Obezita a sedenie

Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

Prvých 15 kg dole s E66 radami

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut