fbpx

Príbeh onkológa: Obézny pacient v mojej ambulancii

Problémy pri močení, častejšia potreba močenia, krv v moči, krv v semene, s tým súvisiaca bolestivá ejakulácia a ďalšie. Presne to sú príznaky, ktoré môžu signalizovať skutočne vážne zdravotné komplikácie. Presne s takýmito prišiel za mnou do ambulancie môj známy, 50-tnik, ktorý však čakal do poslednej chvíle. Ako veľmi zaneprázdnený človek svoje problémy dlhodobo ignoroval.

Poznáte to… človek si hovorí… mal by som ísť k lekárovi, ale nemám kedy.

Nemôžem si to dovoliť, z práce ma neuvoľnia a veď to až také strašné nie je, počká to, mám dôležitejšie na práci a pod. Potom sedí v urologickej ambulancii a ja mu musím oznámiť smutnú správu, že má rakovinu prostaty aj s metastázami na ďalších orgánoch.

Obezita jedným z faktorov vzniku rakoviny prostaty

Rakovina prostaty patrí medzi pomerne časté nádorové ochorenia mužov. Hoci jednou z prioritných príčin vzniku je práve vek muža, nie je rozhodne jediným. Na rozvoji tohto ochorenia sa podieľa množstvo ďalších faktorov a podľa posledných výskumov je veľmi rozhodujúcim faktorom aj nadváha muža. „Hoci nemôžem s absolútnou istotou povedať, že rakovinu prostaty u môjho známeho zapríčinila jeho hmotnosť, nedá sa to ani vylúčiť. V jeho prípade to bol dôležitý faktor, pretože išlo o muža, ktorý bol nielen vysoký, ale skutočne aj ťažký. Jeho nadváha bola až 30 kg, čo nie je zanedbateľné.“

Vznik rakoviny prostaty súvisí s diétnymi návykmi

Vezmite si takých Japoncov. Práve tí patria k jedným z najzdravších národov na svete. Nepochybne to bude aj vďaka ich stravovacím návykom. Gro ich stravy tvoria rastlinné produkty a vyhýbajú sa živočíšnym tukom v podobe mäsa.

V súvislosti s týmto existuje aj jedna zaujímavosť, výskum, ktorého závery potvrdili, že japonskí muži žijúci v Japonsku majú nižšie riziko vzniku rakoviny prostaty než japonskí muži žijúci v Amerike. Rozhodujúcim faktorom je práve strava, ktorá je v Amerike viac zameraná na fastfood.

To všetko len prispieva k čoraz rozšírenejšiemu názoru v odbornej aj laickej verejnosti, že vznik rakoviny prostaty súvisí so stravovacími návykmi človeka.

Je možné, že pri obéznych pacientoch sa rakovina správa agresívnejšie

Početné výskumy tiež potvrdili, že pacienti s normálnym BMI (Body Mass Index) prežívali s rakovinou prostaty podstatne dlhšie než pacienti s nadváhou alebo obezitou. Napriek tomuto nedá sa s určitosťou povedať, prečo je tomu tak. Jedným z možných vysvetlení je, že pri pacientoch s vyšším obsahom tuku sa správa nádor agresívnejšie, tým pádom sú možno aj odolnejší voči liečbe. Alebo je to zapríčinené jednoducho tým, že obézni ľudia majú zaužívané nezdravé stravovacie návyky. Jedia spravidla málo ovocia, zeleniny, majú nedostatok pohybu.

V prípade môjho známeho z ambulancie išlo tiež o nezdravé stravovacie návyky. Jedlo za pochodu a nepravidelné stravovanie, sedavé zamestnanie atď. To všetko bola kombinácia faktorov, ktorá sa zapríčinila o to, že jeho vyhliadky na prinavrátenie zdravia boli prakticky nulové. Čas ako ďalší faktor zohral tiež svoju úlohu a môj známy bohužiaľ rakovine prostaty podľahol.

Ani celoživotná prevencia nám nemusí zaručiť, že nikdy žiadnu rakovinu prostaty ani inú nedostaneme. Ale rozhodne je to niečo, čo robíme vo svojom vlastnom záujme a keď k tomu dôjde, vieme, že sme urobili všetko, čo bolo v našich silách, aby sme si zdravie dlhodobo chránili, nemyslíte?

Autor: MUDr. Roman Sokol, MPH

Privátna urologická ambulancia s.r.o.

Pripravili sme pre vás
66 príbehov o obezite
z pohľadu pacientov
a zdravotníckych pracovníkov.

Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Príbehy o obezite

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.

Paprikáš na dva spôsoby

Paprikáš na dva spôsoby

Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.

Baklažánová nátierka

Baklažánová nátierka

Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?

Sú DIA potraviny zdravé?

Sú DIA potraviny zdravé?

Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…

Priberá sa z chleba alebo nie?

Priberá sa z chleba alebo nie?

Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.

Ako vzniká E66 jedálniček

Ako vzniká E66 jedálniček

Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

Michal Grajciar: rok po

Michal Grajciar: rok po

Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

Pacient s diabetickou nohou

Pacient s diabetickou nohou

Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

Zdravá pizza

Zdravá pizza

Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

Obezita a sedenie

Obezita a sedenie

Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

Prvých 15 kg dole s E66 radami

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut