Príbeh onkológa: Obézny pacient v mojej ambulancii

Problémy pri močení, častejšia potreba močenia, krv v moči, krv v semene, s tým súvisiaca bolestivá ejakulácia a ďalšie. Presne to sú príznaky, ktoré môžu signalizovať skutočne vážne zdravotné komplikácie. Presne s takýmito prišiel za mnou do ambulancie môj známy, 50-tnik, ktorý však čakal do poslednej chvíle. Ako veľmi zaneprázdnený človek svoje problémy dlhodobo ignoroval.

Poznáte to… človek si hovorí… mal by som ísť k lekárovi, ale nemám kedy.

Nemôžem si to dovoliť, z práce ma neuvoľnia a veď to až také strašné nie je, počká to, mám dôležitejšie na práci a pod. Potom sedí v urologickej ambulancii a ja mu musím oznámiť smutnú správu, že má rakovinu prostaty aj s metastázami na ďalších orgánoch.

Obezita jedným z faktorov vzniku rakoviny prostaty

Rakovina prostaty patrí medzi pomerne časté nádorové ochorenia mužov. Hoci jednou z prioritných príčin vzniku je práve vek muža, nie je rozhodne jediným. Na rozvoji tohto ochorenia sa podieľa množstvo ďalších faktorov a podľa posledných výskumov je veľmi rozhodujúcim faktorom aj nadváha muža. „Hoci nemôžem s absolútnou istotou povedať, že rakovinu prostaty u môjho známeho zapríčinila jeho hmotnosť, nedá sa to ani vylúčiť. V jeho prípade to bol dôležitý faktor, pretože išlo o muža, ktorý bol nielen vysoký, ale skutočne aj ťažký. Jeho nadváha bola až 30 kg, čo nie je zanedbateľné.“

Vznik rakoviny prostaty súvisí s diétnymi návykmi

Vezmite si takých Japoncov. Práve tí patria k jedným z najzdravších národov na svete. Nepochybne to bude aj vďaka ich stravovacím návykom. Gro ich stravy tvoria rastlinné produkty a vyhýbajú sa živočíšnym tukom v podobe mäsa.

V súvislosti s týmto existuje aj jedna zaujímavosť, výskum, ktorého závery potvrdili, že japonskí muži žijúci v Japonsku majú nižšie riziko vzniku rakoviny prostaty než japonskí muži žijúci v Amerike. Rozhodujúcim faktorom je práve strava, ktorá je v Amerike viac zameraná na fastfood.

To všetko len prispieva k čoraz rozšírenejšiemu názoru v odbornej aj laickej verejnosti, že vznik rakoviny prostaty súvisí so stravovacími návykmi človeka.

Je možné, že pri obéznych pacientoch sa rakovina správa agresívnejšie

Početné výskumy tiež potvrdili, že pacienti s normálnym BMI (Body Mass Index) prežívali s rakovinou prostaty podstatne dlhšie než pacienti s nadváhou alebo obezitou. Napriek tomuto nedá sa s určitosťou povedať, prečo je tomu tak. Jedným z možných vysvetlení je, že pri pacientoch s vyšším obsahom tuku sa správa nádor agresívnejšie, tým pádom sú možno aj odolnejší voči liečbe. Alebo je to zapríčinené jednoducho tým, že obézni ľudia majú zaužívané nezdravé stravovacie návyky. Jedia spravidla málo ovocia, zeleniny, majú nedostatok pohybu.

V prípade môjho známeho z ambulancie išlo tiež o nezdravé stravovacie návyky. Jedlo za pochodu a nepravidelné stravovanie, sedavé zamestnanie atď. To všetko bola kombinácia faktorov, ktorá sa zapríčinila o to, že jeho vyhliadky na prinavrátenie zdravia boli prakticky nulové. Čas ako ďalší faktor zohral tiež svoju úlohu a môj známy bohužiaľ rakovine prostaty podľahol.

Ani celoživotná prevencia nám nemusí zaručiť, že nikdy žiadnu rakovinu prostaty ani inú nedostaneme. Ale rozhodne je to niečo, čo robíme vo svojom vlastnom záujme a keď k tomu dôjde, vieme, že sme urobili všetko, čo bolo v našich silách, aby sme si zdravie dlhodobo chránili, nemyslíte?

Autor: MUDr. Roman Sokol, MPH

Privátna urologická ambulancia s.r.o.

Do ďalšieho príbehu
o obezite ostáva

Deň (- y)

:

H(s)

:

Minúta(y)

:

Druhý(s)

Môžete počkať na ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Ďalšie príbehy

Kde je problém so stravovaním detí?

Výživa, ako jeden z hlavných epigenetických faktorov ovplyvňujúcich naše celkové zdravie či chorobnosť, hrá kľúčovú úlohu už u detí. Aké chyby sú typické v stravovaní malých detí, ktoré sa replikujú v mnohých rodinách? Poďme si povedať aspoň o tých najpodstatnejších.

Obezita a pohybová aktivita

Väčšina z nás vie, že ak je energetický výdaj vyšší ako príjem, tak chudneme…
Napriek tomu že toto pravidlo poznáme, robí nám často problém ho v reálnom živote aplikovať. V tomto článku sa zameriame nie na príjem (jedlo), ale na výdaj a to formou pohybovej aktivity, športu.

Zdravý snack: domáca müsli tyčinka

Spomínate si na časy základnej školy ako sme všetci na veľkej prestávke, viac menej povinne, vytiahli obedáre, ktoré nám doma pripravili, najedli sme sa a išli sa prejsť po chodbe? Zahnali sme pocit hladu a boli sme viac sústredení, jednoducho to malo svoj efekt.

Obezita a obštrukčné spánkové apnoe

Poznáte ten pocit, keď si večer ľaháte do postele unavený, tešíte sa na výdatný spánok a ráno sa zobúdzate oddýchnutý, svieži a schopný vstať z postele a podávať nejaké tie pracovné výkony? Dúfam, že väčšina z vás áno, pretože ja teda nie.

Koľko jedla potrebuje moje telo?

Jedlo je niečo, čo nám dáva živiny. Živiny sú látky, ktoré sú pre naše telo prijateľné a vieme z nich premenou v tráviacom trakte čerpať buď energiu alebo stavebné látky pre náš organizmus. Množstvo živín, ktoré potrebujeme pre našu existenciu je dané – na základe odporúčaných hodnôt vieme presne, koľko je pre nás dosť.

Michal Páleník: Chutné, zdravé a rýchle raňajky

Ako inšpiráciu vám preto prinášame recepty, ktoré si viete za krátky čas pripraviť večer a vychutnať si ich ráno.

Michal Páleník: „Moji klienti sú často veľmi vyťažení top manažéri, ktorí majú problém nájsť si čas na prípravu jedál. Stravovanie vonku však prospieva málokomu.“

Príbeh lekára: Obézny pacient s ochorením obličiek

Pokročilé štádia obličkových ochorení si vyžadujú diétu hlavne pokiaľ majú pacienti pridružené aj iné komorbidity, ako napríklad diabetes, poruchy metabolizmu tukov, atď. Len málo pacientov je zástupcami tzv. endogénnej obezity, čo znamená, že obezita je spôsobená vrodeným ochorením.

Príbeh psychológa: obézny pacient a hipoterapia

Hipoterapia je liečebná metóda, ktorá v procese liečby využíva koňa ako živé médium. Uskutočňuje sa v skupine nazývanej „hipoterapeutický tím“ s cieľom zmierniť alebo odstrániť fyzický, psychický, sociálny, či mentálny handicap klienta.

Príbeh lekárnika: Obézny pacient – fajčiar

Každý z nás, či už fajčiarov alebo nefajčiarov, pozná rizika užívania nikotínu z krátkodobého alebo dlhodobého hľadiska. Rovnako poznáme aj riziká zlej životosprávy, nadváhy a následne obezity. Ale čo nastane, ak skĺbime a potenciujeme tieto riziká do statusu „obézny fajčiar“.

Ako zvládnuť Vianoce

S vianočnými sviatkami je odjakživa spojená hostina v podobe koláčov, vyprážaných rýb, rezňov, zákuskov a iných dobrôt. Tieto zvyky pochádzajú naprieč rôznymi krajinami ešte z obdobia, keď ľudia po väčšinu roka nemali preplnené chladničky jedlom a dopriali si hostinu krátko počas zimného obdobia.

Blízka osoba s obezitou

S bojom s obezitou mám osobnú skúsenosť. Zažila som na vlastnej koži pocit viny, sebaľútosť aj ľútosť a odsudzovanie okolia. Dobre mienené rady, aj ostré slová, ktoré vraj mali vyprovokovať zmenu. Boli obdobia, keď som s obezitou bojovala, ale aj krátke …

Obezita ako rizikový faktor pri rakovine

Obezita je okrem iných komplikácií a ochorení prepojená aj s desiatkami nádorových ochorení. Zvýšená telesná hmotnosť indikujúca nadváhu alebo obezitu, predovšetkým s celkovo zvýšeným množstvom telesného tuku a tuku…

Obezita a pitný režim

Určite to poznáte. Tesné nohavice, sukňa, šaty. Časť problému môže byť aj nadbytočná voda v tele. Cítime sa nepríjemne, nafúknutí, opuchnutí. Opuch je v celom tele, ale najviac to pociťujeme na brušku. Často bývajú opuchnuté aj nohy, či oči, najmä…

Obezita a práca na zmeny

Môj blízky kamarát Ondrej pracuje na zmeny. Pred pár dňami ma poprosil, či by som mu nemohol pomôcť, poradiť ako má zvládať nástrahy striedajúcich sa zmien. Je už totiž aj v kategórii pacient, kvôli obezite a bolestiam nôh, ktoré ho obmedzujú.

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut