Obezita a pitný režim

Určite to poznáte. Tesné nohavice, sukňa, šaty. Časť problému môže byť aj nadbytočná voda v tele. Cítime sa nepríjemne, nafúknutí, opuchnutí. Opuch je v celom tele, ale najviac to pociťujeme na brušku. Často bývajú opuchnuté aj nohy, či oči, najmä ráno po prebudení.

Ako naše telo hospodári s vodou? Čo sa s nami deje, ak jej máme nedostatok? Stačí sa napiť, keď sme smädní? Záleží na tom, aké tekutiny pijeme?

  Ľudia sa o príjem tekutín a kolobeh vody vo svojom tele zaujímajú málokedy. Zarazí ich, keď sa im lekár pozrie na sliznicu úst alebo im odoberie krv a výpočet ich ťažkostí uzavrie jednou vetou – “málo pijete”. A odpoveď – veď som mal dve kávy – je, samozrejme, zlá.

  Voda nie je všeliekom… ak ju však neprijímame v dostatočnom množstve, nemôžeme očakávať, že naše telo bude fungovať správne.

  Jej funkcie v organizme sú totiž také dôležité, že bez vody do troch dní kolabuje. Znamená to teda, že byť bez nej dlhší čas je nebezpečné. Ak krátkodobo, či dlhodobo pijeme málo, môžeme si vážne poškodiť zdravie.

  Voda ako motor pre telo

  Naše telo sa z dvoch tretín skladá práve z vody. Ak máte približne 75 kilogramov, takmer päťdesiat z nich je voda. Obsiahnutá je v telesných tekutinách – v krvi, lymfe, obsahu žalúdka, či čriev. Oveľa viac sa jej však nachádza v orgánoch a v bunkách jednotlivých tkanív (napríklad v svaloch).

  Voda je pre náš organizmus motorom. Zabezpečuje totiž správny rozvoz živín v tele, udržuje funkčnosť našich nervov, je podmienkou správneho vývoja a fungovania buniek. Má tiež čistiacu funkciu – pomáha odplavovať z tela nahromadené toxíny. Dôležitá je aj jej termoregulačná úloha – udržiava správnu teplotu nášho tela. Vodu prijímame, ale tiež sa jej zbavujeme. Denne jej telo stratí asi dva litre, všetka voda v organizme sa „vymení“ približne v dvadsaťdňovom intervale. Ako v nás putuje od napitia sa až po vylúčenie z tela?

  Cesta vody

  Voda, ktorú vypijeme, sa cez žalúdok dostáva do čriev. Spolu s tou, ktorú vylučujú žľazy tráviaceho traktu, sa vstrebe do krvného obehu a smeruje k pečeni cez žilu s názvom vrátnica. V tomto orgáne dochádza k regulácii množstva krvi a vody v organizme. Až z pečene voda pokračuje do krvného obehu a do tkanív orgánov.

  Telo má aj „zásobárne“ vody – v koži a podkoží, svalstve a pľúcach. Odhaduje sa, že svalová bunka obsahuje viac ako 70 percent vody. Množstvo tekutiny sa nachádza aj v priestoroch medzi bunkami – voda by mala plynule prechádzať do vnútra buniek a späť. Ak je tento „výmenný režim“ narušený, vznikajú napríklad opuchy. Pri nich sa voda v medzibunkových priestoroch hromadí. Vnútri buniek je pre telo najdôležitejšia a telo ju „púšťa“ až pri úplnom nedostatku. Vtedy sa už v tele hromadia splodiny metabolizmu, organizmus je preťažený, nefunguje správne látková výmena, zahusťujú sa krv i lymfa. Obnovovanie každej bunky sa spomaľuje, nervové impulzy zle fungujú, imunita je vystavená veľkej záťaži.

  Telo v tomto prípade funguje v krízovom režime, čo sa navonok prejavuje bolesťami hlavy, závratmi, poruchami zmyslov, depresiami, chronickou únavou a zvýšeným tlakom.

  V tomto prípade je voda naozaj liekom. Stačí sa poriadne napiť a tieto príznaky, ak sú spôsobené dehydratáciou, zvoľna vymiznú.

  Čo sa deje v našom organizme?

  Súvisí narušenie rovnováhy medzi príjmom a výdajom tekutín so stravou alebo s pitným režimom? Odborníci poukazujú na to, že tento stav ovplyvňuje príjem sodíka, ale aj zvýšený príjem cukrov. Aj relatívne zdravý človek môže mať pocit „zavodnenia“ organizmu, ale netreba zabúdať ani to, že príčinou môže byť choroba alebo užívanie niektorých liekov. Napríklad narušená fyziologická činnosť obličiek, či užívanie hormonálnej antikoncepcie. Zadržanie vody v tele môže u žien súvisieť aj s menštruačným cyklom. Ak je voda v organizme zadržaná v dôsledku choroby, vtedy patrí problém zásadne do rúk lekára!

  Koľko tekutín prijať denne?

  ● Minimum je 1,5l vody
  ● Optimum je možné spočítať podľa hmotnosti

  Hmotnosť

  Optimálny príjem tekutín v litroch

  50 kg 1,8 l
  60 kg 2,1 l
  70 kg 2,5 l
  80 kg 2,8 l
  90 kg 3,2 l
  100 kg 3,5 l
  110 kg 3,9 l
  120 kg 4,2 l
  130 kg 4,6 l
  140 kg 4,9 l
  150 kg 5,3 l

  Pite toľko tekutín, aby bol pri močení moč číry/bledožltý. Akonáhle sa moč sfarbuje do tmavožltej farby, znamená to, že vaše telo je dehydratované a neprijímate dostatok tekutín.

  Ako si môžeme pomôcť sami?

  Ak sa na nás vzťahuje skutočnosť, že zadržanie vody v organizme je ovplyvňované nevhodnou stravou a nápojmi, potom je nevyhnutné zmeniť stravovací režim a dodržiavať nasledovné odporúčania:

  ● Dodržiavať pitný režim, piť treba pravidelne.

  ● Dostatok čerstvej pramenistej vody dokáže vyplaviť sodík a s ním aj nadmerne zadržanú tekutinu. Pri nedodržaní pitného režimu má totiž telo tendenciu vodu zadržiavať.

  ● Doplňovať si minerálne látky, najmä draslík – minerál, ktorý reguluje rovnováhu telesných tekutín (zdrojom sú banány, marhule, pomaranče, zemiaky, špenát, tekvica, strukoviny, hydinové mäso, teľacie mäso, vajcia, mlieko a mliečne výrobky).

  Keďže voda má dôležitú úlohu v zložení tela, je dôležitá aj pri udržiavaní hmotnosti. Nesprávna diéta môže spôsobovať i zadržiavanie vody v tele, či problémy s vyprázdňovaním. Správny výber potravín a pohybový režim sú kľúčom k úspechu.

  Autor: PharmDr. Petra Haár Némethová

  Farmaceut, lekárenská ambulancia Rázusova v Nitre, člen tímu MEDIFO

  Do ďalšieho príbehu
  o obezite ostáva

  Deň (- y)

  :

  H(s)

  :

  Minúta(y)

  :

  Druhý(s)

  Môžete počkať na ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

  Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

  Ďalšie príbehy

  Kde je problém so stravovaním detí?

  Výživa, ako jeden z hlavných epigenetických faktorov ovplyvňujúcich naše celkové zdravie či chorobnosť, hrá kľúčovú úlohu už u detí. Aké chyby sú typické v stravovaní malých detí, ktoré sa replikujú v mnohých rodinách? Poďme si povedať aspoň o tých najpodstatnejších.

  Obezita a pohybová aktivita

  Väčšina z nás vie, že ak je energetický výdaj vyšší ako príjem, tak chudneme…
  Napriek tomu že toto pravidlo poznáme, robí nám často problém ho v reálnom živote aplikovať. V tomto článku sa zameriame nie na príjem (jedlo), ale na výdaj a to formou pohybovej aktivity, športu.

  Zdravý snack: domáca müsli tyčinka

  Spomínate si na časy základnej školy ako sme všetci na veľkej prestávke, viac menej povinne, vytiahli obedáre, ktoré nám doma pripravili, najedli sme sa a išli sa prejsť po chodbe? Zahnali sme pocit hladu a boli sme viac sústredení, jednoducho to malo svoj efekt.

  Obezita a obštrukčné spánkové apnoe

  Poznáte ten pocit, keď si večer ľaháte do postele unavený, tešíte sa na výdatný spánok a ráno sa zobúdzate oddýchnutý, svieži a schopný vstať z postele a podávať nejaké tie pracovné výkony? Dúfam, že väčšina z vás áno, pretože ja teda nie.

  Koľko jedla potrebuje moje telo?

  Jedlo je niečo, čo nám dáva živiny. Živiny sú látky, ktoré sú pre naše telo prijateľné a vieme z nich premenou v tráviacom trakte čerpať buď energiu alebo stavebné látky pre náš organizmus. Množstvo živín, ktoré potrebujeme pre našu existenciu je dané – na základe odporúčaných hodnôt vieme presne, koľko je pre nás dosť.

  Michal Páleník: Chutné, zdravé a rýchle raňajky

  Ako inšpiráciu vám preto prinášame recepty, ktoré si viete za krátky čas pripraviť večer a vychutnať si ich ráno.

  Michal Páleník: „Moji klienti sú často veľmi vyťažení top manažéri, ktorí majú problém nájsť si čas na prípravu jedál. Stravovanie vonku však prospieva málokomu.“

  Príbeh lekára: Obézny pacient s ochorením obličiek

  Pokročilé štádia obličkových ochorení si vyžadujú diétu hlavne pokiaľ majú pacienti pridružené aj iné komorbidity, ako napríklad diabetes, poruchy metabolizmu tukov, atď. Len málo pacientov je zástupcami tzv. endogénnej obezity, čo znamená, že obezita je spôsobená vrodeným ochorením.

  Príbeh psychológa: obézny pacient a hipoterapia

  Hipoterapia je liečebná metóda, ktorá v procese liečby využíva koňa ako živé médium. Uskutočňuje sa v skupine nazývanej „hipoterapeutický tím“ s cieľom zmierniť alebo odstrániť fyzický, psychický, sociálny, či mentálny handicap klienta.

  Príbeh lekárnika: Obézny pacient – fajčiar

  Každý z nás, či už fajčiarov alebo nefajčiarov, pozná rizika užívania nikotínu z krátkodobého alebo dlhodobého hľadiska. Rovnako poznáme aj riziká zlej životosprávy, nadváhy a následne obezity. Ale čo nastane, ak skĺbime a potenciujeme tieto riziká do statusu „obézny fajčiar“.

  Ako zvládnuť Vianoce

  S vianočnými sviatkami je odjakživa spojená hostina v podobe koláčov, vyprážaných rýb, rezňov, zákuskov a iných dobrôt. Tieto zvyky pochádzajú naprieč rôznymi krajinami ešte z obdobia, keď ľudia po väčšinu roka nemali preplnené chladničky jedlom a dopriali si hostinu krátko počas zimného obdobia.

  Príbeh onkológa: Obézny pacient v mojej ambulancii

  Problémy pri močení, častejšia potreba močenia, krv v moči, krv v semene, s tým súvisiaca bolestivá ejakulácia a ďalšie. Presne to sú príznaky, ktoré môžu signalizovať skutočne vážne zdravotné komplikácie. Presne s…

  Blízka osoba s obezitou

  S bojom s obezitou mám osobnú skúsenosť. Zažila som na vlastnej koži pocit viny, sebaľútosť aj ľútosť a odsudzovanie okolia. Dobre mienené rady, aj ostré slová, ktoré vraj mali vyprovokovať zmenu. Boli obdobia, keď som s obezitou bojovala, ale aj krátke …

  Obezita ako rizikový faktor pri rakovine

  Obezita je okrem iných komplikácií a ochorení prepojená aj s desiatkami nádorových ochorení. Zvýšená telesná hmotnosť indikujúca nadváhu alebo obezitu, predovšetkým s celkovo zvýšeným množstvom telesného tuku a tuku…

  Obezita a práca na zmeny

  Môj blízky kamarát Ondrej pracuje na zmeny. Pred pár dňami ma poprosil, či by som mu nemohol pomôcť, poradiť ako má zvládať nástrahy striedajúcich sa zmien. Je už totiž aj v kategórii pacient, kvôli obezite a bolestiam nôh, ktoré ho obmedzujú.

  Partneri projektu

  MUDr. Adela
  Penesová, PhD.

  lekárka, vedkyňa

  doc. MUDr. Mária
  Belovičová, PhD., mim. prof.

  lekárka, profesorka

  Mgr. Michal Páleník

  odborník na výživu a pohyb

  PharmDr. Ján Holec

  klinický farmakológ

  PharmDr. Peter Stanko

  farmaceut