fbpx

Obezita a pitný režim

Určite to poznáte. Tesné nohavice, sukňa, šaty. Časť problému môže byť aj nadbytočná voda v tele. Cítime sa nepríjemne, nafúknutí, opuchnutí. Opuch je v celom tele, ale najviac to pociťujeme na brušku. Často bývajú opuchnuté aj nohy, či oči, najmä ráno po prebudení.

Ako naše telo hospodári s vodou? Čo sa s nami deje, ak jej máme nedostatok? Stačí sa napiť, keď sme smädní? Záleží na tom, aké tekutiny pijeme?

    Ľudia sa o príjem tekutín a kolobeh vody vo svojom tele zaujímajú málokedy. Zarazí ich, keď sa im lekár pozrie na sliznicu úst alebo im odoberie krv a výpočet ich ťažkostí uzavrie jednou vetou – “málo pijete”. A odpoveď – veď som mal dve kávy – je, samozrejme, zlá.

    Voda nie je všeliekom… ak ju však neprijímame v dostatočnom množstve, nemôžeme očakávať, že naše telo bude fungovať správne.

    Jej funkcie v organizme sú totiž také dôležité, že bez vody do troch dní kolabuje. Znamená to teda, že byť bez nej dlhší čas je nebezpečné. Ak krátkodobo, či dlhodobo pijeme málo, môžeme si vážne poškodiť zdravie.

    Voda ako motor pre telo

    Naše telo sa z dvoch tretín skladá práve z vody. Ak máte približne 75 kilogramov, takmer päťdesiat z nich je voda. Obsiahnutá je v telesných tekutinách – v krvi, lymfe, obsahu žalúdka, či čriev. Oveľa viac sa jej však nachádza v orgánoch a v bunkách jednotlivých tkanív (napríklad v svaloch).

    Voda je pre náš organizmus motorom. Zabezpečuje totiž správny rozvoz živín v tele, udržuje funkčnosť našich nervov, je podmienkou správneho vývoja a fungovania buniek. Má tiež čistiacu funkciu – pomáha odplavovať z tela nahromadené toxíny. Dôležitá je aj jej termoregulačná úloha – udržiava správnu teplotu nášho tela. Vodu prijímame, ale tiež sa jej zbavujeme. Denne jej telo stratí asi dva litre, všetka voda v organizme sa „vymení“ približne v dvadsaťdňovom intervale. Ako v nás putuje od napitia sa až po vylúčenie z tela?

    Cesta vody

    Voda, ktorú vypijeme, sa cez žalúdok dostáva do čriev. Spolu s tou, ktorú vylučujú žľazy tráviaceho traktu, sa vstrebe do krvného obehu a smeruje k pečeni cez žilu s názvom vrátnica. V tomto orgáne dochádza k regulácii množstva krvi a vody v organizme. Až z pečene voda pokračuje do krvného obehu a do tkanív orgánov.

    Telo má aj „zásobárne“ vody – v koži a podkoží, svalstve a pľúcach. Odhaduje sa, že svalová bunka obsahuje viac ako 70 percent vody. Množstvo tekutiny sa nachádza aj v priestoroch medzi bunkami – voda by mala plynule prechádzať do vnútra buniek a späť. Ak je tento „výmenný režim“ narušený, vznikajú napríklad opuchy. Pri nich sa voda v medzibunkových priestoroch hromadí. Vnútri buniek je pre telo najdôležitejšia a telo ju „púšťa“ až pri úplnom nedostatku. Vtedy sa už v tele hromadia splodiny metabolizmu, organizmus je preťažený, nefunguje správne látková výmena, zahusťujú sa krv i lymfa. Obnovovanie každej bunky sa spomaľuje, nervové impulzy zle fungujú, imunita je vystavená veľkej záťaži.

    Telo v tomto prípade funguje v krízovom režime, čo sa navonok prejavuje bolesťami hlavy, závratmi, poruchami zmyslov, depresiami, chronickou únavou a zvýšeným tlakom.

    V tomto prípade je voda naozaj liekom. Stačí sa poriadne napiť a tieto príznaky, ak sú spôsobené dehydratáciou, zvoľna vymiznú.

    Čo sa deje v našom organizme?

    Súvisí narušenie rovnováhy medzi príjmom a výdajom tekutín so stravou alebo s pitným režimom? Odborníci poukazujú na to, že tento stav ovplyvňuje príjem sodíka, ale aj zvýšený príjem cukrov. Aj relatívne zdravý človek môže mať pocit „zavodnenia“ organizmu, ale netreba zabúdať ani to, že príčinou môže byť choroba alebo užívanie niektorých liekov. Napríklad narušená fyziologická činnosť obličiek, či užívanie hormonálnej antikoncepcie. Zadržanie vody v tele môže u žien súvisieť aj s menštruačným cyklom. Ak je voda v organizme zadržaná v dôsledku choroby, vtedy patrí problém zásadne do rúk lekára!

    Koľko tekutín prijať denne?

    ● Minimum je 1,5l vody
    ● Optimum je možné spočítať podľa hmotnosti

    Hmotnosť

    Optimálny príjem tekutín v litroch

    50 kg 1,8 l
    60 kg 2,1 l
    70 kg 2,5 l
    80 kg 2,8 l
    90 kg 3,2 l
    100 kg 3,5 l
    110 kg 3,9 l
    120 kg 4,2 l
    130 kg 4,6 l
    140 kg 4,9 l
    150 kg 5,3 l

    Pite toľko tekutín, aby bol pri močení moč číry/bledožltý. Akonáhle sa moč sfarbuje do tmavožltej farby, znamená to, že vaše telo je dehydratované a neprijímate dostatok tekutín.

    Ako si môžeme pomôcť sami?

    Ak sa na nás vzťahuje skutočnosť, že zadržanie vody v organizme je ovplyvňované nevhodnou stravou a nápojmi, potom je nevyhnutné zmeniť stravovací režim a dodržiavať nasledovné odporúčania:

    ● Dodržiavať pitný režim, piť treba pravidelne.

    ● Dostatok čerstvej pramenistej vody dokáže vyplaviť sodík a s ním aj nadmerne zadržanú tekutinu. Pri nedodržaní pitného režimu má totiž telo tendenciu vodu zadržiavať.

    ● Doplňovať si minerálne látky, najmä draslík – minerál, ktorý reguluje rovnováhu telesných tekutín (zdrojom sú banány, marhule, pomaranče, zemiaky, špenát, tekvica, strukoviny, hydinové mäso, teľacie mäso, vajcia, mlieko a mliečne výrobky).

    Keďže voda má dôležitú úlohu v zložení tela, je dôležitá aj pri udržiavaní hmotnosti. Nesprávna diéta môže spôsobovať i zadržiavanie vody v tele, či problémy s vyprázdňovaním. Správny výber potravín a pohybový režim sú kľúčom k úspechu.

    Autor: PharmDr. Petra Haár Némethová

    Farmaceut, lekárenská ambulancia Rázusova v Nitre, člen tímu MEDIFO

    Pripravili sme pre vás
    66 príbehov o obezite
    z pohľadu pacientov
    a zdravotníckych pracovníkov.

    Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

    Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

    Príbehy o obezite

    Ako zaradiť pohyb do bežného života

    Ako zaradiť pohyb do bežného života

    Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.

    Paprikáš na dva spôsoby

    Paprikáš na dva spôsoby

    Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.

    Baklažánová nátierka

    Baklažánová nátierka

    Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?

    Sú DIA potraviny zdravé?

    Sú DIA potraviny zdravé?

    Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…

    Priberá sa z chleba alebo nie?

    Priberá sa z chleba alebo nie?

    Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …

    Príbeh pacienta: Stálo to za to!

    Príbeh pacienta: Stálo to za to!

    Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.

    Ako vzniká E66 jedálniček

    Ako vzniká E66 jedálniček

    Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.

    Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

    Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

    Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

    Michal Grajciar: rok po

    Michal Grajciar: rok po

    Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

    Pacient s diabetickou nohou

    Pacient s diabetickou nohou

    Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

    Zdravá pizza

    Zdravá pizza

    Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

    Obezita a sedenie

    Obezita a sedenie

    Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

    Prvých 15 kg dole s E66 radami

    Prvých 15 kg dole s E66 radami

    O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

    Obezita a imunita

    Obezita a imunita

    Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

    Partneri projektu

    MUDr. Adela
    Penesová, PhD.

    lekárka, vedkyňa

    doc. MUDr. Mária
    Belovičová, PhD., mim. prof.

    lekárka, profesorka

    Mgr. Michal Páleník

    odborník na výživu a pohyb

    PharmDr. Ján Holec

    klinický farmakológ

    PharmDr. Peter Stanko

    farmaceut