fbpx

Príbeh pacienta: Chudnem a príbalové letáky čítam pozornejšie

Pondelok večer, čakáreň v pohotovostnej ambulancii, sedím na nepohodlnej drevenej lavičke, cítim búšenie srdca a kolísanie tlaku.

Nevoľnosť a studený pot tiež neuľahčuje situáciu. Začnú mi tŕpnuť už aj nohy a v mysli si vravím: „Ani neviem či je to z tej lavičky alebo si to len domýšľam?“ Večerný program som si predstavovala troška ináč aj napriek tomu, že týždeň ešte len začal. Čo sa vlastne stalo? Prečo sa mi toto deje?

Ako to celé začalo

Čas plynie, roky pribúdajú a povedzme si úprimne, pohodlnosť sa stáva neoddeliteľnou súčasťou našich životov spolu so strachom opustiť našu komfortnú zónu. Problém nastáva, keď našu lenivosť zaobalenú do pohodlnosti pozorujeme v zrkadle pri pohľade na seba. Tak isto aj naše oblečenie nám dáva určite varovné signály.

Motivačná polička v skrini s názvom „do tohto schudnem“ sa zväčšuje a pomaličky začína zaberať drvivú väčšinu nášho šatníka.

Bolo by krásne, keby bod zlomu u obéznych ľudí nastal so slovami “som okrúhlejší” alebo “všetko mi je malé”. Život ale pokračuje ďalej, však vždy sa dá kúpiť oblečenie o číslo väčšie.

Raz za dva roky ani mňa neminie rutinná záležitosť – „preventívna prehliadka“. Po dlhšom čakaní pred ambulanciou si vravím „za posledné dva roky som troška pribrala, ale to bude dobré, však to nič nie je“.

Preventívna absolvovaná. Moje „troška som pribrala“ sa zmenilo na

  • vysoký tlak krvi,
  • zvýšené hladiny glukózy a cholesterolu,
  • zhoršené pečeňové testy,
  • zvýšené rizika všemožných ochorení, ktoré ani neviem pomenovať.

Môj ošetrujúci lekár začne vypisovať výmenné lístky k rôznym špecialistom, aby bolo moje zdravie v mojom veku ako tak udržateľné. Popri tom ma zavalia užitočné rady, čo by som mala robiť a čo nie. Stojím tam v nemom úžase a jediné na čo sa zmôžem je prikyvovať a vziať si výmenné lístky.

Po vykročení z ambulancie sa výčitky svedomia a sebakritické myšlienky prekrývajú s myšlienkami ako to vyriešim a kedy to všetko stihnem.

Nič sa už nedá robiť a tak navštevujem jedného odborníka za druhým. Vždy iný lekár, iná ambulancia, ale správy sú rovnaké. Zhoršené výsledky krvných testov, nové diagnózy a nová naordinovaná liečba, čo znamená ďalšie a ďalšie krabičky liekov, ktoré si postupne vyberám v lekárni.

Napriek počiatočným výčitkám svedomia a myšlienke “ale teraz s tým už naozaj niečo spravím, od pondelka chodím do fitka” si postupne si na tento život s diagnózami zvykám ako na nový štandard a pondelkové ráno u lekára ma už neprekvapí. Zas nová diagnóza, zas iné lieky.

Minulý mesiac to boli nejaké tie nové lieky, pár farebných tabletiek na obed, pár bielych na večer a ešte k tomu nejaké na bolesť. Po pár hodinách cítim nevoľnosť a zvláštny tlak v hlave. Bol pondelok večer a práve sme sa ocitli presne v tej čakárni na pohotovosti.

Tak ako si na obed nedáte kyslé uhorky so šľahačkou, tak isto sa niektoré lieky spolu neužívajú.

Výsledok interakcií liekov mal u mňa relatívne dobrú dohru, ale vraj to mohlo byť aj výrazne horšie.

Čo sa stalo

Vysvitlo, že klaritromycín – antibiotikum, ktoré mi ráno predpísal nosovo-ušno-krčný lekár sa nesmú užívať spolu s digoxínom, ktorý užívam pravidelne. Zvýšilo to vraj toxicitu digoxinu, ktorá sa prejavuje nepravidelným búšením srdca, zrýchlením tepu a nevoľnosťou.

Protilátka digoxinu, bohužiaľ, nie je dostupná na Slovensku. Jediná terapia intoxikácie digoxínom je normalizovať hladinu draslíka a horčíka v krvi, poprípade podať antiarytmiká.

Koho to bola chyba?

Je to chyba posledného lekára, ktorý mi predpísal nové lieky?

Dozvedám sa, že lekári nemusia mať prístup k údajom od iných lekárov, takže ani k mojim predpísaným liekom.

Je to chyba farmaceuta, ktorý mi vydal lieky?

Pokiaľ prídete do lekárne s receptom na jeden liek, tak ani farmaceut nevie aké iné lieky užívate. Párkrát sa mi stalo, že sa ma farmaceut opýtal jednoduchú otázku „a užívate aj niečo iné?“ V tom poslednom prípade sa ma to žiaľ nespýtal.

Takýmto komplikáciám by sa dalo predísť, len je nutné mať pred sebou edukovaného pacienta, ktorý pozná svoje užívané lieky. Mnohokrát sa stane, že pacient nevie povedať, aké iné lieky užíva. V takom prípade odporúčam všetkým pacientom napísať si na lístok alebo do mobilu zoznam užívaných liekov.

Je to moja chyba?

Áno aj. Drahí pacienti, čítajte príbalové letáky. Mnoho informácií, ktoré Vám môžu zachrániť zdravie sa nachádza práve tam. Väčšina z vás sa zameriava na nežiaduce účinky, a nie práve na interakcie liekov. Študujte, čítajte, pýtajte sa. Pokiaľ sa cítite stratení v množstve liekov a informácií, navštívte najbližšiu lekáreň.

Jedno však viem. Moju zdravotnú situáciu už aj tak komplikuje obezita a pridružené choroby. 

Začala som sa zdravšie stravovať a prvé kilá už idú dole. Verím, že sa mi podarí môj zdravotný stav postupne zlepšiť!

Do tej doby si ale dám pozor, nosím so sebou zoznam liekov a vždy sa v lekárni poradím. Nechcem aby lieky, ktoré majú pomáhať mi spôsobili presný opak. Jedna noc na pohotovosti stačila.

Autorka si želala ostať v anonymite

Pripravili sme pre vás
66 príbehov o obezite
z pohľadu pacientov
a zdravotníckych pracovníkov.

Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Príbehy o obezite

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.

Paprikáš na dva spôsoby

Paprikáš na dva spôsoby

Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.

Baklažánová nátierka

Baklažánová nátierka

Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?

Sú DIA potraviny zdravé?

Sú DIA potraviny zdravé?

Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…

Priberá sa z chleba alebo nie?

Priberá sa z chleba alebo nie?

Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.

Ako vzniká E66 jedálniček

Ako vzniká E66 jedálniček

Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

Michal Grajciar: rok po

Michal Grajciar: rok po

Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

Pacient s diabetickou nohou

Pacient s diabetickou nohou

Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

Zdravá pizza

Zdravá pizza

Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

Obezita a sedenie

Obezita a sedenie

Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

Prvých 15 kg dole s E66 radami

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut