fbpx

Príbeh lekárnika: Jedálniček vs. krabičky

“Jedlo z krabičiek? To už si darebná aj variť?” Aj také otázky si od blízkych vypočula moja 25 ročná obézna pacientka Nina, ktorá k nám prišla do lekárenskej ambulancie.

Hneď na úvod sa dozvedáme, že chodí cvičiť, aby mohla jesť to, na čo má chuť. Aj napriek cvičeniu s trénerom sa ale s jej telom vraj nič nedeje, ani nechudne, ani nepriberá.

Prišla sa poradiť o tom, ako by sa mala začať stravovať tak, aby videla na sebe zmenu. Na úvod ju premeriame na bioimpendančnom prístroji, nech vieme aké má zloženie tela. Okrem iných dôležitých parametrov ukáže prístroj aj hmotnosť telesného tuku a kostrovú svalovú hmotu, ktorú Nina chcela vedieť a pravidelne si tieto hodnoty kontrolovať.

Údaje pacientky:

  • Hmotnosť: 69,9 kg
  • Voda: 31,8 kg
  • Svaly: 23,8 kg
  • Tuk: 26,4 kg
  • Tuk okolo orgánov: 97,2 cm²

Potreba redukcie hmotnosti je evidentná. Je však skvelé, že pohyb už vo svojom režime zakomponovaný má, takže sa v rámci úvodnej konzultácie sústredíme na úpravu stravy. Jej problém je, že si popri práci nestíha variť takže diskutujeme aj možnosť krabičiek.

Kedy klientovi “naordinovať” krabičkovú úpravu stravy a kedy je vhodnejší jedálniček?

Oba prístupy sú v súčasnosti veľmi rozšírené. Povedať jednoznačne, že jeden prístup je pre všetkých vhodnejší ako druhý, je ako povedať niekomu, kto nikdy necvičil “choď si zabehať” bez toho, aby sme poznail jeho telesnú hmotnosť, zranenia (poškodené kĺby), vek, cieľ a iné špecifiká určujúce, či mu beh pomôže, alebo naopak uškodí. Oba prístupy sa však nemusia vylučovať a v niektorých prípadoch sa môžu dokonca vhodne dopĺňať.

Kritériá, ktoré odborníci väčšinou zohľadňujú v oboch prípadoch sú:

 

  • chuť
  • čerstvosť
  • kvalita
  • finančné možnosti/cena
  • kvantita (energetická hodnota)
  • dostupnosť
  • možnosť výberu
  • zdravotné obmedzenia (alergie, intolerancie a.i.)
  • kuchárske zručnosti klienta
  • čas na prípravu
  • dlhodobý efekt
  • charakter zamestnania klienta

Upozorníme ju, že v prípade krabičiek:

  • Býva chuť veľmi individuálna v závislosti od ceny a kvality použitých ingrediencií, a rovnako čerstvosti, ktorú je v prípade rozvozu veľmi ťažké zabezpečiť.
  • Väčšinou je potrebné jedlá dodatočne ohrievať v mikrovlnnej rúre.
  • Dopátrať sa k pôvodu a kvalite použitých ingrediencií býva náročné, niekedy až nemožné. Kvalita závisí na samotnom dodávateľovi a je na ňom, či a v akom rozsahu dané informácie o jedle sprístupní. Ak sa jedná o kvalitné ingrediencie, väčšinou má tendenciu “pochváliť sa”, čo je pre klienta určite pridaná hodnota a určitý náznak vyššej kvality.

Naopak, kvalitu potravín pri jedálničku si volí pacient sám. Cena jedla taktiež býva rádovo nižšia, vzhľadom na absentujúci dovoz a platy tretím osobám (kuchár, šofér, firma, …).

Dohodli sme sa teda s Ninou na kompromise. Vytvorím jej jedálniček na mieru, z ktorého si bude variť vždy, keď bude mať možnosť. Na začiatok, a pre ostatné dni skúsi jedlo v krabičkách. O 2 dni si pacientka prichádza po vytvorený jedálniček, vďaka ktorému si vie podľa vypočítanej hodnoty denného energetického príjmu vybrať veľkosť krabičky od lokálneho dodávateľa, v jej prípade ide o rozmedzie 1 200 – 1 500 kcal.

“Kvalitná a pestrá strava v krabičkách môže byť vhodnou formou na začiatku zmeny optimálneho stravovania. Klient sa naučí približnú veľkosť porcií a aké potraviny sú vhodné. Z dlhodobého hľadiska je však potrebné postupne prejsť na stravu, ktorú si pripravujeme sami. Následne si nami pripravené jedlo môžeme aj nakrabičkovať. Nevýhodou stravy, ktorú nám prinesú domov je, že sa nenaučíme jedlo pripravovať a nevieme následne reagovať v prípadoch ako je dovolenka, služobná cesta a kedykoľvek keď nie sme doma/v práci, kde nám krabičky prinesú.”

Mgr. Michal Páleník

Táto pacientka vyzerá byť veľmi motivovaná. Cvičí, chce byť zdravšia a fit.

Chce cvičiť rovnako ako doteraz a v záujme výsledkov sa stravovať lepšie. Je ochotná vyskúšať aj jedálniček aj krabičky s tým, že uvidí, čo jej sedí viac.

A výsledok?

Nine zatiaľ vyhovujú krabičky, iba cez víkend si varí podľa jedálnička. Občas si už v nedeľu navarí a zabalí jedlo do vlastných krabičiek! Má rada čísla a výsledky, a tak chodí pravidelne každý mesiac na premeranie. Za 3 mesiace schudla už 13 kg na hmotnosti a pribrala 1 kg na svaloch!

Pred Po
Hmotnosť 69,9 kg 56,9 kg
Voda 31,8 kg 29,8 kg
Svaly 23,8 kg 24,8 kg
Tuk 26,4 kg 14,4 kg
Tuk okolo orgánov 97,2 cm² 70,2 cm²

Autor: PharmDr. Patrícia Martišovičová

Farmaceut, Člen tímu Medifo

Lekárenská ambulancia Nitra

 

Pripravili sme pre vás
66 príbehov o obezite
z pohľadu pacientov
a zdravotníckych pracovníkov.

Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Príbehy o obezite

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.

Paprikáš na dva spôsoby

Paprikáš na dva spôsoby

Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.

Baklažánová nátierka

Baklažánová nátierka

Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?

Sú DIA potraviny zdravé?

Sú DIA potraviny zdravé?

Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…

Priberá sa z chleba alebo nie?

Priberá sa z chleba alebo nie?

Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.

Ako vzniká E66 jedálniček

Ako vzniká E66 jedálniček

Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

Michal Grajciar: rok po

Michal Grajciar: rok po

Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

Pacient s diabetickou nohou

Pacient s diabetickou nohou

Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

Zdravá pizza

Zdravá pizza

Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

Obezita a sedenie

Obezita a sedenie

Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

Prvých 15 kg dole s E66 radami

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut