fbpx

Príbeh dvoch hormónov – Leptín a Grelín

To, že sa cítime hladní alebo sýti, ovplyvňujú dva hormóny: leptín grelín. Leptín je hormón plnosti. Je tvorený tukovými bunkami a znižuje chuť do jedla. Grelín je hormón hladu, ktorý zvyšuje chuť do jedla a tiež zohráva úlohu v telesnej hmotnosti.

Hladiny leptínu a grelínu môžu ovplyvňovať viaceré faktory:

 

  • množstvo telesného tuku
  • príjem kalórií
  • plánovanie jedál
  • rozvrh spánku a bdelosti a trvanie spánku
  • vystavovanie sa svetlu
  • cvičenie a fyzická aktivita
  • stres

Leptín je považovaný za hlavný „hormón sýtosti“, pretože pomáha kontrolovať apetít. Grelín je považovaný za hlavný „hormón hladu“, pretože zvyšuje túžbu jesť.

Veľmi dôležitou súčasťou výskumu obezity je súvislosť medzi obezitou a hormónom leptín.

Ako fungujú leptín a grelín v tele?

Keď sa najeme a zaplníme žalúdok jedlom, do mozgu sa vyšle signál, ktorý nám povie, aby sme prestali jesť. Uvoľní sa hormón plnosti – leptín. Čím dlhšie jedlo v žalúdku zostane, tým dlhšie sa cítime zasýtení a tým dlhšie nemáme pocit hladu.

Ak je aj niekto geneticky predisponovaný na priberanie na váhe či na obezitu, je množstvo možností, ako zabrániť, aby sa tak aj skutočne stalo. Dôležité je zdravé stravovanie, konzumácia nutrične vyvážených jedál, dostatok pohybu a zvládanie stresu.

Hlavným regulátorom produkcie leptínu je telesný tuk, čiže tukové tkanivo. Jeho hladiny sa menia v závislosti od aktuálnej hmotnosti, hlavne v závislosti od percentuálneho zastúpenia telesného tuku. Leptín je tvorený prevažne adipocytmi, čo sú tukové bunky. Preto hladiny leptínu zvyčajne stúpajú, ak človek naberie viac telesného tuku a klesajú, ak niekto schudne. Leptín tiež zohráva dôležitú úlohu pri regulácii reprodukčného systému, štítnej žľazy, nadobličiek a produkcii rastového hormónu.

U väčšiny zdravých dospelých spustia zmeny telesnej hmotnosti následne zmeny v stave leptínu.

Buď sa zvýši chuť do jedla, keď klesne množstvo telesného tuku. Alebo sa apetít zníži – to v prípade, ak sa množstvo telesného tuku zvýši. U niektorých ľudí však tento systém na vyrovnávanie energie nefunguje.

Odolnosť voči leptínu

Napriek tomu, že tieto dva hormóny majú opačné účinky, pracujú spoločne. Zmeny v stravovaní a životnom štýle, ktoré pomáhajú regulovať leptín, pomáhajú aj s kontrolou grelínu.

Keď sa hladiny grelínu a leptínu narušia, môže sa vážne narušiť schopnosť jesť ak ste skutočne hladní a prestať jesť ak ste plní. To vedie k zmenám telesnej hmotnosti a má to ďalšie súvisiace dôsledky. 

Inak povedané, odolnosť voči leptínu je stav, kedy mozog hladuje, ale telo je obézne.

Ako bolo napísané už vyššie, priberanie na váhe môže spôsobovať aj zvýšenie hladín leptínu v krvi. Ak dochádza k chudnutiu, hladiny leptínu v krvi klesajú. Takto to však neprebieha, ak človek trpí na odolnosť voči leptínu. Tu dochádza k začarovanému kruhu priberania. Niekto, kto je voči leptínu rezistentný, nemá dostatočnú citlivosť na hormonálne signály. Ak ste odolní voči leptínu, môže to znamenať, že potrebujete viac jedla než je nutné na to, aby ste sa cítili „plní“ či zasýtení. Mozog totiž nedostáva správu, že už bolo zjedené dostatočné množstvo jedla, teda kalórií.

Leptínová odolnosť je zložitý fenomén a návrat do normálu vyžaduje dlhodobú úpravu životosprávy. Zdá sa totiž, že ľudské telo si chce prebytočný telesný tuk uchovať a nie oň prísť. Odborníci veria, že hlavná ochranná úloha leptínu je zabrániť redukcii telesného tuku. To by totiž mohlo ohroziť prežitie a ďalšiu reprodukciu daného jedinca.

Nezabúdajte na to, že hladiny leptínu nie sú jediným faktorom, ktorý kontroluje telesnú hmotnosť. Na hmotnosť vplývajú okrem veku a genetiky aj nasledovné faktory: celkový jedálniček, úroveň fyzickej činnosti, zdravotná anamnéza a zdravie čriev.

Hladiny leptínu môžu pomôcť upraviť zmeny v stravovaní, návyky a zmeny životného štýlu. Takto dokážete oveľa ľahšie udržať zdravú telesnú hmotnosť.

Autor: PharmDr. Petra Haár Némethová

Farmaceut, lekárenská ambulancia Rázusova v Nitre, člen tímu MEDIFO

Pripravili sme pre vás
66 príbehov o obezite
z pohľadu pacientov
a zdravotníckych pracovníkov.

Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Príbehy o obezite

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.

Paprikáš na dva spôsoby

Paprikáš na dva spôsoby

Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.

Baklažánová nátierka

Baklažánová nátierka

Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?

Sú DIA potraviny zdravé?

Sú DIA potraviny zdravé?

Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…

Priberá sa z chleba alebo nie?

Priberá sa z chleba alebo nie?

Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.

Ako vzniká E66 jedálniček

Ako vzniká E66 jedálniček

Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

Michal Grajciar: rok po

Michal Grajciar: rok po

Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

Pacient s diabetickou nohou

Pacient s diabetickou nohou

Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

Zdravá pizza

Zdravá pizza

Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

Obezita a sedenie

Obezita a sedenie

Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

Prvých 15 kg dole s E66 radami

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut