fbpx

Príbeh lekárky: Obézny pacient s hypofunkciou štítnej žľazy

Trend výskytu obezity, tak u detí ako aj dospelých má bohužiaľ v dnešnom modernom svete svoje stúpajúcu tendenciu. Existuje mnoho faktorov, ktoré ju zapríčiňujú – nevhodná kaloricky denzná strava, nedostatok pohybu, sedavý spôsob života a pod. Najpodstatnejšie je si uvedomiť, že sa nejedná o neškodnú estetickú záležitosť, ale obezita je predovšetkým rizikovým faktorom mnohých ochorení.

Obezita má navyše vplyv aj na psychiku človeka, sociálny život a spôsobuje ďalšie nepríjemnosti, ktoré by nemuseli nastať. Preto je potrebné všemožne podporovať najmä prevenciu jej vzniku a samozrejme aj jej liečbu.

Cieľom nie je len zredukovať hmotnosť pacienta, ale ju aj dlhodobo udržať a zlepšiť zdravie a psychickú pohodu pacientov.

Často sa ako lekárka stretávam s tým, že si pacienti svoju nadváhu či obezitu vysvetľujú tvrdením, že majú „spomalený“ metabolizmus. Ak sa na reguláciu metabolizmu pozrieme z lekárskeho hľadiska, jedným z najvýznamnejších faktorov, ktoré ho ovplyvňujú je funkcia hormónov štítnej žľazy.

Redukcia hmotnosti pri hypofunkcii štítnej žľazy

Hypofunkcia, čiže znížená funkcia štítnej žľazy zníži metabolizmus maximálne o 30%. A teda môže sa podieľať na zvyšovaní hmotnosti a na obezite, ale rozhodne to nie je kľúčový faktor.

Stále platí, ak je príjem a výdaj energie rovnaký, aj telesná hmotnosť je konštantná.

Samotné poškodenie funkcie štítnej žľazy nie je teda jediný dôvod obezity pacienta. Čo je však dôležité a potrebné si uvedomiť, že samotná obezita je rizikový faktor vzniku mnohých nádorov a nedávne výskumy potvrdili aj vzťah k vzniku nádorov štítnej žľazy a zápalových ochorení štítnej žľazy, ktoré sú väčšinou autoimunitného charakteru.

Kedy myslieť u obézneho pacienta na poruchu funkcie štítnej žľaza patrí výlučne do kompetencie praktického lekára, ktorý sa na základe (ne)prítomnosti určitých príznakov rozhodne, či je potrebné tieto parametre aj vyšetriť. Pokiaľ pacient spozoruje nejakú zmenu, napr. hrčku v oblasti krku, zhoršené prehĺtanie, asymetriu na krku alebo zmenu hlasu, tak je samozrejme potrebné ihneď navštíviť lekára.

Liečba porúch štítnej žľazy patrí do rúk lekára endokrinológa, ktorý rozhodne o správnej a adekvátnej liečbe. Pacientov zdravotný stav je aktívne a systematicky sledovaný, a v pravidelných intervaloch podľa závažnosti jeho klinického stavu a typu ochorenia absolvuje endokrinné vyšetrenie, ktoré spočívajú v klinickom vyšetrení, vyšetrení laboratórnych parametrov a sonografického vyšetrenia štítnej žľazy. Pri hypofunkcii (hypotyreóze) liečba spočíva v dodávaní chýbajúcich hormónov, ktoré sú identické s tými, ktoré by si telo za normálnych okolností vytvorilo samo v štítnej žľaze.

Za posledný čas som mala v ambulancii pár obéznych pacientov s novodiagnostikovanou hypofunkciou štítnej žľazy. Pýtali sa ma mnohé otázky, ale najčastejšia bola „zmení sa mi život pri tomto ochorení“?

Pokiaľ je pacient adekvátne liečený, kvalita života sa môže zmeniť dokonca významne k lepšiemu, môže plnohodnotne žiť, športovať, byť aktívny a samozrejme schudnúť.

Ochorenie štítnej žľazy ako je hypofunkcia, čiže nedostatok hormónov štítnej žľazy, ktorá ak je správne liečená nevedie k obezite. Kľúčová je rovnováha medzi príjmom a výdajom energie, teda kalórií.

Výdaj

Čo sa týka výdaja energie, je potrebné zakomponovať pohybové aktivity do každodenného života. Nehovorím o hodine vo fitku denne, na začiatok postačí aj chôdza 10 000 krokov denne, nepoužívať výťah, kráčať radšej hore schodmi a do týždňa absolvovať 150 minút fyzickej námahy – cvičenia, pri ktorom sa aj mierne zapotíme. 

Príjem

Kľúčový je nielen príjem samotnej energie – kalórií, ale aj optimálny pomer makroživín (sacharidov, bielkovín, tukov) a mikroživín (vitamínov, minerálov a stopových prvkov).

Pokiaľ si pacient nevie takúto stravu sám nastaviť, odporúčam aspoň na začiatok si dať vypracovať stravovací plán na mieru.

Autor: MUDr. Adela Penesová, PhD.

Pracuje v Biomedicínskom centre SAV, venuje sa výskumu obezity, diabetu, hypertenzie a sklerózy multiplex.

Pripravili sme pre vás
66 príbehov o obezite
z pohľadu pacientov
a zdravotníckych pracovníkov.

Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Príbehy o obezite

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.

Paprikáš na dva spôsoby

Paprikáš na dva spôsoby

Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.

Baklažánová nátierka

Baklažánová nátierka

Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?

Sú DIA potraviny zdravé?

Sú DIA potraviny zdravé?

Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…

Priberá sa z chleba alebo nie?

Priberá sa z chleba alebo nie?

Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.

Ako vzniká E66 jedálniček

Ako vzniká E66 jedálniček

Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

Michal Grajciar: rok po

Michal Grajciar: rok po

Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

Pacient s diabetickou nohou

Pacient s diabetickou nohou

Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

Zdravá pizza

Zdravá pizza

Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

Obezita a sedenie

Obezita a sedenie

Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

Prvých 15 kg dole s E66 radami

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut