fbpx

Príbeh Michala Páleníka: Čo učím svojich klientov ako prvé  

Väčšina mojich klientov sú ľudia, ktorí chcú schudnúť. Mnoho z nich sa v minulosti už schudnúť pokúsilo a niektorým sa to aj podarilo. Dlhodobým problémom vo väčšine prípadov je však optimálnu hmotnosť po schudnutí aj udržať a nespadnúť do starých stereotypov.

Predtým ako začnete ďalšiu diétu

Ak má byť zmena životosprávy dlhodobo úspešná, zo svojich skúseností odporúčam spýtať sa seba samého: “Dokázal/a by som sa stravovať takto päť, desať rokov?” Ak je odpoveď “nie”, tak treba hľadať ďalej. 

Znamená to totiž, že taký systém stravovania nie je z dlhodobého hľadiska optimálne nastavený a je ťažko udržateľný. 

Mnoho ľudí si dáva nereálne ciele a myslia si, že stačí zmeniť stravovanie na pár týždňov. To ich naučili módne diéty.

Ako začať s redukciou hmotnosti a zmenou návykov

Je dôležité mať na pamäti, že čím väčšia je zmena v stravovaní, tým menší má efekt pre chudnutie a to najmä v horizonte rokov. Zverte sa do rúk odborníka, ideálne zdravotníckeho, a nastavte si spolu reálny plán.

Na začiatok je ideálny stravovací plán, vďaka ktorému sa naučíte správne porcie a zloženie taniera.

Aby sme mohli vôbec hovoriť o dlhodobej udržateľnosti, je v prvom rade potrebné vrátiť sa k niečomu, čo volám “sedliacky rozum”. Všetko s mierou je z mojich skúseností tá správna cesta pre dlhodobú udržateľnosť. Je však potrebné “všetko s mierou” jasne zadefinovať. Koľko, ako často a kedy môžem jesť a čo to pre mňa z hľadiska chudnutia znamená.

Aby bola pozitívna zmena dlhodobá, odporúčam stanoviť si jasný cieľ. Hlavný cieľ, a z neho vyplývajúce čiastkové ciele. Čím lepšie máme cieľ zadefinovaný tým lepšie. „Chcem schudnúť” je príklad nesprávneho cieľa.

Príklad správneho cieľa

Prečo chcem schudnúť?

  • Chcem tráviť viac času so svojou 5 ročnou dcérou, ktorej sa páči lyžovanie a chcela by sa to naučiť.
  • V zime by som ju chcel naučiť lyžovať. Teraz nemôžem, lebo ma veľmi bolia kolená a ortopéd mi povedal, že kým neschudnem 15 kg kolená ma budú bolieť aj naďalej.

Koľko chcem schudnúť?

  • Nechcem schudnúť iba vodu a už vôbec nie svaly. Prvý mesiac sa chcem zbaviť 3 kg tuku, druhý 4 kg, tretí 5 kg, štvrtý 3 kg.
Ako to chcem dosiahnuť?

Strava: Poradím sa s odborníkom, ktorý mi pomôže v začiatkoch správne si nastaviť stravovanie.

Pohyb: Prvý týždeň spravím spolu 50 000 krokov, druhý týždeň 55 000 krokov a tak ďalej. Nájdem si trenéra, aby som predišiel zraneniam a dosiahol ideálny efekt pre moje chudnutie. Aby som to lyžovanie v zime zvládol.

Motivácia: Zapojím aj manželku. Už dlhšie plánujeme nejakú pravidelnú aktivitu tak skúsime badminton.

Spánok: Počul som, že aj spánok má vplyv na chudnutie. Teraz spávam 6 hodín a chodím spať o 1 ráno. Chcem sa naučiť spávať cieľovo 8 hodín a pokúsim sa cieľovo chodiť spať o 22:00. Každý týždeň pôjdem spať o 5 minút skôr a budem spať o 5 minút viac. Je to pre mňa zaujímavá výzva.

Lieky: Beriem dosť liekov a kupujem si aj doplnky výživy. Zájdem do lekárne a nechám si vysvetliť ako je to s doplnkami výživy/liekmi, čo z toho čo užívam má význam a čo je naopak zbytočné.

Odmena: Za každý malý úspech sa odmením. Nie však jedlom, ale napríklad si kúpim nejakú drobnosť, pozriem dobrý film, pôjdem na výlet.

Koľkým mojim klientom sa podarilo schudnúť

Približne 95%. Udržať optimálnu hmotnosť sa darí približne v 70-tich percentách po dobu kedy som s klientom aspoň v minimálnom kontakte (2 – 6 mesiacov).

Obezita je multifaktorové ochorenie a vyžaduje si optimálne kooperáciu viacerých odborníkov.

Z toho dôvodu spolupracujem s mnohými lekárnikmi, prípadne lekármi, s ktorými kooperujem pri manažmente obézneho klienta.

Je veľká výhoda, pokiaľ je vyhľadaný odborník zároveň zdravotníckym odborníkom. Jedna vec je klienta manažovať po stránke stravy, čiastočne pohybovej aktivity a psychologickej stránke, druhá je vedieť priebežne kontrolovať efekt intervencie.

Mám tým na mysli kontrolovať mnohé zdravotné parametre a hlavne rôzne interakcie, ktoré nastávajú pri kombinácii množstva liekov, ktoré klienti, respektíve pacienti užívajú. Pri redukcii hmotnosti u obézneho pacienta sa zdravotné parametre značne zlepšujú a je nevyhnutné prispôsobiť aj užívanie liekov a doplnkov stravy, aby neboli zrazu v daných množstvách pri nižšej telesnej hmotnosti pacienta nebezpečné, prípadne život ohrozujúce.

Napríklad môžem spomenúť antihypertenzíva – lieky upravujúce tlak krvi, pri ktorých je pri prudšej redukcii telesnej hmotnosti nevyhnutné upraviť dávkovanie. Podobných liekov je nesmierne veľa a ich dávkovanie a sledovanie interakcií patrí výhradne do rúk lekárnika.

Na čo sa klienti najčastejšie pýtajú

Väčšina otázok klientov ich, žiaľ, k cieľu nepribližujú, naopak cieľ odďaľujú. Nepýtajú sa správne otázky, čo je dôvodom až príliš častých zlyhaní. Väčšinou sú to otázky spojené s telesnou hmotnosťou. Koľko, za koľko schudne a podobne. 

Klienti sa zameriavajú najmä na hmotnosť, aj keď dnes už vieme, že podstatnejšia ako samotná hmotnosť je skôr pomer svalov a tuku, ktorý máme v tele. Inak povedané, naša telesná kompozícia.

Samotná hmotnosť je síce jednoduchý orientačný ukazovateľ pre ľudí, ktorí necvičia, čo je však veľký problém pre dlhodobú udržateľnosť. Význam merať si telesnú hmotnosť na klasickej domácej váhe sa z mojich skúseností ukazuje vo väčšine prípadov ako opodstatnené, ak sa klient váži maximálne raz za 1 – 2 týždne. Ak chcem ale vedieť, koľko klient schudol tuku, posielam ho najčastejšie na tzv. bioimpedančné vyšetrenie, aby som zistil aktuálny pomer svalov, tuku a vody v tele.

Vezmite si športovca, ktorý má 90 kg, z toho 40 kg tvoria svaly a tuk tvorí možno 10 kg. Má ale rovnakú hmotnosť ako obézny klient, ktorý má iba 20 kg svalov, ale tuku má 50 kg! Zvyšok sú kosti a voda. Vieme pritom, že športovec je na tom zdravotne oveľa lepšie napriek rovnakej telesnej hmotnosti ako obézny klient.

Hmotnosť vie byť veľmi klamlivá, najmä u žien kvôli hormonálnym zmenám. Častokrát sa stáva, že klient robí všetko správne a na hmotnosti sa to hneď neukáže. Pritom cíti, že schudol, že je mu menšie oblečenie. Hmotnosť však stúpla iba vo forme vody a iba na krátku dobu ako prirodzená reakcia na niektoré hormonálne zmeny a po čase sa voda “odplaví”.

Netreba stresovať, ak sa hmotnosť chvíľu nepohla smerom dole. Podstatné je vydržať a zmena sa prejaví.

Autor: Mgr. Michal Páleník

Michala možno poznáte z relácie Extrémne Premeny. Je odborníkom na výživu a pohyb. Založil spoločnosť Planeat, ktorá vyvíja profesionálnu nutričnú aplikáciu pre lekárov, nutričných špecialistov a trenérov.

Pripravili sme pre vás
66 príbehov o obezite
z pohľadu pacientov
a zdravotníckych pracovníkov.

Môžete si prečítať ďalší príbeh alebo spraviť prvý krok

Príďte sa poradiť do špecializovaných lekární o tom, ako upraviť vašu životosprávu a nechajte si vypracovať stravovací plán na mieru vašej diagnóze.

Príbehy o obezite

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Ako zaradiť pohyb do bežného života

Častou chybou v počiatkoch chudnutia býva nesprávne zvolená pohybová aktivita, ktorá môže chudnutie spomaliť. Niektoré typy pohybovej aktivity spôsobujú veľký hlad, zvyšujú riziko zranenia a môžu na začiatku chudnutia poškodiť naše zdravie.

Paprikáš na dva spôsoby

Paprikáš na dva spôsoby

Porovnajme si dnes náš paprikáš s tradičným receptom, ktorý navyše používa aj smotanu a hladkú múku.

Baklažánová nátierka

Baklažánová nátierka

Čo tak skúsiť použiť zeleninu nie len ako prílohu k hlavným jedlám, ale napríklad z nej pripraviť chutnú raňajkovú nátierku?

Sú DIA potraviny zdravé?

Sú DIA potraviny zdravé?

Diabetické potraviny (DIA) spravidla neobsahujú žiadnu sacharózu alebo glukózu a sú dosladzované hlavne fruktózou alebo rôznymi umelými sladidlami. To by sa na prvý pohľad zdalo v poriadku…

Priberá sa z chleba alebo nie?

Priberá sa z chleba alebo nie?

Pri všetkých potravinách platí pravidlo, ktoré hovorí, že dôležité je množstvo a frekvencia s akou jeme danú potravinu. Dať si na raňajky krajec chleba je úplne v poriadku, a ak …

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Príbeh pacienta: Stálo to za to!

Fungujem na jedálničku už deviaty mesiac a doteraz sa mi podarilo schudnúť 24 kíl! Pokiaľ uvažujete nad zmenou životného štýlu, rada by som vám odovzdala svoje skúsenosti a rady.

Ako vzniká E66 jedálniček

Ako vzniká E66 jedálniček

Celý proces tvorby jedálnička sa môže zdať na prvý pohľad veľmi jednoduchý. Pacient si objedná službu a do pár dní dostane jedálniček aj s odborným výkladom. Čo sa ale deje v zákulisí veľa ľudí nevie.

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti

Význam vlákniny pri redukcii hmotnosti a následne jej udržaní je hlavne v tom, že vláknina znižuje množstvo prijatej potravy a jej energetickú výdatnosť.Vláknina spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. V tenkom čreve sa spomaľuje…

Michal Grajciar: rok po

Michal Grajciar: rok po

Darí sa mi celkom fajn. Problém je, že keď som počas pandémie bol zavretý doma a trénoval len doma, tak som sa začal nudiť a rozjedol som sa. Vypadol mi poriadny tréning.

Pacient s diabetickou nohou

Pacient s diabetickou nohou

Počas mojej praxe na chirurgickom oddelení nám z chirurgickej ambulancie volá službukonajúca sestra, že posielajú na oddelenie ťažší prípad. Bol to mladý tridsaťpäťročný muž s výraznou obezitou a diabetickou nohou vo veľmi zlom stave.

Zdravá pizza

Zdravá pizza

Pizza, tradičné talianske jedlo, ktoré sa teší obľube aj u nás. Väčšina ľudí si však pizzu vychutnáva v reštauráciach, alebo si ju dá doviesť domov. Čo tak si pripraviť pizzu aj doma? Najlepšie, aby bola zdravá, nenáročná na prípravu a zároveň aj chutná

Obezita a sedenie

Obezita a sedenie

Ľudské telo je vo svojej podstate stvorené na pohyb. Pohyb je preň prirodzený a nevyhnutný. Avšak za niekoľko posledných desiatok rokov sa, najmä v euro-americkej kultúre, usídlil sedavý štýl života. Sedíme v aute, v práci a následnej po návrate domov presedíme niekoľko hodín pri Netflixe.

Prvých 15 kg dole s E66 radami

Prvých 15 kg dole s E66 radami

O jedálniček som požiadala minulý rok v septembri. Hľadala som cez Google Michala Páleníka a narazila na stránku e66.sk. V žiadosti o jedálniček bola aj otázka “Ako ste sa o nás dozvedeli?”, do ktorej som napísala “Ako asi všetci – cez Extrémne premeny :)”

Obezita a imunita

Obezita a imunita

Pohľad na tukové tkanivo sa v ostatných rokoch od základu zmenil. Tukové tkanivo nepredstavuje iba pasívnu zásobáreň energie, ale predovšetkým je to aktívny endokrinný a aj aktívny imunitný orgán. V súčasnosti máme veľké množstvo vedecky podložených informácií o významnej súvislosti medzi obezitou…

Partneri projektu

MUDr. Adela
Penesová, PhD.

lekárka, vedkyňa

doc. MUDr. Mária
Belovičová, PhD., mim. prof.

lekárka, profesorka

Mgr. Michal Páleník

odborník na výživu a pohyb

PharmDr. Ján Holec

klinický farmakológ

PharmDr. Peter Stanko

farmaceut